Еспресо. Захід
Ексклюзив

Невизначена втрата. Як шукають зниклих безвісти в Україні

13 липня, 2024 субота
08:10

Як це – бути "зниклим безвісти" в Україні? Який шлях проходять рідні, які зіткнулись зі зникненням своїх близьких на війні. Детальніше – в матеріалі

Зміст

Історія Тетяни та її зниклого безвісти сина

Тетяні К. минуло сорок. Разом із сім’єю проживає у Волинській області. Її син – військовий на контракті. Щоразу, коли він повертався з бойових позицій, то найперше повідомляв матері, що з ним усе добре. Проте на початку травня цього року Давид не відписав у зазначений час. Вона чекала повідомлень від нього, та жодної звістки день за днем так і не було. Жінка почала обдзвонювати побратимів, щоб довідатися бодай щось про те, що сталося з її сином.

"Коли син був ще на передовій мені наснився сон. На білому аркуші паперу написано "я хочу жити". Я розбудилася, схопила телефон, а там нічого від нього. Почала побратимам дзвонити. Вони мені кажуть: "Усе добре, Давид ще на позиціях". І все", – розповідає жінка.

Через кілька днів Тетяні подзвонив чоловік, представився заступником командира й повідомив, що її син зник. Запитав також, чи вона нічого не знає про нього, чи він їй не дзвонив. За версією заступника командира, Давид утік із села, в якому вони базувалися. Начебто повернувся з позицій і втік.

"Я кажу йому, що такого бути не може. За весь час Давид щоразу мені повідомляв, коли йшов на позиції, і коли повертався. Він підписав контракт. Навіщо йому було втікати?" – зазначає Тетяна.

пропав безвісти

Фото: колаж Еспресо.Захід

 

Матері повідомили, що син нібито залишив бронежилет і всі свої речі та самовільно покинув частину. Пізніше Тетяні почали телефонувати побратими, які були з Давидом на позиціях. Казали інше, а саме те, що хлопець через обстріли отримав контузію. Сказали, що всі розбіглись із позицій і він теж. Шукали його дронами, але тіла не побачили. Більше нічого не знають. Порадили надіятися на полон

"Ви собі це уявляєте? Що три дні його шукали, але ні тіла не знайшли, нічого. І повторювали, що вони нічого не знають", – каже Тетяна. 

"Я постійно складаю якісь пазли, щоб розуміти, що там відбулося з моєю дитиною. Ніхто не надав жодної інформації, що насправді сталося. Усі версії – різні".

Хтось із побратимів (не назвавшись) також розповів Тетяні, що знайшли телефон Давида на узбіччі дороги. Пізніше сестра Тетяни побачила, що Давид з'явився онлайн, одразу почала писати та дзвонити. Та відповіли їй незнайомі люди, які стверджували, що цей телефон купили. Після цього телефон знову був вимкнений.

Тетяна почала дзвонити командуванню. Та всі її дзвінки та запити відхиляють і жодної нової інформації не надають. 

"Через таких от командирів, які неправильно виконують обов'язки й надають неправдиву інформацію, страждають інші. Я, як мама, цього ніколи не пробачу, бо через ці всі статуси та нерозуміння не змогла допомогти своїй дитині вчасно.

Тетяна не отримала для сина статусу "зниклий безвісти", оскільки у військовій частині у ході службового розслідування дійшли висновку, що хлопець "пішов у СЗЧ" (самовільне зникнення з частини). Саме це і вказали в документах його справи, хоча підтверджують, що в Давида була контузія під час бойового виходу.

У статусі "Зниклий безвісти"

Фото: колаж Еспресо.Захід

 

Як виглядає процедура отримання статусу "зниклий безвісти", до яких дій мають вдатись рідні після сповіщення про зникнення та на яку грошову допомогу можна розраховувати і як бути у ситуації, схожій до Тетяниної? Про це "Еспресо.Захід" поспілкувалося з Людмилою Кормош – юристкою ВО "Веста", яка допомагає й підтримує ветеранів, військових та їхніх рідних.

Хто відповідальний і має повідомляти рідних про те, що відбувається з військовими, з котрими рідні втратили звʼязок?

Близькі родичі та члени сім'ї мають право на отримання достовірних відомостей про місце перебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме), звернувшись із запитом до ТЦК та СП на отримання витягу зі службового розслідування.

Військовослужбовець вважається зниклим безвісти, якщо:

  • відсутні точні дані щодо військовослужбовця, який не повернувся після виконання бойового завдання (побратими не можуть точно визначити, чи особа потрапила у полон, чи загинула на полі бою)

  • якщо побратими свідчать, що особа, ймовірно, потрапила в полон, але немає достатньо доказів

  • якщо побратими свідчать, що особа, ймовірно, загинула, але немає змоги перевірити місце зникнення чи забрати тіло загиблого через активні бойові дії.

Як виглядає процедура присвоєння статусу безвісти зниклого? І що робити, якщо, наприклад, у частині кажуть, що зниклий самовільно покинув частину і звʼязку з ним немає? Як бути з нарахуванням зарплати та виплат? Часто є ситуація, коли військовий нібито "пішов у СЗЧ" і рідні не можуть добитися статусу зниклого безвісти...

Щодо процедури, яку мають пройти рідні. То необхідно подати заяву про розшук особи. У заяві вказують усі відомі обставини щодо місця перебування, особливих прикмет (татуювання, шрами, пірсинг і т.д.), речей, які він міг би мати із собою (мобільний телефон, документи, прикраси). Найближчий кровний родич захисника, чи захисниці має здати біологічні зразки для порівняння ДНК-профілів.

Заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, можна подати:

  • звернувшись до територіального підрозділу поліції;
  • на телефон 102 (цілодобово).

Через 24 години з часу подання заяви про зникнення (відповідно до ст. 60 КПК України) потрібно отримати витяг з ЄРДР, де буде зазначено прізвище й ім'я слідчого у справі. Варто також врахувати, що із встановленням статусу "зниклий безвісти" не зупиняються пошуки військового, допоки достовірно не буде встановлено, де саме він або вона перебуває.

А як щодо грошових виплат?

За військовослужбовцем, зниклим безвісти, зберігається повне грошове забезпечення + додаткова винагорода 100 тисяч гривень.

Що ж стосується самовільного зникнення з частини, то питання складніше, адже в такому випадку виплати припиняють до кінця службового розслідування. Тут необхідно звернутися до частини, яка проводить розслідування та дізнатися стан розгляду справи. Надалі результати розслідування можна оскаржити в судовому порядку або з командуванням.

"Жити чекаючи"

Тетяна не отримала статусу "зниклий безвісти" для сина. Відповідно й передбачуваного грошового забезпечення – теж. Жінка продовжує жити в невизначеності. А ще у страху, що буде далі. Коли Давид зник, родина була неготовою до цього, ніякого алгоритму дій не знала. Найняли адвоката, який узяв кошти, але конкретної допомоги не надав. Зараз, поки триває службове розслідування, жінка не перестає телефонувати слідчому, командирам і чекає такої бажаної звістки про сина.

Фото: chg.gov.ua

 

У таких ситуаціях важливою є також психологічна підтримка. Саме тому з 2022 року на Львівщині почав функціонувати проєкт "Жити чекаючи", покликаний підтримати сім’ї, чиї рідні зникли безвісти.

Координаторка проєкту Олена Муха розповідає більше про їхню діяльність:

"На жаль, держава не може покрити всі запити, які повʼязані з війною, зокрема й те, що стосується родин зниклих безвісти. Тому громадянське суспільство має взяти на себе турботу про своє психічне здоровʼя і самоорганізуватися в підтримці одне одного. 

Ми бачили велику потребу в родин, що переживають невизначену втрату. Нашою метою є зменшити страждання та зміцнити стійкість членів сімей зниклих безвісти військовослужбовців шляхом організації комплексної психосоціальної підтримки на основі підходу "рівний – рівному".

Проєкт діє на території Львівщини (Миколаїв, Дрогобич і Червоноград), проте у планах організаторів – значне масштабування. Також координатори діляться досвідом з фахівцями з Чернівців, Дніпра та Рівного.

Олена Муха додає: "Хочемо звернути увагу на те, що родини, які за будь-яку ціну хочуть знайти своїх рідних, відчуваючи величезну фрустрацію, можуть стати жертвами шахраїв або вчиняти дії, які можуть бути не корисними для їхніх рідних. Тому дуже важливою частиною роботи наших помічників на місцях є інформування рідних про те, які кроки зробити, як діяти в пошуку. Часто через сильні емоції при отриманні звістки про зникнення людям потрібна підтримка в тому, щоб зробити всі кроки згідно з дорожньою картою".

Дорожня карта – тут: https://koordshtab.gov.ua/roadmap

"Ми розпочали планування проєкту наприкінці 2022 року, – продовжує Олена Муха. – У той час про наші родини майже не говорили й вони залишалися в ізоляції, без належної  підтримки. За ці роки маємо кращу динаміку з підтримкою й інформуванням".

Завдяки проєкту "Жити чекаючи" в трьох громадах Львівщини почали створювати спільноти родин зниклих безвісти. Це дає змогу людям об’єднатися, підтримувати одне одного, стати більше видимими для громадськості. Олена додає, що зрозуміти невизначену втрату та підтримати може тільки людина з невизначеною втратою.

Тетяна погоджується. Каже, що коли ти опиняєшся зі своєю втратою, здається, наче цілому світу байдуже на це. Тоді, коли для тебе це – син, якого ти готова за будь-яку ціну повернути додому.

Теги:
Читайте також:
Львів
-1.8°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.28
    Купівля 42.28
    Продаж 42.96
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.21
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
13 січня
19:46
Бойову медикиню зі Львівщини нагородили почесною відзнакою "За оборону України"
19:31
пожежа на Прикарпатті
На Франківщині горіла будівля народного дому і бібліотеки
19:30
Ексклюзив
Обласна МСЕК
Ліквідація МСЕК на Львівщині: скільки лікарів залишаться без роботи й чи зможуть вони працювати в нових командах
19:16
У Івано-Франківську за ніч склали два адмінпротоколи через ДТП за участі одного і того ж чоловіка
19:02
прощання з героями
У Львові 14 січня попрощаються з воїном 68-ї ОЄБр Андрієм Брюховичем
18:47
На Тернопільщині ділки незаконно видобували питну воду і продавали у пляшках під маркою відомої фірми
18:29
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною затримали групу чоловіків з неповнолітнім, які намагались незаконно перетнути кордон
18:12
Піде на опалення теплиць: у Львові демонтували 18-метрову різдвяну ялинку
18:00
Ексклюзив
"Сірано де Бержерак"
У театрі ім. М. Заньковецької "Сірано де Бержерак" промовляв про честь
17:55
Зіграв 105 матчів у Прем’єр-Лізі: вихованець "Дніпра" став гравцем ФК "Карпати"
17:52
Оновлено
У Львові 3-тя окрема штурмова бригада відкрила школу FPV-дронів
17:38
Львів’яни просять, щоб відкрили для руху ділянку біля обласної ради
На ділянці перед Львівською облрадою, яка була закрита три роки, відкриють платний паркувальний майданчик
17:22
митник
У Закарпатській митниці розповіли, що найбільше експортувати та імпортували українці
17:07
комендантська година
На Хмельниччині судитимуть чоловіка, який порушив комендантську годину і побив поліцейського
16:54
чат-бот вайбер-телеграм
Вказував місця вручення повісток: на Прикарпатті повідомили підозру адміністратору Viber-групи
16:41
Огляд
Вночі сніг, вдень без опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 14 січня
16:25
протез
Торік на Львівщині виготовили понад 3 тис. протезів для постраждалих внаслідок агресії РФ
16:10
хабар чиновнику Яворівської міськради
Відкат на 800 тис. грн: окрім чиновника Яворівської міськради, до схеми причетний депутат зі Старого Самбора
16:00
пошкоджені прапори на могилах військових у селі Білоусівка
На Буковині шукають вандалів, які пошкодили прапори на могилах військових
15:47
Аеропорт Львів зима
"Вивчаємо можливість відкриття рейсів цивільної авіації під час воєнного стану": у Львівському аеропорті розповіли про роботу під час війни
15:39
На Тернопільщині виявили три факти незаконної порубки дерев
15:31
Дмитро Ганжа
На війні загинув співробітник Львівської національної галереї мистецтв Дмитро Ганжа
15:24
У мешканця Рівненщини вилучили бурштин на понад пів мільйона гривень 
15:10
Курщина
Пілоти дронів Буковинської 82-ї ОДШБр показали кадри своєї роботи на Курщині
15:08
Огляд
Займався євроінтеграцією України понад століття тому: минає 150 років з дня народження правника і посла до австро-угорського парламенту Володимира Сінгалевича
14:57
На Прикарпатті через розпиття алкоголю на роботі звільнили керівника відділу архітектури Богородчанської селищної ради
14:40
У Львові оркестр ІNSO-Lviv зібрав для "вісімдесятки" понад 150 тис. грн 
14:24
гуси-лебеді
У нацпарку на Волині вперше взимку помітили білолобих гусей
14:09
дитина_плач
На Буковині протягом 2024 року поліція отримала 201 повідомлення про зникнення дітей
13:53
На Львівщині не дали вивезти за межі України старовинну ікону та медалі
13:38
нетверезий водій
Вночі на Львівщині п'яний водій їхав зустрічною смугою по міжнародній трасі Київ - Чоп
13:24
У Львові чоловіку, який перебував за ґратами, оголосили підозру в організації підпалів авто військових
13:03
У різдвяній шопці у Тернополі народилось двоє ягнят
У різдвяній шопці у Тернополі народилось двоє ягнят
12:48
грип
Понад 8 тис. випадків упродовж тижня: захворюваність на грип і ГРВІ на Львівщині зросла на 16,9%
12:26
Спіймали на отриманні $15 тис.: на Львівщині чоловіку оголосили підозру в організації незаконних переправлень за кордон
12:20
Оновлено
підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон
У Львові суд розпочав розглядати по суті справу про вбивство Фаріон: Софія Особа вимагає в обвинуваченого 15 млн грн компенсації
12:15
Отруєння
Діти мають проблеми з органами травлення: у Рівному перевірять ліцей
11:58
На Грибовицькому сміттєзвалищі розпочинається друга фаза рекультивації
11:45
На Волині 20-річний хлопець вбив літню жінку
11:28
На Буковині прикордонники вилучили у водія мікроавтобуса два самовари 1898 року
Більше новин