Еспресо. Захід
Огляд

Не "Орешник" єдиний: які російські ракети можуть долетіти до Львова

9 грудня, 2024 понедiлок
07:07

Хоч Львів і розташований за 800-900 км від лінії фронту, однак столиця Галичини продовжує залишатися однією з цілей російських ракет

Зміст

Нещодавно в російських пабліках активно поширювали інформацію про те, що Кремль може атакувати Яворівський військовий полігон новою міжконтинентальною ракетою "Орешник". Звісно, що такі погрози – це бажання посіяти страх перед новою "чудо зброєю". Але це також чергове нагадування, що російські терористи готові до будь-яких провокацій.

"Це ІПСО. Однак ми не можемо нехтувати такою інформацією, тому маємо зробити все можливе, щоб убезпечити наш особовий склад і мінімізувати всі ризики, які можливі з запуском такої ракети", - зауважив полковник запасу ЗСУ, військовий експерт Сергій Грабський в етері НТА.

Тобто для росіян важливо поширювати страх навіть у відносно віддалених від бойових дій регіонах, щоб таким чином впливати на суспільну думку і використовувати це на свою користь. 

Однак "Орешник" далеко не єдина ракета, яка здатна долетіти на Львівщину. "Еспресо.Захід" розповість про різні типи, характеристики й особливості російських ракет та дронів, які здатні долетіти до Львова. 

Крилата ракета "Калібр"

Крилаті ракети морського базування "Калібр" є одними з тих, які росіяни часто використовують для ударів по західних регіонах України. Наприклад, ракетний удар по Львову 6 липня 2023 року був здійснений саме "калібрами", тоді на вул. Стрийській завалилася частина багатоповерхового житлового будинку, загинули десять осіб, ще 42 людини отримали поранення.

 

КАБ-500 — коректована авіаційна бомба калібром 500 кілограмів

КАБ-500 — коректована авіаційна бомба калібром 500 кілограмів, Фото: wikipedia.org

Ці ракети мають такі характеристики:

  • Дальність: до 2 500 км (у версії для морського базування) та до 1 500 км (у версії для наземних пусків).
  • Пускові платформи: кораблі та підводні човни Чорноморського флоту.
  • Особливості: низька траєкторія польоту та можливість обходу рельєфу роблять їх складними для перехоплення.

"Калібри" використовуються для знищення критичної інфраструктури, енергетичних об'єктів та військових складів, але насправді пуски цих ракет призводять до загибелі цивільних через прильоти по житлових частинах міст та сіл України. 

Ракета Х-47М2 "Кинджал"

Гіперзвукові ракети Х-47М2 "Кинджал" є одними з найсучасніших видів російської зброї. Завдяки своїм характеристикам, вони становлять значну загрозу для всіх мешканців України, тому коли злітає горезвісний МіГ-31К, що є носієм цих ракет, постійно включають повітряну тривогу по всій країні. 

Основні характеристики Х-47М2 "Кинджал":

  • Дальність: до 2 000 км, що дозволяє здійснювати удари з російської території або з повітряного простору над Білоруссю.
  • Швидкість: до 12 250 км/год (10 Махів), що значно ускладнює її перехоплення.
  • Платформа запуску: винищувачі МіГ-31К, здатні запускати ракету з великої висоти.

Ракета "Кинджал" настільки швидка, що майже всі чинні системи українського ППО мають мінімальний час для реакції. Це ускладнює її перехоплення, єдиний виняток тут становлять хіба ЗРК Patriot, які вже збили понад два десятки таких ракет.

Росіяни атакували Львів Х-47М2 "Кинджал", зокрема, 4 вересня цього року, коли відбувся ракетний обстріл історичного центра Львова. Тоді кілька цих ракет влучили у забудівлю на вулицях Коновальця та Кокорудза у Франківському районі та на вулиці Братів Міхновських у Залізничному районі.  Сім людей загинули, понад 60 отримали поранення. 

Читайте також: Збили вже 25 найшвидших російських ракет: чим небезпечні "кинджали"

Ракета Х-101 

ракета Х-101 

 

Ці крилаті ракети повітряного базування запускаються зі стратегічних бомбардувальників, таких як Ту-95 та Ту-160. Х-101 – високоточна керована ракета, яку вважають однією з найсучасніших на озброєнні у РФ. За словами аналітиків, вона має діапазон точності від п'яти до шести метрів.

У неї дальність, як у міжконтинентальної ракети середнього радіуса – близько 5 000 км.

Х-101 мають такі особливості: високоточне наведення, використання супутникової навігації та низький профіль польоту.

Запуск таких ракет відбувається із повітряного простору Росії чи Каспійського моря, що робить їх недоступними для знищення ще на етапі пуску. 

Читайте також: Крилаті ракети Х-101: як з ними бореться ЗСУ, їх характеристики, ціна, застосування

Ракети Х-55 та Х-555

Ракета Х-55, Фото: З відкритих джерел

 

Ракета Х-55 розроблена ще у радянський час — це крилата ракета, призначена для ураження стратегічних цілей на значних відстанях. Вона має дальність польоту до 2500 км, що дозволяє атакувати цілі далеко за лінією фронту, зокрема у західних регіонах України.

Х-55 оснащена системою наведення, яка забезпечує високу точність ураження стаціонарних об’єктів. Її запуск можливий із бомбардувальників, таких як Ту-95МС чи Ту-160, що робить ракету одним із ключових інструментів повітряних ударів Росії. 

Х-55 була одним із прообразів для пізніших моделей, таких як Х-101, однак залишається на озброєнні завдяки своїй ефективності та наявності значного запасу у російському арсеналі.

Також є модернізована версія цієї ракети – Х-555, яка здатна летіти значно далі – до 3500 км. Цю ракету також запускають зі стратегічних бомбардувальників. Х-555 прилітали по Львову в березні 2022 року, коли потрапили у Львівський державний авіаційно-ремонтний завод. 

Ракета "Циркон"

гіперзвукова крилата ракета "Циркон"

гіперзвукова крилата ракета "Циркон", Фото: assetstore.unity

 

Ракета "Циркон" (3М22) — це гіперзвукова крилата ракета, головна особливість якої — здатність досягати швидкості до 9 Махів (близько 11 000 км/год) та долати дистанцію до 1000 км. 

Завдяки своїй швидкості й маневровості ракета важко перехоплюється сучасними системами протиповітряної оборони.

Основне призначення "Циркона" — знищення морських і наземних цілей. Її запуск можливий із кораблів і підводних човнів. 

Читайте також: "Циркони" на Київ: що відомо про "гіперзвукові" ракети, якими росіяни вкотре обстріляли столицю

Ракета Х-32

Крилата ракета класу "повітря-поверхня" Х-32 – це модернізована версія старої радянської ракети Х-22. Вона призначене для ударів по авіаносцях, але зараз їх застосовують проти наземних цілей. 

Заявлена дальність: до 1 000 км. Основні особливості: велика швидкість (до 4 000 км/год) та значна вага бойової частини (до 1 тонни).

Однак ця ракета малопридатна для високоточних ударів, тому їх часто використовують для терору цивільного населення. Адже основна проблема Х-32 – погана точність, похибка коливається в межах 500 метрів. 

Дрони-камікадзе Shahed-136

дрон Shahed-136, атака росії по Києву 17 жовтня

Хоча це не ракети, дрони Shahed-136, які Росія активно застосовує, здатні теж долітати до Львова, адже їх заявлена дальність становить до 2 500 км.

Основна особливість цих дронів – повільна швидкість (до 180 км/год) та гучний звук, які роблять їх вразливими до ППО.

Shahed-136 використовуються для масованих атак, часто в поєднанні з ракетами, щоб перевантажити українські системи протиповітряної оборони. Вже бували випадки, коли ці дрони, які несуть 50 кг вибухівки, долітали до Львова, навіть пролітали повз центр міста. 

Ракета "Орешник" 

ймовірний ракетний комплекс РС-26 "Рубеж"                                                                                                                              ймовірний ракетний комплекс РС-26 "Рубеж", Фото: росЗМІ

Після удару 21 листопада цього року нової ракети по Дніпру, диктатор Путін назвав її "Орешник". Та за словами експертів, це не є геть нова ракета, а швидше за все модифікована версія міжконтинентальних ракет типу РС-24 "Ярс" або іншої ракети стратегічного призначення, яких в Росії чимало. 

Хоча, як відзначає Telegraph, "Орешник" має певні унікальні характеристики, оскільки фактично це міжконтинентальна балістична ракета, яка маскується під балістичну ракету середньої дальності. У неї є роздільна головна частина з блоками індивідуального наведення, тобто вона може нести кілька суббоєприпасів у собі, щоб завдавати декількох ударів одночасно і максимально збільшити площу ураження.

Дальність польоту становить близько 5,5 тис. км. У неї балістична траєкторія, тобто вона входить у верхні шари атмосфери, що робить її складною для перехоплення. До того ж гіперзвукова швидкість понад (11 Махів або майже 4 км/с), дуже обмежує час реакції систем ППО.

"Орешник" створено, щоб нести ядерну зброю. Тому її застосування без ядерного боєзаряду немає ні військового, ні економічного сенсу. Адже ціна однієї ракети коливається в районі $50 млн, а ефективність без ядерної зброї майже така ж як у Х-22, яка коштує всього $500 тис. Тому удар росіянами по Дніпру був політичним кроком, спеціальним винятком, щоб у черговий раз налякати світ, мовляв, наступного разу може бути ядерна зброя. За словами експертів, Кремль може щороку виробляти в кращому разі два десятки таких ракет, відповідно, вони становлять стратегічну цінність. 

Читайте також: "Рубеж", "Орешник", "Кедр" – що відомо про новітню російську ракету, якою обстріляли Дніпро

Теги:
Читайте також:
Львів
+0.4°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
22:39
поїзд в Карпати
Укрзалізниця запускає нові нічні потяги із Закарпаття та Прикарпаття до Львова й Києва
22:18
Закрив собою двох побратимів: у госпіталі помер захисник із Рівненщини
22:03
У Рівному загорівся тролейбус, його погасив поліцейський
21:46
Укрзалізниця відкрила продаж квитків на новий потяг Чернівці – Рава-Руська – Варшава
Потяг Рава-Руська – Чернівці продовжили до Коломиї
21:31
У Львові маршрутка наїхала на 46-річного пішохода
У Львові зареєстрували петицію, щоб збільшити час для безкоштовної пересадки у громадському транспорті
21:17
На Закарпатті затримала зловмисників, які переправляли ухилянтів через Тису до Румунії
20:58
"Заробили" 8 млн грн: на Хмельниччині оголосили підозри лікарям, які незаконно оформляли інвалідність
20:40
На Хмельниччині у пожежі загинула дворічна дитина
20:16
У містечку на Львівщині відкрили Алею слави з памʼятними стелами 45 захисників
19:54
Ексклюзив
Перемога чи популізм: чому активісти та юристи не сприйняли закон про заборону джипінгу в Карпатах
19:35
Огляд
БЗВП
Базова військова підготовка у вишах: за що можуть вигнати студента та хто звільняється від БЗВП
19:22
корупція
На Волині керівника комунального підприємства підозрюють у розтраті 3,8 млн грн
19:10
Огляд
Герой України та воює з 2014 року: що відомо про очільника львівської Національної академії сухопутних військ Романа Качура
18:53
дрони
Переплатили за дрони: на Прикарпатті через суд намагаються повернути до бюджету кошти
18:37
Ексклюзив
У Львові вшанували пам’ять перших полеглих Героїв Небесної Сотні
18:19
У Львові успішно провели операцію 10-місячному хлопчику, який проковтнув іграшковий перстень
18:00
прощання
У Львові 23 січня прощатимуться із захисниками Олександром Закірченком та Богданом Матійківим
17:45
ГРВІ
У Львові зростає кількість хворих на пневмонію
17:43
Огляд
Без істотних опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 січня
17:30
На кордоні затримали автобус, в якому знайшли незадекларовані одяг та взуття на понад 3,3 млн грн
17:14
На Прикарпатті у 105 років померла зв'язкова ОУН-УПА на псевдо "Фіалка" 
17:00
"На радощах заспівав": бійці 63-ї ОМБр взяли полоненого за допомогою дрона з гучномовцем
16:44
У Львові в артцентрі Jam Factory показуватимуть кіно
16:30
Чоловіку, який влаштував стрілянину по людях на Тернопільщині, оголосили підозру
Вбито трьох людей: справу стрілянини на Тернопільщині відправили до суду
16:15
У Львові лікарі врятували 11-місячного хлопчика, який перекинув на себе чайник з окропом
16:02
Руслан Марцінків
Провадження проти мера Франківська Марцінківа щодо висловлювання про вивезення ромів з міста закрили
15:44
Буковинські лісівники показали, як розважаються ведмеді, коли не сплять
15:30
тюрма
У Львові чоловік, який переправляв ухилянтів за кордон, посадили на 5 років до тюрми
15:16
На Львівщині 14-річна дитина вчинила самогубство: поліція розслідує обставини справи
15:00
Арсен і Данило, воїни 2-ї Галицької бригади
"Соборність – це не просто історія, це наше сьогодення": воїни 2-ї Галицької бригади про бойове братерство і відчуття єдності
14:45
На Рівненщині судитимуть місцевого за бурштин на майже 1,5 млн грн 
14:31
Львівський аеропорт
Міжнародний аеропорт "Львів" співпрацюватиме з Київським авіаційним інститутом
14:14
На Хмельниччині чоловік перерахував 208 тис. грн за неіснуючий трактор
13:44
Акція нагадування про хвилину пам'яті у Львові
У Львові десятки людей вийшли на акцію нагадування про хвилину пам'яті. Фото
13:21
Соборність України як мішень. Спочатку вони ліквідували потяг "Львів-Луганськ". Блог Тетяни Вергелес
13:06
ДТП на Хмельниччині
У ДТП на Хмельниччині загинули мати з 8-річною донькою
12:51
Новини Заходу України
Тернопільщина – єдина область в Україні, де перевищено епідемічний поріг захворюваності на грип
12:44
ліс
Рясне-Руська сільрада перед ліквідацією передала у приватну власність понад 2 га лісів "Галсільлісу"
12:24
У історичному ареалі Львова відремонтували ще 6 балконів за програмою співфінансування
11:57
Судитимуть мешканця Львівщини, який через кілька місяців після сварки вистежив і спробував вбити товариша
Більше новин