Не "Орешник" єдиний: які російські ракети можуть долетіти до Львова
Хоч Львів і розташований за 800-900 км від лінії фронту, однак столиця Галичини продовжує залишатися однією з цілей російських ракет
Нещодавно в російських пабліках активно поширювали інформацію про те, що Кремль може атакувати Яворівський військовий полігон новою міжконтинентальною ракетою "Орешник". Звісно, що такі погрози – це бажання посіяти страх перед новою "чудо зброєю". Але це також чергове нагадування, що російські терористи готові до будь-яких провокацій.
"Це ІПСО. Однак ми не можемо нехтувати такою інформацією, тому маємо зробити все можливе, щоб убезпечити наш особовий склад і мінімізувати всі ризики, які можливі з запуском такої ракети", - зауважив полковник запасу ЗСУ, військовий експерт Сергій Грабський в етері НТА.
Тобто для росіян важливо поширювати страх навіть у відносно віддалених від бойових дій регіонах, щоб таким чином впливати на суспільну думку і використовувати це на свою користь.
Однак "Орешник" далеко не єдина ракета, яка здатна долетіти на Львівщину. "Еспресо.Захід" розповість про різні типи, характеристики й особливості російських ракет та дронів, які здатні долетіти до Львова.
Крилата ракета "Калібр"
Крилаті ракети морського базування "Калібр" є одними з тих, які росіяни часто використовують для ударів по західних регіонах України. Наприклад, ракетний удар по Львову 6 липня 2023 року був здійснений саме "калібрами", тоді на вул. Стрийській завалилася частина багатоповерхового житлового будинку, загинули десять осіб, ще 42 людини отримали поранення.
КАБ-500 — коректована авіаційна бомба калібром 500 кілограмів, Фото: wikipedia.org
Ці ракети мають такі характеристики:
- Дальність: до 2 500 км (у версії для морського базування) та до 1 500 км (у версії для наземних пусків).
- Пускові платформи: кораблі та підводні човни Чорноморського флоту.
- Особливості: низька траєкторія польоту та можливість обходу рельєфу роблять їх складними для перехоплення.
"Калібри" використовуються для знищення критичної інфраструктури, енергетичних об'єктів та військових складів, але насправді пуски цих ракет призводять до загибелі цивільних через прильоти по житлових частинах міст та сіл України.
Ракета Х-47М2 "Кинджал"
Гіперзвукові ракети Х-47М2 "Кинджал" є одними з найсучасніших видів російської зброї. Завдяки своїм характеристикам, вони становлять значну загрозу для всіх мешканців України, тому коли злітає горезвісний МіГ-31К, що є носієм цих ракет, постійно включають повітряну тривогу по всій країні.
Основні характеристики Х-47М2 "Кинджал":
- Дальність: до 2 000 км, що дозволяє здійснювати удари з російської території або з повітряного простору над Білоруссю.
- Швидкість: до 12 250 км/год (10 Махів), що значно ускладнює її перехоплення.
- Платформа запуску: винищувачі МіГ-31К, здатні запускати ракету з великої висоти.
Ракета "Кинджал" настільки швидка, що майже всі чинні системи українського ППО мають мінімальний час для реакції. Це ускладнює її перехоплення, єдиний виняток тут становлять хіба ЗРК Patriot, які вже збили понад два десятки таких ракет.
Росіяни атакували Львів Х-47М2 "Кинджал", зокрема, 4 вересня цього року, коли відбувся ракетний обстріл історичного центра Львова. Тоді кілька цих ракет влучили у забудівлю на вулицях Коновальця та Кокорудза у Франківському районі та на вулиці Братів Міхновських у Залізничному районі. Сім людей загинули, понад 60 отримали поранення.
Читайте також: Збили вже 25 найшвидших російських ракет: чим небезпечні "кинджали"
Ракета Х-101
Ці крилаті ракети повітряного базування запускаються зі стратегічних бомбардувальників, таких як Ту-95 та Ту-160. Х-101 – високоточна керована ракета, яку вважають однією з найсучасніших на озброєнні у РФ. За словами аналітиків, вона має діапазон точності від п'яти до шести метрів.
У неї дальність, як у міжконтинентальної ракети середнього радіуса – близько 5 000 км.
Х-101 мають такі особливості: високоточне наведення, використання супутникової навігації та низький профіль польоту.
Запуск таких ракет відбувається із повітряного простору Росії чи Каспійського моря, що робить їх недоступними для знищення ще на етапі пуску.
Читайте також: Крилаті ракети Х-101: як з ними бореться ЗСУ, їх характеристики, ціна, застосування
Ракети Х-55 та Х-555
Ракета Х-55, Фото: З відкритих джерел
Ракета Х-55 розроблена ще у радянський час — це крилата ракета, призначена для ураження стратегічних цілей на значних відстанях. Вона має дальність польоту до 2500 км, що дозволяє атакувати цілі далеко за лінією фронту, зокрема у західних регіонах України.
Х-55 оснащена системою наведення, яка забезпечує високу точність ураження стаціонарних об’єктів. Її запуск можливий із бомбардувальників, таких як Ту-95МС чи Ту-160, що робить ракету одним із ключових інструментів повітряних ударів Росії.
Х-55 була одним із прообразів для пізніших моделей, таких як Х-101, однак залишається на озброєнні завдяки своїй ефективності та наявності значного запасу у російському арсеналі.
Також є модернізована версія цієї ракети – Х-555, яка здатна летіти значно далі – до 3500 км. Цю ракету також запускають зі стратегічних бомбардувальників. Х-555 прилітали по Львову в березні 2022 року, коли потрапили у Львівський державний авіаційно-ремонтний завод.
Ракета "Циркон"
гіперзвукова крилата ракета "Циркон", Фото: assetstore.unity
Ракета "Циркон" (3М22) — це гіперзвукова крилата ракета, головна особливість якої — здатність досягати швидкості до 9 Махів (близько 11 000 км/год) та долати дистанцію до 1000 км.
Завдяки своїй швидкості й маневровості ракета важко перехоплюється сучасними системами протиповітряної оборони.
Основне призначення "Циркона" — знищення морських і наземних цілей. Її запуск можливий із кораблів і підводних човнів.
Читайте також: "Циркони" на Київ: що відомо про "гіперзвукові" ракети, якими росіяни вкотре обстріляли столицю
Ракета Х-32
Крилата ракета класу "повітря-поверхня" Х-32 – це модернізована версія старої радянської ракети Х-22. Вона призначене для ударів по авіаносцях, але зараз їх застосовують проти наземних цілей.
Заявлена дальність: до 1 000 км. Основні особливості: велика швидкість (до 4 000 км/год) та значна вага бойової частини (до 1 тонни).
Однак ця ракета малопридатна для високоточних ударів, тому їх часто використовують для терору цивільного населення. Адже основна проблема Х-32 – погана точність, похибка коливається в межах 500 метрів.
Дрони-камікадзе Shahed-136
Хоча це не ракети, дрони Shahed-136, які Росія активно застосовує, здатні теж долітати до Львова, адже їх заявлена дальність становить до 2 500 км.
Основна особливість цих дронів – повільна швидкість (до 180 км/год) та гучний звук, які роблять їх вразливими до ППО.
Shahed-136 використовуються для масованих атак, часто в поєднанні з ракетами, щоб перевантажити українські системи протиповітряної оборони. Вже бували випадки, коли ці дрони, які несуть 50 кг вибухівки, долітали до Львова, навіть пролітали повз центр міста.
Ракета "Орешник"
ймовірний ракетний комплекс РС-26 "Рубеж", Фото: росЗМІ
Після удару 21 листопада цього року нової ракети по Дніпру, диктатор Путін назвав її "Орешник". Та за словами експертів, це не є геть нова ракета, а швидше за все модифікована версія міжконтинентальних ракет типу РС-24 "Ярс" або іншої ракети стратегічного призначення, яких в Росії чимало.
Хоча, як відзначає Telegraph, "Орешник" має певні унікальні характеристики, оскільки фактично це міжконтинентальна балістична ракета, яка маскується під балістичну ракету середньої дальності. У неї є роздільна головна частина з блоками індивідуального наведення, тобто вона може нести кілька суббоєприпасів у собі, щоб завдавати декількох ударів одночасно і максимально збільшити площу ураження.
Дальність польоту становить близько 5,5 тис. км. У неї балістична траєкторія, тобто вона входить у верхні шари атмосфери, що робить її складною для перехоплення. До того ж гіперзвукова швидкість понад (11 Махів або майже 4 км/с), дуже обмежує час реакції систем ППО.
"Орешник" створено, щоб нести ядерну зброю. Тому її застосування без ядерного боєзаряду немає ні військового, ні економічного сенсу. Адже ціна однієї ракети коливається в районі $50 млн, а ефективність без ядерної зброї майже така ж як у Х-22, яка коштує всього $500 тис. Тому удар росіянами по Дніпру був політичним кроком, спеціальним винятком, щоб у черговий раз налякати світ, мовляв, наступного разу може бути ядерна зброя. За словами експертів, Кремль може щороку виробляти в кращому разі два десятки таких ракет, відповідно, вони становлять стратегічну цінність.
Читайте також: "Рубеж", "Орешник", "Кедр" – що відомо про новітню російську ракету, якою обстріляли Дніпро
- Актуальне
- Важливе