Еспресо. Захід

Виїзд за кордон: як чоловіки покидають Україну, не маючи на це законних підстав

Тетяна Яворська
9 серпня, 2023 середа
09:37
Зміст

Чиновники, депутати, діти депутатів і пересічні військовозобов'язані українці щоденно перетинають кордон, часто порушуючи правила виїзду у воєнний час. Схем настільки багато, що "подорожуючі" губляться серед пропозицій. Виїжджають як легальним, так і нелегальним шляхом

"Еспресо.Захід" розповість про те, як чоловіки покидають Україну через небажання отримати повістку і боронити Україну, або ж просто – відпочити

За даними, які оприлюднили у Держприкордонслужбі, від початку календарного року через державний кордон не пропустили 18 тис. військовозобов'язаних і виявили 318 підроблених документів. Найчастіше фальшують військово-облікові документи, пенсійні посвідчення, посвідчення про інвалідність, свідоцтва про народження дітей та шлюб. Усього від початку повномасштабного вторгнення виявлено понад півтори тисячі таких підробок. Відкрито 68 кримінальних проваджень за незаконне переправлення чоловіків призовного віку, а стосовно 8-ми організаторів винесено судові вироки.

Що таке система "Шлях"

Однак покинути країну чоловіки намагаються не лише такими методами. Є й офіційні шляхи із відповідною назвою "Шлях". Користаються ним, зокрема, і недобросовісні громадяни. Система під такою назвою після початку повномасштабного вторгнення дозволяла перетинати кордон волонтерам, які щоденно привозили гуманітарні вантажі до України – як для ЗСУ, так і для цивільного населення. Але вже невдовзі правоохоронці почали фіксувати перші порушення, зокрема виїзд з України для уникнення мобілізації.

Як розповідав Українському радіо заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач, перед повномашсштабним вторгненням система "Шлях" була створена як електронна система, яка дозволяла реєструватися і виїжджати за кордон ліцензованим перевізникам – вантажним та пасажирським.

"Якщо для ліцензіатів, перевізників ця історія була зрозуміло, то постало питання, що робити благодійним фондам, громадським організаціям, громадянам, які продовжують виїжджати за кордон для того, щоб здійснювати свою волонтерську діяльність, привозити гуманітарну допомогу до України. Тому було прийнято рішення так само їх включати в систему "Шлях". Для цього були внесені зміни в законодавство, які дозволили обласним військовим адміністраціям та Міністерству інфраструктури вносити в систему осіб, які мали би виїжджати за гуманітарною допомогою", – розповідав Деркач.

Він пояснив, що Благодійні фонди чи фізичні особи подають до обласних військових адміністрацій або міністерства заяву та обґрунтування, після чого або включаються, або ні в систему "Шлях" наказом відповідного органу. 

"Якщо говорити про перевізників, то вони мають право бути 60 днів за кордоном, якщо волонтери – то це 30 днів (загальна кількість днів, скільки можна перебувати за кордоном). Це було зроблено тому, що якщо є велика партія товару чи гуманітарної допомоги, яку потрібно доставити в Україну, але це неможливо зробити за раз, то волонтер, наприклад, їде декілька разів. Але це також породило зловживання, адже частина осіб виїжджала, умовно, на Range Rover, а поверталася пішки, просто ці 30 днів там відпочиваючи, відвідуючи рідних та друзів. Відтак ця система на сьогодні працює недосконало і потребує змін, над якими ми зараз й працюємо", – додав чиновник.

"Шлях" в один бік

Цілу низку зловживань, пов'язаний із системою "Шлях" виявили журналісти-розслідувачі. Так нещодавно було оприлюднено базу даних волонтерів, яких внесли до системи Львівською ОВА. Серед волонтерських організацій – сотні виданих сумнівних дозволів. Найбільш успішні "прохачі" виявились пов’язані між собою організації, взагалі не помічені у волонтерській діяльності, а частина їхніх "волонтерів" просто втекли з України, – йшлось у матеріалі NGL media. Загалом це – майже 1800 організацій, на прохання яких через систему "Шлях" було видано понад 32 тис. дозволів на виїзд. Про низку організації нічого не відомо, натомість від них вносили до "Шляху" сотні осіб.

Серед регулярних заявників до Львівської ОВА автори розслідування виявили низку організацій, про яких нічого невідомо. У цих організацій немає сайтів чи сторінок зі звітами в соцмережах. Також немає актуальних телефонів чи зв’язку з засновниками та їхніми керівниками. "Еспресо.Захід" також намагався зв'язатись із фігурантами розслідування, що очолюють фонди, через які чоловіки масово виїжджали за кордон. З-поміж усіх директорів, сконтактувати вдалося лише з керівником ГО "Громадська екологічна ініціатива" (вивезли 275 чоловіків за системою "Шлях") Олександром Шатнієм. Однак і він, почувши про тему коментаря, вирішив перервати телефонну розмову.

Чи відкриті провадження стосовно громадських організацій, які організовували масові виїзди військовозобов’язаних чоловік за межі України через "Шлях" з'ясувати наразі не вдалося. На офіційний запит від "Еспресо.Захід", надісланий Головному управлінню Національної поліції у Львівській області ще 13 червня, відповіді досі не надійшло.

Відомі втікачі

Серед чоловіків, які покинули Україну завдяки дозволу від Львівської ОВА – син та племінник проросійського діяча Андрія Портнова. Ігор Портнов та Іван Поддубнов у березні 2022 року отримали тимчасовий дозвіл на виїзд з України як волонтери. Як зазначено у системі "Шлях", таке рішення щодо Ігоря Портнова Львівська військова адміністрація винесла на підставі відповідного звернення від ГО "Народна самооборона". Вже наступного дня, 23 березня 2022 року Портнов-молодший перетнув українсько-польський кордон в пункті пропуску "Краківець", в Україну не повернувся.

Серед інших відомих людей, що покинули Україну народний депутат Олександр Дубінський, який обирався до парламенту від партії "Слуга народу". Нардеп виїхав на відпочинок за кордон під виглядом супроводження свого батька на лікування. Відкрито провадження за двома статтями: службове підроблення та несанкціоновані дії з інформацією, вчинені особою, яка має право доступу до неї, за попередньою змовою групою осіб.

Супровід батька з інвалідністю став підставою для виїзду за кордон і для сина депутатки від "Слуги народу" Олени Копанчук. Дмитро Копанчук, який і сам є депутатом Рудківської міськради на Львівщині, виїхав за кордон і не повернувся. 1 січня батько із сином перетнули українсько-польський кордон у Смільниці, 7 лютого, Володимир Копанчук тим же автомобілем повернувся до України, а його син ні. Це прямо суперечить законодавчій вимозі повернутися в країну не пізніше, ніж супроводжувана особа з інвалідністю.

Відомі також факти перетину кордону без повернення і дрібних чиновників. Виїхав і поки не повернувся заступник міського голови Бучача, 49-річний свободівець Василь Вонсяк. Не повернувся в Україну після відрядження у Словаччину голова Луцької райради Олександр Омельчук. Згодом його звільнили.

Закриття кордонів триватиме ще довго?

Також у відрядження поїхав депутат від "Слуги народу", заступник голови парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки 48-річний Юрій Арістов. Він і справді був у Литві на саміті 7 липня, але звідти плавно звернув на Мальдіви. У середині липня його помітили у готелі, який розташований на приватному острові Ітхаафуші.

Цей інцидент набув великого розголосу і в підсумку Арістов склав депутатські повноваження. А в Офісі президента, після численних прецедентів з виїздом чиновників та депутатів за кордон без поважних причин, заблокував можновладцям виїзд за кордон. Законодавство щодо виїзду у відрядження доопрацьовуватимуть.

Поки чоловіки покидають Україну нелегальним чи напівлегальним способами, то виїхати законним методом військовозобов'язаним, ймовірно, можна буде нескоро. Виконавчий директор Українського інституту майбутнього, ексрадник голови МВС Вадим Денисенко запропонував після війни продовжити заборону на виїзд чоловіків за кордон щонайменше на три роки.

Народний депутат України Микола Княжицький, коментуючи цю ініціативу, зауважив, що народжуваність в Україні в 2023 році справді впала на 28%, порівняно з тим же періодом 2021 року. Однак він не підтримує довготермінового закриття кордонів

"Я б ризикнув у протилежний бік. Якщо нам вдасться привести до влади відповідальних і чесних людей, потрібно було б навпаки не закривати, а відкривати кордони. Не всі тікають від війни. Багато хто від відчуття безперспективності від корупційної влади. Ми мали б сюди запрошувати українців з цілого світу, окрім тих, хто зберігав лояльність до рашистів. І вважаю, це єдиний вихід для нас, хоча й виглядає, можливо занадто ідеалістично", – зазначив нардеп.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.2
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
3 травня
18:49
Судовий вирок
Суд звільнив від відповідальності посадовця СБУ на Прикарпатті, якого звинувачували у привласненні допомоги
18:32
На Хмельниччині у власність держави повернули землі історико-культурного призначення вартістю 160 млн грн
18:31
Тепло і без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 4 травня
18:11
Під час бойового завдання загинув підполковник Василь Матюк з Волині
18:00
безпілотники для прикордонників
Волинським прикордонникам передали безпілотники, які вилучили у контрабандистів
17:43
заступник голови Чернівецької ОВА Валентин Пабат
Керівнику Чернівецької ОВА призначили нового заступника
17:41
Ексклюзив
Аркуш
Чи може людина після вручення повістки потрапити у бригаду, яку сама обрала. Відповідь рекрутера
17:18
новини Львова
Медики зі Львівщини допомогли жінці з прифронтового Степногірська
17:16
квадрокоптери
Пустомитівська громада передала воїнам 12 квадрокоптерів
17:05
ножиці
У Чернівцях чоловік з ножицями напав на поліцейського, його судитимуть
16:52
новини Закарпаття
До України без декларування намагалися незаконно ввезти побутову хімію на понад мільйон грн
16:43
Юрій Рокецький, Мертвий Півень
До Львова повертаються Флюгери: програма фестивалю
16:30
Естонець хотів вивезти через Волинь книги царської Росії
Естонець хотів вивезти через Волинь книги царської Росії
16:17
новини Закарпаття
На Закарпатті автомобілі, які керівник ГО ввіз як гуманітарну допомогу та продавав, передали військовим
16:11
Оновлено
Великодні гаївки у Львівському скансені
Куди піти у Львові із 29 квітня і по 6 травня: Великдень у Гаю та Вівальді. Альбіоні
16:03
новини Львова
У Львові іноземець, погрожуючи ножем барменові, обікрав ресторан: поліція затримала чоловіка
15:47
пл. Міцкевича, 4
Укрексімбанк не зміг продати будівлю на пл. Міцкевича у Львові
15:32
На Волині віднайшли ще одну історичну пам'ятку часів Київської Русі
На Волині віднайшли ще одну історичну пам'ятку часів Київської Русі
15:20
порятунок туриста на Прикарпатті
Прикарпатські рятувальники спустили із Говерли травмованого дніпрянина
15:07
новини Закарпаття
Виманив у дружини військового понад $10 тис. за "звільнення чоловіка з полону": на Закарпатті перед судом постане шахрай
14:52
Зґвалтування дитини
На Тернопільщині 10 років присудили чоловікові, який зґвалтував неповнолітню доньку
14:36
новини Закарпаття
На Закарпатті у двох ДТП постраждали діти
14:23
На Хмельниччині в руках 32-річного чоловіка вибухнула граната, його госпіталізували
На Хмельниччині в руках 32-річного чоловіка вибухнула граната, його госпіталізували
14:15
Оновлено
Зеленський у Хмельницькому відвідав поранених воїнів і вручив їм нагороди
Зеленський у Хмельницькому провів нараду щодо безпекової ситуації та вручив нагороди пораненим воїнам
14:07
новини Львова
У львівському "Охматдиті" змонтували сучасний комп’ютерний томограф за 12,8 млн грн
13:35
МАФ
У Львові демонтують МАФи на Стрийській
13:26
На Буковині жінка намагалася купити дозвіл на виїзд чоловіка за кордон
На Буковині жінка намагалася купити дозвіл на виїзд чоловіка за кордон
13:10
З України до Польщі намагалися вивезти скрипку Страдіварі 1713 року
З України до Польщі намагалися вивезти скрипку Страдіварі 1713 року
12:54
діти
У Луцьку через отруєння невідомою речовиною помер 2-річний хлопчик
12:50
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 3 травня
12:37
На Львівщині викрили підпільний цех з виробництва алкоголю
Близько 5500 літрів сурогату: на Львівщині викрили підпільний цех з виробництва алкоголю
12:21
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон у Львові
Кемерон прибув до Львова, Британія покращує умови для інвесторів у Львівщину
12:09
Православна церква України
Скільки храмів за час масштабної війни перейшло з УПЦ МП до ПЦУ, а скільки залишилося в московській церкві: дані Опендатабот
11:53
Група туристів з Києва заблукала у лісі поблизу гори Парашка
Група туристів з Києва заблукала у лісі поблизу гори Парашка на Львівщині – допомогли рятувальники
11:35
Тероборона Рівненщини запрошує на службу
Тероборона Рівненщини запрошує на службу: топ-5 посад, що можуть вас зацікавити
11:20
Сергій Тюрін
Зеленський призначив голову Хмельницької ОВА
11:08
На Волині демобілізували 88 прикордонників-строковиків
На Волині демобілізували 88 прикордонників-строковиків
10:56
перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 2 травня
10:45
Біля Львова BMW X5 зіткнувся з вантажівкою, постраждали троє людей
Біля Львова BMW X5 зіткнувся з вантажівкою, постраждали троє людей
10:30
Марко Вуянко
У боях за Україну загинув розвідник з Івано-Франківська Марко Вуянко
Більше новин