"Шлях" від Львівської ОВА. Для волонтерства чи втечі? Розслідування
ЗМІ оприлюднили базу даних волонтерів, яких внесли до системи "Шлях" Львівською ОВА
Львівська ОВА видала сотні дозволів у системі "Шлях" для сумнівних волонтерських організацій. Серед найбільш успішних "прохачів" виявились пов’язані між собою організації, взагалі не помічені у волонтерській діяльності, а частина їхніх "волонтерів" просто втекли з України. Про це інформують "Наші гроші. Львів", передає "Еспресо.Захід".
Зокрема, редакція отримала доступ до бази даних волонтерів, внесених до системи "Шлях" Львівською обласною військовою адміністрацією (ЛОВА) на прохання різних громадських організацій. Йдеться про майже 1800 організацій, на прохання яких через систему "Шлях" було видано понад 32 тис. дозволів на виїзд.
Загалом у двадцятці організацій, які отримали найбільше погоджень на виїзд чоловіків, є відомі організації як "Львівський IT кластер" (280 осіб), "Народна самооборона Львівщини" (200), чи "Фонд допомоги Україні "Рух у майбутнє" (365), ініціатором створення якого є футбольний клуб "Рух" Григорія Козловського. Це реальні організації, про діяльність яких легко дізнатися, кажуть розслідувачі.
Однак серед регулярних заявників до Львівської ОВА журналісти виявили низку організацій, про яких нічого невідомо. Більше того, від них вносили до "Шляху" сотні осіб.
Наприклад, очолив список "найуспішніших" заявників до Львівської ОВА благодійний фонд "Чистий Київ" (385 людей), який називають одним із головних партнерів ЛОВА з питань гуманітарного допомоги. Ця організація була створена ще в 2020 році, а в кінці березня 2022 з’явилась сторінка у Facebook, але там досі лише кілька дописів, датованих 26 березня 2022 року.
Загалом для "Чистого Києва" Львівська ОВА надала дозволи на виїзд майже 400 чоловіків, в тому числі і дуже сумнівних як для волонтерів. Наприклад, у травні 2022 року завдяки такому дозволу виїхав і, звичайно ж, не повернувся чотири рази судимий мешканець Старосамбірського району Іван Мочульський, оголошений тепер у розшук.
Скористався дозволом від ЛОДА і сам керівник та засновник фонду "Чистий Київ" 37-річний Максим Ткачик, який виїхав з України ще у серпні минулого року.
Фото: "Наші гроші. Львів"
Подібних організацій, зазначає видання, є значно більше. Більшість з них так чи інакше пов’язані з Олексієм Шевчуком (колишній позаштатний радник глави Львівської ОВА з питань гуманітарної допомоги і волонтерства) та адвокатським об’єднанням Barristers, експартнером якого він є. Дію адвокатського свідоцтва самого Шевчука цьогоріч призупинили за порушення правил адвокатської етики.
Однією із найбільш активних організацій, яка користувалась "Шляхом" від ЛОВА, є створена дев’ять місяців тому благодійна організація "Наші добрі справи" (270 осіб отримали дозвіл на виїзд). Ні сайту, ні сторінки у Facebook, ні публікацій в медіа. Цей фонд зареєстрований у Львові за адресою вул. Липинського, 29, кв. 8, але такого будинку і квартири нема у реєстрі нерухомості. Фактично за цією адресою розташований ЖК "Авалон Тайм", але нумерація їхніх будівель містить також літери.
"Наші добрі справи" зареєстровані на Корчинського Євгена Сергійовича з селища Іванків на Київщині, але такої людини не існує. За вказаною адресою у Іванкові прописаний 31-річний Корчемний Євген Сергійович, але ні його телефони, ні електронна пошта не працюють.
Як встановила редакція, від "Наших добрих справ" виїхали і не повернулись у встановлений час кілька десятків людей.
При цьому самого Корчемного у систему "Шлях" внесли не від його організації, а від ГО "Небайдужі громадяни", співзасновником якої, згідно з YouControl, є Олексій Шевчук.
Фото: "Наші гроші. Львів"
Ще одним великим користувачем львівського сегменту системи "Шлях" є київська ГО "Громадська екологічна ініціатива", яка є одним із засновників "Української гільдії активістів". Але актуальних засновників та телефонів організації журналістам теж знайти не вдалось.
У двадцятку лідерів потрапив і київський фонд "Байрактар." (220 осіб), заснований влітку минулого року 19-річним Денисом Синявським, який зараз є підозрюваним у кримінальному розслідуванні щодо незаконного переправлення чоловіків за кордон.
Ще одна організація, яка заслуговує уваги – Фонд "Слава нації України!" Фонд створений сім місяців тому Дмитром Півнем – колишнім помічником Олексія Шевчука і ще одним адвокатом Barristers. Півень також є співзасновником ГО "Служба порятунку тварин" – це одна із засновниць "Української гільдії активістів". Півень, так само як і засновник фонду "Наші добрі справи", із селища Іванків. Щоправда, для "Слава нації України!" кількість погоджень для "Шляху" від ЛОДА була значно меншою (менше 90).
Ще одна маловідома організація – фонд "Українські котики", заснований сім місяців тому 31-річним Богданом Забарою, ще одним адвокатом Barristers і помічником Шевчука. Забара також є співзасновником ГО "Судовий репортер" разом з Дмитром Півнем, засновником фонду "Слава нації України!".
Сумнівним також є фонд "Код-Паляниця", створений у вересні минулого року 26-річним Олександром Заїкою з Луганської області і який припинив свою діяльність у лютому. Від цього фонду ЛОВА внесла у систему "Шлях" понад сто чоловіків. У реєстрі нема навіть телефону організації.
- Тим часом 71-річний пенсіонер із Португалії Нуно майже рік волонтерив на львівському вокзалі, бо не міг залишатися осторонь.
- Актуальне
- Важливе