Електронна черга, додатковий пункт пропуску й сортування вантажів. Як планують зменшити черги на кордонах
Український бюджет через простій вантажівок на кордонах щодня втрачає десятки мільйонів гривень. А для водіїв один день простою – це втрата щонайменше 300 євро
Чому виникла кризова ситуація і як з нею планують боротися, на брифінгу в медіацентрі "Україна" розповіли міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, його заступник Мустафа Найєм і голова Державної прикордонної служби України Сергій Дейнеко, передає "Еспресо".
Що відбувається на кордонах і чому так сталося?
Черги по півсотні легкових автівок прикордонники критичними не вважають. А от із вантажівками таки виникла проблема, розповідає Сергій Дейнеко.
"Зараз черги є щодня – від 300 до 800 транспортних засобів. Найкритичніша ситуація – на Ягодині. Це 2670 авто, виключно вантажні автомобілі. З метою збільшення пропускної спроможності Ягодина ми пішли на експеримент і закрили цей пропускний пункт для легкового транспорту, сподіваючись, що це збільшить пропускну спроможність вантажного транспорту", – зазначив голова Держприкордонслужби.
Прикордонна інфраструктура не була готова до блокування росіянами портів, пояснюють у Мінінфраструктури.
"Раніше всі чи майже всі наші експортні й імпортні операції відбувалися через порти. Якщо брати 2021 рік, то через порти було експортовано приблизно 150 млн тонн вантажів, а це – 80%. Коли закрили порти, все почало переорієнтовуватись у бік західних кордонів. До цього не були готовими ані наша інфраструктура, ані інфраструктура наших сусідів", – зазначив міністр Кубраков.
Зараз через Ягодин іде 40% всього українського експорту, зауважили в Мінінфраструктури. Урядовці кажуть, що розширили пункти пропуску, додали смуги та працівників. Але це не завжди допомагає.
"Є інші служби, як-от служба фітосанітарного контролю. Вони не такі оперативні й обмежені у своїх бюджетних можливостях. Сподіваємося, що це вирішиться найближчим часом, тобто в ці служби додадуть людей, що дозволить збільшити пропускну спроможність", – розповів Кубраков
"Ми звертались до уряду Польщі, щоб збільшити працівників фітосанітарної служби. На Ягодині там є лише 3 працівники. Днями отримав відповідь, що поляки готові розпочати оформлення порожніх вантажних автомобілів на Устилуг. Це дозволить розвантажити Ягодин", – пояснює Сергій Дейнеко.
Найскладнішою називають ситуацію на українсько-польському кордоні. На кордоні з Румунією також є проблеми, але там невдовзі планують відкрити два додаткові пункти пропуску.
Що планують робити?
4 жовтня планують відкрити додатковий пункт пропуску на кордоні з Польщею. Також у жовтні може запрацювати безплатна електронна черга. Крім того, цілу низку заходів, що, на думку урядовців, допоможуть розв'язати проблему з чергами на кордоні, планують затвердити 9 вересня, під час візиту в Україну прем'єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького. Всього напрацьовано 8 пунктів, які планують обговорити з польською стороною. Про це зазначив Мустафа Найєм, заступник міністра інфраструктури України
"Першим пунктом ми пропонуємо найближчим часом розглянули сортування вантажів. Їх мають розподілити по групах товарів, що спростить польським колегам на фітосанітарних службах приймати ці вантажі. Наступне – пропонуємо не проводити фітосанітарні й ветеринарні заходи контролю при ввезенні ріпаку. 40-5% вантажу, який проходить фітосанітарний контроль, – це транзитні вантажі, які проходять територією Польщі. Тому проводити їхній контроль немає сенсу", – розповів Найєм.
Крім того, пропонують організувати виїзд порожнього вантажного транспорту через пункт пропуску Нижанковичі – Мальховіце. А в перспективі – і через пункт Варяж – Усьмєж.
"Є також пропозиція, щоб на пунктах пропуску Устилуг – Зосин, Грушів – Будомєж, Угринів – Долгобичув та Смільниця – Кросценко порожній вантажний транспорт пропускали поза чергою. Це має значно полегшити ситуацію на інших ділянках. Сподіваюсь, що польська сторона погодиться. Завтра ці пропозиції обговорять з прем'єр-міністром Польщі", – зазначив він.
- Нагадаємо, 7 вересня у чергах на виїзд з України стояло 280 автівок, 15 автобусів та 20 пішоходів
- Кілометрові черги з вантажівок вишикувались на кордоні з Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією
-
5 вересня у Польщі водії вантажівок заблокували під'їзд до пункту пропуску Дорогуськ-Ягодин, вимагаючи запровадження цілодобової фітосанітарної та ветеринарної експертизи.
-
6 вересня Держмитслужба заявила, що роботу пункту пропуску Ягодин паралізовано.
-
Закарпатські митники попросили словацьких колег збільшити кількість оформлених фур на добу на 30% у пункті пропусту Ужгород-Вишнє Нємецьке. Наразі на українському боці готові оформляти 160 фур за зміну (12 год), тоді як словацькі колеги – максимум до 70 одиниць.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе