Еспресо. Захід

Топ-10 досягнень медицини Львівщини у 2021 році

Зоряна Круль
31 грудня, 2021 п'ятниця
18:17

У 2021 році львівські медики зіштовхнулися у своїй практиці з унікальними випадками і провели унікальні оперативні втручання. Деякі з цих випадків настільки рідкісні, що лише побіжно описані у світовій медичній літературі. Деякі з операцій проводилися вперше не тільки у Львівській області чи Західному регіоні, а й узагалі – вперше в Україні!

"Еспресо.Захід" вирішив пригадати, чим найбільше запам’ятався рік, що минає.

Львівські лікарі врятували життя вагітної з COVID-19 та її дитини: жінка мала тотальне ураження легень, а немовля – інфікувалося коронавірусом від матері

2021 рік почався з гарних новин. 5 січня з Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги (сьогодні це – лікарня Першого територіального медичного об'єднання м. Львова) виписали львів’янку Катерину Терлецьку, дружину священика УГКЦ Петра Терлецького і маму шістьох діток. Різдво жінка зустріла у родинному колі.

На COVID-19 37-річна львів'янка захворіла, перебуваючи на сьомому місяці вагітності. Відчувши погіршення самопочуття, відразу звернулася до сімейного лікаря. Вагітну пацієнтку госпіталізували у пологове відділення. Спершу все йшло наче добре, але згодом стан Катерини різко погіршився. Її перевезли у лікарню "швидкої". Сатурація впала нижче 60. Жінку негайно підключили до ШВЛ.

Оскільки дитині, як і її матері, катастрофічно бракувало кисню, медики прийняли рішення "прокесарити" пацієнтку. Народилася дівчинка вагою 1230 грамів – шоста дитина у сім'ї Терлецьких. Малечу перевезли у відділення інтенсивної терапії новонароджених дітей Львівської обласної клінічної лікарні. Її мама у цей час перебувала у медикаментозному сні.

Лікарі КЛШМД постійно перебували на зв’язку з колегами з Києва, Польщі та Німеччини. Їхні рекомендації збігалися і це додавало львівських медикам впевненості. 19 грудня пацієнтку зняли з ШВЛ.

У немовляти також був позитивний ПЛР-тест і його також довелося підключати до апарату ШВЛ.

Лікарі не могли повірити, що їм вдалося врятувати не лише жінку, а й новонароджену дівчинку, і назвали це "справжнім різдвяним дивом".

Перша в історії України госпіталізація пацієнта медичною авіацією

Фото: пресслужба ЛМР

Пацієнтка – 79-річна жінка з Турки, яку 9 квітня у важкому стані доправили до Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги з ішемічним інсультом.

Відтоді аеромедична бригада здійснює постійні чергування на Львівщині і надає екстрену допомогу населенню шести західних областей, зокрема з віддалених гірських районів – пацієнтам з інфарктами, інсультами, політравмами після ДТП тощо. Також вертоліт транспортує реципієнтів для проведення трансплантацій.

Членами медичного екіпажу є 12 лікарів.

На борту гвинтокрила є все необхідне обладнання для того, щоб здійснювати серцево-легеневу реанімацію і надавати підтримку пацієнтам, які перебувають у критичних станах. За необхідності вертоліт може доправити до лікарні двох потерпілих, розвиває швидкість у 280 км на годину і може сідати на майданчики розміром 15х15 м.

Львівські лікарі першими в Україні почали виходжувати дітей з тяжкими ускладненнями  COVID-19 на ШВЛ і ЕКМО


Фото: Пресслужба Львівської обласної дитячої клінічної лікарні Охматдит

Чим ШВЛ відрізняється від ЕКМО? Апарат штучної вентиляції легень подає у легені кисень і стиснене висушене повітря та виводить вуглекислий газ, тобто виконує механічну функцію легень. Апарат екстракорпоральної мембранної оксигенації забирає кров із кров'яного русла, насичує її киснем та повертає "на місце".

Так у квітні лікарі Львівської обласної дитячої лікарні ОХМАТДИТ виходили 17-річну дівчину з Ходорова, в якої коронавірусна інфекція уразила 90% легень. За її життя медики боролися понад два місяці. Спочатку пацієнтку підключили до ШВЛ, але через гострий респіраторний дистрес-синдром і надмірну щільність легеневої тканини, одна із легень просто розірвалася. Щоб виграти час і скоригувати параметри ШВЛ, дівчину довелося підключити ще й до ЕКМО. Лікування дало результат. Аналізи почали покращуватися. Пацієнтку зняли спершу з ЕКМО, а згодом – і зі ШВЛ…

Це – друге дитяче життя, яке вдалося врятувати за допомогою ШВЛ та ЕКМО.

У березні лікарі Львівського ОХМАТДИТу повідомили, що вони вже вдавалися до такого кроку, лікуючи 3-річну дівчинку з тяжким перебігом COVID-19. Ця дитина стала наймолодшою пацієнткою в Україні, яку, крім ШВЛ, під'єднали ще й до ЕКМО. Апарат ЕКМО фахівці ОХМАТДИТу позичили у колег з Львівської обласної клінічної лікарні. До консультацій залучили провідних фахівців із дорослих лікарень – кардіохірурга ЛОКЛ Дмитра Бешлея та медичного директора з анестезіологічної роботи Першого ТМО Івана Міськіва.

Тоді ж зафіксували ще один рекорд - для маленької пацієнтки кров в один день здало понад 40 донорів! Більше місяця малеча перебувала у комі, але, на щастя, на запропоновану терапію відгукнулася чудово. На момент виписки вона вже не потребувала спеціалізованої допомоги, але на прохання батьків дитина покинула стіни медзакладу без зайвого галасу.

Перша у Західному регіоні пересадка нирки дитині

Фото: пресслужба ЗУСДМЦ

Трансплантацію провели 20 квітня лікарі Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру: дитячі хірурги Богдан Романишин і Андрій Кузик, завідувач реанімаційного відділення Роман Собко та дитячий нефролог Роман Андруневич спільно з колегами Львівської обласної клінічної лікарні - головним трансплантологом Львівщини Ростиславом Жуком, трансплантологами Данилом Федорівим і Романом Савронем, анестезіологом Романом Михальчуком.

Нирку 13-річна львів’янка отримала від свого батька.

Дівчинка мала вроджену ваду нирок і перебувала на замісній нирковій терапії. Трансплантація була єдиним шансом для дитини повернутися до нормального життя.

Перша в історії України пересадка серця дитині

Фото: facebook-сторінка Ірини Заславець

22 вересня у Львові, у Клінічній лікарні швидкої медичної допомоги 13-річному хлопчику Максиму з Волині пересадили серце. За два місяці до цього у підлітка стався інсульт. Декілька тижнів він провів у реанімації. Серце Максима не витримувало навантажень - врятувати життя дитині могла лише термінова трансплантація. Донором став 54-річний чоловік, який помер від геморагічного інсульту (крововиливу у мозок). Його дружина і двоє дітей дали згоду на забір органів. Крім серця, у померлого вилучили легені, серце, нирки, печінку та рогівку ока. Таким чином донор урятував п’ять життів.

Пересадку серця провела команда Бориса Тодурова з Інституту серця спільно з дитячим кардіохірургом КЛШМД Віталієм Петровим.

Складну операцію юний пацієнт пережив добре. Через чотири тижні його виписали додому. 

Перша в історії України трансплантація легень

Пацієнт швидко пішов на поправку. Набрав кілька кілограмів. Дозовано займається спортом і виконує дихальні вправи, аби легені справно працювали.  Фото: facebook-сторінка Ірини Заславець

Операцію з пересадки легень провели того ж дня, 22 вересня у КЛШМД 56-річному львів’янину Віктору. Чоловік більш, як 10 років хворів на бульозну емфізему легень, через що ті не отримували достатньо кисню. Останні три роки перед пересадкою органу львів’янин майже не виходив з дому і дихав за допомогою кисневого концентратора. За прогнозами медиків, без трансплантації чоловік прожив би ще місяці три, не довше.

Те, що реципієнту вдалося отримати орган і він йому підійшов за всіма параметрами – справжня удача. Легені – орган делікатний. Після смерті мозку людини у ньому чи не найшвидше розвиваються незворотні зміни. Крім того, у донора та реципієнта повинна збігатися група крові і розмір грудної клітки – допускається різниця у 10 см.

Оперували львів’янина кардіохірурги КЛШМД Ігор Гуменний і Роман Домашич, торакальний хірург Юрій Король та польські колеги, які на запрошення лікарні "швидкої" прибули до Львова – Пьотр Паска, Мачєй Урліка, Стасела Томаша і Анна Пюро зі Сілезького центру хвороб серця, де команда львівських медиків впродовж трьох років проходила стажування. На рахунку лікарів з Польщі – понад 70 успішних операцій з пересадки легень, тож вони радо погодилися допомогти нашим фахівцям виконати першу таку трансплантацію в Україні. Крім того, виконали її за новою методикою, не застосовуючи штучного кровообігу, а орган пересадили через два мінідоступи з двох боків. Завдяки цьому пацієнт швидше пішов на поправку. Наступного дня після операції він уже самостійно пересувався палатою!

За даними МОЗ, у 2021 році в Україні провели рекордну кількість пересадок органів – більш, як 300. Це – найбільше за всі роки Незалежності. За кордон на операції з трансплантації цьогоріч відправили вдвічі менше пацієнтів, ніж у 2020, а зекономлені кошти передали лікарням. У 2021 році до пілотного проєкту з проведення операцій з трансплантації органів за кошти державного бюджету приєдналося майже півсотні закладів охорони здоров'я

Врятували чоловіка з розривом аневризми черевної аорти, в якого всі органи розташовувалися… дзеркально

Так виглядає аневризма черевної аорти. Її розрив становить загрозу життю хворого. Фото: Willis-Knighton Cardiology

У Львівську обласну клінічну лікарню доправили пацієнта з розривом аневризми черевної аорти. У 74-річного Ярослава різко знижувався кров'яний тиск та інші важливі життєві показники. Чоловік потребував невідкладного оперативного втручання.

Яким же було здивування лікарів, коли на КТ вони побачили, що всі органи пацієнта… розташовані дзеркально. Серце й селезінка – справа, печінка і жовчний міхур – зліва. Нетипово розміщувалися й судини черевної порожнини. У світовій медичній літературі описаний лише один схожий випадок – у 2008 році в Японії прооперували 80-річного пацієнта з таким же розташуванням органів і розривом аневризми черевної аорти.

Відлік життя чоловіка йшов на хвилини. Хірургам потрібно було негайно зупиняти кровотечу, при цьому блискавично орієнтуватися, де який орган і де яка судина, що його живить.

Аорта, нагадаємо, це – найбільша судина у нашому організмі. Черевною називають ту її ділянку, яка проходить через черевну порожнину і постачає кров у нижні частини тіла. У нормі діаметр черевної аорти становить 2 см. При аневризмі він збільшується до 4-12 см. Розрив аневризми черевної аорти супроводжується масивною кровотечею. Без вчасно наданої кваліфікованої допомоги людина не має шансів вижити.

Операційна бригада відділення судинної хірургії (судинні хірурги Андрій Кіхтяк, Олег Зубенко, Ігор Вацлавик, лікуючий лікар Віктор Палій та анестезіолог Ірина Бурбела) успішно впоралася з цим викликом і врятувала життя чоловікові. Про унікальний випадок пресслужба ЛОКЛ повідомила 28 вересня.

Таз фактично відділився від хребта. Але з лікарні додому чоловік повернувся… на своїх двох!

Пан Ігор зі своїми рятівниками. Фото: пресслужба Першого ТМО

На 58-річного Ігоря з Червоноградського району упали металеві труби вагою близько тонни. Нещасний випадок трапився з чоловіком на будівництві. 

У лікарню "на Миколайчука" пацієнта доправили у дуже тяжкому стані. У знерухомлених кінцівках почали утворюватися тромби. Для постраждалого це означало одне – неминучу інвалідність. До кінця життя він не зможе ступити й кроку. Фахівці Центру травми спільно з колегою, лікарем ортопедом-травматологом Олександром Ріхтером зважилися на операцію, якої ніколи раніше не робили.

Складна операція складалася з трьох етапів і тривала 12 годин! Перед втручанням лікарі завбачливо встановили спеціальну конструкцію з металевого дроту, яка перешкоджала проникненню тромбів зі судин нижніх кінцівок пацієнта у судини легень. 

Неймовірно, але вже наступного дня після операції чоловік міг звестися на обидві ноги та навіть обпертися на них. Додому він пішов на своїх двох…

Про цей випадок у лікарні розповіли 15 грудня.

У львівському пологовому жінка народила 16 дитину

Фото: КНП "3-я міська клінічна лікарня м. Львова"

Хлопчика. Тепер у подружжя з Червонограда – Галини й Веніаміна – сім доньок і дев'ятеро синів.

Кесарський розтин провів лікар акушер-гінеколог пологового відділення 3-ої міської клінічної лікарні м. Львова Олег Данков. Це – 12-ті пологи жінки, які відбулися у цій лікарні. Жартома медики й щаслива породілля домовилися зустрітися на цьому ж місці через два роки.

Порятунок чоловіка з унікальним хірургічним ускладненням COVID-19

Пацієнт та його рятівник, завідувач хірургічного відділення №1 лікарні ТМО Гнат Герич (на фото – справа) Фото: пресслужба Першого ТМО

З подібним не тільки львівські, а й загалом українські лікарі ще не зіштовхувалися. Ба більше: такі випадки – одиничні у світовій медичній практиці. Загалом за станом на 17 грудня, коли з'явилося повідомлення про перший такий випадок в Україні, їх було зафіксовано всього лиш 10!

Після того, як 68-річний Володимир зі Стрия практично одужав після перенесеної коронавірусної хвороби, раптом почав скаржитися на гострі болі у животі. У лікарні Першого ТМО йому зробили КТ і ось що з'ясувалося – у чоловіка поступово відмирає… три органи: обидві нирки та селезінка! Діагноз чоловіка - мультифокальний тромбоз ниркових і селезінкових артерій.

Річ у тім, що коронавірус руйнує внутрішню стінку судин і через згущення крові починають утворюватися тромби. Якщо вони заблокують кровопостачання до органу, останній перестане працювати.

На щастя, вчасна діагностика дозволила обмежитися медикаментозним лікуванням. Ускладнення перестало прогресувати, стан пацієнта стабілізувався і через два тижні його виписали додому.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.52
    Купівля 39.52
    Продаж 40.04
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
14:26
викрадений автомобіль
Громадянин Вірменії, якому заборонено в'їзд в Україну, намагався перетнути кордон на краденому авто 
14:12
опалення-діти-школа
Лікарні й дитсадки Львова отримують опалення
13:54
лікування Романа Кліза у Львові
Уламок боєприпасу застряг у грудях: у Львові лікують воїна з Волині
13:39
На Львівщині затримали на хабарі лікарку: за винагороду видавала липові документи про інвалідність
13:21
земля
На Львівщині у росіянина конфіскували землю
13:05
У ДТП на Буковині загинув 18-річний хлопець
У ДТП на Буковині загинув 18-річний хлопець
12:46
Школярки з Волині стали переможницями міжнародного конкурсу з українознавства 
12:32
Уночі у Львові підпалили магазин: підозрювану затримали
Уночі у Львові підпалили магазин: підозрювану затримали
12:18
ЗСУ загиблі
Львівщина прощається одразу з шістьма захисниками
12:01
У мережі поширили відео нібито протиправних дій військкомів у Львові
У мережі поширили відео нібито протиправних дій військкомів у Львові. У ТЦК відреагували
11:39
Під час благодійного аукціону на Львівщині зібрали понад 3 млн грн на ЗСУ
Під час благодійного аукціону на Львівщині зібрали понад 3 млн грн на ЗСУ
11:08
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках 19 квітня: вартість долара перевищила 40 грн
11:06
Надія Банах
Померла колишня очільниця трьох районних адміністрацій Львова Надія Банах
10:47
Рятувальники на пожежі
В Івано-Франківську під час пожежі загинула жінка
10:28
Львівський суд заборонив проросійську партію СПАС
10:02
чадний газ
У Львові четверо людей отруїлися чадним газом
09:47
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 19 квітня
09:39
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 18 квітня
09:36
На Франківщині у ДТП постраждало четверо людей, серед них двоє дітей
09:21
Піп Іван Чорногірський
На горі Піп Іван у Карпатах температура опустилася до 7° морозу
09:00
На Закарпатті прощатимуться з загиблим воїном з Тячівщини Михайлом Руснаком
08:40
Руслан Марцінків
Марцінків заявив, що у Франківську бракує комунальників і техніки - частину передали ЗСУ
08:20
На Волині породіллі видалили 6-літрову пухлину
08:00
перейменування вулиці
Не Декабристів, а Свободи: у Луцьку перейменують ще 7 вулиць
07:46
Огляд
Дружина мільйонерка: що задекларував керівник психіатричної лікарні Львівщини Богдан Чечотка
07:30
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 19 квітня, і завтра
2024, четвер
18 квітня
22:54
Десятьох учасників наркоугруповання, яких днями викрили на Закарпатті, взяли під варту
Десятьох учасників наркоугруповання, яких днями викрили на Закарпатті, взяли під варту
22:42
Двоє підлітків на Закарпатті хотіли допомогти порушникам перепливти Тису човнами
Двоє підлітків на Закарпатті хотіли допомогти порушникам перепливти Тису човнами
22:25
Верховний суд України
Верховний Суд виправдав архітектора з Тернопільщини, підозрюваного в отриманні $1,5 тис. хабаря
22:00
OPINION
Микола Бандрівський
У Львові хочуть перейменувати аеропорт, а король-то несправжній... Блог Миколи Бандрівського
21:43
Рідним львівського археолога й воїна Андрія Филипчука вручили орден "За мужність"
21:25
На Донеччині загинув боєць зі Львівщини Георгій Ломарєв
На Донеччині від осколкового поранення загинув боєць зі Львівщини Георгій Ломарєв
21:06
Ексклюзив
Церква не виконала обіцянки: мешканці Пасічної висадили дерева за власний кошт
Церква не виконала обіцянки: мешканці Пасічної висадили дерева за власний кошт
20:48
Львівщина отримає від ЄС понад €15 млн на втілення екологічних проєктів
20:31
У Львові демонтують покрівлю пам'ятки архітектури без жодного паспорта об'єкта
20:15
На Рівненщині п’яний водій з малолітньою дитиною на колінах хотів відкупитися від копів за 1400 грн
19:57
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
На Волині судять жителя Херсона, який незаконно продавав автомати Калашникова
19:38
Міст у Великих Мостах на Львівщині відкрили для транспорту
Міст у Великих Мостах на Львівщині відкрили для транспорту
19:29
держдума РФ
У Тернополі трьох депутатів держдуми РФ заочно засудили до 15 років
19:11
На Прикарпатті відбулася обласна олімпіада для школярів "Як ти знаєш Біблію?"
Більше новин