"Вона висіла майже на волосині"

Ірина Березовська
1 березня, 2021 понедiлок
11:15

Як львівські лікарі рятували 3-річну дівчинку з важким перебігом COVID-19

У цій історії було все - медичні інновації, безсонні ночі персоналу, підтримка простих львів'ян і… трошки дива. Ми умисне не називаємо імені дитинки, бо так хотіли її батьки. Але історія її порятунку вартує того, щоб про неї дізналося більше людей. Бо це - не лише медична перемога. Це ще й тріумф любові, яку дитині подарували всі небайдужі люди, які щодня, день за днем, наближали перемогу над хворобою.

Це перший такий випадок в Україні, коли найменша пацієнтка на ЕКМО вижила і пішла додому своїми ногами. Але справа тут не тільки в новаціях. Що ще допомогло одужати маленькій пацієнтці і остаточно побороти маловідомий вірус, "Еспресо.Захід" намагався з'ясувати у тих, хто більше місяця боровся за маленьку - у медиків львівської лікарні "Охматдит".

У процесі лікування вони не завжди посвячували громадськість у всі тонкощі своєї роботи. Новини про маленьку повідомляли дозовано і обережно. Кажуть, лікарі забобонні. Але це не так - вони просто бояться нашкодити маленьким пацієнтам. Лиш зрідка медики обережно тішили усіх, хто вболіває за малечу на лікарняній сторінці у соцмережі: ось маленьку відключили від ЕКМО, згодом - від ШВЛ, ще за кілька днів перевели з реанімації, а з часом дівчинка дивилася мультики і все більше дивувала лікарів своїми успіхами у боротьбі з підступним вірусом.

Коли звичайна застуда виявилася незвичайним COVID-19

Усе почалося банально - дитина почала кашляти, батьки розцінили це як звичайну застуду, відповідно і лікували вдома. У перші дні в дівчинки спостерігалися лише катаральні явища, але вже незабаром її стан різко погіршився. Коли на третій день дитина стала задихатися, батьки засумнівалися і почали підозрювати коронавірус. Спершу дитину госпіталізували в Миколаївську районну лікарню, а вже звідти реанімобілем доправили у львівський "Охматдит".

Цікаво, що у нашій лікарні маленькій зробили ПЛР-тест і він виявився негативним

"Ця дитина до нас поступила 14 вересня. У маленької ми діагностували двобічну полісегментарну пневмонію, був РДС ІІІ ступеня, сатурація впала до 69. Спочатку вона була на неінвазивній вентиляції, але через те, що розвинулася дихальна й серцева недостатність, дівчинку довелося підключити до ШВЛ", - розповідає Віра Приймакова, завідувачка реанімації львівського "Охматдиту", куди відразу поступила маленька пацієнтка.

До COVID-19 вона ні на що серйозне не хворіла, але часто застуджувалася.

"Цікаво, що у нашій лікарні маленькій зробили ПЛР-тест і він виявився негативним. До лікування дитини ми залучили завідувачку кафедри дитячих інфекційних хвороб Галини Литвин. За її порадою ми зробили ІФА-тест. Саме він показав, що дитина уже перехворіла COVID-19 і саме це є причиною кисневої залежності. У родині дитини короною перехворів батько, але він мав легку форму хвороби. Тож ми зрозуміли, що маємо справу з COVID-19, і зразу почали її лікувати, згідно з протоколом", - каже лікарка дитини.

Коли ШВЛ не дає ради

Через кілька днів лікарі зрозуміли, що у дитини ненормальний газообмін, насичення киснем недостатнє, ШВЛ не справлявся. Дитячі лікарі не зволікали - відразу попросили допомоги у "дорослих" колег і скликали консиліум. Зокрема, запросили авторитетного кардіохірурга з Львівської обласної клінічної лікарні (ЛОКЛ) Дмитра Бешлея. Спільними зусиллями було прийнято рішення про застосування ЕКМО - апарату екстракорпоральної мембранної окисгенації, який застосовують при операціях на відкритому серці, коли серце не працює, апарат ЕКМО бере на себе забезпечення організму киснем. Такий апарат погодилася позичити доросла лікарня ЛОКЛ. ЕКМО забирав у маленької пацієнтки кров без кисню, насичував киснем і повертав таку кров у організм дитини. ШВЛ "дихає" за пацієнта через трахею, бронхи і легені і так насичує кров киснем, а ЕКМО насичує кров киснем через апаратуру безпосередньо через забір крові. Це був експеримент - дівчинка стала найменшою пацієнткою в Україні, для якої використали таку терапію. Така "легеня" зробила своє і через місяць на ШВЛ і ЕКМО показники малечі почали покращуватися!

Але з апаратом ЕКМО не все так просто. Кілька разів він теж поводився непевно, тож медики "Охматдиту" змушені були звертатися до консультантів з дорослої лікарні. Іван Міськів, керівник Центру серця та судин Львівської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги, виручав і виїжджав у будь-який час доби, щоб допомогти відрегулювати апарат до потреб манюні.

Це був експеримент - дівчинка стала найменшою пацієнткою в Україні, для якої використали таку терапію

Коли дорослі пішли на рекорд

В якийсь момент виникла потреба у тромбоцитарній масі. Для порятунку дитини зголосилися здати кров в один день відразу дуже багато дорослих донорів. Це був безпрецедентний випадок у Львові!

"Для допомоги трирічній дитині з коронавірусом зголосилося здати кров понад 40 людей за один день. Це був просто рекорд у нас", - розповідав тоді завідувач відділу комплектації донорських кадрів Львівського обласного центру служби крові Ігор Горбаль.

Крові малечі вистачило із запасом. Маленька чудово відгукнулася на терапію і запекла боротьба продовжувалася. Дівчинка залишалася у медикаментозному сні.

А вже 2 жовтня дитину від'єднали від ЕКМО, 13 жовтня - від ШВЛ. А 19 жовтня зникла киснева недостатність. Важка пневмонія відступила! Дитину перевели з реанімації у звичайне педіатричне відділення.

Для допомоги трирічній дитині з коронавірусом зголосилося здати кров понад 40 людей за один день. Це був просто рекорд

Коли всі обставини - проти

Не встигли дитині влити кров, як почалися нові проблеми. У процесі лікування дитині давали багато ліків для розрідження крові. Відповідно це великі ризики, адже може статися кровотеча чи гематома у різних органах і системах. Зупинити таку кровотечу дуже складно. В якийсь момент так і сталося - сталася гематома.

"Якось рід час процедур ми помітили гематому передньочеревної стінки. Її треба було швидко здренувати. Дитина терміново опиняється на операційному столі. Команда хірургів "Охматдиту" на чолі з Богданом Мальованим оперативноо спрацювала і дитина укотре була врятована", - розповідає Віра Приймакова.

Тепер додалися дренажі і перев'язки - боротьба тепер триває на всіх фронтах.

Курс на відновлення

Коли все найважче було позаду, лікарі і батьки завмерли в очікуванні: що тепер? Більше місяця дитина залишалася у комі, під'єднана до апаратів, які забезпечували підтримку життєво важливих функцій… Після такого не буває так, що дитина враз встала і побігла гратися на майданчик з однолітками. Зазвичай, у таких пацієнтів є неврологічний дефіцит, їм потрібна тривала реабілітація.

Дівчинку подивилися авторитетний дитячий невролог Олександра Дворняк з Чорнобильської лікарні. Малечі призначили фізичну і медикаментозну реабілітацію. Почалися ліки для відновлення неврологічних функцій, робота з масажистами і реабілітологами.

Також почалися проблеми з кишківником, хвороба вразила судини і серце. Маленьке серденько дівчинки рятувала педіатр "Охматдиту" Андріана Мальська.

Лікарі прогнозували, що реабілітація затягнеться на кілька місяців. Але пацієнтка - ще той боєць! Вона дивувала своїх лікарів як могла. Дуже швидко змогла їсти самостійно, а не через зонд, сиділа, впізнавала рідних, просила поміняти підгузник і замовляла у мами улюблені мультики. Медики до кінця хотіли пересвідчитися, що всі функції відновилися і дівчинку можна виписувати. За бажанням батьків виписка була без зайвого галасу.

 Я працюю педіатром 40 років, але те, що зробило наше відділення реанімації у цьому випадку - це просто щось неймовірне

"Ця дитина від самого початку висіла майже на волосині. Тут могло бути все. Але ми боролися за неї цілодобово. Кожен з нас, всі наші лікарі і медсестри з різних відділень. Я запам’ятала ці дні, коли вона у нас лежала, як одні з найважчих днів у нашій реанімації, які я пам’ятаю у своєму житті, хоча я вже багато різного бачила", - зізнається Віра Приймакова.

Лікарка каже, що дитина на момент виписки добре почувалася, їй більше не потрібна вузькоспеціалізована допомога, за нею ще якийсь час наглядатиме дільничний педіатр.

"Я працюю педіатром 40 років, але те, що зробило наше відділення реанімації у цьому випадку - це просто щось неймовірне", - переконана завідувачка І педіатричного відділення "Охматдиту" Вікторія Семен.

Коли у жовтні дівчинку виписували з реанімації, сльози витирали всі - і медсестри, і лікарі. Трирічна манюня згуртувала у лікарні всіх, кожен ранок починався з новин з її палати, лікарі шукали всі можливі способи поставити малечу на ноги згідно з останнім словом медичної науки.

"Дякую усім дорослим лікарям, які приїздили до нашої дівчинки в будь-який час доби і не дивилися на годинник. Дякую нашим лікарям, які працювали, як єдиний організм. Разом ми всі отримали цей результат - наша дівчинка одужала", - каже головна лікарка "Охматдиту" Олександра Бурда.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Читайте також:
Віктор Бобиренко
11 червня, 2021 п'ятниця
"Звернення до зауваг Росії щодо української форми – реверанс УЄФА в їхній бік", − Віктор Бобиренко 
Львівська колонія 48
8 червня, 2021 вiвторок
Виправну колонію на Хуторівці купили фірми з орбіти Садового
суд у Львові над гвалтівником
11 червня, 2021 п'ятниця
Пів дня боролися з технікою: суд у справі левандівського ґвалтівника знову перенесли
Львів
+22
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.91
  Купівля 26.91
  Продаж 27.14
 • EUR
  Купівля 32.62
  Продаж 33.03
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
12 червня
20:20
акценти
Львівська сотка та Форум ветеранОК, – акценти від "Еспресо.Захід"
20:13
Волонтерський оскар
У Львові вручили "Волонтерський оскар"
19:40
рекорд у рівному
Вишила вручну понад пів мільйона літер та знаків: рівнянка встановила рекорд України

Опитування

Чи піде Байден на поступки Путіну?
18:56
водоспад
Біля водоспаду на Львівщині, де нещодавно сталася трагедія, ввели нові правила поведінки
18:22
Китайці у Луцьку
У Луцьку китайці заспівали українською
17:47
освітня академія
На Львівщині стартувала щорічна Освітня академія
17:24
Форум ветеранОК
Дискусії, поради, майстеркласи: у Львові триває Форум ветеранОК
16:51
Бельгія -росія
У львівській фан-зоні обіцяють ще по 300 кухлів пива після третього гола у ворота Росії
16:19
виставка у першому театрі у львові
Львів кинув "Погляд на актора". Через дітей
15:43
вакарчук з дружиною
Були разом понад 20 років: Святослав Вакарчук розійшовся з дружиною
15:36
путін
Путін втратив Україну й Закавказзя: омріяний “русскій мір” провалюється, – Піонтковський
15:13
штормове попередження
У Львові оголосили штормове попередження
14:40
Ярослав Дубневич
Суд не повірив у зубожіння Ярослава Дубневича і не скасував йому заставу у 90 млн грн
14:30
Оприлюднено світлини сестри Степана Бандери після повернення з ГУЛАГу
14:20
Ганна Гопко
"Чому за 30 років незалежності Медведчук досі не сидить за ґратами", − Ганна Гопко
13:57
форус ветеранок у львові
У Львові розпочався Форум ветеранОК
13:32
ООС
Стало відоме ім'я військового, який загинув на Донбасі
13:02
Михайло Цимбалюк
"Якщо "ніжки" прослуховувань ростуть з теперішньої влади, то щоб вона часом не вийшла на себе", − Михайло Цимбалюк
12:46
Микола Княжицький
Серіал "Слуга народу проти української мови" не закінчиться ніколи
12:34
Молюська в ЛМР
Міністр юстиції розповів, на що підуть кошти від продажу в'язниці у Львові
12:06
Львівська сотка
З площі Ринок стартувала традиційна "Львівська сотка"
11:43
Орест Бачмага
Помер відомий львівський кіномитець та винахідник Орест Бачмага
11:04
Ігор Шолтис
Розслідуванням Бігуса Зеленський хоче "українізувати" свій образ, − ветеран війни на Сході Ігор Шолтис
10:35
коронавірус
На Львівщині виявили менше сотні нових хворих на COVID-19
10:04
ДТП
У Самборі автомобіль збив дитину на велосипеді
09:30
ООС
На Донбасі від осколкового поранення помер український військовий
09:00
літо
Спека та туман: погода на Львівщині 12 червня
2021, п'ятниця
11 червня
22:03
Ганна Гопко
Потрібно спростовувати аргументи про нашу неготовність до вступу в НАТО, − Ганна Гопко
21:00
акценти
Старовинне танго, святий хірург, безкоштовне пиво та інші акценти від "Еспресо.Захід"
20:40
суд у Львові над гвалтівником
Пів дня боролися з технікою: суд у справі левандівського ґвалтівника знову перенесли
20:22
Борковський
"Борковський & Валевська" на "Еспресо": плівковий скандал та турбулентність у "Голосі"
20:08
іконостас
Унікальний іконостас із церкви Св. Трійці у Жовкві відреставрували
19:48
ЦНАП
10 громад на Івано-Франківщині отримають субвенції на розбудову ЦНАПів
19:28
нападники
Двоє львів'ян серед ночі побили та пограбували перехожого
19:16
На Тернопільщині розшукують двох 16-річних хлопців, які вирушили на нічну риболовлю
19:10
ООС
Біля Водяного від обстрілів загинув український військовий 
18:57
потяги Укрзалізниці
Укрзалізниця збільшує кількість веловагонів у Карпатах
18:39
Ексклюзив
Марта
Напередодні батярського свята львів'янка поділилася текстом унікального старовинного танго
18:18
Андрій Болюбаш
Андрій Болюбаш втретє став головою Громадської ради при Львівській ОДА
18:05
Євро-2020
Євро-2020: біля університету Франка у Львові діятиме фан-зона
Більше новин