Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Як провести вдалий мистецький аукціон. Волонтерка Галина Мороз про досвід ГО "Допоможи фронту"

13 жовтня, 2024 неділя
09:34

Мистецькі благодійні аукціони вже давно твердо зайняли своє місце серед заходів, за допомогою яких волонтери збирають чималі кошти на потреби українських військових. Про свій досвід проведення вдалих аукціонів, підготовку до них, пошук лотів, запити гостей та потреби війська в інтерв’ю Еспресо.Захід розповіла керівниця ГО "Допоможи фронту" Галина Мороз

Зміст

Громадська організація "Допоможи фронту" веде активну волонтерську діяльність ще із 2014 року. Вже тоді волонтери пробували проводити перші аукціони, аби збирати кошти на потреби армії, проте зараз масштаб таких заходів зовсім інакший. Після початку повномасштабного російського вторгнення благодійні мистецькі аукціони набули популярності як надійний спосіб зібрати кошти, що станом на третій рік вже не так просто зробити за допомогою простих зборів. Свої заходи "Допоможи фронту" проводили вже тричі, і щоразу вдавалося зібрати більшу суму. Зокрема, під час цьогорічного, третього, аукціону мистецькі твори принесли 2 499 600 гривень, які дуже скоро перетворяться на засоби радіоелектронної боротьби.

Ви проводите вже третій благодійний мистецький аукціон, і до того ж дуже вдалий. А можете пригадати, як усе починалося?

Раніше цим напрямком у нас займалася Тетяна Думан, це був такий дуже автономний напрямок, вона придумувала, організовувала, часом ми більше були залучені в той напрямок, часом менше. Наприклад, у 2014 році робили аукціон у Празі. Тоді ми збирали тут картини, а сам захід проводили у Празі. Коли Тетяна померла, картини залишилося в Левка Скопа, всі ті роботи, які були зібрані для аукціонів, деякі художники забирали назад, якщо вони не продавалися, а дехто залишав на наступні заходи.

У певний момент назбиралося дуже багато робіт, і власне у 2022 році частина їх була в нас і ми вирішили, що оскільки потреба є, ресурс є, треба перетворити його на гроші й на те, що потрібне для війська. Тож вирішили робити аукціон. Стартувала ця ідея з того, що ми зробимо просто онлайн аукціон або ж онлайн розпродаж картин. А вже з того онлайну вирішили, що таки виходимо на аукціон вживу. Як ми сміємося завжди, у 2022 році в нас був план А, тобто ми сіли в один момент і сформували, як мав би відбутися ідеальний аукціон. Намалювали план А. І тоді робили все, щоб його втілити. Та й таки втілили, бо плану Б в нас не було. От ми хотіли, щоб на нашому аукціоні була "Піккардійська терція", відповідно, до них постукали. Хотіли, щоб це було суперкласне місце – знайшли Банк-готель. Хотіли залучити класних художників, зокрема й іменитих – і ми їх усіх залучили. Тобто наш план спрацював, і спрацював дуже класно.

Фото: Андріана Стахів

Звичайно, це було дуже важко, бо це був перший раз для нас. Тоді, у 2022 році, було дуже багато таких заходів, дуже багато аукціонів по Львову, всі щось робили. Ми консультувалися в Павла Гудімова, і він казав: "Ні, то так не робиться за два місяці". Тому був дуже великий мандраж, ми не знали, чи правильно робимо, робили це інтуїтивно, як собі уявляли, що воно мало б бути. Але захід був дуже вдалий, як на перший раз, та й загалом вдалий, ми продали 90% творів. Гарно торгувалися, в нас були гарні гості, в нас був дійсно дуже класний вечір.

І сума тоді була теж доволі-таки немала...

Я зараз уже не пригадаю точно, але здається, понад 1 млн 600 гривень. Це було менше, ніж зараз. Але на той час це була таки досить вагома сума власне. Ми тоді підбивали суму спочатку, яку могли б виручити, якби продали всі роботи за стартовими цінами, і вже виходило близько 500 тисяч гривень, а виручили утричі більше.

Минулого року, коли організовували аукціон, вже знали, що й за чим робити. У нас уже були певні заготовки, адже це й багато реквізиту потрібно, багато продумати моментів, дуже багато залучити спонсорів, а ми залучаємо їх на безкоштовній основі, це основна складність. А от з художниками – це інакша робота. 

До речі, цікаво, як це відбувається? Це художники вас знаходять чи ви їх? Як вони долучаються?

Ми їх знаходимо – за допомогою різних каналів. Так, уже на третій рік робити це простіше, бо маємо чимало контактів, окрім того, стараємося монітори цікавих людей, які нові з'являються, й налагоджувати контакти з тими, з ким у нас ще немає. Усе це робимо протягом року. Але перший рік ми залучали авторів через дуже особисті зв'язки, особисті контакти, особисті рекомендації. Тоді в нас була ще основа власне з тих картин, які залишилися з 2014 року, а ми долучали актуальних і топових митців.

А на цей, третій, аукціон у вас вже не було тієї бази робіт?

У нас була тоді частина на перший аукціон. Але буквально за кілька днів до нього приходить Левко Скоп і каже: "Я виявив, що в мене вдома ще є ті картини, які Таня збирала". І він за два дні до аукціону передав нам ще 60 робіт. Але за такий короткий термін ми вже з ними нічого не могли зробити, тому що в нас інформаційні картки, бюлетені роздруковані для кожної роботи: лот, опис і так далі. Змогли додати лише кілька найцікавіших. Тим часом решту залишили на другий аукціон, і теж не всі вони пішли, адже ми додавали й нових щоразу, база зростала.

То таки й на третій залишилися?

Так, якраз під час цього аукціону, до речі, продалося дуже багато робіт, які були ще з 2014 року.

Вони чекали свого часу.

Оскільки художники залишили їх у нас, дали на аукціон, ми й продовжуємо реалізовувати їх на аукціоні, тобто призначення тих картин не змінилося, суть не змінилася.

Можливо, зараз вони навіть більше користі принесуть, оскільки зі зборами все ж складніше стало...

Дуже складно зі зборами, їх практично немає...

благодійний мистецький аукціон "Допоможи фронту"

Фото: ГО "Допоможи фронту"

А як щодо гостей?

Із найпершого аукціону ми зробили ставку на запрошених гостей. Тобто ми шукаємо людей, які мають кошти, щоб придбати мистецтво, часто й дороге мистецтво, які десь це роблять. На це й робимо основну ставку, адже коли такі гості приходять, вони вже мають заплановану суму, яку готові витратити. І вони обов'язково знаходять у нас щось цікаве саме їм. Ми завжди виставляємо дуже різноманітні твори. Тобто кожен, хто прийде, точно собі знайде щось, що йому буде до вподоби, що він захоче повісти кабінеті, чи вдома, чи подарувати комусь. У нас є дуже різні стилі, дуже різні техніки, розміри картин, дуже різні художники - від супертопових і дорогих до чудових робіт початківців. Усе на будь-який смак і гаманець.

Ви спеціально продумуєте так детально підбірку?

А воно саме так виходить, коли така велика кількість робіт, то все одно ти, навіть якби хотів, то ти не підбереш їх під один розмір чи стиль. Та й художники дають нам дуже різні роботи. Частково намагаємося не так контролювати, як трошки регулювати, коли в нас є вибір, щоб це все ж були різні жанри.

Цього року у вас було, напевне, найбільше лотів, багато художників. Хто вони?

Так, було дуже багато художників, понад 80. Дехто дав по одній роботі, деякі дали по дві роботи, деякі по три, а дехто ще більше. Щороку є роботи нашого львівського художника Івана Марчука, це картини, намальовані склом, вони мають невеликий формат – від 5 см і до 20 см, і він у нас завжди рекордсмен за кількістю. Це може бути і 20 – 30 штук. Вони завжди продаються, вони дуже милі, впишуться у будь-який інтер'єр, і вони доступні.

благодійний мистецький аукціон "Допоможи фронту"

Фото: ГО "Допоможи фронту"

Також серед наших лотів роботи таких художників, як Любомир Медвідь, Тарас Лозинський, Оксана Андрущенко, Ольга Безпалків, Сергій Резніченко, Тарас Кеб, Сергій Савченко, Петро Старух та багато інших прекрасних авторів. Окрім того, була представлена і скульптура: це Ігор Береза, Володимир Семків, Денис Шиманський та Галина Ошуркевич. Взагалі цього року розкупили рекордну кількість лотів – 107 зі 131.

Цього року ми намагалися залучити більше скульптури, але все одно не зовсім це вийшло, скажімо так. У підсумку мали, можливо, на дві скульптури більше, ніж у попередні роки, хоча ми дійсно робили на цьому акцент і намагалися більше залучати, бо вже й відвідувачі наші просять, щоб було більше скульптури.

Плануєте на наступний аукціон збільшувати кількість?

Точно плануємо починати зі скульптур.

благодійний мистецький аукціон "Допоможи фронту"

Фото: ГО "Допоможи фронту"

Коли ви розсилаєте запрошення, чекаєте від гостей підтвердження, чи такого немає?  

Ні, ми цього не вимагаємо. Але не було ще жодного аукціону, коли б люди не прийшли. 

У нас якось навпаки – з кожним роком шукаємо все більше й більше приміщення, тому що от цього року ми нам було мало приміщення. Торік нам було мало приміщення, хоча аукціон був у "Гранд готелі", приміщення і велике, і класно було, і там був дуже класний, просто топовий аукціон. Цього року теж було класно й добре, але не було цього азарту торгу, бо минулого року він був просто в повітрі всюди відчувався. Гості бігали між картинами, класичний аукціон торгувався просто шалено.

Цього ж року ставки були, гості були, був класний вечір, було багато усмішок, узагалі все було чудово, але от не було цього азарту. Нам трохи завадило те, що було забагато робіт. Було б їх менше, може, за них більше торгувалася б, а так кожен мав собі що вибрати, мав кілька фаворитів. Але загалом було класно, в нас навіть було освідчення на аукціоні.

О, це цікаво!

Минулого року Анна – дівчина Владислава, Шрама, – була в нас на аукціоні, їй дуже сподобалося, вона була у захваті. І от він ще з минулого року думав про це освідчення. Вирішив, що він зробить їй пропозицію на цьому аукціоні. Тож ми вже довший час планували це освідчення.

Ви допомагали йому все підготувати? Для дівчини це був сюрприз? 

Так, вона була не в курсі. То ще такий прикол вийшов, у нас був сценарій. От, коли оркестр INSO грає, на передостанній пісні, коли вона закінчується, має прибігти ведучий, зупинити всіх і попросити розступитися. Анна в той час мала якраз бути під сценою, а Шрам мав вийти з квітами. І ось грають вони цю передостанню пісню, увесь концерт дівчина поряд зі сценою слухає, а тут вона вирішує, що хоче попити води, розвертається – і йде. Ми всі в шоці, але все ж швиденько вдалося її повернути, і освідчення таки відбулося. Дехто з гостей спочатку подумав, що це тривога чи ще якийсь форсмажор, а це був приємний сюрприз.

благодійний мистецький аукціон "Допоможи фронту"

Фото: ГО "Допоможи фронту"

Тепер на наступному аукціоні вони мусять одружитися!

Вони вже одружуються! У Черкасах. Вони обоє звідти. 

То вони спеціально на аукціон приїжджали?

Так, це побратим мого чоловіка, торік ми якраз збирали кошти для їхнього батальйону. Власне, їй дуже сподобалося тоді тут, тому він так вирішив.

Тепер ви починаєте планувати наступний аукціон?

Так, підбиваємо підсумки, говоримо, що цього разу було так, що не так, думаємо над помилками, що треба змінити, що треба покращити, і починаємо планувати наступний.

Ви казали, що хочете залучати більше скульптури в майбутньому...

Так, гості просили, і цього року ми не змогли повністю закрити цей запит, але постараємося наступного разу. У нас була скульптура "Пташка" Ігоря Берези, яка викликала фурор під час тихого аукціону. Вона стартувала з 19 тисяч і продалася за 43 тисячі. Тож наступного разу нам потрібні різні скульптури, що й плануємо втілити.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.07
    Купівля 41.07
    Продаж 41.53
  • EUR
    Купівля 44.65
    Продаж 45.32
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
21 жовтня
22:46
Волинську дерев'яну іграшку внесли до переліку елементів культурної спадщини області
Волинську дерев'яну іграшку внесли до переліку елементів культурної спадщини області
22:32
контрабанда на кордоні
Сто телефонів на півмільйона гривень: на Львівщині викрили контрабанду
22:06
вікно
В Івано-Франківську з вікна багатоповерхівки випала 12-річна дівчинка
21:45
новини Львівщини
Студент із Закарпаття виграв 100 тис. грн у лотерею
21:20
Бійці 33-ї ОМБр вдарили з Leopard по колоні російської бронетехніки на Курахівському напрямку
Бійці 33-ї ОМБр вдарили з Leopard по колоні російської бронетехніки на Курахівському напрямку
20:56
Керівник Закарпатської МСЕК подав заяву на звільнення
20:44
Гриби
На Волині вагітна жінка втратила дитину, отруївшись грибами
20:22
Село на Буковині зібрало майже 1 млн грн для потреб ЗСУ
Село на Буковині зібрало майже 1 млн грн для потреб ЗСУ
19:59
пожежа у Рівному
У Рівному сталася пожежа в майстерні
19:42
вбивство на Тернопільщині
Побив сусіда до смерті: правоохоронці затримали 19-річного мешканця Тернопільщини
19:19
На Прикарпатті на 10 років засудили жінку, яка допомагала проводити псевдореферендум на ТОТ Херсонщини
19:00
У Львові попрощаються з воїнами ЗСУ Наталією Бойко, Борисом Компілекевичем та Павлом Пелихом
18:41
робота військових, Часів Яр
Артилерійці зі Львівщини показали, як нищать ворога за допомогою САУ "Гвоздика"
18:17
З окупованого Криму 77-річну жінку повернули на Закарпаття
18:06
бригада швидкої
На Закарпатті мотоцикліст, якому гілка проштрикнула шию і застрягла біля хребта, пройшов майже 1 км, аби покликати на допомогу
17:52
Нові можливості для отримання інсулінових помп: Львів підтримує дітей з діабетом
17:35
Мобілізація, повістки
Показники мобілізації знизились через "бусифікацію": народна депутатка Соломія Бобровська
17:24
Огляд
осінь
Без опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 жовтня
16:59
У Львові приватний інвестор хоче збудувати комунальний ринок Любінське сяйво
Як виглядатиме новий комунальний ринок "Любінське сяйво" у Львові
16:56
Оновлено
селфі на вагоні
У Львові дівчину, яку вразило струмом на даху вагона, готуватимуть до операції
16:43
У парках Львова побільшало лисиць, влада міста каже, що треба вчитися з ним співмешкати
16:41
У Франківську помер підприємець та депутат міської ради кількох скликань Володимир Балагура
16:27
загиблий військовий, ЗСУ
На фронті загинули двоє братів-захисників зі Львівщини
16:13
Чернівчанину загрожує 2 роки тюрми за домашнє насильство
16:00
Лучанин заплатить 91 тис. грн за продаж підробленого алкоголю й сигарет на 1 млн грн
15:44
У Підбірцях на Львівщині безкоштовно вакцинуватимуть від сказу котів та собак
15:30
форум євроінтеграції
У Львові проведуть форум євроінтеграції
15:17
Львівський спортсмен здобув золото на чемпіонаті Європи U-23 з боксу 
15:08
Прощання та похорон військової зі Львова Наталі Бойко відбудеться 22 жовтня
15:01
Львівський аеропорт
Двох підприємців оштрафували за змову під час аукціону на оренду частини термінала Львівського аеропорту
14:47
У поліції розповіли, скільки зброї незаконно потрапляє на Тернопільщину із фронту
14:39
На Волині через небезпечний бур'ян ще в одній громаді запровадили карантин 
14:24
швидкі для військових і медиків
Для воїнів і медиків: у Львові зустріли 10 швидких від німецьких благодійників
14:09
МСЕК
МОЗ визнало сумнівними 3146 рішень Хмельницької МСЕК, 74 висновки про інвалідність скасували
14:00
У Ґорґанах через вирубку лісу виникло штучне озеро 
14:00
У Чернівцях за добу згоріло три авто
13:48
"Небачена Сила": у Львові відкриється виставка про спротив українців на окупованих територіях
13:44
У ДБР завершили розслідування про закупівлю неякісного одягу фірмою львівського бізнесмена Гринкевича
13:33
укриття
На Буковині лише після рішення суду відремонтують протирадіаційне укриття на 300 людей
13:24
діабет
У Львові для дітей з діабетом закуплять сучасні інсулінові помпи: як стати в чергу для їх отримання
Більше новин