Догляд за людиною з деменцією: які юридичні моменти варто врахувати
Про які документи варто подбати, якщо у людини виявили деменцію, а також які права та пільги має хворий
Юридичне планування — це підготовка й оформлення документів щодо управління майном, фінансами та ухвалення важливих рішень у майбутньому, коли людині вже буде встановлено статус недієздатної особи.
Планування юридичних питань і догляду є важливим, адже ми не можемо передбачити майбутнє й не знаємо, чи завжди будемо спроможні діяти й ухвалювати рішення самостійно. Саме тому для відчуття безпеки та спокою варто заздалегідь продумати всі можливі сценарії та домовитися з близькими, аби мати на кого покластися в майбутньому.
1. Встановіть офіційний діагноз.
Якщо ви або сама людина помітили зміни у стані її здоров’я, такі як погіршення пам’яті, мовлення чи проблеми з рухом, варто звернутися до сімейного лікаря та психіатра чи невролога і пройти обстеження, адже, можливо, ці зміни можуть бути ознаками деменції чи інших пов’язаних станів. Важливо мати встановлений діагноз, щоб мати доступ до схем лікування чи полегшення симптомів, підібраних фахівцями індивідуально для людини.
2. Оформіть соціальну допомогу для осіб, які здійснюють догляд
Держава забезпечує грошову компенсацію людині, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі особам з-поміж членів своєї сім’ї, які спільно з нею проживають та пов’язані спільним побутом. Також у вас є можливість стати доглядальником на професійній основі та отримувати компенсацію за соціальні послуги з догляду за умови проходження підготовки та перепідготовки з основ догляду за особами, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та обслуговувати себе. З деталями призначення компенсацій можна ознайомитися на сайті Верховної Ради України.
3. Якщо є підстави, потурбуйтеся про встановлення людині інвалідності.
Якщо людині встановлено офіційний діагноз, пов'язаний із розладами її фізичних та розумових здібностей, зокрема розладів психіки та поведінки, які спричиняють часткову або повну втрату пам’яті, когнітивні труднощі, нездатність керувати свідомістю, що перешкоджають виконанню нею найпростіших функцій, то їй може бути встановлено інвалідність. Повного переліку типів деменції, за яких може встановлюватися інвалідність, немає. Найпоширенішими з них є хвороба Альцгеймера, судинна деменція, деменція з тільцями Леві та група хвороб, що сприяють розвитку лобово-скроневої деменції. Є три групи інвалідності, які встановлюються особам відповідно до їхнього стану та ступеня прогресування деменції. Людина з 1 групою має найважчий стан здоров'я та потребує постійного стороннього нагляду, догляду або допомоги, а людина з 3 групою має стійкі й помірні функціональні порушення в організмі, що призвели до обмеження її життєдіяльності.
4. Якщо є підстави, потурбуйтеся про визнання людини недієздатною та про опікунство над нею.
Цивільна дієздатність – усвідомлення людиною значення й наслідків своїх дій та можливість самостійно ухвалювати рішення. Вона діє до моменту встановлення її недієздатною в судовому порядку. Єдиною підставою для визнання особи недієздатною є наявність хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок якого вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та/або керувати ними. Недієздатна особа не може вчиняти правочини (укладати договори, підписувати документи). Від її імені це може робити лише опікун — призначена судом особа, яка дбає про підопічного, задовольняє його потреби, представляє його та діє в його інтересах.
5. Дізнайтеся більше про пільги та допомогу, передбачені для людини з деменцією
Кожна людина з деменцією має право на медичну допомогу: огляд, діагностування, консультування, лікування, медико-соціальну експертизу. Також держава забезпечує соціальну допомогу: надає пільги та переваги у придбанні ліків, приладів, пристроїв, засобів для догляду за людьми з деменцією, у користуванні послугами санаторно-лікувальних закладів, а також транспортом.
- Актуальне
- Важливе