Еспресо. Захід
Огляд

Смарагдове серце України: Шацький природний парк святкує 41 рік від заснування

28 грудня, 2024 субота
07:30

Сьогодні, 28 грудня, Шацький національний природний парк святкує 41 рік від дня застування. Це одна з природних перлин України, розташована у Волинській області на перехресті трьох держав. Його унікальність полягає у поєднанні мальовничих ландшафтів та великої кількості озер, які багаті на різну флору та фауну

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про парк, який вважається однією з найвизначніших природоохоронних територій не лише України, а й усієї Східної Європи.

Як виник Шацький національний природний парк

Історія створення парку розпочалася ще у 70-х роках ХХ століття, коли науковці звернули увагу на виняткову природну цінність цієї території. У кінці грудня 1983 року, з метою збереження унікального природного комплексу, рішенням Ради Міністрів Української РСР було створено Шацький національний природний парк.  

Його площа спочатку складала близько 32 тисяч гектарів, а з часом була розширена до понад 48 тисяч гектарів з них майже 23 тис.  га земель перебуває у його постійному користуванні.

Шацький національний природний парк створено на основі низки природоохоронних територій, зокрема ландшафтних заказників "Озеро Кримне", "Озеро Пісочне", "Озеро Пулемецьке", "Озеро Світязь", які отримали статус заказників у 1974 році, а також гідрологічних і зоологічних пам’яток природи, заснованих у 1975 році. Нині парк охоплює ботанічний заказник "Втенський", кілька лісових і іхтіологічних заказників, а також ботанічні пам’ятки місцевого значення. 

За функціональним зонуванням територія поділена на заповідну зону (5446,2 га), зону регульованої (12836 га) і стаціонарної рекреації (1027,4 га), а також господарську зону (29666,7 га). Загалом парк служить для збереження унікальних природних комплексів Шацького поозер’я, охорони водно-болотних угідь міжнародного значення та розвитку міжнародної співпраці у збереженні біорізноманіття.

Парк займає важливе місце в екологічному, рекреаційному та науковому житті України, хоча останнім часом зіткнувся з управлінськими проблемами, зокрема з підозрами щодо фінансових зловживань керівництва.

Особливості Шацького парку 

Територія парку є частиною Волинського Полісся та розташована на Головному європейському вододілі, що розділяє басейни річок Прип’яті й Західного Бугу. Основу екосистем становлять озера, ліси, болота й луки. На території парку представлені як природні, так і трансформовані людською діяльністю екосистеми. 

Ліси Шацького національного парку поширені рівномірно, але найбільші масиви зосереджені в його східній частині. Тут домінують середньовікові соснові ліси з добре зімкненим деревостаном, найпоширеніші серед яких – сосняки-чорничники, що приваблюють відвідувачів у сезон збору ягід. Болота є ще однією характерною рисою парку. Найпоширеніші евтрофні (низинні) болота, переважно трав’яні, розташовані в заплавах Прип’яті та Західного Бугу. Луки, що доповнюють природний ландшафт, найбільше поширені в східній частині заплави Прип’яті.

Головною природною цінністю парку є Шацькі озера — понад 20 водойм, розташованих у межах парку. Вони утворились внаслідок вимивання розчинних гірських порід та осідання земної поверхні. Найвідомішим і найбільшим є озеро Світязь, яке також є найбільшим і найглибшим в Україні. Його вода вирізняється прозорістю та високою якістю, а глибина сягає 58 метрів. Хвилі тут у вітряну погоду сягають навіть метрової висоти. 

У парку мешкають понад 300 видів тварин, серед яких рідкісні й зникаючі, такі як орлан-білохвіст і видра річкова. Також тут ростуть понад 800 видів рослин, багато з яких занесені до Червоної книги України. Шацький національний природний парк є унікальною природною територією з багатим біорізноманіттям. Його водойми, зокрема озера й канали, забезпечують розмаїття водно-болотної рослинності, що відіграє важливу екосистемну роль. Прибережні смуги озер вкриті очеретом, кугою та угрупованнями жабурника, які створюють умови для нересту риби і є місцем гніздування птахів. Водно-болотні угіддя парку мають міжнародне значення, входячи до Рамсарського переліку, що сприяє збереженню середовищ існування птахів під час їх міграцій. У часи міграцій на озерах та поблизу відпочивають близько 80 тисяч птахів. 

У межах парку реалізовано проєкти ренатуралізації боліт, що сприяли стабілізації екосистем, збереженню біорізноманіття та розвитку наукових досліджень.

Також територія парку має багату історичну спадщину, що робить його привабливим для екотуризму та культурного відпочинку.

Як використовують парк

Шацький національний природний парк виконує кілька важливих функцій:

  • Природоохоронна діяльність - забезпечення захисту рідкісних видів рослин і тварин, боротьба з нелегальним використанням природних ресурсів;
  • Наукові дослідження - у парку проводяться дослідження з метою моніторингу стану екосистем, вивчення видового складу флори та фауни;
  • Рекреація, туризм та освіта - озера, ліси та мальовничі ландшафти роблять парк популярним місцем відпочинку. Тут розвивається екотуризм, водний туризм і кемпінг. А для школярів, студентів та туристів проводять екскурсії та лекції, спрямовані на підвищення екологічної свідомості.

Щодо останнього пункту, то поєднання озер і лісів, поліський колорит, різноманітність рослин та розвинена транспортна мережа сприяють розвитку рекреації на Західному Поліссі. У парку діють зони відпочинку: "Гряда", "Світязь", урочище "Гушове" та "Пісочне ". На берегах озер розташований пансіонат "Шацькі озера", база "Світязь-Центр", численні бази відпочинку, спортивні й дитячі табори, а також наметові містечка. Раніше тут щороку проводився Міжнародний пісенний фестиваль "На хвилях Світязя".

Також відвідувачі можуть досліджувати природу парку за маршрутами "Лісова пісня" (5,6 км) між озерами Пісочне і Перемут та "Світязянка" (5,2 км) поблизу о. Світязь.

Звісно, що для подальшого розвитку Шацького національного природного парку необхідно зосередитися на розвитку інфраструктури, захисту природних ресурсів та міжнародній співпраці. 

Шацький національний природний парк — це справжній природничий скарб України. Його унікальні природні ресурси та культурна спадщина мають велике значення. Завдяки правильному підходу до розвитку парку та збереженню його екосистем, він може стати взірцем для інших природоохоронних територій України та за кордоном.

Читайте також: Світ гіпсових лабіринтів: історія, загадки та туристичний потенціал Оптимістичної печери

Теги:
Читайте також:
Львів
-1.2°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.23
    Купівля 42.23
    Продаж 42.88
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
15:12
Львів передав військовим дрони, зарядні станції та РЕБи 
14:53
У Хмельницькому суд продовжив запобіжний захід водію, який на смерть збив трьох жінок на зупинці громадського транспорту 
14:44
Віктор Балога
Екснардеп Віктор Балога запропонував продати українську ГТС  США, аби захистити від російських ракет
14:38
Оновлено
Пампушок з набоєм виявив у школі учень: поліція Івано-Франківська розпочала перевірку
14:28
Волинянин намагався незаконно перетнути кордон і втікав від прикордонників
14:15
"На мене впало вікно, а я витягувала сестру": на Львівщині мешканці розповіли про ранкову атаку і показали наслідки обстрілу
13:49
Оновлено
На Прикарпатті внаслідок ракетної атаки загорівся склад об'єкта критичної інфраструктури. Пожежу ліквідували
13:46
В Івано-Франківську посадовцю міськради оголосили підозру за розтрату майже 600 тис. грн 
13:16
На Львівщині через ДТП з вантажівкою перекривали рух біля польського кордону
13:12
У Львові судили уродженця РФ, який намагався вивезти з України монети російської імперії
13:03
За $800 вносили військовозобов’язаних у систему "Шлях": на Рівненщині викрили схему для ухилянтів
12:43
На Волині затримали чоловіка, який пограбував пенсіонерку
12:16
Ексклюзив
"Життя Львова має зупинятися на одну хвилину": Оксана Цибух розповіла про акцію "Вшануй"
11:26
укриття
Укриття у Львові було зачинене під час повітряної тривоги, поліція відкрила кримінальне провадження
11:24
Західний апеляційний господарський суд
НАБУ провело нові обшуки у справі про корупцію серед суддів господарських судів Львівщини: що виявили
11:11
Оновлено
КНДР ракета
Атака РФ 15 січня по Львівщині: на Стрийщині виявили ракету, яка не здетонувала, пошкоджено енергетичну інфраструктуру
11:10
У Львові заборонили рух важкого транспорту мостом на Кульпарківській. Громадський курсуватиме зі змінами
10:53
Під час спуску на лижах на Закарпатті травмувався 12-річний хлопець
10:49
Буковинку затримали через допомогу ухилянтам перетнути державний кордон
10:33
перетин кордону, прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 14 січня
10:25
Понад 400 телефонів на 20 млн грн: на кордоні у Львівській області викрили масштабну контрабанду
10:18
Збір на розвідувальні дрони
10:09
Львівські десантники показали, як росіяни на Курщині кидають своїх поранених напризволяще
10:03
Оновлено
сили ППО
На Хмельниччині сили ППО знищили 4 ворожі цілі
09:31
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 15 січня
09:14
Прощання з Вікторією Амеліною
Львівщина 15 січня прощається з п’ятьма загиблими військовими
08:48
Обидва мої зяті – офіцери, сват – у ЗСУ, рідний брат служив у піхоті, — воїн Олександр із Закарпатської бригади
08:14
зима
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 15 січня
07:30
Огляд
Карпатський форпост свободи: про героїчний опір "Космацької республіки" радянському режиму
2025, вiвторок
14 січня
22:29
Чекали на зупинці: Буковинські десантники показали, як дроном ліквідували кількох окупантів
22:10
На Хмельниччині судитимуть шахрая, який видурив в людей понад 400 тис. грн
21:52
​У трьох областях України викрили незаконні рубки дерев на майже 15 млн грн
Зрубали дерев на 200 тис. грн: на Буковині лісничому повідомлено про підозру у службовій недбалості
21:29
тюрма
На Тернопільщині до 9 років заочно засудили жительку Херсонщини за організацію псевдореферендуму
21:10
У Рівному у дворі виявили тіло чоловіка, ймовірного вбивцю затримали
20:51
ХАЕС, Хмельницька АЕС
Матернова: чи будувати нові блоки АЕС - вирішуватиме влада України, ЄС не фінансує такі проєкти
20:36
Воював на боці Росії: на Прикарпатті повідомлено про підозру полоненому бойовику з Донеччини
20:18
школа
У 2025 році на Львівщині можуть закрити або реорганізувати 54 школи
19:58
Огляд
Вночі та вранці сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 15 січня
19:40
У Львові погодили перепоховання радянських окупантів з Пагорба Слави на Голосківське кладовище
19:22
"Керівнику – догана": спецкомісія оприлюднила результати розслідування у Великолюбінському НРЦ, де виявили факти насильства щодо дітей
Більше новин