Еспресо. Захід
Огляд

Світ гіпсових лабіринтів: історія, загадки та туристичний потенціал Оптимістичної печери

26 жовтня, 2024 субота
07:30

Печера Оптимістична, розташована на заході України в Тернопільській області, – це одна з найбільш вражаючих підземних систем нашої планети. Вона вважається найдовшою гіпсовою печерою у світі, лише розвідана довжина ходів – понад 264 км

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про один із найдивовижніших природних об'єктів України та всього світу – печеру Оптимістичну. 

Чому утворюються печери та що таке гіпсова печера

Печери виникають через геологічні процеси, які тривають мільйони років. Основними причинами формування печер є розчинення порід у воді, яка проникає у земні порожнини (або карстовий процес), вулканічна активність, ерозія та тектонічні процеси. Ці природні явища впливають на різні типи гірських порід, спричиняючи утворення дірок у земній корі.

Цікаво те, що печери продовжують формуватися і в наш час через постійні геологічні процеси, які ніколи не припиняються. Наприклад, вода невпинно продовжує розчиняти вапняк й гіпс, створюючи нові ходи та зали в уже наявних печерах або утворюючи нові порожнини. Щось схоже робить вулканічна лава під час витвережень вулканів. 

Тож, що таке гіпсова печера? Це печера, яка утворена в породах, що складаються переважно з гіпсу. Гіпс є м'яким мінералом, який легко розчиняється у воді, що сприяє створенню складних підземних лабіринтів та порожнин. Процеси розчинення гіпсу відбуваються під впливом води, яка розмиває гіпсові пласти, утворюючи підземні ходи, зали, колодязі та інші форми під землею. 

Гіпсові печери часто мають дуже красиві кристалічні утворення та складні мережі лабіринтів, що робить їх унікальними з погляду геології та туризму. Власне, печера Оптимістична є одним з найвідоміших прикладів такої печери.

Однак крім гіпсових, також існують печери інших порід. Наприклад, карстові печери, які утворюються у вапнякових породах через процеси хімічного розчинення вапняку водою (Мамонтова печера у США з майже 700 км ходів). Або лавові печери – формуються під час вулканічної діяльності (печера Казумура у Гаваях), тектонічні печери – через рух земної кори, що призводить до утворення тріщин. Також бувають і льодовикові печери (утворюються внаслідок танення льоду) та морські печери (виникають через ерозію берегової лінії).

Як виникла печера Оптимістична та чому вона унікальна

Фото: вхід у печеру - фото rdzs.org


 

Печера сформувалася близько 14 мільйонів років тому в результаті складних геологічних процесів. Вона є частиною Подільського плато, складеного з гіпсових відкладень, які з'явилися в період міоцен. Гіпс накопичився, а через багато мільйонів років вода почала його розчиняти, створюючи систему підземних ходів, залів і лабіринтів. Саме цей процес розмивання гіпсових порід зробив Оптимістичну унікальною та різноманітною за структурою.

Назва "Оптимістична" була вибрана спелеологами в 1966 році після першого вдалого дослідження львівськими спеціалістами. Печера виявилася значно більшою, ніж очікувалося, що викликало оптимізм у команди дослідників щодо її справжнього потенціалу. Відтоді печера стала місцем постійних наукових експедицій, призначених для розкриття таємниць цього підземного світу. 

Печера горизонтальна, лабіринтового типу, закладена у 20-25-метровій товщі гіпсів на глибині 60—80 метрів. Складається з 15 відносно ізольованих районів, зв'язаних між собою одним або кількома ходами. Цікаво, що у середині печери є кілька озер, площа найбільшого 82 м кв. Глибина найглибшого озера становить у середньому 5-6 метрів, а стала температура води 7°C.

Фото: optymistichna.ua


 

Однією з основних особливостей печери є її надзвичайна довжина – понад 264 км відкритих ходів. Це робить її не тільки найбільшою гіпсовою печерою у світі, але й однією з найбільших загалом. Окрім того, печера вражає своєю складною системою підземних залів і ходів, багато з яких не досліджені до кінця.

Декілька залів печери є особливо відомими через свої унікальні форми та природні скульптури з гіпсу. Сталактити та сталагміти (мінеральне утворення у вигляді стовпів, паль, пірамід тощо) також присутні у підземних проходах печери. Їхні форма та розміри дуже відрізняються. Тут можна побачити кристалічні утворення, які сягають кілька десятків сантиметрів у довжину. Сталактити та сталагміти продовжують свій ріст у печері.

Фото: rdzs.org


 

Деякі райони Оптимістичної печери залишаються мало дослідженими через складність доступу або обмеження через природні перешкоди. Дослідники відзначають, що печера може ще приховувати численні невідомі коридори та зали. Тому однією з найбільших загадок є кінцева довжина печери. Щорічно дослідники відкривають нові кілометри ходів, але її межі досі не встановлені. Дехто каже, що кінцева довжина мінімум удвічі більша, тобто становить 500-600 км. 

До речі, в печері тримається постійна температура +9,8°C та висока вологість (98-99%), що створює сприятливі умови для збереження унікального мікробіоценозу. В печері живуть різні види бактерій, грибів та інших мікроорганізмів, які пристосувалися до життя в темряві та без кисню.

Легенди й таємниці печери

Фото: скульптури, зроблені у печері - фото rdzs.org


 

Попри наукову цінність, Оптимістична печера, як і багато інших підземних утворень, овіяна легендами. Місцеві мешканці розповідають історію про стародавні скарби, які начебто заховані в глибині її лабіринтів. Згідно з однією легендою, у печері є таємна зала, де зберігаються незліченні багатства, сховані тут ще в давні часи. Однак жодна експедиція так і не знайшла підтвердження цього.

Ще одна легенда говорить про "загублені душі". Вважається, що в печері можна почути таємничі голоси, які відлунюють у темряві. Спелеологи пояснюють це акустичними явищами та відлунням, але для багатьох відвідувачів ці звуки додають ще більше містичності.

А легенда про "Білий кристал" розповідає про гігантський гіпсовий кристал, який має лікувальні властивості. Його досі не знайдено, проте чимало мандрівників шукають цей загадковий артефакт.

Як дістатися до Оптимістичної

Фото: rdzs.org


 

Печера Оптимістична розташована неподалік села Королівка Чортківського району Тернопільської області. Найближчим великим містом є Чортків, приблизно за 30 км від печери. 

Ось кілька способів дістатися до цього унікального природного об'єкта:

Громадським транспортом. Найпростіший спосіб – доїхати потягом або автобусом до Чорткова. Зі Львова, Києва або Тернополя є регулярні рейси до цього міста. Від Чорткова можна взяти таксі або доїхати рейсовим автобусом до села Королівка.

Автомобілем. Якщо ви подорожуєте власним автомобілем, маршрут до печери зручний і мальовничий. Дорога від Тернополя до Королівки займає приблизно дві години. Доїхавши до села, ви побачите вказівники, які ведуть до входу в печеру.

Організовані тури. Існує кілька туристичних компаній, які організовують спеціальні екскурсії по печері Оптимістичній. Такі тури також включають спеціальне захисне обладнання для максимальної безпеки під час відвідин.

Загалом для того, щоб відвідати печеру Оптимістичну, потрібна мінімальна підготовка та відповідне спорядження. Багато ходів печери вузькі, тому екскурсії здійснюють під керівництвом досвідчених спелеологів. Спеціальні тури також можуть варіюватися за складністю. Крім цього, якщо у вас проблеми з клаустрофобією, тоді точно не варто заглиблюватися надовго в печеру.  

Тим, хто вирішить відвідати Оптимістичну, варто взяти з собою:

  • зручний одяг і взуття, які не боїтеся забруднити;
  • захисний шолом і налобний ліхтар (або можна орендувати на місці);
  • запас води та їжу.

Тож Оптимістична печера – це підземний світ таємниць, що ваблять уяву своєю масштабністю та складністю лабіринтів. Вона приховує загадки, які чекають на своїх дослідників, і стає джерелом натхнення для тих, хто наважиться її відвідати. Унікальні гіпсові утворення, підземні зали й коридори, а також легенди роблять Оптимістичну печеру тим місцем, яке варто відвідати хоча б раз у житті.

Читайте також: Дністровий каньйон і Морське око Карпат: з Семи природних чудес України – чотири на заході

Теги:
Читайте також:
Львів
+0.4°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.08
    Купівля 42.08
    Продаж 42.66
  • EUR
    Купівля 43.29
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
19 січня
19:11
Огляд
Без опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 20 січня
19:00
Інтерв’ю
Іван Сокаль
"У полоні був постійний контроль, тому вдома ми хочемо спокою". Азовець Іван Сокаль про повернення з полону. Частина 3
18:30
На Буковині голову сільради підозрюють у розтраті 1,4 млн грн на закупівлі військового одягу
17:58
поховання
У Львові 20 січня прощатимуться з трьома загиблими воїнами
17:25
тюрма
У Львові суд ув'язнив чоловіка, який намагався відкупити сина в поліції
17:00
На Рівненщині вщент згоріла дерев'яна церква
16:42
Смертельна ДТП на Буковині: поліція розпочала розслідування
16:12
Укрнафта вперше за 13 років розпочала розробку свердловини на Прикарпатті
15:52
Оновлено
У Львові трапилась пожежа у модульному будинку, де проживають ВПО
15:03
На Львівщині у Карпатах рятувальники відшукали зниклу 12-річну дівчинку
14:35
Блукали горами 11 днів : румунські рятувальники знайшли 5 українців
14:06
На Закарпатті водійка злетіла з дороги на залізничну колію
13:28
У Києві помер ексголова Волинської ОВА Анатолій Француз
12:53
На Буковині помер поет-пісняр Василь Дихтяр
12:25
У Львові при свічках знову зазвучать хіти Назарія Яремчука
11:55
На Прикарпатті рятувальники допомогли туристові з обмороженими кінцівками
11:29
У Львові п’яний водій BMW врізався в металеву огорожу між дорогою і тротуаром
10:59
ппо
На Хмельниччині вранці 19 січня збили російський "шахед"
10:30
перетин кордону, прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 18 січня
10:23
Королівська 24-та бригада показала, як знищує техніку росіян у Часовому Яру, де тривають ворожі штурми
09:50
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 19 січня
09:34
прощання
Львівщина 19 січня прощається з чотирма загиблими військовими
09:09
Поліція розслідує побиття учня вчителем на Рівненщині
08:53
Інтерв’ю
Іван Сокаль
"Майже рік не бачив неба, а лампочка була нам за місяць": азовець Іван Сокаль про російський полон. Частина 2
08:45
зима
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 19 січня
08:17
Інфографіка
індустріальний парк
На заході України стрімко зросла кількість індустріальних парків. У яких областях їх найбільше
07:30
Огляд
Англоготична перлина Тернопільщини: таємниці та легенди Білокриницького замку-палацу
2025, субота
18 січня
21:26
На Драгобраті загинула лижниця, - ЗМІ
21:07
Одеса, трамвай
У Львові жінка ледь не потрапила під трамвай, її госпіталізували
20:41
новини Львівщини
Захищаючи Україну, загинув воїн з Прикарпаття Михайло Когут
20:02
Оновлено
У центрі Ужгорода виникла пожежа в ресторані японської кухні
У центрі Ужгорода виникла пожежа в ресторані японської кухні
19:37
замах на вбивство на Рівненщині
Затягли до авто та били молотком по голові: на Рівненщині бізнесмен замовив вбивство жінки, але вона вижила
18:32
Огляд
собака
Спільний обід: можна чи ні давати собаці їжу зі столу
18:00
У Карпатах травмувалась туристка, рятувальники радять готуватись до походу у гори
У Карпатах травмувалась туристка, рятувальники радять готуватись до походу у гори
17:29
У Львові відбудували приміщення ліцею, що постраждав від російських обстрілів 4 вересня
У Львові відбудували приміщення ліцею, що постраждав від російських обстрілів 4 вересня
15:58
Волонтерку Ольгу Коновал призначили радницею голови Тернопільської обласної ради
Волонтерку Ольгу Коновал призначили радницею голови Тернопільської обласної ради
15:32
На Львівщині на хабарі затримали начальника районного управління газової служби
На Львівщині на хабарі затримали начальника районного управління газової служби
15:00
Біля памʼятника Шевченку у Львові проходить акція "Не мовчи! Полон вбиває"
Біля памʼятника Шевченку у Львові проходить акція "Не мовчи! Полон вбиває"
14:28
У Шептицькому четверо підлітків близько опівночі намагалися відкрити кілька машин
У Шептицькому четверо підлітків близько опівночі намагалися відкрити кілька машин
13:54
На Буковині затримали прикордонника, який за €20 тис. намагався переправити до Румунії військовозобов'язаного чоловіка
На Буковині затримали прикордонника, який за €20 тис. намагався переправити до Румунії військовозобов'язаного чоловіка
Більше новин