Еспресо. Захід
Огляд

Світ гіпсових лабіринтів: історія, загадки та туристичний потенціал Оптимістичної печери

26 жовтня, 2024 субота
07:30

Печера Оптимістична, розташована на заході України в Тернопільській області, – це одна з найбільш вражаючих підземних систем нашої планети. Вона вважається найдовшою гіпсовою печерою у світі, лише розвідана довжина ходів – понад 264 км

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про один із найдивовижніших природних об'єктів України та всього світу – печеру Оптимістичну. 

Чому утворюються печери та що таке гіпсова печера

Печери виникають через геологічні процеси, які тривають мільйони років. Основними причинами формування печер є розчинення порід у воді, яка проникає у земні порожнини (або карстовий процес), вулканічна активність, ерозія та тектонічні процеси. Ці природні явища впливають на різні типи гірських порід, спричиняючи утворення дірок у земній корі.

Цікаво те, що печери продовжують формуватися і в наш час через постійні геологічні процеси, які ніколи не припиняються. Наприклад, вода невпинно продовжує розчиняти вапняк й гіпс, створюючи нові ходи та зали в уже наявних печерах або утворюючи нові порожнини. Щось схоже робить вулканічна лава під час витвережень вулканів. 

Тож, що таке гіпсова печера? Це печера, яка утворена в породах, що складаються переважно з гіпсу. Гіпс є м'яким мінералом, який легко розчиняється у воді, що сприяє створенню складних підземних лабіринтів та порожнин. Процеси розчинення гіпсу відбуваються під впливом води, яка розмиває гіпсові пласти, утворюючи підземні ходи, зали, колодязі та інші форми під землею. 

Гіпсові печери часто мають дуже красиві кристалічні утворення та складні мережі лабіринтів, що робить їх унікальними з погляду геології та туризму. Власне, печера Оптимістична є одним з найвідоміших прикладів такої печери.

Однак крім гіпсових, також існують печери інших порід. Наприклад, карстові печери, які утворюються у вапнякових породах через процеси хімічного розчинення вапняку водою (Мамонтова печера у США з майже 700 км ходів). Або лавові печери – формуються під час вулканічної діяльності (печера Казумура у Гаваях), тектонічні печери – через рух земної кори, що призводить до утворення тріщин. Також бувають і льодовикові печери (утворюються внаслідок танення льоду) та морські печери (виникають через ерозію берегової лінії).

Як виникла печера Оптимістична та чому вона унікальна

Фото: вхід у печеру - фото rdzs.org


 

Печера сформувалася близько 14 мільйонів років тому в результаті складних геологічних процесів. Вона є частиною Подільського плато, складеного з гіпсових відкладень, які з'явилися в період міоцен. Гіпс накопичився, а через багато мільйонів років вода почала його розчиняти, створюючи систему підземних ходів, залів і лабіринтів. Саме цей процес розмивання гіпсових порід зробив Оптимістичну унікальною та різноманітною за структурою.

Назва "Оптимістична" була вибрана спелеологами в 1966 році після першого вдалого дослідження львівськими спеціалістами. Печера виявилася значно більшою, ніж очікувалося, що викликало оптимізм у команди дослідників щодо її справжнього потенціалу. Відтоді печера стала місцем постійних наукових експедицій, призначених для розкриття таємниць цього підземного світу. 

Печера горизонтальна, лабіринтового типу, закладена у 20-25-метровій товщі гіпсів на глибині 60—80 метрів. Складається з 15 відносно ізольованих районів, зв'язаних між собою одним або кількома ходами. Цікаво, що у середині печери є кілька озер, площа найбільшого 82 м кв. Глибина найглибшого озера становить у середньому 5-6 метрів, а стала температура води 7°C.

Фото: optymistichna.ua


 

Однією з основних особливостей печери є її надзвичайна довжина – понад 264 км відкритих ходів. Це робить її не тільки найбільшою гіпсовою печерою у світі, але й однією з найбільших загалом. Окрім того, печера вражає своєю складною системою підземних залів і ходів, багато з яких не досліджені до кінця.

Декілька залів печери є особливо відомими через свої унікальні форми та природні скульптури з гіпсу. Сталактити та сталагміти (мінеральне утворення у вигляді стовпів, паль, пірамід тощо) також присутні у підземних проходах печери. Їхні форма та розміри дуже відрізняються. Тут можна побачити кристалічні утворення, які сягають кілька десятків сантиметрів у довжину. Сталактити та сталагміти продовжують свій ріст у печері.

Фото: rdzs.org


 

Деякі райони Оптимістичної печери залишаються мало дослідженими через складність доступу або обмеження через природні перешкоди. Дослідники відзначають, що печера може ще приховувати численні невідомі коридори та зали. Тому однією з найбільших загадок є кінцева довжина печери. Щорічно дослідники відкривають нові кілометри ходів, але її межі досі не встановлені. Дехто каже, що кінцева довжина мінімум удвічі більша, тобто становить 500-600 км. 

До речі, в печері тримається постійна температура +9,8°C та висока вологість (98-99%), що створює сприятливі умови для збереження унікального мікробіоценозу. В печері живуть різні види бактерій, грибів та інших мікроорганізмів, які пристосувалися до життя в темряві та без кисню.

Легенди й таємниці печери

Фото: скульптури, зроблені у печері - фото rdzs.org


 

Попри наукову цінність, Оптимістична печера, як і багато інших підземних утворень, овіяна легендами. Місцеві мешканці розповідають історію про стародавні скарби, які начебто заховані в глибині її лабіринтів. Згідно з однією легендою, у печері є таємна зала, де зберігаються незліченні багатства, сховані тут ще в давні часи. Однак жодна експедиція так і не знайшла підтвердження цього.

Ще одна легенда говорить про "загублені душі". Вважається, що в печері можна почути таємничі голоси, які відлунюють у темряві. Спелеологи пояснюють це акустичними явищами та відлунням, але для багатьох відвідувачів ці звуки додають ще більше містичності.

А легенда про "Білий кристал" розповідає про гігантський гіпсовий кристал, який має лікувальні властивості. Його досі не знайдено, проте чимало мандрівників шукають цей загадковий артефакт.

Як дістатися до Оптимістичної

Фото: rdzs.org


 

Печера Оптимістична розташована неподалік села Королівка Чортківського району Тернопільської області. Найближчим великим містом є Чортків, приблизно за 30 км від печери. 

Ось кілька способів дістатися до цього унікального природного об'єкта:

Громадським транспортом. Найпростіший спосіб – доїхати потягом або автобусом до Чорткова. Зі Львова, Києва або Тернополя є регулярні рейси до цього міста. Від Чорткова можна взяти таксі або доїхати рейсовим автобусом до села Королівка.

Автомобілем. Якщо ви подорожуєте власним автомобілем, маршрут до печери зручний і мальовничий. Дорога від Тернополя до Королівки займає приблизно дві години. Доїхавши до села, ви побачите вказівники, які ведуть до входу в печеру.

Організовані тури. Існує кілька туристичних компаній, які організовують спеціальні екскурсії по печері Оптимістичній. Такі тури також включають спеціальне захисне обладнання для максимальної безпеки під час відвідин.

Загалом для того, щоб відвідати печеру Оптимістичну, потрібна мінімальна підготовка та відповідне спорядження. Багато ходів печери вузькі, тому екскурсії здійснюють під керівництвом досвідчених спелеологів. Спеціальні тури також можуть варіюватися за складністю. Крім цього, якщо у вас проблеми з клаустрофобією, тоді точно не варто заглиблюватися надовго в печеру.  

Тим, хто вирішить відвідати Оптимістичну, варто взяти з собою:

  • зручний одяг і взуття, які не боїтеся забруднити;
  • захисний шолом і налобний ліхтар (або можна орендувати на місці);
  • запас води та їжу.

Тож Оптимістична печера – це підземний світ таємниць, що ваблять уяву своєю масштабністю та складністю лабіринтів. Вона приховує загадки, які чекають на своїх дослідників, і стає джерелом натхнення для тих, хто наважиться її відвідати. Унікальні гіпсові утворення, підземні зали й коридори, а також легенди роблять Оптимістичну печеру тим місцем, яке варто відвідати хоча б раз у житті.

Читайте також: Дністровий каньйон і Морське око Карпат: з Семи природних чудес України – чотири на заході

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.1
    Купівля 41.1
    Продаж 41.56
  • EUR
    Купівля 44.48
    Продаж 45.14
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
26 жовтня
09:50
Ексклюзив
"Люди дивилися на мої шрами, а я почувалася, мов на цирковій арені": як Євгенія Машина, яка постраждала через артобстріл, навчилася приймати себе
09:40
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 26 жовтня
09:14
Боржава
На торги виставили 460 га земель полонини Боржава
08:59
З України поляк хотів вивезти 37 старовинних монет
08:26
погода осінь
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 26 жовтня
2024, п'ятниця
25 жовтня
22:23
атака по Луцьку
Брак людей через мобілізацію: у Луцьку провалився тендер на капремонт пошкодженого росіянами будинку
22:00
Результати роботи е-квитка за 10 місяців: у Львові зареєстрували понад 103 млн поїздок
21:39
На Закарпатті затримали серійного крадія, який зливав паливо з баків вантажівок
21:16
На Львівщині прикордонники виявили автомобіль, який намагались ввезти в Україну як гуманітарну допомогу
20:59
Тернопільська поліцейська здобула перемогу на міжнародних спортивних змаганнях одразу в 5 дисциплінах
20:40
На Буковині затримали 52-річного чоловіка, якого підозрюють у вбивстві сусіда
20:23
Громаді на Тернопільщині передали 11 генераторів з Чехії
20:07
суспільство
На Прикарпатті пенсіонер переказав шахраям 100 тис. грн за неіснуюче авто
19:49
вшанування Личаківське кладовище
У суботу на Личаківському кладовищі у Львові молитимуться за загиблих на фронті захисників України
19:30
Огляд
взуття на осінь
Без опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 26 жовтня
18:50
Батьки вихованців інтернату на Львівщині, де фіксували насильство над дітьми, виступили проти його закриття
18:33
На Львівщині посадовцю військової частини, який обіцяв бронювання від військової служби, оголосили підозру
18:17
Буковинський державний медуніверситет відзначає 80-річчя
17:59
На перехресті на Сихові у Львові облаштують новий світлофор за 2,5 млн грн
17:41
У суботу, 26 жовтня, Львів попрощається з військовослужбовцем Юрієм Ломовим
17:18
Оновлено
Лінартович Дмитро
ТойХтоПройшовКрізьВогонь презентував у Львові  власну книгу "Словоспів"
17:11
Гурт O.Torvald презентував кліп "Хейту На Зло", в якому знявся ветеран Олександр Терен
17:09
У Львові відкрили прохід між вул. Винниченка і Бернардинським двориком
16:53
У Центрі соціальних послуг у Львові проводять ротацію працівників через інцидент з одним із вихованців
16:41
Палац спорту, візуалізація
На Палац ігрових видів спорту, який так і не збудували у Львові, уже пішло 20 млн грн, – Наталія Шелестак
16:26
Громада Львова закупила для військових понад 100 дронів та 10 літаків МАРА
16:06
Оновлено
Coffee, Books & Vintage
Куди піти у Львові з 21 по 27 жовтня: "Історії для повернення" Анастасії Войтюк і фестиваль "Верета"
16:04
Ексклюзив
У мережі аптек у Львові розповіли, чи можна буде в них вакцинуватися від грипу
16:03
Львівське комунальне підприємство закупило бензин в ОККО за завищеними цінами
15:28
новини Львівщини
На Рівненщині 25 жовтня попрощалися з п'ятьма воїнами
15:11
У Львові ярмарок збере ветеранські бізнеси з різних куточків України
14:56
Лікар військового госпіталю на Львівщині вимагав хабар у пораненого за продовження лікування
14:28
Перетин кордону
На човні через Прут: колишній правоохоронець незаконно переправляв чоловіків до Румунії
14:24
Оновлено
У Білій Церкві на 10-річного хлопчика впали ворота
Загибель підлітка на стадіоні: нардеп з Волині закликав генпрокурора взяти розслідування на особливий контроль
14:15
чат-бот вайбер-телеграм
На Франківщині адміністратора Viber-групи для ухилянтів оштрафували на 170 тис. грн
13:56
Єпіфаній і Білецький
Митрополита Єпіфанія в Ужгороді нагородили знаком "За розвиток Закарпаття"
13:42
На Закарпатті виявили плантацію конопель
13:13
забруднене повітря
У двох містах на заході України виявили сильне забруднення повітря
13:11
поїзд в Карпатах
Укрзалізниця призначила додаткові потяги з Києва до Львова та Рахова
13:00
Майже $1,5 млрд надходжень, вдвічі менше гуманітарки і один судовий вирок: про що звітували львівські митники за 9 місяців роботи
Більше новин