Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Перевізникам платитимуть за кожний кілометр - Олег Забарило про нову "філософію" роботи міських пасажирських перевезень

6 грудня, 2021 понедiлок
10:53

У середині жовтня 33-річного економіста Олега Забарила призначили виконувати обов’язки директора новоствореного департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР. А вже 17 листопада його повноцінно призначили директором цього департаменту.

"Еспресо.Захід" поспілкувався з новопризначеним директором департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Олегом Забарилом і розпитав про його бачення розвитку громадського транспорту міста і про зміни, які чекають на львів’ян наступного року.

Економіст запускає е-квиток

Пане Олеже, ви перейшли на цю посаду з позиції заступника керівника департаменту економічного розвитку ЛМР. Тобто ви економіст. Чому вас призначили розвивати громадський транспорт міста?

Насправді економіка тісно переплетена з транспортом. З департаментом економічного розвитку, з департаментом житлового господарства та інфраструктури щомісячно проводили засідання фінансових комісій з керівниками підприємств сфери перевезення, з автотранспортними підприємствами міста. Моїм завданням було з економічної точки зору поставити на нормальні рейки функціонування і фінансово-господарську діяльність комунальних підприємств. У департаменті економічного розвитку працювали над низкою транспортних проєктів (той же е-квиток) у співпраці з міжнародними фінансовими організаціями. Тому вважаю, що мій досвід знадобиться на моїй теперішній посаді.

Яке зараз ваше основне завдання?

Основне завдання як менеджера – належним чином організувати роботу. Друге – з погляду економіки налагодити процеси, які відбуваються в департаменті та комунальних підприємствах і, відповідно, спільно з міжнародними фінансовими організаціями реалізовувати проєкти закупівлі й оновленню рухомого складу, оптимізації транспортної мережі та, звісно, запуску е-квитка.

Департамент лиш недавно створили. Багато львів’ян не знають, чим саме він займається і яку структуру має. Можете коротко презентувати департамент міської мобільності та вуличної інфраструктури?

У департаменті є три управління: транспорту, вуличної інфраструктури і безпеки. Вони профільно займаються питаннями громадського транспорту, ремонтами та розвитком доріг, паркуванням транспортних засобів і відеонаглядом на території нашої громади відповідно. До речі, стосовно паркування, то оголосили конкурс і активно набираємо інспекторів з паркування. Також у відомстві департаменту є чотири комунальні підприємства, які нам підпорядковуються. Це два транспортні ЛКП ("Львівелектротранс" та "АТП-1"), а також "Львівавтодор" і Муніципальна варта.

Громадський транспорт болить кожного львів’янина

Як можете оцінити громадський транспорт Львова? Чи часто ним користуєтеся?

Громадський транспорт стосується і болить кожного львів’янина. Оцінити його можна по-різному. Кожен має свій погляд. Не думаю, що можна об’єктивно оцінити його, це комплексне питання. Особисто я користуюся громадським транспортом, часто їду з дому на роботу в автобусі, а додому трамваєм. Тому теж бачу зсередини ті проблеми, які є на сьогодні та які треба вирішувати.

Е-квиток змінить філософію перевезень у місті

Яких змін слід чекати львів’янам наступного року у сфері громадського транспорту?

Ключове, що зміниться, – це однозначно впровадження е-квитка. Зараз це наш основоположний проєкт, який маємо втілити. Він тягне за собою низку структурних змін у сфері громадського транспорту та пасажирських перевезень. Е-квиток змінює саму філософію перевезень. Перевізники зараз конкурують за пасажира, не дотримуються графіку, збільшують інтервали між рейсами, стараються якимось чином зекономити на своїх витратах. А вже з впровадженням е-квитка перевізники конкуруватимуть не за пасажира, а за якість своїх послуг, стежитимуть за графіком, за кількістю виконаних рейсів. Місто виплачуватиме перевізнику за кілометр транспортної роботи, будуть коефіцієнти, які або збільшуватимуться, або знижуватимуться відповідно до показників їхньої роботи (графік, комфорт і так далі).

Читайте також: У Львові готовність е-квитка становить понад 90%, – Роман Лев

Перевізники будуть зацікавлені робити все якісно, щоб отримати гроші за кожен кілометр роботи

Тобто питання з невиїздом маршруток зранку чи з передчасним сходженням з маршрутів автобусів увечері зникне?

Місто як замовник послуг з перевезення декларує, що потрібно пасажирам: скільки рейсів, скільки транспортних засобів. Перевізник буде зацікавлений виконати ту кількість рейсів і кілометрів, яку місто зобов’язує. За кожен кілометр транспортної роботи він отримуватиме кошти з міського бюджету. Місто збиратиме гроші від пасажирів за надану послугу у формі разових поїздок, оплачених абонементів. Щодо нових тарифів, вони вже проаналізовані, відбулися консультації з громадськістю. Плануємо, що в грудні їх винесуть на засідання виконавчого комітету і затвердять.

Читайте також: 15 грн у водія: Скільки у Львові коштуватиме проїзд з е-квитком

60 поїздок у місяць для пільговиків – це психологічна межа

До речі, про тарифи на е-квиток. Чому вирішили надати пільговикам лише 60 безкоштовних поїздок? Чому не 50 чи 100? Поясніть логіку?

Логіка тут така, що людина має змогу кожного дня (у будні та вихідні) двічі безплатно скористатися громадським транспортом. Тобто 30 дів помножити на два – і маємо 60 поїздок. Коли людина їздить лише в робочі дні, їй потрібно десь 42 поїздки впродовж місяця. Певні дослідження свідчать, що пільговики здійснюють лише близько 36 поїздок у місяць. Тому цифра 60 поїздок у місяць – це просто психологічна межа, яка стимулюватиме людину, щоб вона зайвий раз не користувалася громадським транспортом. Бо ми розуміємо, що громадський транспорт є завантаженим і це є платна послуга.

Ця межа встановлена, щоб на психологічному рівні демотивувати людей необґрунтовано користуватися громадським транспортом, якщо це їм реально не потрібно. 60 поїздок – це досить багато, не бачу проблеми в цьому. Хочемо стимулювати пільговиків раціонально використовувати своє право на перевезення у громадському транспорті.

Перевізники матимуть інвестиційну складову для оновлення рухомого складу

Добре, повернімося до е-квитка. На вашу думку, чи зможе він докорінно змінити ситуацію з громадським транспортом у Львові й у підсумку призвести до зміни старих маршруток на нові автобуси?

Е-квиток вносить структурні зміни у сферу перевезень громадського транспорту. У коштах, які передбачають для виплат перевізникам наступному року, закладена й інвестиційна складова. Вона дасть змогу перевізникам оновити рухомий склад. Зробити його більш сучасним і модерним, безпечнішим. Ми зараз прораховуємо цю інвестиційну складову. Дуже важливо грамотно прорахувати розмір тарифів за кілометр і потенційну можливість оновлення рухомого складу для кожного з перевізників.

Читайте також: Мільйони чи мільярди? Скільки грошей витратить Львів на е-квиток у 2022 році

Влітку у Львові можуть запровадити нову транспортну мережу

Раніше говорили, що із запровадженням е-квитка зміниться й транспортна мережа міста. Коли і яких очікувати змін?

Такі глобальні зміни не рекомендують впроваджувати відразу. Щоб не дезорієнтувати пасажирів і не створювати громадського збурення. Тому це робитимемо плавно. 13 січня плануємо запустити роботу е-квитка й паралельно працюємо з GIZ стосовно розробки нової транспортної мережі. За підсумками першого кварталу роботи е-квитка в нас будуть дуже важливі дані, щоб могти здійснювати подальші дії. У нас буде інформація про фактичні пасажиропотоки. Зараз оплата йде готівкою і не маємо чітких прозорих даних про те, скільки фактично пасажирів на якому маршруті, які пікові періоди впродовж дня, де найбільше пасажирів. Після впровадження е-квитка будемо чітко розуміти й бачити, скільки пасажирів є на конкретному маршруті, в кожному транспортному засобі, розумітимемо, де перевантаження, а де недостача. На підставі формування європейських підходів усе це дасть інформацію, яка ляже в основу нової оптимізованої транспортної мережі.

Ми зможемо як точково реагувати, так і комплексно підходити до розробки нової транспортної системи. Бути гнучкими в цьому питанні. Попередньо, нова транспортна мережа може бути готова не швидше, ніж у середині наступного року. Адже нам потрібно буде провести аналітичні розрахунки, є процедурні моменти для такої зміни.

Пріоритетним для розвитку є електротранспорт

У Львові є декілька видів транспорту, які часто доволі хаотично розвиваються. Чи є пріоритет розвитку того чи іншого виду транспорту і що для цього робиться?

Пріоритезація в нас у бік електротранспорту. Маємо низку спільних проєктів з міжнародними фінансовими організаціями, які в основному спрямовані на оновлення рухомого складу електротранспорту. До кінця цього року місто отримає три нові трамваї "Електрон" вітчизняного локального виробника. У середині наступного року отримаємо ще сім таких трамваїв. У рамках цього проєкту модернізуємо наявні трамваї, щоб переобладнати їх на низькопідлоговий формат, зробити більш комфортними й вигідними. Також втілюємо проєкт від ЄБРР "Міський громадський транспорт України ІІ". Працюємо над втіленням ідеї щодо тролейбусів з автономним ходом. Але наразі немає підтримки депутатського корпусу в цьому питанні.

Читайте також: За місяць у Львові з’являться три нові трамваї "Електрон". Фото

Трамваї та тролейбуси також потребують оновлення контактної мережі, заміни колій...

Це також один із пріоритетів, над яким активно працюємо, – оновлення контактної мережі. У перспективі маємо можливість продовження трамвайних колій. Зараз буде оголошено архітектурний конкурс по вул. Миколайчука, до лікарні швидкої допомоги й далі в район Щурата. Маємо плани з продовження колії на вул. Княгині Ольги та виходу на вул. Стрийську. Тобто є кілька проєктів, які треба впроваджувати. Загалом, повторюся, нашим пріоритетом є розширення рухомого складу електротранспорту та його мережі.

Дорогі парковки можуть пересадити львів’ян із машин у громадський транспорт

На вашу думку, завдяки е-квитку, новим трамваям, можливо, новим автобусам вдасться наступного року змінити на краще імідж перевезень у місті та збільшити число пасажирів громадського транспорту у Львові?

Це комплексне питання. Я і вся команда департаменту робимо все, щоб поміняти свідомість людей, щоб вони вважали пріоритетним таки громадський транспорт і більше користувалися ним. Завдяки е-квитку має повністю змінитися філософія перевезень і ставлення до них.

Люди роблять вибір між громадським транспортом та автомобілем за двома основними критеріями. Перше – це витрати часу, щоб дістатися до відповідної точки, а друге – це фінанси. Тому важливим є питання парковок у центральній частині міста. Вони мають бути платними й охоплювати всі основі вулиці центру, ближнього центру та місць, де є попит на паркування – там має бути вища ціна і більша кількість майданчиків. Це стимулювало б обирати громадський транспорт, а не свій автомобіль.

Довідково. Олег Забарило народився у Львові. У 2009 році закінчив економічний факультет Львівського національного університету ім. І. Франка за спеціальністю "Облік та аудит". У 2016 році закінчив Інститут післядипломної освіти та доуніверситетської підготовки ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю "Правознавство". Працював головним спеціалістом сектору тарифів та цін відділу місцевих податків, тарифів та цін управління економіки департаменту економічної політики ЛМР, головним спеціалістом та завідувачем цього ж сектору. Був заступником начальника управління та начальником відділу місцевих податків, тарифів та цін управління економіки департаменту економічної політики ЛМР. Пізніше працював заступником начальника управління департаменту економічного розвитку ЛМР. Із серпня 2018 року виконував обов’язки заступника директора департаменту економічного розвитку ЛМР, потім був переведений на посаду заступника директора цього департаменту.

Нагадаємо, транспортом займатиметься економіст. У Львові запрацював новий департамент.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку


 

Читайте також:
Львів
+1°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 37.93
    Купівля 37.93
    Продаж 38.71
  • EUR
    Купівля 40.39
    Продаж 41.31
  • Актуальне
  • Важливе
2023, понедiлок
27 березня
23:18
Оновлено
ДТП
На вул. Шевченка у Львові сталася ДТП з потерпілими
23:12
Ігор Гайдук
Родина Ігоря Гайдука обіцяє 100 тис. гривень винагороди тому, хто знайде лікаря
22:58
Хірурги зі США прооперували у Львові хлопчика, батько якого загинув на фронті
Хірурги зі США прооперували у Львові хлопчика, батько якого загинув на фронті
22:44
На Львівщину надійшли швидкі тести на визначення вірусних гепатитів В та С
22:35
У Львові на площі Міцкевича "утворилося озеро" після проливних дощів
22:29
22-річний лейтенант Максим
Одружував закоханих та здобував диплом магістра права: як 22-річний лейтенант командує десантно-штурмовою ротою
22:18
ВРП
Групове зґвалтування на Закарпатті: Вища рада правосуддя відреагувала на вирок судді
22:05
Пункт незламності
На Закарпатті згортають Пункти незламності
21:48
порушники кордону
На Буковині з пострілами затримували порушників кордону
21:33
Бойовий медик "Альпініст"
За фахом кравець, за покликанням альпініст: бойовий медик єгерів розповів про роботу на передовій
21:12
Волинські тероборонівці загасили пожежу в полі
Волинські тероборонівці загасили пожежу в полі
20:55
День театру: на Львівщини відзначили нагородами провідних акторів
20:37
Серед півсотні комунальників львів’яни можуть обрати найкращого двірника міста
20:20
швидкі від ВООЗ
До Львова привезли 33 нові швидкі від ВООЗ для України
20:03
У Львові почали розкопки на території Личаківського військового кладовища
19:45
ожеледиця сніг дорога
У Львові водіїв попереджають про ожеледицю на дорогах
19:29
погода
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 28 березня
19:22
Львівська ратуша
У Львові депутати намагаються скасувати скандальне рішення виконкому про новий багатомільйонний кредит
19:11
У Львові мешканці спускали стічні води на території природно-заповідного фонду 
19:02
пісок
На Львівщині страхова компанія через технічну помилку "придбала" піщаний кар'єр за 20 млн
18:52
 У Львові судитимуть чоловіка, який побив поліцейського
18:48
дитина з рідкісним зрощенням кісток
Відомо лише про 350 таких випадків: у Львові прооперували дитину з рідкісним зрощенням кісток
18:38
е-квиток
Три місяці перекладають з англійської deep-план: у Львівавтодор пояснили затримку з е-квитком
18:21
Ексклюзив
Шеврони на патрони
Шеврони на патрони: у Львові створюють унікальні вишиті обереги на підтримку українських воїнів
18:10
Юрій Дякун
На Луганщині загинув захисник Юрій Дякун з Прикарпаття
17:57
дигер
У Луцьку вулицями роз'їжджав водій з 25-кратним перевищенням норми алкоголю в крові
17:43
глина
На Львівщині виставили на аукціон спецдозвіл на видобуток глини
17:32
На Дрогобиччині зафіксували зниження захворюваності на COVID майже вдвічі 
17:20
Ілюстративне фото
На Рівненщині посадовці можуть сісти за ґрати за порушення при закупівлі генераторів
17:09
У Львові нагородили працівників театрів
У Львові відзначили подяками та дипломами працівників театрів
17:08
Маріуполь драмтеатр
Львівська компанія оцифрувала знищений окупантами Маріупольський драмтеатр та інші споруди, щоб зберегти їх від забуття
16:55
Ілюстративне фото
На Волині через підйом води в річках можливі затоплення угідь і будівель
16:40
вимушені переселенці
На Прикарпатті мобільні бригади допомагатимуть переселенцям
16:29
вода
Жителів Трускавця та Дрогобича попередили про підвищений вміст хлору у воді 30 березня 
16:17
Андрій Мединський
Унаслідок артобстрілу на фронті загинув воїн зі Львівщини Андрій Мединський
16:01
нирки
Рівненські нефрологи розповіли, як зберегти нирки здоровими
15:43
На Буковині викрили "блогерку", яка поширювала в соцмережах відео переміщення військової техніки ЗСУ
15:27
Львівська облрада
Львівська облрада очолила рейтинг прозорості обласних рад
15:22
Неллі Попович
Закарпатка виборола золото на Кубку Європи з лижної акробатики в Австрії
15:05
Василь Нагірний
У Львові вшанують архітектора Василя Нагірного в його ювілей
Більше новин