Популярному озеру в Суховолі хочуть надати охоронний статус, аби вберегти від забудови
Вже понад місяць у Зимноводівській громаді, що біля Львова, обговорюють питання місцевого озера. Темою для громадських слухань та звернень до місцевої влади є страх втратити унікальну водойму через ризик житлової забудови на цій місцевості
Детальніше про ситуацію навколо озера розповість "Еспресо.Захід".
Камінь спотикання – земля
Земля навколо озера в Суховолі завжди була ласим шматком і об’єктом не одного скандалу та навіть судів. На щастя, близько 8 років тому жителі села створили спілку рибаків, яка взялася на добровільній основі опікуватися озером та стерегти його від недоброзичливців.
Попри те, земля навколо озера вже розпродана. Її власники очікували зміни цільового призначення з ОСГ (сільське господарство) на ОЖБ (житлова забудова). Більше того, на детальному плані території вже є зазначенні майбутні котеджі та територія під рекреаційний об’єкт.
У серпні відбулися громадські слухання та сільською радою громади Зимної Води, куди входить і Суховоля, було прийнято рішення щодо збільшення санітарної зони навколо озера з 25 м до 50 м, як і має бути у випадку карстових озер. При цьому, це означає, що деякі ділянки майже повністю підпадають під цю зону і власники вже жалілися, що нічого не зможуть там побудувати. Попри це, відкритою залишається загроза загородження доступу до води для місцевих жителів.
Однак, проблема не лише у ближніх ділянках. Так, деякі власники земельних ділянок, які перебувають на болотистій місцевості біля озера, однак не входять у санітарну зону, активно засипають болото. Це, найімовірніше вже призвело до того, що рівень води в озері значно впав.
Крім того, недалеко від водойми вже є житлові будинки, мешканці яких дозволяють собі виводити в озеро труби для незрозумілих дій (припускають, що мова про каналізацію, адже у селі її немає, тим більше у такій місцевості), рити канали безпосередньо собі на подвір’я, найімовірніше як вихід для водних мотоциклів чи катерів.
"На жаль, через низку земельних оборудок, інакше я ці дії назвати не можу, певні ділянки перебувають під загрозою забудови та засипання. Тобто, негативна людська діяльність невпинно буде наближатися до озера, а чим ближче до озера буде забудова, сміття, паркани й т.д., тим більше мінятиметься гідрологічний режим. Результатом може стати те, що ми вже зараз бачимо у Львові: велика кількість природних водойм просто зникли", – коментує Анатолій Павелко, провідний юрисконсульт МБО "Екологія-Право-Людина", який виїжджав на огляд території біля озера.
Мешканці та екологи ініціюватимуть надання озеру в Суховолі охоронного статусу
Як розповідає Анатолій Павелко, озеро є унікальним особливо в контексті Львівської області. Справа в тому, що карстові озера є рідкісним явищем. Вони досить широко поширені, наприлад, на Балканському півострові, куди зараз наші туристи активно їздять відпочивати – Сербія, Хорватія, Албанія й т.д.
"В Україні таких озер небагато, а на Львівщині ще менше. По суті, у Львівській області нараховується близько десятка таких озер. Навіть серед них озеро в Суховолі виділяється якістю води, своєю глибиною та збереженістю. Карстові озера, які є на території міста Львова, вони через забудову та того, що місто невпинно наступає на водозабори, якими живляться озера, швидко деградують", – пояснює еколог.
Анатолій Павелко також додає, що унікальність цього озера була підкреслена ще дослідженнями, які робили до Другої світової війни. Протягом вже близько 100 років йдеться про те, що озеро в Суховолі заслуговує на особливу охорону. Тобто, надання гідрологічної пам’ятки природи – об’єкта природно-заповідного фонду. Це дозволило б зберегти цей об’єкт і захистити від неправомірних посягань на водне дзеркало та території, що становлять прибережну смугу та інші території, які є важливі з точки зору живлення озера.
"Отримати охоронний статус цілком реально, бо озеро унікальне, у гарному стані, якість води є високою – це, по суті, всі ознаки, які дозволять створити пам’ятку природи місцевого значення. Є підтримка мешканців місцевих, то ж питання за рішеннями наших органів влади, а саме Департаменту екології та природних ресурсів ЛОВА і Львівської обласної ради", – резюмує Анатолій.
Про озеро Вікно в Суховолі
Вперше наукова згадка про озеро датується 1897 роком. "Вікно Суховільське" є найглибшим карстовим озером у Львівській області – 11 метрів. Особливістю цієї водойми є й те, що вона не має помітного живлення, а для такого великого об'єкта лише опадів буде недостатньо. Тому науковці припускають, що озеро живлять воклюзи – джерела підземних річок.
Зокрема, як "Еспресо.Захід" розповіли в ініціативній групі, у разі значного зменшення рівня води в озері, у частині села також зникне вода. А раніше, у посушливі роки, місцеві жителі часто ходили набирати воду з "Вікна".
- Актуальне
- Важливе