У Львові бракує водіїв. Про вплив мобілізації на ринок праці, навчання для жінок та яка ситуація в області
Через мобілізацію у Львові й області фіксують брак водіїв автобусів, а тому організовують залучення жінок до кермування громадським транспортом
У Львівському АТП-1 повідомили про брак 100 водіїв. Причиною є мобілізація та можливість забронювати лише 50% працівників комунального підприємства. Тому в місті долучилися до ініціативи навчання жінок-водійок, яких планують залучати до кермування на маршрутних автобусах міста. У міській раді кажуть, що це також дасть можливість поліпшити якість перевезень у місті, зокрема щодо вечірніх рейсів, і загалом збільшити коефіцієнт присутності транспорту на маршрутах.
Залучаємо жінок-водійок
Для залучення жінок до роботи в АТП у Львівській міській раді долучилися до проєкту з безоплатного навчання жінок-водійок автобусів. Проєкт реалізує Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України разом з Представництвом ООН “Жінки в Україні” та охоплює 7 областей України: Львівську, Київську, Дніпропетровську, Запорізьку, Полтавську, Чернігівську та Миколаївську.
Директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило в коментарі “Еспресо.Захід”, відзначив, що наразі до міських АТП не вдалося набрати жінок-водійок.
“Наскільки памʼятаю статистику, яку озвучувало міністерство - по всій Україні водійок автобуса - до 20 жінок. В нас наразі немає, тому ми беремо участь в пілотному проєкті”, - зазначив Олег Забарило.
Мотивацією для залучення більшої кількості водіїв може бути заробітна плата, яка зросла після впровадження е-квитка у Львові.
«Після запуску е-квитка, за останні 9 місяців, ми мали можливість підвищити заробітну плату АТП-1 на 60%. Відповідно, підприємство має ресурс платити конкуренту хорошу заробітну плату і водіям-жінкам. Сьогодні зарплата водія - близько 45 тис. грн. Це офіційна заробітна плата, зі сплатою всіх податкових платежів, нарахувань. Тож це дає і стаж і соціальні гарантії», - сказав Олег Забарило.
Достатня кількість водіїв – мрія кожного перевізника
Заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач зазначив, що лише Львівська область сьогодні потребує близько тисячі водіїв.
Водночас у Львівській ОВА кажуть, що брак водіїв автобусів почали фіксувати ще від пандемії Covid-19. Зараз найбільший спад кількості водіїв фіксують на підприємствах, де немає можливості бронювати працівників.
"Достатня кількість водіїв – це мрія кожного перевізника, оскільки на одному маршруті, автобусі мало би бути по два-три водії. Але брак водіїв у нас спостерігається вже тривалий час від початку пандемії Covid-19. Друга хвиля відтоку водіїв відбулася із початком повномасштабного вторгнення. Багато людей виїхали, багато хто пішов служити в ЗСУ. Найважче зараз тим підприємствам, де не можуть бронювати водіїв. Хоча АТП вважаються критичними й тому мають право на бронювання 50% працівників”, - каже керівник управління транспорту Львівської ОВА Степан Рудницький у коментарі “Еспресо.Захід”.
В області кажуть, знають про ініціативу навчання жінок-водійок, проте в місті таке впровадити значно простіше, аніж на Львівщині. Оскільки Львів вже має досвід залучення жінок-водійок до кермування трамваями чи тролейбусами.
“В місті також є технічні служби, які відразу виїжджають у випадку якихось несправностей, вирішують проблему або транспортують автобус чи трамвай для ремонту. Обласні перевізники здебільшого приватні, а тому підбирають водіїв, які, за потреби, зможуть самостійно полагодити автобус. Ми можемо інформувати перевізників про ініціативу навчання жінок-водійок, але не можемо зобов’язати”, - пояснив Рудницький.
Шукаємо молодь
За словами Степана Рудницького, часто до роботи зараз повертаються водії старшого віку, які раніше, за особистих обставин, звільнялися з роботи.
Натомість депутат Львівської міськради Ігор Зінкевич каже “Еспресо.Захід”, що намагаються залучати молодих працівників: "Наразі у нас немає проблеми з автобусами, яка була впродовж літа. Ми залучили ще одного перевізника та врегулювали це. Проте зараз у нас виникла проблема із водіями, з урахуванням того, що забронювати можуть лише 50% працівників АТП. А старше покоління водіїв ми намагаємося не залучати. Оскільки ми вже мали практику співпраці зі старшими людьми, яким небезпечно їхати за кермом через стан здоров’я та витривалість. На цьому фоні також часто ставалися ДТП. Разом з тим, ми намагаємося знаходити тих, які зможуть сісти й виконати роботу за своїм маршрутом. Питання з водіями теж вже доходить до логічного завершення".
Офіційна статистика не суттєво зросла, але є ще нелегальний ринок…
У Львівському обласному центрі зайнятості "Еспресо.Захід" повідомили, що попит на водіїв справді збільшився, проте не значно – на 10 водіїв. Зараз в області шукають 652 водіїв.
"У сфері транспорту (в цілому по галузі, яка включає діяльність всіх видів транспорту) число вакансій не змінилося. 678 вакансій на 1 вересня проти 680 вакансій на 1 червня). Це офіційна статистика легального ринку праці. Але, є ще тіньовий ринок праці. Зрозуміло, що багато працює нелегально, отримують зарплати в конвертах. Їх ми ідентифікувати не можемо", - пояснили "Еспресо.Захід" у центрі зайнятості.
Загалом, станом на 1 вересня 2024 року у Львівській області є 15,2 тисячі вакансій, що на 16% більше, якщо порівнювати з приблизною датою початку мобілізації – 1 червня 2024 року.
Число претендентів на одну вакансію, з-поміж пошукачів роботи за допомогою служби зайнятості, збільшилось з 2 до 3 осіб. Отже, дефіцит кадрів за вказаний період збільшився. У Львівському обласному центрі зайнятості кажуть, що найбільший попит серед роботодавців мають на сьогодні є представники таких професій: швачка, водій автотранспортних засобів, продавець продовольчих/непродовольчих товарів, касир торговельних залів, двірник, вантажник, пекар, офіціант, прибиральник, сестра (брат) медичні, верстатник деревообробних верстатів, бухгалтер, електрогазозварник, охоронник, маляр, фармацевт тощо. Крім того, велика кількість вакансій наразі є у сфері адміністративного обслуговування та на будівництві (припадало по 10 вакансій на 1 безробітного), в добувній промисловості (9 вакансій на 1 безробітного), у сфері професійної, наукової та технічної діяльності (8 вакансій на 1 безробітного), в освіті, у сфері транспорту, фінансової та страхової діяльності (по 7 вакансій на 1 безробітного).
-
Якщо ще 20 років тому на дорогах України не часто можна було зустріти жінок-водійок, зараз ситуація кардинально інша. Однак досі в містах і селах України майже немає водійок автобусів та маршруток. Чому так і чи зміниться ситуація в найближчому майбутньому, з’ясовував "Еспресо.Захід" рік тому у матеріалі.
- Актуальне
- Важливе