Еспресо. Захід
Ексклюзив

У Львові не вистачає водіїв автобусів. Чи зможуть жінки вирішити цю проблему

Юрій Мартинович
15 листопада, 2023 середа
19:35

Якщо ще 20 років тому на дорогах України не часто можна було зустріти жінок-водійок, зараз ситуація кардинально інша. Однак досі в містах і селах України майже немає водійок автобусів та маршруток

Зміст

Чому так і чи зміниться ситуація в найближчому майбутньому, з’ясовував "Еспресо.Захід".

У Львові в АТП№1 бракує понад 100 водіїв

Справжня проблема українського автобусного ринку полягає в наступному: низька оплата праці, відтік кваліфікованих кадрів (до 24 лютого 2022 року чимало водіїв автобусів обирали Польщу для роботи, де більше платили, а польські водії, відповідно, їхали до Німеччини), мобілізація водіїв до ЗСУ, зміна професії внаслідок повномасштабної війни та загалом змінами в логістиці перевезень, які відбулися через війну.

перевізники маршрутки Львів

                                                                                                                                                                     Фото: Олександр Мазуренко

Як розповів "Еспресо.Захід" керівник міського управління транспорту Львова Орест Олеськів, з війною у місті як мінімум удвічі збільшилася потреба у кваліфікованих водіях громадського транспорту. Попри активну рекламу та соціальні пакети для водіїв, який включає і бронювання від мобілізації, людей все одно бракує.

"Водіїв бракує фактично на всіх транспортних підприємствах без винятку. Як на комунальному АТП№1, так і на приватних автотранспортних підприємствах. Те саме можу сказати про трамвайне та тролейбусне депо. Якщо оцінити ідеальну ситуацію, то на АТП№1 бракує понад 100 водіїв. До повномасштабної війни потреба там була у близько 50 водіях. Щоб забезпечити повноцінне курсування на вечірніх годинах, щоб забезпечити повноцінний відпочинок, щоб усе було як слід, нам треба в АТП№1 знайти ще 100 водіїв", - зазначив Орест Олеськів.

Теперішній показник водіїв, з одного боку, не дозволяє нам збільшити випуск транспортних засобів, а з іншого – продовжити роботу у вечірні години запевняє чиновник.

Керівник міського управління транспорту також відзначив, що насправді більшість водіїв міських автобусів та маршруток не мешкають у Львові, а живуть за містом в районах.

"У Львові значно складніше знайти водіїв. Простіше залучати водіїв з районів. Зараз з’явилося більше конкуренції через повномасштабну війну. Бо зросла потреба в логістиці, зріс попит на перевезення за кордон. Вантажна логістика загалом змінилася. Перерозподілилися транспортні логістичні потоки в нашій державі, зріс попит на водіїв. Це така загальна проблема", – додав Олеськів.

Жінки-водійки як розв'язання проблеми з кадрами

автобус, маршрутка

Фото: Роман Балук

 Чи можуть жінки стати вирішанням цієї проблеми? Найперше треба зрозуміти, що як показує статистика, у світі лише близько 15-20% водіїв автобусів – жінки. Тобто це не популярна професія серед жінок.

Те, що зазвичай водіями автобусів є чоловіки, пов'язано з низкою факторів, таких як історичні стереотипи, розподіл професій за статевим принципом, а також можливі труднощі, пов'язані з фізичними вимогами професії. Тобто це класична історія, коли техніку довгий час асоціювали з чоловіками, тому жінкам було складно отримати відповідну роботу через суспільний осуд. Безперечно, завдяки феміністичним рухам ситуація змінилася, але поки це далеко не найбільш популярна професія серед жінок.

В Україні велика рідкість зустріти водійку автобуса чи маршрутки. Однак з іншого боку – це також можливий великий ресурс для поповнення водіїв громадського транспорту. Наприклад, на Рівненщині влада вже закликає жінок спробувати себе водійками шкільних автобусів.

У Рівненській ОВА у вересні розповіли, що для підвезення учнів і дошкільнят на Рівненщині є нестача водіїв, оскільки багато чоловіків зараз на фронті, тому пропонують більше залучати до цієї професії жінок.

"Сьогодні потрібно залучати жінок до тих професій, де не вистачає людей через війну в країні. Зокрема, це стосується і водіїв шкільних автобусів. Завдяки навчанню цій професії буде можливість замінити чоловіків, які зараз захищають Україну", – зазначив перший заступник голови ОДА Сергій Подолін.

Наразі у Львові немає жінок водіїв автобусів чи маршруток. Однак, як вважає керівник міського управління транспорту Львова Орест Олеськів, це може бути перспективним вирішенням проблеми з кадрами.

"Я вважаю, що водійки автобусів – це насправді перспективно.

Можливо, зараз більше жінок буде цікавитися цією роботою. Бо й автобуси у більшості вже з автоматичною коробкою передач, що спрощує роботу, також ми впроваджуємо е-квиток, який зменшить навантаження на водія.

Адже зараз водії відповідають за збір оплати коштів у пасажирів і це доволі стресово.

Але загалом проблема в тому, що мало жінок мають категорію "D", яка дозволяє перевозити пасажирів автобусами. Чи можемо ми відкрити відповідні курси при АТП№1, які маємо при ЛКП "Львівелектротранс"? Це питання сертифікації, і це складний процес. У Львівелектротрансі все напрацьовано роками, є відповідна сертифікація та законодавство, яке дозволяє це робити. З автобусними курсами складніше в тому плані. Але у перспективі, звісно, ми дуже розраховуємо, що найближчим часом у Львові з’являться жінки-водійки, які спробують свої сили за кермом автобуса в АТП№1", - каже Орест Олеськів.

Такої ж думки дотримується голова комісії транспорту, зв'язку і міської мобільності Львівської міськради Ігор Зінкевич.

"Водії жінки в автобусах і маршрутках – це реально. Але треба зовсім інші умови. Загалом треба покращувати умови праці для водіїв. Тому е-квиток може дійсно змінити ситуацію. Бо люди побачать по-іншому цю роботу і може зрости кількість охочих працювати водієм чи водійкою автобуса у громадському транспорті", - вважає Зінкевич.

У Львові майже вдвічі більше водійок трамваїв, ніж чоловіків

Фото: Львівелектротранс

Цікаво, що попри відсутність жінок-водійок в автобусах та маршрутках, у Львові жінки давно вже кермують трамваями та тролейбусами, тобто присутні в електротранспорті. І ці цифри є високими.

Як повідомили "Еспресо.Захід" у ЛКП "Львівелектротранс", станом на 31 жовтня на підприємстві працює 138 водійок і 85 водіїв трамвая, а також 44 водійки й 163 водії тролейбуса. Середній вік водіїв трамвая/тролейбуса – 53 роки. При цьому середній вік водійок трамвая/тролейбуса однаковий – 55 років, а середній вік водіїв чоловіків трамвая – 48 років, а тролейбуса – 54.

"Така диспропорція в гендерному вимірі, швидше за все, продиктована стереотипним мисленням про те, що робота водія тролейбуса фізично важча, але на сьогодні це вже не відповідає дійсності. Нові тролейбуси оснащені всіма ноу-хау: від гідропідсилювача керма до бортового комп’ютера. Насправді робота у сфері громадського транспорту у Львові – не для слабодухих людей. Тому кожен і кожна, хто працює сьогодні щоденно на лінії, – вже суперлюди", – кажуть на підприємстві.

Читайте також: "Це романтика! Бачиш першою ранковий Львів", – водійка тролейбуса про свою роботу

Тож загальна кількість водіїв ЛКП "Львівелектротранс" – це 430 водіїв/водійок трамваїв/тролейбусів. Але для більш ефективної роботи електротранспорту в місті, бракує ще півсотні фахівців цієї професії.

"Наразі маємо запит від структурних підрозділів на 20 людей зі спеціальністю "водій трамвая" та 30 "керманичів тролейбуса". Ми надаємо перевагу активним та перспективним людям, які мають гарну концентрацію уваги, велике бажання працювати, та хочуть бути корисними для нашого міста. Готові розвиватися, постійно навчаючись чомусь новому. Вітається досвід водіння будь-якого автотранспорту. При відборі абітурієнтів ми керуємося комплексним впровадженням принципів, щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, а також поваги до людської гідності", – відзначають на підприємстві.

Уже п’ять років повноцінно діє "Школа водіїв" при ЛКП "Львівелектротранс". Це навчально-курсовий комбінат, який був створений у 2018 році для підготовки водіїв за спеціальностями 8323 "Водій трамвая" та "Водій тролейбуса" на вакантні посади підприємства. Ліцензований обсяг групи – з 10 осіб для кожної спеціальності. Навчання безплатне і триває три місяці, після чого чоловік чи жінка можуть працювати водієм/водійкою трамвая чи тролейбуса. Детальніше про це за посиланням.

Якщо ж вас зацікавила робота водієм автобуса у громадському транспорті Льова, ви можете звертатися за адресою: м. Львів, вул. Авіаційна, 1, тел. +380676727066.

Це не лише львівська, а й загальноєвропейська проблема

Проблема з нестачею кваліфікованих водіїв громадського транспорту є не новою та існує не лише в Україні.

У жовтні Асоціація міжнародних автоперевізників (IRU) провела дослідження, яке засвідчило, що дефіцит водіїв автобусів у Європі відносно минулого року зріс аж на 54%! Проблема особливо гостра на регіональних, міжміських і туристичних маршрутах.

Місяць тому в Європі було понад 100 тис. незаповнених посад водіїв автобусів, а це 10% загальної кількості тих, хто трудиться у пасажирському сегменті перевезень. Також відбувається старіння кадрів. Лише 3% водіїв автобусів молодші за 25 років, тоді як понад 40% - старші за 55 років.

Окрім цього, досі водіями автобусів здебільшого є чоловіки, лише 16% – жінки. Це нижче за середній показник як для транспортної галузі (22%), так і для працездатного населення (46%).

Дослідники кажуть, що до 2028 року ситуація може бути ще гіршою і на європейському ринку бракуватиме чверті мільйона водіїв автобусів.

Чому така ситуація? На неї впливає кілька факторів. З одного боку, в ЄС спостерігається швидке старіння населення, якщо говорити про загальне число людей. Тобто мала народжуваність, високий середній показник тривалості життя і все більше людей виходять на пенсію. А з іншого боку, в багатьох європейських країнах для керування автобусами треба мати вік не молодше від 21 чи 24 років (залежить від країни). До того ж отримати ліцензію водія автобуса - теж недешева річ. Наприклад, у Німеччині вам доведеться витрати на це близько 9000 євро.

Українські реалії дещо інші. Так, у нас також є мінімальний вік (21 рік), щоб мати змогу отримати категорію "D" для керування автобусом. Але ціна навчання є значно нижчою, ніж у Німеччині (близько 300 євро).

 • Нагадаємо, у Львові з 11 грудня 2023 року в усіх міських автобусах, трамваях і тролейбусах стане доступною безготівкова оплата проїзду. 

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.15
  Купівля 41.15
  Продаж 41.7
 • EUR
  Купівля 44.82
  Продаж 45.56
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
17 липня
12:55
Огляд
годинник
Жити за київським часом: що означає скасування літнього часу та яка історія переведення годинників
12:41
Оновлено
Біля Львова сталася масштабна ДТП за участі вантажівки і рейсового автобуса
Масштабна ДТП за участі вантажівки і автобуса біля Львова: четверо загиблих і семеро травмованих
12:25
пацієнт
Львівські медики видалили у чоловіка рідкісну пухлину, яка утворилася на сонній артерії
12:10
В’ячеслав Киричук
Відійшов у засвіти тренер-викладач з легкої атлетики В’ячеслав Киричук
11:55
Чадний газ
Знайшла непритомними мати: у Мукачеві двоє підлітків отруїлися чадним газом
11:39
"Здавала" окупантам українських патріотів: СБУ оголосила підозру колаборантці з Луганщини
"Здавала" окупантам українських патріотів: СБУ оголосила підозру колаборантці з Луганщини
11:26
контрабандні цигарки
Іноземець намагався потай перевезти майже 4 тис. пачок цигарок до Угорщини
11:09
електрика - розетки
На Львівщині 17 липня збільшили обсяг вимкнень: в якій групі світла не буде довше
10:53
Минай-Арена
Закарпатський "Минай" не гратиме на домашній арені у майбутньому сезоні, – ЗМІ
10:40
На Рівненщині викрили будівельну аферу на 12,5 млн грн
Гроші взяли, а котеджне містечко не збудували: на Рівненщині викрили будівельну аферу на 12,5 млн грн
10:24
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 16 липня
10:06
ставок, озеро, водойма
У Тернополі на Дальньому пляжі втопився підліток
09:51
Грози та поривчастий вітер залишили без світла 141 населений пункт Львівщини
09:37
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 17 липня
09:25
Брюховичі
Брюховичі відзначатимуть 580-річчя, у селищі проведуть благодійний захід для ЗСУ: програма
09:05
Хмельницька АЕС
У законопроєкті про добудову енергоблоків Хмельницької АЕС виявили корупційні ризики
08:55
Ексклюзив
мобілізація
Людей штрафуватимуть за помилки військкоматів: що чекає на військовозобов'язаних з 17 липня
08:50
Образ "Богоматір Годувальниця"
Лучанка передала у Музей волинської ікони образ, виготовлений за радянських часів
08:34
Мирон Левицький
Непересічний художник та військовий кореспондент: роковини смерті Мирона Левицького
08:29
Закарпатка хотіла нелегально провезти через кордон товар на майже пів мільйона гривень
Техніка та 100 літрів пива: закарпатка хотіла нелегально провезти через кордон товар на майже пів мільйона гривень
08:13
Осінь, дощ
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 17 липня
07:52
Олександр Блаженчук
Унаслідок ворожого обстрілу на Харківщині загинув захисник з Волині Олександр Блаженчук
07:30
Огляд
Подільська Рив’єра: про унікальні тернопільські Заліщики, де діяв один з найкращих курортів Східної Європи
07:23
Катерина Поліщук (Пташка)
Комісія вже перебуває в 59-й ОМПБр, чекаємо результатів перевірки, – Пташка з Азовсталі
07:16
Інтерв’ю
Андрій Шекета
Вимоги Орбана щодо прав закарпатських угорців з Будапешта звучать гучніше, ніж з Берегова, – заступник голови Закарпатської облради Андрій Шекета
2024, вiвторок
16 липня
22:49
У Тернополі відкрили фотовиставку загиблого воїна Дениса Кривого
"Краса Бузького Гарду": у Тернополі відкрили фотовиставку полеглого бійця Дениса Кривого
22:20
приватизація
Заробили 167 млн грн: у першому півріччі Рівненщина лідер з приватизації держмайна
22:00
У Луцькому районі вперше розпочали ремонтувати 58-річний міст
У Луцькому районі вперше розпочали ремонтувати 58-річний міст
21:39
На Прикарпатті затримали 18-річного водія без прав, який їхав напідпитку та знімав це на відео
21:20
відключення електроенергії
Через пожежу на підстанції у центрі Івано-Франківська тимчасово не буде світла
21:02
На Хмельниччині врятували від вогню понад 100 га хлібного лану
На Хмельниччині врятували від вогню понад 100 га хлібного лану
20:43
У які години буде світло: графіки й групи вимкнень електрики на Львівщині 17 липня
20:24
У ще одному храмі на Хмельниччині вперше пролунала молитва українською мовою
У ще одному храмі на Хмельниччині вперше пролунала молитва українською мовою
20:05
Під час виконання військових обов'язків загинув 22-річний курсант із Трускавця Денис Скорик
19:47
На вулицях Чернівців встановили розпилювачі води: локації
На вулицях Чернівців встановили розпилювачі води: локації
19:28
Мобілізація жінок
У Львові затвердили порядок отримання відстрочки від мобілізації для доглядальників: деталі
19:10
Де 17-19 липня на Львівщині не буде газу. Адреси
18:53
Отримати подарунок за 61 тис. грн: на Тернопільщині жінка потрапила в шахрайську пастку
18:48
В одному з пунктів пропуску на Львівській митниці відкрили кімнату матері і дитини
18:32
На Львівщині мобільні групи допомагають ромам у виготовленні необхідних документів
Більше новин