Еспресо. Захід
Ексклюзив

У Львові не вистачає водіїв автобусів. Чи зможуть жінки вирішити цю проблему

Юрій Мартинович
15 листопада, 2023 середа
19:35

Якщо ще 20 років тому на дорогах України не часто можна було зустріти жінок-водійок, зараз ситуація кардинально інша. Однак досі в містах і селах України майже немає водійок автобусів та маршруток

Чому так і чи зміниться ситуація в найближчому майбутньому, з’ясовував "Еспресо.Захід".

У Львові в АТП№1 бракує понад 100 водіїв

Справжня проблема українського автобусного ринку полягає в наступному: низька оплата праці, відтік кваліфікованих кадрів (до 24 лютого 2022 року чимало водіїв автобусів обирали Польщу для роботи, де більше платили, а польські водії, відповідно, їхали до Німеччини), мобілізація водіїв до ЗСУ, зміна професії внаслідок повномасштабної війни та загалом змінами в логістиці перевезень, які відбулися через війну.

перевізники маршрутки Львів

                                                                                                                                                                     Фото: Олександр Мазуренко

Як розповів "Еспресо.Захід" керівник міського управління транспорту Львова Орест Олеськів, з війною у місті як мінімум удвічі збільшилася потреба у кваліфікованих водіях громадського транспорту. Попри активну рекламу та соціальні пакети для водіїв, який включає і бронювання від мобілізації, людей все одно бракує.

"Водіїв бракує фактично на всіх транспортних підприємствах без винятку. Як на комунальному АТП№1, так і на приватних автотранспортних підприємствах. Те саме можу сказати про трамвайне та тролейбусне депо. Якщо оцінити ідеальну ситуацію, то на АТП№1 бракує понад 100 водіїв. До повномасштабної війни потреба там була у близько 50 водіях. Щоб забезпечити повноцінне курсування на вечірніх годинах, щоб забезпечити повноцінний відпочинок, щоб усе було як слід, нам треба в АТП№1 знайти ще 100 водіїв", - зазначив Орест Олеськів.

Теперішній показник водіїв, з одного боку, не дозволяє нам збільшити випуск транспортних засобів, а з іншого – продовжити роботу у вечірні години запевняє чиновник.

Керівник міського управління транспорту також відзначив, що насправді більшість водіїв міських автобусів та маршруток не мешкають у Львові, а живуть за містом в районах.

"У Львові значно складніше знайти водіїв. Простіше залучати водіїв з районів. Зараз з’явилося більше конкуренції через повномасштабну війну. Бо зросла потреба в логістиці, зріс попит на перевезення за кордон. Вантажна логістика загалом змінилася. Перерозподілилися транспортні логістичні потоки в нашій державі, зріс попит на водіїв. Це така загальна проблема", – додав Олеськів.

Жінки-водійки як розв'язання проблеми з кадрами

автобус, маршрутка

Фото: Роман Балук

 Чи можуть жінки стати вирішанням цієї проблеми? Найперше треба зрозуміти, що як показує статистика, у світі лише близько 15-20% водіїв автобусів – жінки. Тобто це не популярна професія серед жінок.

Те, що зазвичай водіями автобусів є чоловіки, пов'язано з низкою факторів, таких як історичні стереотипи, розподіл професій за статевим принципом, а також можливі труднощі, пов'язані з фізичними вимогами професії. Тобто це класична історія, коли техніку довгий час асоціювали з чоловіками, тому жінкам було складно отримати відповідну роботу через суспільний осуд. Безперечно, завдяки феміністичним рухам ситуація змінилася, але поки це далеко не найбільш популярна професія серед жінок.

В Україні велика рідкість зустріти водійку автобуса чи маршрутки. Однак з іншого боку – це також можливий великий ресурс для поповнення водіїв громадського транспорту. Наприклад, на Рівненщині влада вже закликає жінок спробувати себе водійками шкільних автобусів.

У Рівненській ОВА у вересні розповіли, що для підвезення учнів і дошкільнят на Рівненщині є нестача водіїв, оскільки багато чоловіків зараз на фронті, тому пропонують більше залучати до цієї професії жінок.

"Сьогодні потрібно залучати жінок до тих професій, де не вистачає людей через війну в країні. Зокрема, це стосується і водіїв шкільних автобусів. Завдяки навчанню цій професії буде можливість замінити чоловіків, які зараз захищають Україну", – зазначив перший заступник голови ОДА Сергій Подолін.

Наразі у Львові немає жінок водіїв автобусів чи маршруток. Однак, як вважає керівник міського управління транспорту Львова Орест Олеськів, це може бути перспективним вирішенням проблеми з кадрами.

"Я вважаю, що водійки автобусів – це насправді перспективно.

Можливо, зараз більше жінок буде цікавитися цією роботою. Бо й автобуси у більшості вже з автоматичною коробкою передач, що спрощує роботу, також ми впроваджуємо е-квиток, який зменшить навантаження на водія.

Адже зараз водії відповідають за збір оплати коштів у пасажирів і це доволі стресово.

Але загалом проблема в тому, що мало жінок мають категорію "D", яка дозволяє перевозити пасажирів автобусами. Чи можемо ми відкрити відповідні курси при АТП№1, які маємо при ЛКП "Львівелектротранс"? Це питання сертифікації, і це складний процес. У Львівелектротрансі все напрацьовано роками, є відповідна сертифікація та законодавство, яке дозволяє це робити. З автобусними курсами складніше в тому плані. Але у перспективі, звісно, ми дуже розраховуємо, що найближчим часом у Львові з’являться жінки-водійки, які спробують свої сили за кермом автобуса в АТП№1", - каже Орест Олеськів.

Такої ж думки дотримується голова комісії транспорту, зв'язку і міської мобільності Львівської міськради Ігор Зінкевич.

"Водії жінки в автобусах і маршрутках – це реально. Але треба зовсім інші умови. Загалом треба покращувати умови праці для водіїв. Тому е-квиток може дійсно змінити ситуацію. Бо люди побачать по-іншому цю роботу і може зрости кількість охочих працювати водієм чи водійкою автобуса у громадському транспорті", - вважає Зінкевич.

У Львові майже вдвічі більше водійок трамваїв, ніж чоловіків

Фото: Львівелектротранс

Цікаво, що попри відсутність жінок-водійок в автобусах та маршрутках, у Львові жінки давно вже кермують трамваями та тролейбусами, тобто присутні в електротранспорті. І ці цифри є високими.

Як повідомили "Еспресо.Захід" у ЛКП "Львівелектротранс", станом на 31 жовтня на підприємстві працює 138 водійок і 85 водіїв трамвая, а також 44 водійки й 163 водії тролейбуса. Середній вік водіїв трамвая/тролейбуса – 53 роки. При цьому середній вік водійок трамвая/тролейбуса однаковий – 55 років, а середній вік водіїв чоловіків трамвая – 48 років, а тролейбуса – 54.

"Така диспропорція в гендерному вимірі, швидше за все, продиктована стереотипним мисленням про те, що робота водія тролейбуса фізично важча, але на сьогодні це вже не відповідає дійсності. Нові тролейбуси оснащені всіма ноу-хау: від гідропідсилювача керма до бортового комп’ютера. Насправді робота у сфері громадського транспорту у Львові – не для слабодухих людей. Тому кожен і кожна, хто працює сьогодні щоденно на лінії, – вже суперлюди", – кажуть на підприємстві.

Читайте також: "Це романтика! Бачиш першою ранковий Львів", – водійка тролейбуса про свою роботу

Тож загальна кількість водіїв ЛКП "Львівелектротранс" – це 430 водіїв/водійок трамваїв/тролейбусів. Але для більш ефективної роботи електротранспорту в місті, бракує ще півсотні фахівців цієї професії.

"Наразі маємо запит від структурних підрозділів на 20 людей зі спеціальністю "водій трамвая" та 30 "керманичів тролейбуса". Ми надаємо перевагу активним та перспективним людям, які мають гарну концентрацію уваги, велике бажання працювати, та хочуть бути корисними для нашого міста. Готові розвиватися, постійно навчаючись чомусь новому. Вітається досвід водіння будь-якого автотранспорту. При відборі абітурієнтів ми керуємося комплексним впровадженням принципів, щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, а також поваги до людської гідності", – відзначають на підприємстві.

Уже п’ять років повноцінно діє "Школа водіїв" при ЛКП "Львівелектротранс". Це навчально-курсовий комбінат, який був створений у 2018 році для підготовки водіїв за спеціальностями 8323 "Водій трамвая" та "Водій тролейбуса" на вакантні посади підприємства. Ліцензований обсяг групи – з 10 осіб для кожної спеціальності. Навчання безплатне і триває три місяці, після чого чоловік чи жінка можуть працювати водієм/водійкою трамвая чи тролейбуса. Детальніше про це за посиланням.

Якщо ж вас зацікавила робота водієм автобуса у громадському транспорті Льова, ви можете звертатися за адресою: м. Львів, вул. Авіаційна, 1, тел. +380676727066.

Це не лише львівська, а й загальноєвропейська проблема

Проблема з нестачею кваліфікованих водіїв громадського транспорту є не новою та існує не лише в Україні.

У жовтні Асоціація міжнародних автоперевізників (IRU) провела дослідження, яке засвідчило, що дефіцит водіїв автобусів у Європі відносно минулого року зріс аж на 54%! Проблема особливо гостра на регіональних, міжміських і туристичних маршрутах.

Місяць тому в Європі було понад 100 тис. незаповнених посад водіїв автобусів, а це 10% загальної кількості тих, хто трудиться у пасажирському сегменті перевезень. Також відбувається старіння кадрів. Лише 3% водіїв автобусів молодші за 25 років, тоді як понад 40% - старші за 55 років.

Окрім цього, досі водіями автобусів здебільшого є чоловіки, лише 16% – жінки. Це нижче за середній показник як для транспортної галузі (22%), так і для працездатного населення (46%).

Дослідники кажуть, що до 2028 року ситуація може бути ще гіршою і на європейському ринку бракуватиме чверті мільйона водіїв автобусів.

Чому така ситуація? На неї впливає кілька факторів. З одного боку, в ЄС спостерігається швидке старіння населення, якщо говорити про загальне число людей. Тобто мала народжуваність, високий середній показник тривалості життя і все більше людей виходять на пенсію. А з іншого боку, в багатьох європейських країнах для керування автобусами треба мати вік не молодше від 21 чи 24 років (залежить від країни). До того ж отримати ліцензію водія автобуса - теж недешева річ. Наприклад, у Німеччині вам доведеться витрати на це близько 9000 євро.

Українські реалії дещо інші. Так, у нас також є мінімальний вік (21 рік), щоб мати змогу отримати категорію "D" для керування автобусом. Але ціна навчання є значно нижчою, ніж у Німеччині (близько 300 євро).

 • Нагадаємо, у Львові з 11 грудня 2023 року в усіх міських автобусах, трамваях і тролейбусах стане доступною безготівкова оплата проїзду. 

Читайте також:
Львів
-3°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 37.08
  Купівля 37.08
  Продаж 37.65
 • EUR
  Купівля 40.26
  Продаж 41.21
 • Актуальне
 • Важливе
2023, середа
29 листопада
14:01
звільнення з роботи
На Рівненщині звільнили всіх керівників лісгоспів
13:49
Суспільство
До львівського Центру Незламні привезли сучасний лазер для шліфування рубців
13:30
Маріупольські радники Андрія Садового
Львів міг би позичати більше: Садовий поскаржився на ліміти Мінфіну
13:24
фури на кордоні
Польська міністерка зустрілася з перевізниками, які блокують кордон з Україною
13:11
Центр допоміжних технологій для дітей з інвалідністю
У Львові запрацював Центр допоміжних технологій для дітей з інвалідністю
12:55
Кримінал
Лаявся та погрожував зброєю: у мешканця Рівного вилучили заряджену рушницю
12:36
На Львівщині Mercedes влетів у дерево
На Львівщині Mercedes влетів у дерево: серед постраждалих 5-річний хлопчик і немовля
12:20
в'язниця
Хотів заробити 10 тис. грн, а потрапив до в'язниці: винесли вирок закарпатцю, який допомагав ухилянтам
12:02
Артем Жук
Бойовий медик – чиновник зі 107-ї бригади ТрО заявив про порушення його прав. Що каже комбриг
11:54
Голови ОТГ підписали стратегію розвитку Львівської агломерації до 2027 року
11:50
Суспільство
Незламна сім’я: львівські лікарі реабілітують воїна, який втратив на фронті ногу
11:47
Ексклюзив
Юлія Костецька
"Це не сприяє перемозі України": волонтерка з Вроцлава про блокаду кордону
11:40
Святослав Гасюк
Спортсмен зі Львівщини став віцечемпіоном світу з кікбоксингу
11:24
Володимир Кравців
У боях на Запоріжжі загинув нацгвардієць зі Львівщини Володимир Кравців
11:15
"Поки Захід не зрозуміє, чим є Росія, війну не виграти": у Львові представили Маніфест сталого миру
11:08
пожежа_вогонь
Через неправильно розпалену пічку на Тернопільщині отримала опіки 14-річна дівчина
10:55
пожежа в будинку_рятувальник евакуює немовля
На Львівщині із пожежі врятували жінку з немовлям
10:52
Огляд
Друге Різдво у Львові
Куди піти у Львові 27 листопада – 3 грудня: Ландшафти Равського і "Фінальний епізод" Євгена Положія
10:39
кордон
Західний кордон України минулої доби перетнули 55 тис. людей
10:20
Піп Іван Чорногірський
Видимість до 10м: у Карпатах температура опустилася до -11°C
10:07
ікони. рівненщина
Вісім чудотворних ікон з різних монастирів мандрують Рівненщиною
09:50
Оновлено
обстріл, ППО
РФ атакувала Хмельниччину "шахедами": в Шепетівському районі пошкоджено приміщення агропідприємства
09:34
Військовий із позивним Якут
Ходить у бій та навчає інших: головний сержант військових єгерів розповів про роботу на фронті
09:16
черга на виїзд з України, кордон
Черги на західному кордоні: понад 2 тис. вантажівок, 80 авто та 48 автобусів
09:01
алкоголь, отруення
Волинського депутата від фракції "За майбутнє" втретє спіймали п'яним за кермом
08:47
дрон Shahed-136
Атакували групами у кілька хвиль: на заході України знищено 9 з 9 ударних дронів
08:30
черги на кордоні з Польщею, страйк польських перевізників
З Польщі погодились евакуюватися 25 українських водіїв вантажівок, заблокованих на кордоні, - Мінінфраструктури
08:12
хмари
Погода на Заході України: прогноз синоптиків на 29 листопада
2023, вiвторок
28 листопада
22:54
Катедральний собор Ужгорода
У Катедральному соборі Ужгорода завершили реставраційні роботи
22:35
FPV-дрони
Хмельницька громада передала військовим FPV-дрони, виготовлені на місцевому підприємстві
22:14
пожежа на птахофабриці
На Прикарпатті горіла птахофабрика
21:53
На Львівщині копи допомогли чоловіку, який впав з велосипеда і лежав обабіч дороги
21:35
ДТП
На Волині сталася аварія за участю автобуса й легковика: є загиблий
21:17
У Львові з’явилася ще одна локація для отримання персоналізованої ЛеоКарти
20:58
На Хмельниччині чоловік намагався вкрасти в знайомого 1,5 тонни тютюну
20:40
На Буковині затримали чоловіка, який перевозив вантажівку незадекларованої деревини
20:21
відновлений храм на Тернопільщині
У селі на Тернопільщині освятили храм, який за свою пенсію відновив колишній політв'язень
20:03
газ
Троє працівників Львівтеплоенерго отримали опіки внаслідок витоку газу
19:45
ухилянт в горах
Шукали по обидва боки кордону: прикордонники врятували ще одного ухилянта, який заблукав у горах 
19:30
У мережі поширили відео ймовірної втечі чоловіка з ТЦК у Мукачеві
Більше новин