Еспресо. Захід
Ексклюзив

Суд над Остапом Стахівом: як намагається виправдатися псевдоправозахисник та що каже прокуратура

11 жовтня, 2024 п'ятниця
07:19

Нещодавно суд відправив львівського псевдоактивіста Остапа Стахіва у СІЗО – його підозрюють у "зливі" позицій ЗСУ. Але його захист все заперечує. "Еспресо.Захід" детальніше розібрався в аргументах підсудного Остапа Стахіва та прокуратури

Зміст

Під час засідань Стахів регулярно згадував "порятунок" Василя Плескача та виправдовував себе цією ситуацією. Журналісти розібрались чому прокуратура не зважає на цей аргумент. 

Стахів та його поплічник зманіпулювали Василем Плескачем

У січні 2024 року Остап Стахів та Василь Плескач з Рівненщини записали спільні стріми, які транслювалися у соцмережах Стахіва. На ньому Василь Плескач розповідав про свою ситуацію, а саме непорозуміння з працівниками місцевого ТЦК. Зі слів пана Василя, він відмовився проходити ВЛК і його залишили у, ймовірно, центрі розподілу мобілізованих. При цьому, чоловік спочатку не повідомляв адреси, описуючи загальну картину, але Остап Стахів та його поплічник Олег Герич, користуючись наївністю Василя Плескача, все ж виманили у нього детальну інформацію.

Перший стрім, який відбувся 21 січня близько 14 години (діалог скорочено):

Остап Стахів: Василь, де ви зараз конкретно перебуваєте?

Василь Плескач: я є у Рівненській області…(назвав конкретну адресу). Я вам потім скину скрін, де я перебуваю. 

Остап Стахів: можете працівникам ТЦК так і сказати, що розмовляєте з правозахисниками Остапом Стахівим та Олегом Геричем і вся Україна тепер знає, де ви перебуваєте.

Олег Герич: а чому ви є на території амбулаторії?

Василь Плескач: бо тут є тимчасова база для мобілізованих.

Остап Стахів: військовополонених чи військовозобов’язаних?

Василь Плескач: тут вже чотирьох хлопців забрали, одного відправили на (назву приховали журналісти) полігон.

Олег Герич: Яка адреса амбулаторії? Це типу як тюрма? Ви спробуйте в прямому ефірі вийти за двері. 

Васил Плескач: мені сказали, що це режимний об’єкт. Вони хочуть, щоб я пройшов ВЛК.

Олег Герич: А як ви там опинились?

Василь Плескач: До мене додому приїхали два поліцейські та четверо у зеленій формі виписали мені повістку на 18 січня. Я прийшов і мені пообіцяли, що дадуть документ, який суді можна оскаржити (ймовірно, йде мова про відмову від мобілізації, - ред.). Натомість мене попросили сісти в машину і мене завезли сюди. 

Олег Герич: чому ви звідти не пішли?

Василь Плескач: я не знаю. Зі мною добре говорили і казали, що я буду вільний, як підпишуть документи. (Зрештою, пана Василя відпустили, як і обіцяли).

Згодом Герич вкотре уточнює адресу, де перебував пан Василь і той ще більш детально пояснив, скільки часу і звідки туди їхати!

Другий стрім відбувся того ж дня близько 21 години:

Фото: скріншот зі стріму

Стахів переконав Василя Плескача покинути режимний об’єкт та показати це у прямому ефірі. Відтак, пан Василь, публічно "засвітив" територію об’єкта та відзняв особовий склад роти охорони. Так, Василь Плескач, підбурений "правозахисником", вийшов з будівлі, зафільмував людину у формі, яка просила його повернутися назад. Однак, пан Василь не слухав і людина у формі відпровадила його до намету (де ймовірно і жив особовий склад роти охорони, на відміну від мобілізованих). Василь Плескач чекав у наметі, через пару хвилин до якого прийшла інша людина у формі, якій Плескач повідомив, знімаючи чоловіка, що веде онлайн-трансляцію зі своїм правозахисником. Чоловік тоді попросив пана Василя виключити камеру та після відмови вибив з рук телефон (або Плескач сам його кинув) та вивів геть.

Надалі Остап Стахів маніпулюватиме та розказуватиме, що працівники ТЦК викрали та катували 4 дні пана Василя, хоча під час прямого ефіру Плескач сам казав, що будівлю опалюють, з ним добре розмовляють і жодного разу не згадував про якісь побої. Наразі Василь Плескач не перебуває в лавах ЗСУ.

На камеру Стахів хвалиться порятунком чоловіка, а в суді – заперечує причетність

У вересні 2024 року до Остапа Стахіва навідалась СБУ. Його підозрюють у шахрайстві та несанкціонованому поширенні інформації про розміщення ЗСУ, вчинене в умовах воєнного стану. 

Саме за другою підозрою 2 жовтня Галицький суд обрав псевдоактивісту запобіжний захід – 60 діб під вартою без можливості застави.

"Громадянину України повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 114-2 КК України, тобто поширення інформації про розташування Збройних Сил України, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України та іншими уповноваженими державними органами, вчиненому в умовах воєнного стану", – йдеться в ухвалі. 

Надалі акцентуємось на деяких тезах захисту Остапа Стахіва:

ТЦК – не ЗСУ

Це був аргумент захисту Стахіва у суді. Тобто, ні сам псевдоактивіст, ні його адвокати елементарно не орієнтуються у структурі Збройних сил України, хоча вже не перший рік війни. Звичайно, Остап Стахів часто говорить, що ТЦК та СП є нібито незаконним формуванням, але його особиста позиція не звільняє від відповідальності перед законом. Хоча, інформація про це є у вільному доступі, на відміну від розташування режимних об’єктів.

Довідково з урядової постанови:

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) є частиною Збройних Сил України. А військовослужбовці ТЦК у складі зведених підрозділів виконують бойові завдання. Зокрема, у складі мобільних вогневих груп виконують завдання протиповітряної оборони території області.
Також до ТЦК переводять воїнів, які за станом здоров’я не можуть виконувати обов’язки у бойових підрозділах.
 

Не перебував на місці, значить не вчиняв злочин

Під час судового засідання, де Остапу Стахіву обирали запобіжний захід, у його запереченні звучала теза, що він не може у чомусь підозрюватись, адже не перебував на місці злочину, ймовірно маючи на увазі, що не був безпосередньо на території режимного об’єкта та своїми руками не знімав нічого.

Дійсно, сам Стахів перебував у Львові, але саме з його соцмереж була поширена інформація, тобто він розголосив те, що мало бути приховане, та наразив багатьох людей на небезпеку.

"Перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці у місті Львові, передбачаючи, що його дії можуть завдати шкоду основам національної безпеки України, діючи умисно, в період воєнного стану, використовуючи мобільний телефон та встановлений на ньому мобільний застосунок Facebook, ведучи прямий контакт з підписником через прямий ефір в реальному часі…здійснив поширення в профілі "Остап Стахів" соціальної мережі Facebook та каналі "ІНФОРМАЦІЯ_2" багатоплатформового месенджера Telegram відповідно, інформації, у вигляді відеозапису, про розташування Збройних Сил України - особового складу роти охорони з можливістю їх ідентифікації на місцевості”, – йдеться в ухвалі суду.

Окрім того, Стахів, по факту, перекидає провину на самого Василя Плескача, який все це робив за його наполяганням. Однак, як тільки включаються телекамери, Остап Стахів розповідає, як врятував пана Василя і за це його карають судом. 

До слова, у прокуратурі "Еспресо.Захід" розповіли, що тривають слідчі дії, а значить статуси фігурантів справи можуть мінятися. Тобто, Василь Плескач може також отримати підозру. І це буде заслуга Остапа Стахіва та Олега Герича – самоназваних "правозахисників", які свідомо витягували інформацію про режимний об’єкт від людини, яка їм довірилась, та транслювали заборонений контент на велику аудиторію. 

Стахів вважає, що його відправили у СІЗО безпідставно

Запобіжний захід визначається, спираючись на обґрунтованість підозри та наявність ризиків втечі підозрюваного чи впливу на свідків

Остап Стахів вважав, що є невинним і відтак "жодної обґрунтованості у його підозрі немає". 

Однак, суд встановив, що протоколи огляду соцмереж, наявність прямої трансляції та її поширення, дані мобільних операторів й т.д. дають можливість обґрунтовувати скоєння тяжкого злочину Остапом Стахівим. А його вину чи не вину буде встановлювати суд після досудового розслідування. 

Крім того, як зазначав прокурор у суді, Стахів, розуміючи, що йому загрожує від 5 до 8 років в’язниці, може переховуватися від слідства чи втекти. Також в прокуратурі зазначили, що є ризик знищення Стахівим доказів та вплив на свідків. Й суд врахував ці аргументи та виніс рішення щодо утримання під вартою.

"Стахів – державний зрадник та терорист"

Ігор Шолтис, в минулому депутат Львівської міськради та громадський діяч, а зараз військовий, прокоментував діяльність Остапа Стахіва.

"Остап Стахів – це вже давно досить мемний персонаж і я особисто не мав жодного розуміння, який контингент людей підтримує якісь продуковані самим Стахівим наративи. Ми пам'ятаємо його поведінку під час пандемії, яка була спрямована на дестабілізацію політичної ситуації. основне завдання його, як і його вже на сьогодні покійного соратника Стремоусова полягало в намаганнях або сприянні поваленню конституційного ладу в Україні. Колаборант Стремоусов був ліквідований українськими спецслужбами вже під час повномасштабного вторгнення, а ось Стахів продовжував свою підривну діяльність", – коментує військовий.

На його думку, "лише в недалеких людей може далі бути позиція з приводу того, що пан Стахів захищає права якихось окремих соціальних груп громадян України".

"Це підбурювач, державний зрадник та терорист, не побоюсь цього слова, зважаючи на організацію ним заходів, що основна мета яких є дестабілізація політичної ситуації в Україні. Насправді цей мем давно пора закривати, він є досить несмішним, і наявність не лише Стахіва, а подібних йому діячів на території України й загалом в інформаційному просторі, відверто грає на користь російським окупаційним військам".

Читайте також: Антивакцинатор, друг колаборанта та псевдожурналіст: що відомо про Остапа Стахіва

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
20:05
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни кількість онкохворих
20:00
світло
До чотирьох годин без світла: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
13:26
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною упіймали трьох втікачів з України 
12:52
потяг на маршруті Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця анонсувала новий маршрут Чернівці – Варшава
12:27
Григорій Козловський
За час повномасштабної війни найбільше в Україні розрослась група компаній Григорія Козловського: дослідження YouControl
12:26
На Тернопільщині літня жінка отримала опіки під час готування їжі через спалах газу
12:09
Українське регбі отримує підтримку завдяки міжнародній співпраці
11:57
У Львові на вулиці Пасічній виявили тіло чоловіка
11:43
На Рівненщині правоохоронці затримали двох браконьєрів з 10 кг м'яса косулі
11:25
На Волині у ДТП загинув пенсіонер: переходив дорогу у невстановленому місці
Більше новин