Еспресо. Захід
Огляд

Антивакцинатор, друг колаборанта та псевдожурналіст: що відомо про Остапа Стахіва

27 вересня, 2024 п'ятниця
08:38

Днями СБУ провела обшуки у помешканні Остапа Стахіва та оголосила йому нові підозри, зокрема у шахрайстві. Стахів – досить відомий на Львівщині, де заробив собі неоднозначну репутацію

Зміст

Про те, хто такий Остап Стахів, за що його судять і про нові підозри розповість "Еспресо.Захід".

Довгий шлях політика-невдахи

Остап Стахів у смітнику

Псевдоактивіст зі Львівщини, до того, як став відомим на всю країну, намагався стати серйозним політиком. Так, у 2005 році, під час навчання у Львівському аграрному університеті, Стахів став головою Жидачівської районної організації партії "Свобода". Уперше він спробував потрапити до парламенту в 2007 році від цієї ж партії, проте не вийшло. Вже у 2008 році він вийшов зі "Свободи" і очолив Львівський міський осередок "Української партії". Відтоді він почав організовувати акції на підтримку "прав простих людей". У 2010 році його звинуватили у продажі місць у партійних списках, що призвело до виключення Стахіва з партії за шахрайські дії та привласнення коштів.

У 2011 році Стахів заснував організацію "Національний фронт”, заявивши про наміри боротися за "відродження духовної, економічної та політичної могутності України". Через рік він створив ГО "Ідея нації", організувавши низку неоднозначних акцій. З того часу Остап Стахів неодноразово мав конфлікти з львівськими громадськими активістами та навіть побував у смітнику (популярна на той час дія над недобросовісними чиновниками та діячами).

У 2017-2018 роках Стахів проводив лекції для студентів-медиків в Івано-Франківську, брав участь у протестах проти забудовників і прокурорів, а також перекривав дороги. У 2019 році він знову намагався балотуватися до парламенту, але даремно.

Стахів-антивакцинатор

Від початку пандемії Стахів активно вів пропаганду в соціальних мережах, заперечуючи існування коронавірусу та поширюючи неправдиву інформацію про вакцини. Він заявляв, що держава марнує кошти на вакцинацію.

"Фактично 10 мільярдів гривень наших податків підуть на знищення людей через ці щеплення сумішшю, якою вакцинують людей якісь добровольці", — казав він у своєму відео на YouTube.

За подібні неправдиві заяви його акаунти в соціальних мережах неодноразово блокували, проте Стахів продовжував свою діяльність у Telegram, Viber, Facebook (ці сторінки вже недоступні) та на YouTube, де його канал мав майже 70 тисяч підписників.

На своєму YouTube-каналі він називав себе засновником руху "Права людини". Разом зі своїми прихильниками Стахів записував відео з антивакцинаторських мітингів, відмовлявся носити маску, називаючи її "намордником", та брав участь у штурмах поїздів та інших установ, де вимагали ПЛР-тест або сертифікат про вакцинацію.

Крім того, Стахів неодноразово приходив у лікарні та намагався зривати роботу медиків. 

Підозра у поваленні конституційного ладу

Восени 2021 року Стахіву вдалось організувати в Києві масштабну акцію антивакцинаторів, на яку людей звозили автобусами.

У листопаді 2021 року львівські депутати звернулися в СБУ з приводу діяльності антивакцинатора Стахіва і перевірити наявність російського впливу на його рух. Згодом йому вручили підозру та звинуватили у закликах до повалення конституційного ладу в Україні та співпрацею з Російською Федерацією. Під час слідчих дій у його помешканні антивакцинатора госпіталізували до лікарні. Як повідомили у лікарні швидкої допомоги, разом із чоловіком у приміщення лікарні прийшла ще група агресивних людей. Втім у лікарні наголосили, від них Остап Стахів вийшов цілий і неушкоджений. 

18 листопада Остапа Стахіва доставили до зали суду, де він давав перші коментарі з камери. Казав, що напередодні невідомі викрали з лікарні і відвезли у слідче відділення. За його словами, він зле почувався. Тоді Галицький районний суд Львова обрав запобіжний захід лідеру антивакцинаторів Остапу Стахіву. Чоловіка взяли під варту із правом внесення застави майже мільйон гривень. Вже 30 листопада заставу внесли й чоловіка відпустили. Тоді ж Стахіва відправили на психіатричну експертизу. За результатами експертизи, Остап Стахів – здоровий. Відтак, у разі доведення його вини він відбуватиме покарання. Варто зазначити, що судовий процес у цій справі досі триває.

Зв’язок з колаборантом

Стахів і Стремоусов

Коли розпочали справу проти Стахіва, за нього заступився Кирило Стрємоусов. На той час проросійський активіст та антивакцинатор з Херсона, відреагував на арешт Остапа Стахіва, вирушивши вночі до Львова на підтримку свого однодумця.

"На війні своїх не кидаємо. Їду на Львів", — написав Стремоусов під відео, в якому закликав людей допомогти йому фінансово для поїздки.

На це відреагував львівський мер Андрій Садовий: "Шановний, у нас на Сході триває війна проти країни-агресора. А те, чим займався тут Стахів з поплічниками, — це задурювання мізків людям, які, на жаль, не мають імунітету проти пропаганди та іншого інформаційного сміття".

До цих подій, у 2020 році, Стахів активно захищав Стремоусова, в якого за підозрою в сепаратизмі проводила обшуки СБУ.

Після окупації Херсона Стремоусов перейшов на бік Росії. 9 листопада 2022 року, за день до звільнення Херсона, Кирило Стремоусов, представник російської окупаційної влади на Херсонщині, загинув у ДТП. Того ж вечора Володимир Путін посмертно нагородив його орденом за мужність.

Діяльність псевдожурналіста та злив локацій ЗСУ

У 2023 році скандальний львівський псевдоактивіст та антивакцинатор Остап Стахів оголосив про відкриття "курсів для журналістів" та видачу "посвідчень". Він обіцяв, що за 21 день учасники курсу отримають посвідчення журналіста. Також він не приховує, що випускники курсів не працюватимуть у ЗМІ.

Тоді у СБУ пояснили "Еспресо.Захід", чи має право Остап Стахів, який є фігурантом кримінальної справи, проводити тренінги для журналістів та видавати посвідчення. Тоді у відомстві зазначили, що "Стахів має офіційно зареєстровані друковані ЗМІ в Мін'юсті".

23 травня 2024 року Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення під час свого засідання відмовила львівському псевдоактивісту Остапу Стахіву у реєстрації його ЗМІ. Мова йшла про декілька медіа, які Остап Стахів хотів "легалізувати" і поновити реєстрацію; "Галицькі вісті", "Ідея і чин" від ГО "Народне телебачення" й "Правозахисники" від ГО "Об'єднання правозахисників України". Ніхто з семи членів комісії Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення не проголосував за перереєстрацію цих псевдогазет Стахіва.

16 липня – Остап Стахів зареєстрував "Львівську професійну спілку журналістів". Адреса реєстрації – Львів, вул.Вічева 2/11. За цією ж адресою зареєстровані й низка інших громадських організацій та благодійних фондів Остапа Стахіва:  ГО "Ідея нації”, "Народне телебачення",   "Народний журналіст" і навіть  ГО "Об’єднання правозахисників України", яке він зареєстрував 28 березня 2023 року тощо.

Як повідомляють в СБУ, під час одного зі своїх прямих ефірів у соцмережах, фігурант публічно озвучив точну локацію розташування одного з підрозділів українських захисників, чим наразив їх на небезпеку. Крім того, на своїх “журналістських курсах”, серед іншого, навчав своїх послідовників протидіяти мобілізації в Україні. Вартість курсів становила 7 тис. грн з одного слухача. По завершенню навчання обіцяв своїм клієнтам посвідчення журналістів міжнародного зразка. 

Під час обшуків, які провели 25 вересня 2024 року, за місцем проживання фігуранта виявлено мобільні телефони та інші речові докази злочинної діяльності. Наразі зловмиснику повідомили про підозру за двома статтями Кримінального Кодексу України: шахрайство та несанкціоноване поширення інформації про розміщення ЗСУ, вчинене в умовах воєнного стану.

Читайте також: Звідки взявся тренд "я ухилянт" та чи працює Остап Стахів на російські ІПСО. Розмова з Оксаною Мороз

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.48
  • EUR
    Купівля 44.91
    Продаж 45.55
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
15 жовтня
09:05
Внаслідок ДТП біля курортного селища на Львівщині постраждали дві жінки
08:32
На період шкільних канікул Укрзалізниця призначила додатковий рейс до Кам'янця-Подільського
08:06
МСЕК
На Тернопільщині посилять контроль за роботою МСЕК
07:45
Огляд
Шмигаль
Прем’єр-рекордсмен зі Львова: Денис Шмигаль відзначає 49 років
07:38
погода осінь
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 15 жовтня
07:10
Огляд
Степан Бандера
Вбитий кілером-шпигуном з Львівщини: роковини трагічної смерті Степана Бандери
2024, понедiлок
14 жовтня
22:54
На Львівщині третю добу розшукують 16-річного хлопця
На Львівщині третю добу розшукують 16-річного хлопця, який поїхав на велосипеді і не повернувся
22:37
У небі над Львівщиною помітили комету ATLAS
У небі над Львівщиною та Івано-Франківщиною помітили комету ATLAS
21:54
Львівська художниця з ДЦП малює картини й частину коштів з продажу передає на потреби ЗСУ
Львівська художниця з ДЦП малює картини й частину коштів з продажу передає на потреби ЗСУ
21:20
собака, пес
Притулок для тварин у Львові просить допомогти теплими речами: що потрібно і куди приносити
21:03
Оновлено
Блогера зі Львова Юру Скайфа, який утік у Варшаву, внесли в базу "Миротворець"
20:44
Напад на працівників ТЦК на Буковині
Двоє буковинців, які з сокирами напали на працівників ТЦК, отримали по 3 роки в'язниці
20:15
Ще одна громада Буковини перейшла з московського патріархату до ПЦУ
19:54
опалення
В Ужгороді стартував опалювальний сезон для бюджетних установ
19:32
Художники з Дрогобича створили мурал на гостомельському стадіоні, який зруйнували росіяни
19:17
У Рівненській громаді розпочали процес розпломбування котелень. До опалювального сезону місто готове
19:09
вогонь, полум'я, пожежа
На Львівщині 14 жовтня горів будинок, поліцейський врятував трьох літніх людей
18:41
загиблий військовий, ЗСУ
На Курському напрямку загинув волинянин Володимир Кашуба
18:25
На Львівщині 15-17 жовтня кілька сотень абонентів будуть без газу. Адреси
18:09
Закарпатець намагався незаконно перевезти через кордон 80 акумуляторних батарей
17:54
На Рівненщині впродовж дня надійшло 63 повідомлення про замінування: що відомо
17:42
За $1,5 тис. "допоміг" з інвалідністю: на Тернопільщині затримали лікаря за хабар
17:26
опалення
У Луцьку 16 жовтня розпочнуть опалювальний сезон
17:14
Ексклюзив
будівництво, нерухомість, забудова
Що відомо про забудовника, з яким хоче судитися Садовий через другу 25-поверхівку у Львові
17:12
Оновлено
вибух у Сваляві
У Сваляві на Закарпатті пролунав вибух у п’ятиповерхівці, одна людина загинула
17:08
Огляд
сніг, мокрий сніг
В горах мокрий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 15 жовтня
16:58
У Львові обрали переможця премії імені Героя України Степана Бандери – 2024
16:42
Помер лідер фанатського руху львівських "Карпат" Андрій "Шеф" Булавка
16:20
Мовознавиця Ірина Фаріон
Убивство Фаріон: слідчі перевіряють майже 300 номерів телефонів, імовірно, пов'язаних зі справою
16:07
Площа, як 240 футбольних полів: На Рівненщині природному парку повернули цінну землю 
15:53
У частині Чернівців два дні не буде води: подробиці
15:49
Застосунок для подорожей Львівщиною
Для подорожей Львівщиною створили спеціальний мобільний застосунок, де зібрано понад 20 маршрутів
15:40
Львів'янин став чемпіоном світу з гирьового спорту серед юніорів
15:24
зґвалтування
На Закарпатті за підозрою у зґвалтуванні 13-річної дівчинки судитимуть 19-річного чоловіка 
15:10
На Хмельниччині суд виніс вирок винуватцю ДТП, у якій загинула 5-річна дитина 
14:54
На Львівщині двоє нетверезих волинян спробували незаконно перетнути кордон з Польщею 
14:40
На Рівненщині під колесами потяга загинув чоловік 
14:27
Хмельницька АЕС
Відпрацьовуватимуть дії на випадок радіаційної аварії: на Хмельницькій АЕС відбудеться протиаварійне тренування
14:13
На Хмельниччині затримали стрільця з арбалета по автівках
13:58
замінування
На площі Ринок у Львові евакуюють людей через повідомлення про замінування
Більше новин