Еспресо. Захід
Огляд

Антивакцинатор, друг колаборанта та псевдожурналіст: що відомо про Остапа Стахіва

27 вересня, 2024 п'ятниця
08:38

Днями СБУ провела обшуки у помешканні Остапа Стахіва та оголосила йому нові підозри, зокрема у шахрайстві. Стахів – досить відомий на Львівщині, де заробив собі неоднозначну репутацію

Зміст

Про те, хто такий Остап Стахів, за що його судять і про нові підозри розповість "Еспресо.Захід".

Довгий шлях політика-невдахи

Остап Стахів у смітнику

Псевдоактивіст зі Львівщини, до того, як став відомим на всю країну, намагався стати серйозним політиком. Так, у 2005 році, під час навчання у Львівському аграрному університеті, Стахів став головою Жидачівської районної організації партії "Свобода". Уперше він спробував потрапити до парламенту в 2007 році від цієї ж партії, проте не вийшло. Вже у 2008 році він вийшов зі "Свободи" і очолив Львівський міський осередок "Української партії". Відтоді він почав організовувати акції на підтримку "прав простих людей". У 2010 році його звинуватили у продажі місць у партійних списках, що призвело до виключення Стахіва з партії за шахрайські дії та привласнення коштів.

У 2011 році Стахів заснував організацію "Національний фронт”, заявивши про наміри боротися за "відродження духовної, економічної та політичної могутності України". Через рік він створив ГО "Ідея нації", організувавши низку неоднозначних акцій. З того часу Остап Стахів неодноразово мав конфлікти з львівськими громадськими активістами та навіть побував у смітнику (популярна на той час дія над недобросовісними чиновниками та діячами).

У 2017-2018 роках Стахів проводив лекції для студентів-медиків в Івано-Франківську, брав участь у протестах проти забудовників і прокурорів, а також перекривав дороги. У 2019 році він знову намагався балотуватися до парламенту, але даремно.

Стахів-антивакцинатор

Від початку пандемії Стахів активно вів пропаганду в соціальних мережах, заперечуючи існування коронавірусу та поширюючи неправдиву інформацію про вакцини. Він заявляв, що держава марнує кошти на вакцинацію.

"Фактично 10 мільярдів гривень наших податків підуть на знищення людей через ці щеплення сумішшю, якою вакцинують людей якісь добровольці", — казав він у своєму відео на YouTube.

За подібні неправдиві заяви його акаунти в соціальних мережах неодноразово блокували, проте Стахів продовжував свою діяльність у Telegram, Viber, Facebook (ці сторінки вже недоступні) та на YouTube, де його канал мав майже 70 тисяч підписників.

На своєму YouTube-каналі він називав себе засновником руху "Права людини". Разом зі своїми прихильниками Стахів записував відео з антивакцинаторських мітингів, відмовлявся носити маску, називаючи її "намордником", та брав участь у штурмах поїздів та інших установ, де вимагали ПЛР-тест або сертифікат про вакцинацію.

Крім того, Стахів неодноразово приходив у лікарні та намагався зривати роботу медиків. 

Підозра у поваленні конституційного ладу

Восени 2021 року Стахіву вдалось організувати в Києві масштабну акцію антивакцинаторів, на яку людей звозили автобусами.

У листопаді 2021 року львівські депутати звернулися в СБУ з приводу діяльності антивакцинатора Стахіва і перевірити наявність російського впливу на його рух. Згодом йому вручили підозру та звинуватили у закликах до повалення конституційного ладу в Україні та співпрацею з Російською Федерацією. Під час слідчих дій у його помешканні антивакцинатора госпіталізували до лікарні. Як повідомили у лікарні швидкої допомоги, разом із чоловіком у приміщення лікарні прийшла ще група агресивних людей. Втім у лікарні наголосили, від них Остап Стахів вийшов цілий і неушкоджений. 

18 листопада Остапа Стахіва доставили до зали суду, де він давав перші коментарі з камери. Казав, що напередодні невідомі викрали з лікарні і відвезли у слідче відділення. За його словами, він зле почувався. Тоді Галицький районний суд Львова обрав запобіжний захід лідеру антивакцинаторів Остапу Стахіву. Чоловіка взяли під варту із правом внесення застави майже мільйон гривень. Вже 30 листопада заставу внесли й чоловіка відпустили. Тоді ж Стахіва відправили на психіатричну експертизу. За результатами експертизи, Остап Стахів – здоровий. Відтак, у разі доведення його вини він відбуватиме покарання. Варто зазначити, що судовий процес у цій справі досі триває.

Зв’язок з колаборантом

Стахів і Стремоусов

Коли розпочали справу проти Стахіва, за нього заступився Кирило Стрємоусов. На той час проросійський активіст та антивакцинатор з Херсона, відреагував на арешт Остапа Стахіва, вирушивши вночі до Львова на підтримку свого однодумця.

"На війні своїх не кидаємо. Їду на Львів", — написав Стремоусов під відео, в якому закликав людей допомогти йому фінансово для поїздки.

На це відреагував львівський мер Андрій Садовий: "Шановний, у нас на Сході триває війна проти країни-агресора. А те, чим займався тут Стахів з поплічниками, — це задурювання мізків людям, які, на жаль, не мають імунітету проти пропаганди та іншого інформаційного сміття".

До цих подій, у 2020 році, Стахів активно захищав Стремоусова, в якого за підозрою в сепаратизмі проводила обшуки СБУ.

Після окупації Херсона Стремоусов перейшов на бік Росії. 9 листопада 2022 року, за день до звільнення Херсона, Кирило Стремоусов, представник російської окупаційної влади на Херсонщині, загинув у ДТП. Того ж вечора Володимир Путін посмертно нагородив його орденом за мужність.

Діяльність псевдожурналіста та злив локацій ЗСУ

У 2023 році скандальний львівський псевдоактивіст та антивакцинатор Остап Стахів оголосив про відкриття "курсів для журналістів" та видачу "посвідчень". Він обіцяв, що за 21 день учасники курсу отримають посвідчення журналіста. Також він не приховує, що випускники курсів не працюватимуть у ЗМІ.

Тоді у СБУ пояснили "Еспресо.Захід", чи має право Остап Стахів, який є фігурантом кримінальної справи, проводити тренінги для журналістів та видавати посвідчення. Тоді у відомстві зазначили, що "Стахів має офіційно зареєстровані друковані ЗМІ в Мін'юсті".

23 травня 2024 року Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення під час свого засідання відмовила львівському псевдоактивісту Остапу Стахіву у реєстрації його ЗМІ. Мова йшла про декілька медіа, які Остап Стахів хотів "легалізувати" і поновити реєстрацію; "Галицькі вісті", "Ідея і чин" від ГО "Народне телебачення" й "Правозахисники" від ГО "Об'єднання правозахисників України". Ніхто з семи членів комісії Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення не проголосував за перереєстрацію цих псевдогазет Стахіва.

16 липня – Остап Стахів зареєстрував "Львівську професійну спілку журналістів". Адреса реєстрації – Львів, вул.Вічева 2/11. За цією ж адресою зареєстровані й низка інших громадських організацій та благодійних фондів Остапа Стахіва:  ГО "Ідея нації”, "Народне телебачення",   "Народний журналіст" і навіть  ГО "Об’єднання правозахисників України", яке він зареєстрував 28 березня 2023 року тощо.

Як повідомляють в СБУ, під час одного зі своїх прямих ефірів у соцмережах, фігурант публічно озвучив точну локацію розташування одного з підрозділів українських захисників, чим наразив їх на небезпеку. Крім того, на своїх “журналістських курсах”, серед іншого, навчав своїх послідовників протидіяти мобілізації в Україні. Вартість курсів становила 7 тис. грн з одного слухача. По завершенню навчання обіцяв своїм клієнтам посвідчення журналістів міжнародного зразка. 

Під час обшуків, які провели 25 вересня 2024 року, за місцем проживання фігуранта виявлено мобільні телефони та інші речові докази злочинної діяльності. Наразі зловмиснику повідомили про підозру за двома статтями Кримінального Кодексу України: шахрайство та несанкціоноване поширення інформації про розміщення ЗСУ, вчинене в умовах воєнного стану.

Читайте також: Звідки взявся тренд "я ухилянт" та чи працює Остап Стахів на російські ІПСО. Розмова з Оксаною Мороз

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
20:05
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни кількість онкохворих
20:00
світло
До чотирьох годин без світла: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
13:26
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною упіймали трьох втікачів з України 
12:52
потяг на маршруті Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця анонсувала новий маршрут Чернівці – Варшава
12:27
Григорій Козловський
За час повномасштабної війни найбільше в Україні розрослась група компаній Григорія Козловського: дослідження YouControl
12:26
На Тернопільщині літня жінка отримала опіки під час готування їжі через спалах газу
12:09
Українське регбі отримує підтримку завдяки міжнародній співпраці
11:57
У Львові на вулиці Пасічній виявили тіло чоловіка
11:43
На Рівненщині правоохоронці затримали двох браконьєрів з 10 кг м'яса косулі
Більше новин