Еспресо. Захід
Ексклюзив

Звідки взявся тренд "я ухилянт" та чи працює Остап Стахів на російські ІПСО. Розмова з Оксаною Мороз

Катерина Бенюк
20 квітня, 2024 субота
08:35

Оксана Мороз є авторкою низки книг про "виживання" в інфопросторі та те, як інформація може змінювати наше мислення. Також є засновницею ініціативи "Як не стати овочем"

Зміст

"Еспресо.Захід" поспілкувався з Оксаною Мороз про російські ІПСО, чому в Остапа Стахіва є багато прихильників, за якою схемою вибудовують цілі мережі чатів антивакцинатори, що зараз розганяють проросійські наративи, та про новий тренд "я ухилянт" у соцмережах.

Інформаційні операції Росії, за своєю суттю, мають поширюватися руками українців. Інакше в них ніхто не повірить

Остап Стахів, Мар'ян Чава та багато інших в минулому відомих як "антиваксери", за час повномасштабного вторгнення розгорнули цілу мережу каналів, де всіляко дискредитують нашу владу, мобілізацію та боротьбу за свою країну. Розкажіть детальніше, як вони працюють.

Відмотаймо до самого початку. Я почала моніторити їх під час пандемії коронавірусу. Відтоді дійові особи не дуже змінилися, швидше розширилися. Вони працюють за такими лекалами: створюють собі сторінки в різних соцмережах. На щастя, їх зараз почали блокувати. От недавно ЦПД (Центр протидії дезінформації) заблокував, серед інших, Остапа Стахіва у TikTok. Коли їх блокують, вони створюють нові акаунти. У того ж Стахіва у facebook було таких багато.

Далі починають збирати свою лояльну авдиторію та акумулюють її у різних чатах, в основному у вайбері. У кожному регіоні в них до всього є своя правозахисна організація. Тепер почали організовувати ще навчання, щоб виділяти новий шар лідерів, тобто вибудовують стандартну пірамідку. Вони вчать "новеньких" вести блоги, заповнювати документи й закидати цими документами та заявами медіа й органи влади. До всього, вони розробили достатньо чіткі методички, щоб у разі, коли до якогось з їхніх активістів чи прихильників хтось підходить і вимагає, як під час ковіду, надіти маску, чи тепер – для вручення повістки, вони могли оперувати певними аргументами. До того ж паралельно повідомляють у чати й на місце виїжджає підмога, яка починає кошмарити, до прикладу, працівника ТЦК. Усе це знімають на відео та закидають у соцмережі, підіймають хайп. Це стандартна їхня схема. Звісно, вони також регулярно ведуть свої блоги, розказують всілякі методички тощо.

Чи є їхня діяльність частиною російської ІПСО?

Для початку розберімося, що таке російська ІПСО. Інформаційні операції Росії, за своєю суттю, мають поширюватися руками українців. Інакше в них ніхто не повірить. Тому Росія де факто провокує, інспірує щось. Тобто створює умови, за яких певні люди, свідомо чи ні, поширюють дезінформацію тощо. Ці дії можуть бути проплачені або люди просто намагаються так "допомогти", як-от лайфблогери закликали до негайної евакуації з Харкова. Я веду до того, що не можна проводити паралелі, свідому причетність мають доводити правоохоронці. Хоча, з моїх спостережень, це дуже важко довести.

Ці люди пропонують українцям прості розв'язання складних проблем, говорять з ними мовою популізму

Чому люди довіряють таким персонажам, але натомість безапеляційно критикують офіційні джерела?

Було б дивно, якби так не було, бо ці люди пропонують українцям прості розв'язання складних проблем, говорять з ними мовою популізму, вони говорять з ними емоціями та штампами, що багаторічно формувалися в нашому інформаційному полі. У таких людей абсолютно нераціональна мова – мова конспірології. Це для багатьох українців цілком зрозуміло. На противагу, якщо ми будемо щось пояснювати, то тут буде завдання з зірочкою: "спробуйте доведіть".

Але ж є ті, хто не сприймає їхнього популізму та конспірології.

Вони не є їхньою цільовою авдиторією. 

Хто тоді є?

Широкі маси. Насправді це переважна частина українців. Візьміть будь-яке дослідження, скільки людей вірять у конспірологію, до прикладу по ковіду. Або інший приклад – 43% людей в Україні вірять в астрологів, тарологів та екстрасенсів. Це і є їхній сегмент і він дуже широкий, загалом понад 50% українців.

Чи можемо ми говорити тоді про низький рівень освіти в Україні?

Це проблема всього світу, не лише України. Якщо ви глянете на соціологію по американцях, то вона буде ще гірша. Там кільканадцять мільйонів вірять, що рептилоїди керують світом. У нас ще все не так погано.

Тренд "ухилянт" розкрутився під час нової хвилі обговорення мобілізації

Це така собі романтизація та героїзація ухилянтів, і ми ще навіть не на середині цього процесу

Що це за новий тренд "ухилянт"?

Це якраз зараз почалася робота з боку Росії, я сказала б, що з минулого тижня. Можна помітити дивний збіг, що розкрутився цей тренд саме під час нової хвилі обговорення мобілізації.

Якщо зараз зайдете у TikTok, де воно й несеться, то побачите, що вже чашки роблять "я ухилянт". Тобто операція пішла досить глибоко. Це така собі романтизація та героїзація ухилянтів, ми ще навіть не на середині цього процесу. Росія закономірно, намагаючись розколоти суспільство, підтримує обидві сторони: буде розкачувати і ухилянтів, і демобілізованих. Це, до речі, чітко видно в їхніх іпсошних рекламах. Маю на увазі, що росіяни паралельно запускають флешмоб "я ухилянт", "гімн ухилянта" чи "будні ухилянта" та іпсошать тему типу "люди закінчуються на фронті". Мушу зауважити, що вони раніше з темою ухилянств от так в лоб ще не працювали. Звичайно, росіяни систематично намагаються підірвати нашу мобілізацію, але саме романтизації ухилянства ще не було.

На яких саме почуттях у цій операції грають росіяни?

Якщо коротко, то вони, звісно, працюють на розкол, бо це така тема, яка 100% на це спрацює. Росіяни працюють на дискредитацію мобілізації та власне романтизацію ухилянтів: усі кажуть, що соромно ним бути, ухилянти перебувають під суспільним тиском. А вони (росіяни) кажуть: ні, ви герої, ви врятували своє життя, ви не раби, пішли проти злочинної влади...

Якщо ми говоримо про протидію на території України, то нічого ми не робимо

Які ще можна назвати приклади такого впливу на українське суспільство?

Та їх дуже багато, в різних сферах. Щодо мобілізації, то тут також дуже широкий спектр. От, до прикладу, максимізація втрат на кшталт "9 із 10 гинуть на фронті, м’ясні штурми, "Сирський – росіянин, який продасть Україну, "всіх з вулиці одразу кидають у Бахмут" та інші. Усіляко розганяють усі випадки неправомірного затримання. Хронологія приблизно така – коли стається затримання чи конфлікт із працівниками ТЦК, то через 2-3 дні це вже є в іпсошній рекламі. Всього за раз не пригадаю, але це точно основні приклади.

Що в цій інформаційній війні робить Україна?

Якщо ви про те, що ми робимо на території Росії, то ми дізнаємося про це після війни, зараз не час. 

Якщо ми говоримо про протидію на території України, то нічого ми не робимо. Це трохи така моя емоційна заява, бо все ж ЦПД останнім часом непогано почав працювати – це і блокування каналів, налагодження відносин з тим же тіктоком. 

Щодо комунікації з приводу мобілізації, то, на жаль, немає вже можливості розв’язати проблему. Принаймні я не бачу її.  Тут треба здійснювати цілий комплекс заходів, де комунікація буде одним з напрямків.

То ми можемо стверджувати, що Україна програє в інформаційній боротьбі?

Цю тезу не можна використовувати загально, бо десь Україна виграє, десь програє. Тут треба або сильно конкретизувати та розбирати кожен кейс окремо, або не узагальнювати взагалі.

Анонімні канали створюються для дезінформації, а не для інформації

Як людині розпізнати, що нею хочуть зманіпулювати через певну інформацію?

Ключовим та найбільш ефективним буде відстежування емоцій. Якщо якась інформація вас емоційно зачепила (не важливо, чи це страх, чи сміх – будь-що), то, з великою ймовірністю, вами маніпулюють. Це може бути якась хороша маніпуляція, а може бути ворожа. Тому, якщо це інформація, пов’язана з соціально-політичним вектором чи схожа, і викликає у вас при цьому сильні емоції, то її потрібно перевірити з максимально точних джерел, до прикладу, білих медіа.

Ще один важливий момент – самим не лізти в анонімні джерела. Коли ви пішли в анонімні телеграм-канали, аби прочитати новини, то не дивуйтеся потім, що вами зманіпулювали. Анонімні канали створюють для дезінформації, а не для інформації.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.45
  Купівля 39.45
  Продаж 39.99
 • EUR
  Купівля 42.77
  Продаж 43.47
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
20 травня
22:49
Спортсменки зі Львівщини стали чемпіонками Європи зі стендової стрільби
Спортсменки зі Львівщини стали чемпіонками Європи зі стендової стрільби
22:25
Музей Шухевича у Львові, розбір завалів
Відновлення музею Шухевича: у Львові відбулося перше засідання робочої групи
22:00
На війні загинув 34-річний воїн з Тернопільщини Іван Лучка
21:41
Домівка врятованих тварин у Львові проведе барахолку, щоб закрити борги
Домівка врятованих тварин у Львові проведе барахолку, щоб закрити борги
21:20
На Прикарпатті взяли під варто чоловіка, якого підозрюють у побитті до смерті односельчанина
21:01
без води, вода
У вівторок 5 сіл біля Львова будуть без води
20:40
На Закарпатті поліцейські затримали трьох хлопців, які викрали авто та заховали його у лісі
На Закарпатті поліцейські затримали трьох хлопців, які викрали авто та заховали його у лісі
20:20
тролейбус
У Львові приватна компанія пошкодила кабелі електротранспорту. Тролейбуси тимчасово не курсують на двох маршрутах
20:05
Оновлено
У Львові на Сихові загорівся житловий будинок, пожежу загасили
20:03
У Львові один з підземних переходів "розширили" на три метри. Правоохоронці з’ясовують причину
19:46
УЗ
На Львівщині відновили два приміські поїзди, один з них курсуватиме до кордону
19:37
Інтегративна медицина
У Львові медики закликають регулярно обстежуватись на небезпечне онкологічне захворювання
19:22
У Львові покинута маршрутка стала звалищем і туалетом
19:05
Прикраси за тисячі доларів та модні бренди одягу: головна інспекторка юридичного відділу Львівської митниці хизується статками
18:49
новини Закарпаття
"Дорожня карта" за $6 тис.: на Закарпатті затримали чоловіка, який планував переплисти Тису на гумовій камері
18:39
Огляд
фура кордон
Посилення мобілізації: як це вплине на водіїв-далекобійників
18:36
новини Прикарпаття
Забув, де припаркував авто, й заявив про викрадення: на Прикарпатті водій заплатить штраф
18:24
Хвороба не давала про себе знати: у Львові успішно пересадили серце захиснику
18:09
новини Хмельниччини
На Хмельниччині у комунальну власність повернули землю вартістю понад 1 млрд грн
18:01
OPINION
Маркіян Іващишин
Світи Марека Іващишина. Про його здатність на самопожертву знало лише найближче коло, – Оксана Форостина
17:59
дрони
Парламентський комітет підтримав законопроєкт, який дозволить місцевій владі легально допомагати ЗСУ
17:57
новини Волині
Перетворилася на ефектний смолоскип: волинські бійці знищили БМП-2 окупантів
17:48
Хмельницький музей історії міста поповнився комплексом предметів ІІ-ІV cт. н.е 
17:35
новини Львова
Щосили прагнув захищати Батьківщину: у вівторок Львів попрощається з захисником Валерієм Кібкалом
17:28
новини Закарпаття
В Ужгороді в 53-річного чоловіка знайшли понад 6 тис. файлів, що належать до дитячої порнографії: йому оголосили підозру
17:19
аеропорт Ужгород
Ліквідація КП "Міжнародний аеропорт Ужгород": у Закарпатській облраді пояснили, чому не оприлюднили рішення
17:19
За $3500 вносив дані до системи "Шлях": на Волині затримали організатора втечі ухилянтів
17:16
Осінь, дощ
Короткочасні дощі та грози: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 21 травня
17:10
У Тисі знайшли чоловіка, який втонув близько пів року тому, - журналіст Глагола
16:56
в'язниця
Суд виніс вирок лучанину, який знущався з молодшої сестри
16:42
На Буковині просять опізнати чоловіка, якого знайшли на березі Прута 
16:29
В Ужгороді з'явилася нова мініскульптура - "Бджілка Майя"
16:16
земля
У двох іноземців на Львівщині конфіскують землі
16:02
На Прикарпатті у вихідні під колесами авто загинула 14-річна дівчина
15:50
харківські школярі
Харківські школярі приїхали на безкоштовний відпочинок до Львова
15:38
З України до Туреччини автобусом намагалися вивезти орденський знак і сотні медалей
З України до Туреччини автобусом намагалися вивезти орденський знак і сотні медалей
15:33
На Львівщині призначили нового військового коменданта
15:26
Буковинець з інвалідністю
Буковинець з інвалідністю подолає 50 км, щоб зібрати гроші на РЕБ для військових
15:11
На Львівщині киянка організувала незаконний "весільний" бізнес: деталі схеми
На Львівщині киянка організувала незаконний "весільний" бізнес: деталі схеми
14:53
рятувальники
Волинські рятувальники підсилять пожежників на Донеччині
Більше новин