Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Чого львівським школам чекати під час блекаутів та в якому форматі можуть вчитися діти, - депутат Сомик

5 грудня, 2024 четвер
07:08

Наталія Сомик - директорка ліцею "Гроно", а також депутат Львівської міської ради від партії "Європейська Солідарність" розповіла про готовність шкіл до блекаутів, ефективне дистанційне навчання та забезпечення школярів їжею у їдальнях

Зміст

З Наталією Сомик спілкувалася журналістка "Еспресо.Захід".

Пані Наталю, розкажіть про досвід зими 2022-2023 року, коли у Львові було багато відключень світла. Як школи виходили зі ситуації тоді та з чим виникало найбільше проблем. Що врахували під час підготовки до зими 2024?

У той час, якщо відключення були, все одно не було такого, щоб цілий день не було світла. Школи працювали в будь-якому випадку, але у зв'язку з воєнним станом в різних форматах.

Навчальні заклади працювали за рішенням адміністрації відповідно до тих умов, які були. Наприклад, чи добре облаштовані укриття, або які в будівлі були технічні можливості. Залежно до цього заклади працювали або очно, або в змішаному форматі.

В когось міг бути розклад уроків, за яким класи ходили у школу по паралелях. Або ж по днях дистанційно та очно. Вже більш змінна форма роботи була пов'язана не тільки з відключенням світла, скільки з повітряними тривогами і необхідністю дітей зводити в укриття.

В кожній школі немає єдиної системи. Усі виходили зі ситуації залежно від своїх умов. Щодо відключення світла зараз, то усі заклади забезпечили генераторами.

Вони є різної потужності. Є такі, що можуть заживити всю школу. Є такі, які можуть заживити лише якусь частину шкільної інфраструктури. Дуже залежить від того, наскільки школа готувалася і скільки коштів було на неї було виділено.

Наскільки львівські школи готові до опалювального сезону і блекаутів сьогодні?

Усі мають буржуйки із запасом дров, акумуляторні станції для можливості підзаряджатися. Генератори також заживляють інтернет, якісь аварійні вимкнення.

Якщо школи, які не мають своїх власних котелень, залежать від центрального опалення, тоді, швидше за все, не дай Боже, їм прийдеться переходити на дистанційне.

У школах, які мають автономні котельні, якщо потужності автономного джерела їм буде достатньо, вони будуть функціонувати і опалюватися. Але, знову ж таки, це в різних школах абсолютно по-різному.

Також у нас в школах передбачені пункти незламності, тут є запас їжі, чай, кава, печиво і вода. Але це вже більше стосується населення загалом і серйозних форс-мажорних обставин, коли б мав запрацювати цей пункт незламності. Наразі його не було потреби запускати. 

До речі, говорячи про пункти обігріву у школах. Розумію, що вони передбачені саме для таких форс-мажорних ситуацій, коли у місті вже довгий час не буде електроенергії, і людям треба буде обігрітись. Але наскільки це логічно, що у школі зосередять дорослих людей, мешканців міста, а діти будуть залишатися вдома самі? 

Я думаю, якщо діти будуть вдома і в них не буде електрики, то в такому разі навчання буде призупинене. Може, будуть вимушені канікули. Ми такого варіанту, в принципі, не розглядаємо, але напевно це був би вимушений крок.

Наприклад, наш навчальний заклад має площу 9 тисяч квадратних метрів, відповідно має бути централізована подача тепла з котельні… Всі організації критичної інфраструктури мають теж закуплені генератори. Є якісь альтернативні джерела енергії, такі як дрова.

Якщо котельні не будуть працювати, то тоді включається така єдина можливість для обігріву населення, як ці пункти. Дуже сподіваємося, що таких критичних моментів ми не будемо мати.

Враховуючи можливий блекаут взимку, раніше МОН надало школам різні рекомендації. Наприклад, радить зміщувати розклад уроків, щоб підлаштуватися під світловий день. Тобто, якщо не буде електроенергії, заняття починатимуться пізніше.Також серед можливих варіантів - повернення до змішаного навчання. Як директорка школи, який розклад подій під час вимкнень світла ви вважаєте найкращим для дітей?

Якщо говорити про мій навчальний заклад, то в мене є потужний генератор, і я цим генератором можу заживити всю школу на 32 кВт. Тобто маю можливість заживити всю школу, інтернет і комп'ютери.

Для інших шкіл, які мають більш обмежені можливості, думаю, що непоганим варіантом для дітей буде зміщення навчання на світловий день. Але чи це буде зручно для батьків дітей, які є в молодшій школі… все ж немає ідеального варіанту, який би задовольнив усіх.

Зміщене навчання, умовно дистанційно-очне, для батьків це не варіант. Про дистанційне навчання я б висловлювалась би більше з негативного погляду, ніж з позитивного.

Дуже багато вкладається фізичного ресурсу вчителів під час дистанційного навчання. Але не всі діти підключаються до Зуму. Або ж не включають камер чи просто обманюють.

Батьки на роботі не можуть проконтролювати цього повною мірою. Змішане навчання може бути виходом у період якихось воєнних загроз, як повітряна тривога і, так далі.

У львівській школі №96 формують базу відеоуроків. Їх почали записувати ще в період ковіду й далі доповнюють новими записами. Також учителі-предметники розробили логічно-опорні схеми з різних тем, які зможуть або роздрукувати й роздати учням, або надіслати у месенджери. На вашу думку, наскільки це ефективний формат і чи буде таке навчання дієвим і продуктивним для учнів?

Це є формат самоосвіти. Для мене це не формат дистанційного навчання. Зараз діти мають можливість знайти будь-які матеріали в інтернеті, знайти відеоурок, вчитися самостійно і без супроводу вчителя.

Зрештою, ця форма теж має право на життя, але я не впевнена в його ефективності. Все-таки ніщо не може замінити очного навчання, жоден формат.

Окремі школи мають генератори, які мають забезпечити освітлення класів, але чи вистачить їх, наприклад, для приготування їжі. Чи відомо вам про те, як забезпечуватимуть дітей їжею в таких випадках?

Усіх підрядників зобов’язали мати альтернативне джерело готування їжі. Це або газ, або генератори. Так відбувається у всьому місті. Я думаю, що більшість приватних підприємств теж зацікавлені у тому, щоб не порушувати умови угод, щоб вони могли працювати.

Школа не може забезпечити і себе, і їдальню. Тому що їдальня у великій школі часом споживає електроенергії за день більше, ніж ціла школа.

Якщо говорити про нас - ми маємо можливість відновити постачання газу. І є генератори, якими можна заживити невеличку кількість електроприладів.

Теги:
Читайте також:
Львів
+3.2°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.08
    Купівля 42.08
    Продаж 42.67
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.18
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
21 січня
07:54
зима
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 21 січня
07:45
Огляд
Палаючий протест: як Герой України Олекса Гірник 47 років тому віддав життя за свої переконання
07:30
Огляд
Підвищує рівень гормонів щастя: чому варто відзначити Міжнародний день обіймів
07:05
Живий ланцюг єдності, 1990 рік
Символ єдності та соборності: 35 років тому українці утворили "Живий ланцюг"
2025, понедiлок
20 січня
22:41
Воїни 24-ї ОМБр показали, як нищать російську піхоту з неба
Воїни 24-ї ОМБр показали, як нищать російську піхоту з неба
22:23
На Волині судитимуть батьків, бо син цілий семестр не ходив на уроки
22:01
У Курській області РФ загинув 25-річний захисник з Івано-Франківщини Володимир Цюрко
У Курській області РФ загинув 25-річний захисник з Івано-Франківщини Володимир Цюрко
21:37
На Тернопільщині "Мерседес" злетів із домкрата і задавив чоловіка на смерть
На Тернопільщині "Мерседес" злетів із домкрата і задавив чоловіка на смерть
21:15
сокира
На Волині судитимуть чоловіка, обвинуваченого в убивстві брата сокирою
20:46
В Івано-Франківську знову створили електронну петицію проти забудови озера
В Івано-Франківську знову створили електронну петицію проти забудови біля міського озера
20:27
У будинку біля Чернівців трапився вибух через витік газу
20:07
граната
У Шептицькому на Львівщині прогримів вибух, поліція встановлює причини
20:03
В Ужгороді до Дня соборності утворять "Живий ланцюг"
В Ужгороді до Дня Соборності утворять "Живий ланцюг"
19:59
Боржава
Арештовані у справі Каськіва землі Боржави не змогли продати на аукціоні зі зниженням ціни
19:44
коза
На Буковині судили чоловіка, бо він випасав кіз на кладовищі
19:25
У Львові біля цирку сталася ДТП за участю чотирьох автомобілів та маршрутки. Відео
19:08
"Порівняно з солдатами КНДР, вагнерівці зразка 2022 року – просто діти", - народний Герой України зі Львова, парамедик 80-ї бригади
18:49
Батальйон "РАРОГ" 24-ї бригади шукає в команду оператора БПЛА та бойового медика
18:33
Оновлено
Названа ймовірна причина пожежі у львівському центрі "Незламні матусі" для жінок-переселенок із дітьми
18:32
У вівторок 21 січня у Львові попрощаються із захисниками Романом Бондарем та Андрієм Гнатівим
18:11
Цьогоріч у космос полетить розробка вже другої групи юних науковців з Львівщини
17:57
На Прикарпатті посадовців міськради підозрюють у привласненні понад 1,5 млн грн бюджетних коштів
17:44
У Рава-Руській на Львівщині встановили 79 стендів загиблим захисникам
17:32
ванна
Пролежав у ванні місяць: у Тернополі чоловіка знайшли мертвим у власній квартирі
17:19
Воїн-лісівник з Рівненщини сам утримував позицію понад два місяці
17:15
Увірвались у будинок, побили бізнесмена та вкрали 1 млн грн: на Львівщині затримали зловмисників, підозрюваних у розбійному нападі
16:59
ПЦУ
На Буковині громада села Комарівці перейшла від УПЦ МП до ПЦУ
16:43
Огляд
На дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 21 січня
16:34
невідома речовина на вулицях Львова
На вулицях Львова виявили речовину, яка може бути небезпечною для тварин
16:29
е-квиток
У Рівному планують запустити електронний квиток у лютому
16:16
На Волині затримали двох чоловіків, які намагалися незаконно перетнути кордон
16:00
Зі швейцарського Базеля до Львова вирушили перші два подаровані трамваї
15:45
Вилучили продукції на 23 млн грн: у Львові викрили нелегальне виробництво алкоголю
15:28
У Хмельницькому затримали місцевого з бойовою гранатою 
15:13
У США після зупинки серця врятували фронтмена франківського рок-гурту "Цвіт кульбаби"
14:59
Понад місяць в межах міста: Тернопільський медичний університет продовжує скаржитись на затримку документів Укрпоштою
14:43
постраждалий від саморобної петарди В'ячеслав
"Тільки поставив пляшку і вона вибухнула", – хлопчик, який лікується у Львові після вибуху саморобної петарди
14:30
На війні загинув рок-музикант з Ужгорода Андрій Матейко
14:27
Екскомандиру львівської 125-ї бригади оголосили підозру через непідготовлені укріплення прикордонних районів Харківщини
13:56
Військовослужбовця зі Львівщини відзначили орденом "За мужність" III ступеня
Більше новин