Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Нововолинськ готується залучати туристів і має чим їх зацікавити

20 листопада, 2021 субота
14:32

Розмова з аспірантом-істориком Волинського національного університету імені Лесі Українки Юрієм Велінцем – про дослідження Нововолинська та його околиць.

Сьогодні вивчення історії міст та сіл України є досить важливим, особливо цінно, коли історією цікавиться молодь. Такі ініціативи треба всіляко підтримувати, адже наукою в наш час займатись дуже не просто. 

Юрій Велінець, аспірант-історик Волинського національного університету імені Лесі Українки, пише кандидатську дисертацією на тему: "Вугільна промисловість у Волинській області в другій половині 40-х – початку 90-х років ХХ ст." і паралельно популяризує історію рідного Нововолинська в мережі фейсбук. Його сторінка "Історія Нововолинської громади" показує, що історія Нововолинська не така нова, і до його появи там вирувало життя, існували населені пункти і творилась історія. Саме в цій частині Волинської області були зведені давні храми. Юрій є частим гостем волинського архіву, де активно шукає нові та невідомі факти з історії Нововолинська, сусідніх сіл та їх мешканців. Нам вдалось поспілкуватись із Юрієм та більше дізнатись про його знахідки.

Юрій Велінець в архівосховищі Державного підприємства "Львіввугілля", м. Сокаль, січень 2020 р.

Коли і як з'явилась ідея збирати старі фото з Нововолинська та створити групу в фейсбук?

У 2017 р. я вступив до аспірантури ще в тогочасний Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки. Сьогодні він має назву Волинський національний університет імені Лесі Українки. Тоді ж затверджено тему дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю "Історія та археологія". Тема звучить так: "«Вугільна промисловість у Волинській області в другій половині 40-х – початку 90-х років ХХ ст.". Із затвердженням теми дисертації розпочав збір матеріалів, які стосуються вугільної промисловості й Нововолинська в тому числі. Звісно, що поряд зі значним масивом віднайдених архівних документів, статистики, усних свідчень, фотографії теж становили окрему групу зібраного матеріалу. Окремі фото не мали жодного підпису й датування, а зображені на ній люди і фон не давав чіткого уявлення про місце де зроблена сама ж фотографія, що породжувало проблему. Для її вирішення я і запланував створення у соціальній мережі Facebook окремої групи історичного спрямування й вузькорегіонального значення. Керувався тоді я тим фактом, що місто Нововолинськ існує 71 рік і особи, які зображені на нововолинських світлинах ще можуть проживати в місті й наддадуть мені потрібну інформацію. Окрім того зараз велика кількість людей зареєстровані у соцмережах, для яких перегляд різнотематичних дописів це уже буденне явище, і тому група могла б мати за мету просвітницьку роль для людей, які хотіли б пізнати історію свого краю. Тому таку групу під назвою "Історія Нововолинської громади" було створено в жовтні 2020 року. Сьогодні група функціонує як допоміжний засіб збору й визначення інформації минулого, не лише фотографій, і як загальнодоступна група де я і користувачі публікуємо свої спогади й фотоматеріали, тут обговорюють важливі історичні події краю й України тощо.

Юрій Велінець в читальному залі Державного архіву Волинської області, м. Луцьк, жовтень 2020 р.

Скільки фото нараховує колекція. Які фото найстаріші?

У моїй колекції нараховується близько 5 тис. ретро-фото, а також близько 3 тис. сучасних фотографій зроблених мною або користувачами групи. Найстарішими фотографіями є фото дворянської родини Модзелевських, які були власниками села Низкиничі і Хренів, а також Адріана Прахова, що приїжджав до Володимира і Низкинич в рамках археологічній експедиції. Ці фото датуються другою половиною ХІХ ст.

Селяни села Кропивщина в національному одязі. 1960-ті роки (Із фотоальбому мешканки села Кропивщина – Бадзюнь Е. В.)
 

Дружки з нареченою села Низкиничі, 1960-ті роки. (Фото із фотоальбому Корзун К.).

Які фото викликають найбільше обговорення в групі?

Якісь окремі групи фотографій, які найбільше обговорюють користувачі, важко виокремити. Для деяких користувачів найцікавішими є фото другої половини ХІХ – початку ХХ ст., для інших – ті, що напряму стосуються історії Нововолинська й датуються другою половиною ХХ ст. Користувачі активно обговорюють фото відомих нововолинців, фото видів міста у їх порівнянні з сучасним виглядом, фото видів сіл і їхніх мешканців, а також сучасні фотографії краєвидів, зроблених уже мною. Останнім часом намагаюся, крім фото, подавати в групу текстовий матеріал, який базується на архівних документах для загального огляду історії Побужжя від найдавніших часів і до сучасності. 

Успенська церква в селі Низкиничі. Фото А. Прахова. 1880-ті роки.

Що цікавого з історії регіону вдалось відшукати в архіві?

Для мене будь-яка нова інформація з історії регіону, віднайдена в архівах, є цікавою, адже вона – як невеликий пазл, що доповнює загальну картину історії краю. Проте окремо відзначив би архівні документи ХІХ ст., у яких є цікаві історії соціально-побутового характеру, де є чіткі описи домашнього вжитку, способу життя людей тощо. Наприклад, цікавою є справа "о блудной жизни" Андрія Черняка – брата власника села Тишкович, справи про крадіжки грошей із церков сіл Калусів, Грибовиці і Тишкович, справа про пограбування села Грибовиця польськими і російськими військами в роки Польського повстання 1830-1831 рр. та інші. Зараз особливий інтерес викликають архівні документи ХVІ-ХІХ ст., які розміщені у фондах Державного архіву Житомирської області й Центрального державного історичного архіву м. Києва. Також згадаю, що вдалося віднайти близько 60 кіножурналів і документальних фільмів із історії Нововолинська в хронологічних межах 50-80-х років ХХ ст., на основі яких планую зробити документальний фільм. 

Лев Модзелевський і Наталія Ручинська. Фото імовірно 1868 р
 

Фото жінок із села Гряди (Калусів), Володимир-Волинський район Волинської області. Світлина міжвоєнного періоду. Фото з приватної колекції Наталії Яковинець

Які цікаві факти з історії регіону вдалось виявити недавно?

Титульна сторінка справи про блудне життя колишнього орендного власника с. Стрільче Андрія Черняка (брата Івана Черняка – власника села Тишковичі).

В останні місяці здійснюю пошуки документів і пам’яток поза межами Волині. Наприклад вдалося визначити, що Лазар Баранович – оратор, церковний і політичний діяч другої половини ХVІІІ століття – написав некролог з приводу смерті Адама Киселя. Текст некрологу ще намагаюся отримати. Днями мій учитель історії і директор Грядівського ліцею Володимир Віталійович Томчук повідомив, що мешканка села Гряди передала йому щоденник свого предка і мешканця цього ж села 1920-х років. Залишилося лише отримати всі згадані документи для їх опрацювання. Відчуваю, що попереду ще багато нових знахідок і відкриттів.

Іконостас ХVІІІ– початку ХІХ ст. в Іоанно-Зачатівській церкві, що в Тишковичах, фото 2021 р. Автор Юрій Велінець

Чи почав писати книгу про Нововолинськ, якщо так, то про що вона буде?

На початку збору матеріалів я передбачав лише одну книгу з історії Нововолинська й округи. Проте згодом накопичилося стільки цікавої інформації, що планую здійснити поділ історії Нововолинська на чотири монографії. Процес збору по окремих монографіях з чотирьох практично завершено, приступатиму вже до написання. Ці чотири книги включатимуть детальний аналіз і розбір топонімічних назв та власне бачення волинського походження князя Володимира Великого, інформацію про суспільно-політичний, економічний і культурний розвиток краю від найдавніших часів і до сьогодення, буде розкрито побутове життя людей, розвиток церкви, просопографію Адама Киселя тощо. Сьогодні серед істориків набуло поширення дослідження загальнополітичних процесів України і Волині загалом в окремі періоди, я ж намагаюся написати дослідження, яке може стати доказом того, що невеличкий регіон нічим не гірший і має не менш захоплюючу історію через призму усіх століть.

Терикон шахти № 8., м. Нововолинськ, фото 2021 р. Автор Юрій Велінець.

Що ти радив би побачити туристам в Нововолинську та сусідніх селах?

23 серпня 2021 р. в Нововолинську з ініціативи директорки Нововолинського міського історичного музею Ірини Костюк за її розробленим туристичним маршрутом відбулася екскурсія в честь Дня Незалежності України і Дня міста. Після екскурсії зробили висновок, що в Нововолинську достатньо локацій, щоб розробити тематичні маршрути. Наприклад, окрему екскурсію по підприємствах або по церквах міста тощо. Недавно було затверджено туристичний логотип Нововолинська. Тобто Нововолинськ готується і розробляє плани для залучення туристів у наш край, який і досліджую. У нас достатньо туристичних об’єктів, які зацікавили б туристів, і в межах Нововолинська, і за ним. За межами – це, безсумнівно, Успенська церква Адама Киселя, що в Низкиничах, Іоанно-Зачатівська церква, що в Тишковичах, в якій міститься іконостас ХVІІІ-ХІХ ст. тощо. Для туристів дуже цікавими є шахтарські терикони, які для них, через подібність кольорів, асоціюються з американським Гранд-Каньйоном. Саме ж місто Нововолинськ є вже важливою пам’яткою радянської архітектури, тому, по-перше, вважаю за потрібне зберегти оригінальний вигляд міста, а по-друге, зібрати всю необхідну інформацію по основних пам’ятках міста, щоб створити певний інформаційний простір для туристів.

Щиро дякую за розмову.

Посилання на групу "Історія Нововолинської громади": https://www.facebook.com/groups/3700504373302096 

Фото з архіву Юрія Велінця

Розмовляла Тетяна Яцечко-Блаженко

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.41
  Купівля 39.41
  Продаж 39.92
 • EUR
  Купівля 42.16
  Продаж 42.89
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
18 квітня
22:54
Десятьох учасників наркоугруповання, яких днями викрили на Закарпатті, взяли під варту
Десятьох учасників наркоугруповання, яких днями викрили на Закарпатті, взяли під варту
22:42
Двоє підлітків на Закарпатті хотіли допомогти порушникам перепливти Тису човнами
Двоє підлітків на Закарпатті хотіли допомогти порушникам перепливти Тису човнами
22:25
Верховний суд України
Верховний Суд виправдав архітектора з Тернопільщини, підозрюваного в отриманні $1,5 тис. хабаря
22:00
OPINION
Микола Бандрівський
У Львові хочуть перейменувати аеропорт, а король-то несправжній... Блог Миколи Бандрівського
21:43
Рідним львівського археолога й воїна Андрія Филипчука вручили орден "За мужність"
21:25
На Донеччині загинув боєць зі Львівщини Георгій Ломарєв
На Донеччині від осколкового поранення загинув боєць зі Львівщини Георгій Ломарєв
21:06
Ексклюзив
Церква не виконала обіцянки: мешканці Пасічної висадили дерева за власний кошт
Церква не виконала обіцянки: мешканці Пасічної висадили дерева за власний кошт
20:48
Львівщина отримає від ЄС понад €15 млн на втілення екологічних проєктів
20:31
У Львові демонтують покрівлю пам'ятки архітектури без жодного паспорта об'єкта
20:15
На Рівненщині п’яний водій з малолітньою дитиною на колінах хотів відкупитися від копів за 1400 грн
19:57
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
На Волині судять жителя Херсона, який незаконно продавав автомати Калашникова
19:38
Міст у Великих Мостах на Львівщині відкрили для транспорту
Міст у Великих Мостах на Львівщині відкрили для транспорту
19:29
держдума РФ
У Тернополі трьох депутатів держдуми РФ заочно засудили до 15 років
19:11
На Прикарпатті відбулася обласна олімпіада для школярів "Як ти знаєш Біблію?"
18:53
ЗСУ загиблі
У Львові попрощаються із захисниками Віталієм Дідиком та Віталієм Яворським
18:35
На півночі Рівненщини двоє чоловіків напали на прикордонників. У чому причина
18:18
родина Гринкевичів
Суд скасував арешт частини майна Гринкевичів, яких підозрюють у махінаціях на закупівлях для ЗСУ
18:03
афіша
Пів мільйона на дрони: у Львові Дім Франка запрошує на унікальний аукціон-концерт
17:55
швидка допомога
На Закарпатті через затримку швидкої на зупинці помер чоловік: в обласному центрі меддопомоги проведуть розслідування
17:48
новини Хмельниччини
На Хмельниччині злочинці торгували наркотиками в слідчому ізоляторі, їх засудили
17:32
новини Львівщини
Через ремонт водопроводу, завтра у селі Зарудці на Львівщині не буде водопостачання
17:12
новини Львова
У Львові для дітей військових проведуть майстерклас із розпису писанок
17:01
На Закарпатті тернополянин хотів виїхати за кордон за підробленими документами
16:57
Огляд
Осінь, дощ
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 18 квітня, завтра, тиждень
16:44
У Луцьку висадили 47 дубів Шевченка 
16:39
Огляд
Зарплата понад 1,5 млн грн: що задекларував керівник інфекційної лікарні Львівщини Сергій Федоренко
16:28
новини Тернополя
Екскерівника податкової інспекції Тернополя засудили до 6 років за вимагання $40 тис. неіснуючого боргу
16:25
новини Хмельниччини
Кам’янець-Подільського мера визнали винним у правопорушеннях, пов’язаних з корупцією
16:13
сепар днр
Держзрада і тероризм: у Львові судитимуть десятьох жителів сходу України, які воювали за РФ
16:08
Оновлено
Ремінісценції.UA, ТанцТеатр "Життя"
Куди піти у Львові із 15 по 21 квітня: Ремінісценції.UA і звукові прогулянки із Остапом Мануляком
15:59
афіша
У Львові робота Центру освіти дорослих почнеться із письмотерапії з Любком Дерешем
15:58
На Волині судитимуть обвинувачених у вимаганні у військового неіснуючого боргу
15:44
новини Хмельниччини
На Хмельниччині рятувальники зняли з даху 61-річного чоловіка, якому була потрібна допомога
15:37
У війні з Росією загинув навідник кулеметників Ярослав Ломпас з Прикарпаття 
15:29
Оновлено
електроенергія
На Прикарпатті та Волині 18 квітня вводять графіки обмеження споживання електрики
15:25
новини Прикарпаття
В Івано-Франківську затримали чоловіка, який планував стати "смотрящим" за регіоном та збував психотропи
15:19
афіша
Львів'ян та гостей міста запрошують на Lviv Craft Fest
15:06
У Національному природному парку "Синевир" уперше зареєстрували найбільшого метелика Європи 
14:37
новини Закарпаття
В Ужгороді чоловік задушив знайому, його триматимуть під вартою
14:35
Ілля Євлаш
Основні зусилля під час нічної атаки окупанти направляли на Івано-Франківськ, – речник Повітряних сил
Більше новин