Залишити авто на трамвайній колії: скільки коштує зупинити громадський транспорт у Львові
Одна з головних проблем громадського транспорту у Львові — це неправильне паркування та ДТП, які можуть призупинити рух трамваїв й тролейбусів. Це не лише створює незручності для пасажирів, а й завдає фінансових збитків міському бюджету
Які штрафи та механізми притягнення до відповідальності водіїв автомобілів, що створюють затримку громадського транспорту міста Лева, з’ясовував "Еспресо.Захід".
Вузький Львів та недоотримані кошти за неуважність водіїв
Львів, із його унікальною архітектурою, також зберіг свою типову міську структуру, сформовану ще в часи Австро-Угорської імперії. У ХІХ-ХХ століттях місто розвивалося за зразком тодішніх європейських урбаністичних моделей, де у центральній частині переважають вузькі, звивисті вулиці, спроєктовані в умовах, коли основним видом транспорту були кінні вози чи пішоходи.
Такий історичний розвиток додає колориту для туристів, але водночас створює значні виклики для сучасної транспортної інфраструктури.
Невелика ширина вулиць обмежує можливості для руху автомобілів і громадського транспорту, спричиняючи затори, особливо в час пік. А коли хтось з водіїв неправильно припарковує авто чи створює ДТП, тоді у Львові періодично виникають маленькі транспортні колапси, які нівелюють графік роботи громадського транспорту. Особливо це стосується трамваїв та тролейбусів, що не можуть об’їхати проблему чи змінити свій маршрут, тому змушені чекати.
"Станом на сьогодні однією із актуальних проблем Львова є затримки у русі електротранспорту, що виникають внаслідок неправильного паркування автомобілів на трамвайній колії чи в місцях проїзду тролейбусів, або ж на шляху електротранспорту відбуваються дорожньо-транспортні пригоди", - підтверджують в управлінні транспорту ЛМР.
Там додають, що через ДТП і неправильне паркування автомобілів, ЛКП "Львівелектротранс" зазнає значних матеріальних втрат у вигляді недоотриманих доходів, які б підприємство могло отримати, якби трамвай чи тролейбуси курсували у звичному режимі.
Механізм притягнення до відповідальності
фото - Андрій Маринюк
Якщо через ДТП або неправильне паркування зупиняється рух трамваїв чи тролейбусів, ЛКП "Львівелектротранс" підраховує втрати, щоб компенсувати збитки. Для цього застосовують спеціальну формулу, яка враховує:
- кількість трамваїв або тролейбусів, які не могли рухатися;
- час простою кожного транспорту (у хвилинах);
- втрачений дохід за годину роботи кожного трамвая чи тролейбуса.
Наприклад, якщо ДТП зупинило два трамваї на 30 хвилин, а дохід одного трамвая становить за годину, припустимо, 1000 гривень, то збитки за простій у пів години для двох трамваїв будуть 1 тис. грн.
Для отримання цієї компенсації підприємство надсилає винуватцю ДТП чи неправильного паркування письмову вимогу про відшкодування. Якщо цю вимогу ігнорують або відмовляються платити, Львівелектротранс звертається до суду, щоб стягнути збитки примусово у судовому порядку.
Скільки коштів вдалося повернути
За минулий рік на рахунок Львівелектротранс поступило 480 тис. грн втрат за тимчасове закриття або перешкоджання рухові трамваїв та тролейбусів з винуватців ДТП. Найменша сума була у 340 грн, а найбільша – 7 800 грн.
У 2024 році ці показники значно зросли. Адже за перші 10 місяців сума подвоїлася у порівнянні з минулим роком.
В управлінні транспорту повідомили, що на рахунок Львівелектротранс у період з січня по жовтень поступило 999 тис. грн втрат за тимчасове закриття або перешкоджання рухові трамваїв та тролейбусів з винуватців ДТП.
Найменша сума – 500 грн. А найбільша сума становить аж 40 636 грн!
А що з маршрутками та автобусами
Ситуація з дизельним громадським транспортом (як-от маршрутки та автобуси) відрізняється від електричного у плані стягнення компенсацій за простій через різний підхід до розрахунку збитків та особливості функціонування цих видів транспорту.
Адже дизельний громадський транспорт, на відміну від трамваїв і тролейбусів, може об'їхати перешкоди, наприклад, тимчасово змінити маршрут чи рухатися іншою вулицею. Через цей їх простій не має чітко зафіксованих рамок, які можна використовувати для розрахунку збитків, щоб могти стягнути через суд грошову компенсацію.
З іншого боку, може виникнути питання, чи карають водіїв маршруток та автобусів, які створюють ДТП і самі стають причиною затримок у русі? Відповідь – ні.
"Не передбачено жодних штрафів водіям міських автобусних маршрутів за припаркований транспортний засіб в неналежному місці чи скоєння ДТП. Дані питання вирішуються напряму з автомобільними перевізниками", - повідомили в управлінні транспорту ЛМР.
Читайте також: Нова транспортна мережа та абонементи: що надалі очікувати від е-квитка у Львові
- Актуальне
- Важливе