Міжнародний день гір: 10 цікавих фактів про Карпати
Сьогодні, 11 грудня, відзначають Міжнародний день гір.
Про це повідомляє "Еспресо.Захід".
Свято Міжнародного дня гір було проголошене Генеральною Асамблеєю ООН і відзначається щороку 11 грудня, починаючи з 2003 року. У резолюції Генеральної Асамблеї світовій спільноті запропоновано організовувати цього дня заходи, які пропагують значення стабільного розвитку гірських регіонів.
Гори в нашій країні займають близько 5 % території – це українські Карпати і Кримські гори. Найвища вершина України – гора Говерла і її висота 2061 м над р. м. У Кримських горах найвищою є Роман-Кош – 1545 м.
Пропонуємо вашій увазі 10 цікавих фактів про українські Карпати:
Факт №1.
Карпати – молоді гори, сформовані в альпійську епоху горотворення, їхній вік – понад 25 мільйонів років. Саме тому в Карпатах час від часу стаються землетруси, адже гори продовжують рости.
Факт №2.
В українських Карпатах росте 20% усіх лісів України.
Факт №3.
Найбільшим озером українських Карпат є Синевир, воно розташоване на висоті 989 м над р.м. на території Закарпатської області в Межигірському районі. В народі називають "синім оком". Воно утворилося внаслідок сильного землетрусу близько 10 тисяч років тому.
Факт №4.
Найбільш вітряне місце в Карпатах – це полонина Пожижевська. Вітер зі швидкістю понад 15 м/с (54 км/год.) дує тут у середньому 120 разів щорічно. Ця полонина також є найвологішим місцем України – 1593 мм рт. ст. річних опадів.
Факт №5.
У часи середньовіччя на погаслому вулкані було збудовано Мукачівський замок.
Факт №6.
"Долина нарцисів”, що біля м. Хуст на Закарпатті, є єдиним місцем в Україні, де в природних умовах ростуть білосніжні нарциси вузьколисті. Вона сягає площею 80 га і вкрита суцільним килимом квітів. Долина є пам’яткою природи.
Факт №7.
Залізничний міст у Ворохті – один із найбільших кам'яних мостів у світі. Його загальна протяжність становить130 м, проліт має довжину 65 м. Міст зведено за часів Австро-Угорщини, 1895 року.
Факт №8.
Найнижче дерево України – верба туполиста, росте саме в Карпатах. Висота дерева сягає лише 12-15 см.
Факт №9.
Найбільш сніжний населений пункт – с. Руська Мокра на Закарпатті. Стійкий сніговий покрив лежить тут у середньому 110 днів на рік. Це зумовлено специфікою розташуванням села серед гірських хребтів, які затіняють територію села від прямих сонячних променів.
Факт №10.
У Карпатах користуються найбільшим духовим музичним інструментом – трембітою. По суті, це велика сопілка, звук якої лунає на відстані 10 кілометрів. Найбільше трембітами користуються на території Бойківщини, Буковини та Гуцульщини.
- Актуальне
- Важливе