Законопроєкт про підвищення податків можна розглядати як частину прихованої стратегії руйнування економіки. Блог голови НАПУ Ростислава Пшемінського
Посилення податкового тиску в умовах кризи може бути на руку тим силам, які прагнуть ослаблення держави зсередини
На фоні військової агресії Росії, яка спричинила значний економічний спад, український уряд активно шукає нові джерела доходів для підтримки державного бюджету. Один з таких кроків – ухвалення податкового законопроєкту №11416-д, що передбачає підвищення податкових ставок і введення додаткових зборів. Законопроєкт вже викликав резонанс серед підприємців, експертів та громадянського суспільства. Я, як підприємець, вважаю, що це рішення несе більше загроз для економіки, ніж можливих переваг.
Для чого ухвалили цей законопроєкт?
Основна мета, з якою цей законопроєкт просувається — збільшити надходження до бюджету для забезпечення фінансової підтримки війська та відновлення зруйнованих регіонів. Зростання податкового тиску, за логікою авторів законопроєкту, має підвищити надходження та стабілізувати фіскальну систему країни.
На мою думку, це хибний шлях. Підвищення податкових ставок у розпал війни та економічної кризи створює непомірний тягар для підприємців, особливо для малого та середнього бізнесу, які становлять основу української економіки.
Якими будуть наслідки для бізнесу
Законопроєкт передбачає збільшення податків для фізичних осіб-підприємців (ФОПів), а також підвищення військового збору. Для тих підприємців, хто й так намагається вижити в умовах військових дій, це додатковий фінансовий тиск, що може призвести до закриття бізнесів. Це, своєю чергою, зменшить кількість робочих місць, скоротить надходження до бюджету в довгостроковій перспективі і призведе до зростання рівня безробіття.
У зв'язку з цим, велика частина бізнесу, який і без того працює в складних умовах, може або піти "в тінь", або взагалі припинити свою діяльність. Тобто це лише посилить тінізацію економіки та створить серйозну загрозу для стійкості державних фінансів.
Інструмент знищення України?
З моєї точки зору, цей законопроєкт можна розглядати як частину прихованої стратегії руйнування української економіки. Посилення податкового тиску в умовах кризи може бути на руку тим силам, які прагнуть ослаблення держави зсередини. Неможливо виключити, що серед тих, хто просуває цей законопроєкт, є люди, які діють в інтересах ворога.
Адже у час, коли Україна відчайдушно потребує економічної стійкості, навпаки, запровадження сприятливих умов для бізнесу, а не додаткових податків, могло б допомогти підняти економіку. Натомість підвищення податкового навантаження веде до ще більшого ослаблення підприємницької активності.
Висновки
Законопроєкт №11416-д може призвести до протилежних результатів від тих, на які сподівається уряд. Замість збільшення надходжень, ми можемо зіткнутися з новою хвилею банкрутств, закриття бізнесів та зростання тіньової економіки. Це вдарить по громадянах, підприємцям та державі. Ключовим завданням має бути створення сприятливого податкового клімату, а не додатковий тиск на тих, хто намагається тримати економіку на плаву.
Ми повинні бути обережними і уважно стежити за тим, як приймаються такі рішення, аби вони не перетворилися на інструмент, який зіграє на руку ворогу, послабивши економіку та дестабілізувавши країну зсередини.
Про автора. Ростислав Пшемінський, голова "Національної асоціації підприємців України", військовослужбовець.
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів
- Актуальне
- Важливе