Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Не впевнена, чи підвальні приміщення підходять під укриття, – ексзаступниця мера Львова з гуманітарних питань Галина Слічна

20 липня, 2022 середа
14:55

Наказати підготувати школи до очного навчання – легше, ніж гарантувати безпеку дітям. У цьому переконана ексзаступниця Андрія Садового з гуманітарних питань Галина Слічна. Вона зазначає, якщо школи повернуться до офлайн-навчання, основний тягар відповідальності за безпеку учнів ляже на плечі директорів

Зміст

"Еспресо.Захід" запитав у колишньої заступниці Андрія Садового, чи реально організувати безпечне очне навчання у львівських школах, у якому стані перебувають укриття в навчальних закладах і чи можна взагалі вважати укриттями шкільні підвали.

Ви як ніхто знаєте систему освіти Львова. Зараз у цій сфері зіткнулися з неабиякими викликами. Важко всім: і дітям, і вчителям, і батькам. Спершу ковід, тепер війна. Нині багато дискусій з приводу того, має бути очне чи заочне навчання. Як, на вашу думку, має бути, і як краще для дітей? 

Потрібно внести зміни до законодавства, аби чітко розписати алгоритм, за яким дитина зможе навчатись в українському навчальному закладі. 

Я також за те, щоб діти навчались офлайн, були присутніми на уроках в школі, адже це для них самих дуже важливо. Але більш важливим є те, що діти мають навчатись у безпечних умовах. Ці умови мають бути такими, щоб, просто кажучи, батьки були спокійними, що їхня дитина в безпеці. Якщо немає гарантії безпеки для дітей, у час війни, то треба організовувати дистанційне навчання. Окрім того, дуже багато дітей перебуває ще й досі за кордоном. Тому всі моменти потрібно добре продумати і так само  на рівні держави прийняти зміни до законодавства – як діти, які перебувають за кордоном, мають навчатись онлайн і отримувати відповідні документи про навчання. Чітко розписати алгоритм, за яким дитина зможе навчатись в українському навчальному закладі. 

А як вибрати – безпека чи знання? Важко це поставити на шальки терезів, бо однаково всі хочуть мати здорових і розумних дітей.

Важливе збереження життя дитини, а освіту можна буде надолужити. Є безпечніші будівлі, як, скажімо академічна гімназія на Степана Бандери – це старий будинок, де товщина стін становить 3 метри. Є і підвальні приміщення. Якщо облаштувати там укриття належним чином (адже і виходи є з різних боків, і природна вентиляція, бо є вікна), то в такому місці діти почували б себе безпечно.

Наскільки багато таких шкіл у Львові?

Так от, шкіл, які розташовані в таких будівлях, насправді одиниці, їх у місті не так багато. В основному в нас типові школи, забудови 30-40 років тому.

Чи готові львівські школи приймати дітей у час війни? В якому стані укриття? Наскільки вони готові до того, щоб діти там сиділи, скажімо, 3-4 години восени чи взимку?

На мою особисту думку, то підвали – це взагалі не укриття. Не знаю, наскільки спокійно діти зможуть почуватися в підвальних приміщеннях. Потрібно чітко розуміти, скільки дітей у цих підвальних приміщеннях може перебувати. Адже школи у нас є і по тисячі, і по півтори тисячі дітей. Про це треба було думати раніше. Крім того, кожен заклад варто розглядати індивідуально. Персональна відповідальність за безпеку дітей лежить на керівнику навчального закладу, і саме він нестиме відповідальність за те, як будуть почуватися діти. Я розумію, що всі можуть зараз сказати – "йдемо на навчання". Але хто за це відповідатиме? Тут важко прогнозувати, враховуючи те, що відбувається і в інших містах. Насправді все дуже небезпечно. 

Є підвальні приміщення, де розміщені старі труби, інженерні мережі не в належному стані. Це треба найперше приводити до пуття, аби там не було грибка, вологості – багато нюансів. Як дитині переключатися з підвального приміщення на навчальний процес, якщо тривога триває дві години? Все це треба розписувати в деталях і над кожною дрібничкою міркувати.

Чи до повномасштабного вторгнення проводили якісь роботи, щоб привести ці укриття до більш-менш нормального стану?

До війни всі підвальні приміщення були розчищені. Все сміття чи інші речі, які заносили раніше, прибрали. Розчищені були також усі горища, непотріб вивезений. Це було зроблено в кожній школі. Наскільки ці приміщення підходять під укриття – не впевнена. В деяких школах є проблеми з інженерними мережами, просочується вода, щось полагодили.

Тема переселенців

Правильніше було б поселити переселенців у гуртожитки. Було прийнято рішення, як то кажуть, найпростіше – школи. Бо школи завжди готові і все зроблять.

Багато шкіл приймали і досі приймають внутрішньо переміщених осіб. Директори й педагоги не завжди виконували те, що їм належить за посадовими обов'язками -  і їжу готували, і навіть бійки розбороняли. Чи правильним було рішення поселити переселенців у школи, а тепер шукати, куди їх переселити?

Гадаю, поселення мало б відбуватись у гуртожитках, де для цього створені умови. Йдеться про гуртожитки від вищих навчальних закладів до коледжів. Усі вони мають гуртожитки, а діти тоді були переведені на онлайн-навчання. Тому правильніше було б поселити втікачів від війни саме туди. Було прийнято рішення, як то кажуть, найпростіше – школи. Бо школи завжди готові і все зроблять. Освітяни задіяли для цього спортивні зали, коридори, холи. А тепер питання: як їх звідти переселити, бо школи вже мали б готуватися приймати дітей на навчання. Зараз внутрішньо переміщених людей треба забирати зі шкіл максимально швидко, забезпечувати їм інші місця тимчасового проживання. 

А крім того, треба ще й обдумати позмінність навчання, бо й до війни у Львові школи були перевантажені, а тепер додались переселенці.

Тема укриттів і збирання грошей також часто виникає у чатах батьків. Місто каже, що ремонтуватиме все своїм коштом. Як реагувати батькам, коли просять усе ж здавати гроші?

Зараз я не знаю, що робиться з грошима в міській раді, яка в них фінансова ситуація, але хочу сказати, що, ймовірно, є обмежений фінансовий ресурс. Вважаю, всі мали б долучитися до цих речей. Звичайно, добровільно, бо кожному зараз важко. Але батьки можуть допомогти і руками, не мусить бути допомога грошима, хоч і це також індивідуально.

Читайте також: Очне навчання необхідне, щоб повернути батьків із дітьми з-за кордону, – Юлія Гвоздович

 Як, на вашу професійну думку, почнеться офлайн-навчання у Львові?

Думаю, про це треба говорити вже в серпні. Дивитись, яка буде ситуація і які будуть процеси. Але переконана, що зараз також потрібно дуже інтенсивно готувати як альтернативу онлайн-навчання. Тут теж є багато варіантів, але хай міськрада думає. 

У день звільнення ви написали пост, де були такі слова: "І найважливіше: пам’ятайте, що незалежно від жодних обставин - залишайся Людиною! І ще, ніколи не служіть тим, для кого ви  просто метод реалізації". Що ви мали на увазі?

Я про це, звичайно, буду говорити, коли завершиться війна. Не хочу цього коментувати, бо зараз є болючіші речі, які зачіпають особисто кожного. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:38
Огляд
Сніг
Місцями невеликий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 листопада
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:25
прощання
Львів 23 листопада попрощається із захисником Михайлом Новиком
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
Більше новин