На ініціативи Київ реагує швидше за Львів, - галеристка Олеся Домарадзька
Після Венеційської бієнале виставку "Воскресіння" львів'янина Петра Сметани в Україні першою побачить столиця
Про це інформує Еспресо.Захід.
3 лютого в Національному музеї "Київська картинна галерея" відкриється виставка "Воскресіння" львів'янина Петра Сметани. Мова про проєкт, який вперше представляв львівського художника в межах найповажнішої події у світі європейського мистецтва події - Венеційської бієнале за 127 років її існування. Виставка експонувалася у межах паралельної програми-сателіта Personal Structures Reflection 2022.
"Перемовини про те, щоб показати "Воскресіння" відразу по його поверненні в Україну, велися одночасно як з львівськими виставковими просторами, де це можна було би зробити, так і з київськими, - розповіла кураторка проєкту Петра Сметани у межах Венеційської бієнале, галеристка Олеся Домарадзька. - Йшлося про те, щоби простір, властиво, був державним, а не приватним. Бо це спосіб верифікації того, що сталося. Усі питання, чому Львів побачить проєкт Петра Сметани пізніше, ніж Київ, не до мене як його кураторки чи Івони Лобан як співорганізаторки, а до блискавичності реагування відповідальних осіб у тих чи інших культурно-мистецьких осередках. Київська картинна галерея запропонувала прийняти "Воскресіння" у себе, як тільки проєкт повернеться в Україну. Учора - 30 січня - він повернувся. Кияни знайомитимуться з ним до 5 березня. І маю великі надії, що Львів (попри не таке швидке реагування) теж захоче побачити, а як саме звучало місто на такій поважній події. Тим більше, що у Венеції Петрове "Воскресіння" не пройшло повз увагу".
"Серія робіт для бієнале у Венеції була створена на початку 2022 року, ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, - анонсував виставку Петра Сметана. - На відкритті проекту вони уже зчитувалися, як пророчі образи. У цей час росіяни почали перетворювати українські міста на руїни, а людські життя в прах. Та образи, закарбовані на полотнах, не були фантазією. Адже Україна перебуває у війні з Росією вже більше восьми років через порушення державних кордонів, анексію Криму. Від агресії цієї країни ми потерпаємо століттями. Об‘єкти, представлені на картинах - це конкретні споруди історичного значення, зокрема, завод Краян на Одещині. Ми бачимо, що наслідки тривалої бездіяльності по відношенню до спадщини такі ж страшні, як і різкий збройний напад. Події після 24 лютого в певному сенсі змусили нас народитись наново. Відкриття проекту відбувалось у час, коли в Україні святкували Великдень. У цей тиждень ми символічно об‘єднуємось у стражданнях в очікуванні Воскресіння Христа".
- У Львові у галереї "Зелена канапа" показали виставку живопису "Венеційська колекція" Петра Сметани з робіт, адресованих меценатам
- Як українське "Воскресіння" здолало Росію: уперше за 127 років Львів представлено в межах Венеційської бієнале
- Актуальне
- Важливе