У Львові відкриють вишукану "Венеційську колекцію" Петра Сметани
У Львові у галереї "Зелена канапа" відкриють виставку живопису "Венеційська колекція" Петра Сметани з робіт, адресованих меценатам
Про це інформує Еспресо.Захід
18 жовтня увечері у львівській галереї "Зелена канапа" відкриється виставка живопису "Венеційська колекція" Петра Сметани. Мова про художника, який сьогодні виставкою "Воскресіння" презентує Львів на Венеційському бієнале.
Властиво, за 127 років існування цієї найповажнішої у світі європейського мистецтва ініціативи Львів представлено уперше. А трапилося ця знакова для міста подія завдяки ініціативності та сміливості очільниці галереї "Зелена канапа", мистецтвознавиці та кураторки проєкту "Воскресіння" Олесі Домарадзької, яка не побоялася подати власну кандидатуру на кураторство українського павільйону в межах бієнале і в підсумку отримала пропозицію від Європейського культурного центру представити львівського митця в паралельній програмі-сателіті. Виставку Петра Сметани у Венеції її кураторка Олеся Домарадзька презентувала спільно зі співорганізаторкою та засновницею проєкту "Під зорею Пінзеля" Івоною Лобан попри те, що самого художника на відкритті його "Воскресіння" у Венеції не було через особливості перетину кордону в умовах війни в Україні.
Сьогоднішню експозицію у "Зеленій канапі" склали картини Петра Сметани, які художник підготував як подяку меценатам, що уможливили доїзд "Воскресіння" до чи не найромантичнішого італійського міста.
"Це незапланована виставка, - розповідає Олеся Домарадзька. - Була домовленість, що люди, які нам фінансово допоможуть з усіма організаційними справами, у підсумку отримають картину від Петра. Петро Сметана слова дотримав: 15 картин для 14 меценатів (одна картина -"вільна пташка", а раптом хтось захоче її придбати, щоби допомогти нам належним чином доставити "Воскресіння" з Венеції додому). З одного боку, можна було ці роботи просто роздати їхнім майбутнім власникам, але з іншого - як галерист, я не могла не показати їх ширшим колам. Отож вишукану "Венеційську колекцію" Петра Сметани буквально втиснула на тиждень у наш неймовірно щільний виставковий графік".
Варте уваги, що мова про картини, які намальовані спеціально для людських осель. А відтак, які не мають нічого спільного з концептуальним "Воскресінням" (про руйнацію архітектури через людське недбальство та через війну), хіба за винятком професіоналізму, з яким створені. Гірські, міські та морські пейзажі, квіти - Петро Сметана профігурував як майстер, який і в цих царинах почувається органічно.
До речі, у Венеції його "Воскресіння" експонуватиметься до 27 листопада. Як зізналася Олеся Домарадзька, на закриття проєкту за допомогою фотомитця Романа Шишака вони підготували атмосферний фільм про Петра Сметану, який запрезентують на приуроченому завершенню цьогорічного бієнале фестивалі фільмів. Фільм знятий українською з англійськими субтитрами.
"Я щиро хочу, щоб арт-ринок став прозорішим, - ділиться Олеся Домарадзька. - Відтак "Венеційська колекція", зрештою, як і представлення у Венеції Петрового "Воскресіння" - це свого роду навчальний процес для інших, коли всі карти відкриті. А поява Львова у Венеції з проєктом, який так потужно і - головне - тематично прозвучав в часи війни - це наша культурна дипломатія, завдяки якій Україна і світ стали ближчими".
- Як українське "Воскресіння" здолало Росію: уперше за 127 років Львів представлено в межах Венеційської бієнале
- Актуальне
- Важливе