Поїздка з ТЦК: як оповіщують населення у Дрогобичі
В Україні зросли темпи мобілізації, запевняють у Міністерстві оборони України. Це стало можливим через те, що кількість військовозобов'язаних, які оновили свої дані, значно перевищує потреби армії
Журналістка "Еспресо.Захід" вирушила у вояж з працівниками територіального центру комплектування та соціальної підтримки у Дрогобичі й побачила, як перевіряють чоловіків.
Ранок. Ми у Дрогобичі. Вирушаємо оповіщувати населення разом із місцевим територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. З нами в екіпажі двоє поліцейських і двоє військових ТЦК та СП.
"Їдемо містом, оповіщуємо людей, – розповідає Юрій – стрілець, помічник гранатометника, який працює в роті охорони в Дрогобицькому РТЦК та СП. – Дивимося, щоб люди не були старші за 50 років. Але можемо зупиняти і старших для перевірки військово-облікових документів. Бо ж маємо право перевіряти від 18 до 60 років. Згідно з законом, військовозобов'язані мали 60 днів, щоб стати на військовий облік".
Фото: Христина Парубій
Представники ТЦК – учасники бойових дій. Михайло Ковалів на війні ще з 2014 року, а Юрій Машталір – від початку повномасштабного вторгнення Росії. Обидва боронили Україну у складі 24-ї окремої механізованої бригади. Михайло брав участь у боях за Рубіжне у штурмовій групі, дістав поранення ноги, реабілітувався і вже збирається повертатись у військо. Юрій спочатку воював на Луганщині, а потім його підрозділ перевели на Донеччину. У липні дістав поранення під час бою. Пригадує, що тоді загинуло багато побратимів. Серед них – командир відділення, який був найкращим другом і земляком.
"Нас завжди запитують, чому ми туди не йдемо, – обурюється Юрій. – Ми пояснюємо людям, що всі працівники в роті охорони, всі наші побратими – хлопці з бойових дій. Законом було прийнято рішення перевести обмежено придатних у роти охорони. Люди думають, що ми в бойових діях не були й хочемо когось на своє місце. Вони так і говорять, але це неправда. У всіх нас є УБД".
Після короткої розмови проїжджаємо вулицею. Побачили чоловіка призовного віку. Військові перевіряють документи. Чоловік, хоч і має відстрочку, негативно сприймає представників ТЦК.
"Побачили, що чоловік фізично виглядає жваво. Це вже перший сигнал. Вийшли, згідно з чинним законодавством толерантно, ввічливо підійшли до нього, представилися та попросили показати військово-обліковий документ, – пояснює Михайло Ковалів. – Людина спочатку розгубилася, але потім прийшла до тями, показала, що має відстрочку. Ми подякували, порозумілися і працюємо далі".
Фото: Христина Парубій
Дорогою представники ТЦК зупиняють ще одного чоловіка. Він теж демонструє документи. Військові виявили, що документ протермінований. Тому дзвонили в базу "Оберіг". Нам розповіли, що там можуть перевірити інформацію про будь-якого громадянина України.
"Зараз багато людей мають бронювання чи відстрочки й носять із собою документи, – розповідає Юрій. – Раніше були без документів, а зараз у всіх, кого бачимо на вулиці, все гаразд. Рідкість, що людина могла вибігти в магазин і забути вдома документи. Але в такому випадку є база "Оберіг".
Їдемо далі. Зупиняємося біля чоловіка, який продає овочі та фрукти. Він помітно нервує. Починається словесна перепалка з представниками ТЦК. Згодом з'ясовуємо, що продавець має третю групу інвалідності.
"Людина трошечки має страх. З документами в нього все в порядку. Він має інвалідність третьої групи, оновив свої дані в РТЦК, став на облік і має зараз відтермінування на два роки, – продовжує Юрій. – Ми працюємо з людьми культурно, ввічливо і толерантно. Ставимося з повагою, як хотіли б, щоб поводилися з нами. На жаль, люди думають, що ми одних зупиняємо, інших – ні, бо в когось крутіша машина, а хтось пішохід. Ми перевіряємо всіх".
Фото: Христина ПарубійНаша поїздка з територіальним центром комплектування тривала близько двох годин. За цей час усі чоловіки, яких ми зустрічали, мали відстрочку від служби або ж бронювання. Військові зазначають: найчастіше хто ходить по вулиці, той має документи, в кого проблеми – сидять удома. Тож закликають усіх чоловіків оновлювати дані й іти служити, адже це обов'язок кожного військовозобов'язаного.
"Мені здається, що треба стати чоловіком і бути українцем, – наголошує Юрій. – Якщо ти живеш у нашій державі, треба піти, зареєструватися в регіональний центр і стати на облік. Це маленький крок, а якщо придатний, то піти й захистити насамперед свою сім'ю та родину. Потім уже державу. Бо є такі, що говорять "держава нічого не дала". То йдіть за сім'ю. У нас в державі війна і велика біда".
- Актуальне
- Важливе