Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"Ми втрачаємо час бути щасливими", – лікарка-психіатр про "залежність" від соцмереж

Мирослава Кміть
18 листопада, 2021 четвер
18:02

Сьогодні люди, не зареєстровані в соціальних мережах, є рідкістю. Мало хто не має акаунта у Facebook чи Instagram, ще менше людей не користуються месенджерами Viber і Telegram. Соцмережі вже давно стали невіддільною частиною життя сучасної людини, проте, на жаль, іноді їх стає забагато.

Зміст

Як не стати залежним від соцмереж і що робити батькам, чиї діти проводять в інтернеті забагато часу – про це та інше "Еспресо.Захід" розпитав у львівської лікарки-психіатра, психотерапевтки Софії Влох. 

Чи визнали залежність від інтернету хворобою?

У ДСМ5 (п’яте видання Діагностичного і статистичного мануала з психічних розладів) ще немає такої хвороби. Хоча вчені й лікарі дискутують, чи можна називати інтернет-залежність розладом і захворюванням. Ба більше, йдеться про суперечки, чи можна називати це явище залежністю. 

Адже залежність – це набута гостра потреба здійснювати якісь дії або вживати певні речовини, і ця поведінка зберігається, попри серйозні наслідки для соціальної, особистої чи професійної сфер. До слова, коли залежний припиняє вживати певні речовини, в нього спостерігається абстинентний синдром, тобто йому і на фізичному, і на ментальному рівнях стає погано. Оскільки в "залежних" від інтернету такої симптоматики немає, ми не можемо стверджувати, що вони захворіли. 

Як визначити, чи в людини є проблеми із "залежністю" від інтернет-мережі? 

Умовна залежність від соціальних мереж має свої критерії визначення. Так, коли в людини з’являється непереборне бажання, не пов’язане з професійною діяльністю, "сидіти" в соцмережах, коли вона не здатна контролювати час, проведений в інтернеті, й цей час постійно збільшується, то очевидно, що наявна така проблема. До критеріїв також можна додати розумове, фізичне виснаження через перебування в мережі, а ще порушення сну, концентрації уваги, часті відчуття дратівливості та занепокоєння, якщо немає змоги під’єднатися до інтернету.

Читайте також: "Лікую(сь)": психолог про роботу із залежними людьми.

Хто найбільш вразливий до такої "залежності"?

За останніми дослідженнями визначено, що найчастіше "залежності" від соцмереж піддаються підлітки чи дорослі, що мають депресивні, обсесивно-компульсивні, тривожні розлади й інші емоційні труднощі. Інтернет-залежність також може бути проявом гіперактивного розладу дефіциту уваги. 

Часто люди, що не мають жодних розладів, "тікають" у соцмережі через нудьгу, прокрастинацію, бажання отримати позитивні емоції, яких не вистачає в реальному житті. Бо ж, коли людина гортає стрічку, в кров потрапляє дофамін, який відповідає за відчуття задоволення. 

Що робити, якщо критеріїв "залежності" немає, проте є звичка часто заходити в соцмережі?

Якщо людина виявила в себе цю звичку, вважає її шкідливою і хоче позбутися, спочатку дуже важливо зрозуміти причинно-наслідковий зв’язок, чому цій людині так подобається проводити час у соцмережах. 

Потрібно відстежити, в який момент користувач відкриває додаток соціальної мережі, після яких або перед якими справами він це робить. Необхідно простежити, чи є певний тригер, після якого одразу хочеться погортати стрічку. Коли дія виконана й людина вже провела певний час у мережі, яке відчуття в неї з’являється? Чи це задоволення потреби відволіктися від монотонної роботи, чи прихована прокрастинація тощо. 

Коли людина проведе таку діагностику і знайде свій тригер (наприклад, місце чи певні почуття), дію (оновити стрічку в соціальній мережі чи погортати красиві фото) та наслідок дії (відчуття задоволення й полегшення), тоді не так важко буде позбутися звички. 

Другим кроком після дослідження ситуації є заміна звички. Наприклад, якщо заходите в соцмережі через нудьгу чи щоб відірватися від рутини, треба знайти іншу цікаву для вас справу. Так, кожного разу, коли відчуваєте нудьгу, замість смартфона до рук можна взяти книжку. 

Якщо йдеться про тривогу, то треба навчитися давати собі раду з цим відчуттям самостійно й без допоміжних засобів. Також причиною звички може бути прокрастинація перед виконанням певного завдання. Якщо це прокрастинація, раджу розбити громіздку справу на маленькі кроки та виконувати їх. І ще обов’язково запитатися у себе, чи ваша кінцева мета реалістична. 

Часто люди заходять у соцмережі, тому що бояться пропустити якийсь тренд, новину або не хочуть упустити можливості, до прикладу, вигідніше купити товар. Ці страхи пов’язані з порівнянням себе з іншими користувачами. Коли люди бачать ідеальну картинку життя інших і порівнюють її зі своєю неідеальною реальністю, виникає невпевненість в собі й неможливість асоціації себе зі своєю особистістю. А в такому випадку ми втрачаємо себе і час, аби бути щасливими. 

Звичку можна й побороти, а не просто замінити. Перестати здійснювати автоматизовані дії можна за допомогою самодисципліни. Аби замінити чи побороти звичку, потрібно поставити собі мету, але обов’язково з позитивним забарвленням. Наприклад, замість того, щоб змушувати себе менше проводити часу в соцмережах, пообіцяйте собі, проводити більше часу для себе чи рідних. Ціль по суті та сама, але емоційне забарвлення змінюється з негативного на позитивне і це впливає на успіх у боротьбі зі шкідливою звичкою. 

Що робити батькам, чиї діти забагато часу проводять у соцмережах чи інтернет-мережі?

Усе залежить від віку дитини. Американська асоціація педіатрії дає рекомендації відмовитися від перегляду контенту в інтернеті дітям віком до 18 місяців. Дітки віком від 2 років до 6 років можуть користуватися ґаджетами до години в день. Школярам можна проводити біля екрана 30-60 хвилин у будні й не більш ніж 120 хвилин на вихідних. 

До певного віку контролем дітей є батьки, тому саме вони мають встановити часові обмеження й інші домовленості з дітьми. Відповідальністю батьків також є і контент, яких споживає дитина. Адже діти віком 2-5 років не можуть свідомо обирати здоровий для їхньої психіки контент. 

Звісно, найкраще, якщо дитина звикла до таких правил з пелюшок. Проте, якщо раніше для неї не було жодних обмежень, треба бути готовими, що вона на час адаптації до нових правил протестуватиме. 

Найважливіше в такому випадку – це налаштована комунікація батьків з дітьми. Батьки мають доступно пояснити причини, знайти альтернативні й цікаві заняття. Наприклад, можна створити "меню боротьби з нудьгою", де будуть представлені заняття, які можна виконувати замість часу в соцмережах. Також час в інтернеті можна зробити винагородою за якесь виконане завдання. 

Навчання у школах онлайн та ще й дозвілля з ґаджетами – це подвійне навантаження для дітей, але правила батьківського контролю у таких ситуаціях залишаються тими самими: обмежений час, нагляд за контентом, винагорода. 

Батькам потрібно бути дуже обережними, адже сьогодні соцмережі є способом соціалізації, навчання й ми не можемо повністю відмежуватися від них. Соцмережі мають бути в житті сучасної людини, але тільки за наявності балансу. Реальне життя, в якому дорослі взаємодіють з дітьми, обмінюються емоціями й думками, важливіше. 

Читайте також: Як розповісти дитині про секс. Практичні поради сексолога.

Які ваші прогнози щодо інтернет-залежності? Чи визнають її хворобою?

Поки що інтернет-залежність не вважають хворобою, оскільки її критерії не збігаються з симптомами інших залежностей. Але є ймовірність, що для залежності від соцмереж мають визначити окремі симптоми, адже не йдеться про вживання психоактивних речовин. Думаю, якщо критерії симптомів модифікують, з часом ця зараз умовна залежність увійде до переліку психічних проблем. 

У майбутньому через поширення цієї проблеми для людей можуть бути непрості наслідки: депресії, тривожні розлади, зниження настрою. Ці наслідки можуть привести до конфліктів з рідними й друзями, порушення соціальної та професійної діяльності, безсоння, головного болю тощо. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
17:23
Огляд
Сніг
Вдень до 9° тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 25 листопада
16:52
Мобілізували на початку жовтня: на війні загинув Олег Зварич з Рівненщини
16:31
Оновлено
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
П'ять світлин природи заходу України - в десятці найкращих конкурсу "Вікі любить Землю" 2024
16:04
Померла 13-річна дівчинка з родини, яка отруїлася грибами на Тернопільщині
15:50
Львів'ян запрошують здати кров у Мобільному центрі в Дублянах
15:32
Оновлено
схема об'їзду на Левандівку
З понеділка 25 листопада частину вулиці Сяйво перекриють. Схема об'їзду
15:17
У Львові відбудеться спортивний фестиваль, спрямований на соціальну реабілітацію ветеранів
14:40
Целип Ігор
Співак з Тернопільщини заспівав у Лондоні для міністра оборони Великої Британії
14:22
На ремонт колектора у одному з львівських парків планують виділити ще п'ять млн грн
13:40
Блокування польських фермерів: прикордонники розповіли про ситуацію в пункті пропуску на Львівщині
13:37
домашнє насильство
У Львові проведуть акцію, присвячену боротьбі з насильством проти жінок
12:59
У Хмельницькому у вогні загинув 21-річний чоловік
12:22
Оркестр "INSO-Lviv" презентував власну "Академію музики"
11:58
У Львові завершили 5-річну реставрацію ротонди в Бернардинському дворику
11:26
Буковинські десантники показали роботу FPV-дронів по окупантах на Вовчанському напрямку
11:00
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 23 листопада
10:44
Біля Львова 13 вогнеборців гасили пожежу в дерев’яному будинку
10:30
В УКУ 28 листопада відбудеться благодійний книжковий ярмарок
09:57
Оновлено
світло
Львівобленерго оновило графіки вимкнень світла на 24 листопада
09:50
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 24 листопада
09:30
прощання
Львівщина 24 листопада прощається з трьома полеглими бійцями
09:06
Ексклюзив
Стати більш незалежними в побуті: як Віталій Пчолкін через проєкт "ІнваФішки" допомагає людям з інвалідністю
08:59
видобуток піщано-гравійної суміші
На Рівненщині внаслідок зсуву піску на сміттєзвалищі загинув 13-річний хлопчик
08:39
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 24 листопада
07:30
Огляд
Фортеця, якої більше немає: історія та міфи забутого Надвірнянського замку
07:20
Свята великомучениця Катерина
День ангела Катерини за новим календарем: історія свята та традиції
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
Більше новин