Інтерв’ю

"Ми втрачаємо час бути щасливими", – лікарка-психіатр про "залежність" від соцмереж

Мирослава Кміть
18 листопада, 2021 четвер
18:02

Сьогодні люди, не зареєстровані в соціальних мережах, є рідкістю. Мало хто не має акаунта у Facebook чи Instagram, ще менше людей не користуються месенджерами Viber і Telegram. Соцмережі вже давно стали невіддільною частиною життя сучасної людини, проте, на жаль, іноді їх стає забагато.

Як не стати залежним від соцмереж і що робити батькам, чиї діти проводять в інтернеті забагато часу – про це та інше "Еспресо.Захід" розпитав у львівської лікарки-психіатра, психотерапевтки Софії Влох. 

Чи визнали залежність від інтернету хворобою?

У ДСМ5 (п’яте видання Діагностичного і статистичного мануала з психічних розладів) ще немає такої хвороби. Хоча вчені й лікарі дискутують, чи можна називати інтернет-залежність розладом і захворюванням. Ба більше, йдеться про суперечки, чи можна називати це явище залежністю. 

Адже залежність – це набута гостра потреба здійснювати якісь дії або вживати певні речовини, і ця поведінка зберігається, попри серйозні наслідки для соціальної, особистої чи професійної сфер. До слова, коли залежний припиняє вживати певні речовини, в нього спостерігається абстинентний синдром, тобто йому і на фізичному, і на ментальному рівнях стає погано. Оскільки в "залежних" від інтернету такої симптоматики немає, ми не можемо стверджувати, що вони захворіли. 

Як визначити, чи в людини є проблеми із "залежністю" від інтернет-мережі? 

Умовна залежність від соціальних мереж має свої критерії визначення. Так, коли в людини з’являється непереборне бажання, не пов’язане з професійною діяльністю, "сидіти" в соцмережах, коли вона не здатна контролювати час, проведений в інтернеті, й цей час постійно збільшується, то очевидно, що наявна така проблема. До критеріїв також можна додати розумове, фізичне виснаження через перебування в мережі, а ще порушення сну, концентрації уваги, часті відчуття дратівливості та занепокоєння, якщо немає змоги під’єднатися до інтернету.

Читайте також: "Лікую(сь)": психолог про роботу із залежними людьми.

Хто найбільш вразливий до такої "залежності"?

За останніми дослідженнями визначено, що найчастіше "залежності" від соцмереж піддаються підлітки чи дорослі, що мають депресивні, обсесивно-компульсивні, тривожні розлади й інші емоційні труднощі. Інтернет-залежність також може бути проявом гіперактивного розладу дефіциту уваги. 

Часто люди, що не мають жодних розладів, "тікають" у соцмережі через нудьгу, прокрастинацію, бажання отримати позитивні емоції, яких не вистачає в реальному житті. Бо ж, коли людина гортає стрічку, в кров потрапляє дофамін, який відповідає за відчуття задоволення. 

Що робити, якщо критеріїв "залежності" немає, проте є звичка часто заходити в соцмережі?

Якщо людина виявила в себе цю звичку, вважає її шкідливою і хоче позбутися, спочатку дуже важливо зрозуміти причинно-наслідковий зв’язок, чому цій людині так подобається проводити час у соцмережах. 

Потрібно відстежити, в який момент користувач відкриває додаток соціальної мережі, після яких або перед якими справами він це робить. Необхідно простежити, чи є певний тригер, після якого одразу хочеться погортати стрічку. Коли дія виконана й людина вже провела певний час у мережі, яке відчуття в неї з’являється? Чи це задоволення потреби відволіктися від монотонної роботи, чи прихована прокрастинація тощо. 

Коли людина проведе таку діагностику і знайде свій тригер (наприклад, місце чи певні почуття), дію (оновити стрічку в соціальній мережі чи погортати красиві фото) та наслідок дії (відчуття задоволення й полегшення), тоді не так важко буде позбутися звички. 

Другим кроком після дослідження ситуації є заміна звички. Наприклад, якщо заходите в соцмережі через нудьгу чи щоб відірватися від рутини, треба знайти іншу цікаву для вас справу. Так, кожного разу, коли відчуваєте нудьгу, замість смартфона до рук можна взяти книжку. 

Якщо йдеться про тривогу, то треба навчитися давати собі раду з цим відчуттям самостійно й без допоміжних засобів. Також причиною звички може бути прокрастинація перед виконанням певного завдання. Якщо це прокрастинація, раджу розбити громіздку справу на маленькі кроки та виконувати їх. І ще обов’язково запитатися у себе, чи ваша кінцева мета реалістична. 

Часто люди заходять у соцмережі, тому що бояться пропустити якийсь тренд, новину або не хочуть упустити можливості, до прикладу, вигідніше купити товар. Ці страхи пов’язані з порівнянням себе з іншими користувачами. Коли люди бачать ідеальну картинку життя інших і порівнюють її зі своєю неідеальною реальністю, виникає невпевненість в собі й неможливість асоціації себе зі своєю особистістю. А в такому випадку ми втрачаємо себе і час, аби бути щасливими. 

Звичку можна й побороти, а не просто замінити. Перестати здійснювати автоматизовані дії можна за допомогою самодисципліни. Аби замінити чи побороти звичку, потрібно поставити собі мету, але обов’язково з позитивним забарвленням. Наприклад, замість того, щоб змушувати себе менше проводити часу в соцмережах, пообіцяйте собі, проводити більше часу для себе чи рідних. Ціль по суті та сама, але емоційне забарвлення змінюється з негативного на позитивне і це впливає на успіх у боротьбі зі шкідливою звичкою. 

Що робити батькам, чиї діти забагато часу проводять у соцмережах чи інтернет-мережі?

Усе залежить від віку дитини. Американська асоціація педіатрії дає рекомендації відмовитися від перегляду контенту в інтернеті дітям віком до 18 місяців. Дітки віком від 2 років до 6 років можуть користуватися ґаджетами до години в день. Школярам можна проводити біля екрана 30-60 хвилин у будні й не більш ніж 120 хвилин на вихідних. 

До певного віку контролем дітей є батьки, тому саме вони мають встановити часові обмеження й інші домовленості з дітьми. Відповідальністю батьків також є і контент, яких споживає дитина. Адже діти віком 2-5 років не можуть свідомо обирати здоровий для їхньої психіки контент. 

Звісно, найкраще, якщо дитина звикла до таких правил з пелюшок. Проте, якщо раніше для неї не було жодних обмежень, треба бути готовими, що вона на час адаптації до нових правил протестуватиме. 

Найважливіше в такому випадку – це налаштована комунікація батьків з дітьми. Батьки мають доступно пояснити причини, знайти альтернативні й цікаві заняття. Наприклад, можна створити "меню боротьби з нудьгою", де будуть представлені заняття, які можна виконувати замість часу в соцмережах. Також час в інтернеті можна зробити винагородою за якесь виконане завдання. 

Навчання у школах онлайн та ще й дозвілля з ґаджетами – це подвійне навантаження для дітей, але правила батьківського контролю у таких ситуаціях залишаються тими самими: обмежений час, нагляд за контентом, винагорода. 

Батькам потрібно бути дуже обережними, адже сьогодні соцмережі є способом соціалізації, навчання й ми не можемо повністю відмежуватися від них. Соцмережі мають бути в житті сучасної людини, але тільки за наявності балансу. Реальне життя, в якому дорослі взаємодіють з дітьми, обмінюються емоціями й думками, важливіше. 

Читайте також: Як розповісти дитині про секс. Практичні поради сексолога.

Які ваші прогнози щодо інтернет-залежності? Чи визнають її хворобою?

Поки що інтернет-залежність не вважають хворобою, оскільки її критерії не збігаються з симптомами інших залежностей. Але є ймовірність, що для залежності від соцмереж мають визначити окремі симптоми, адже не йдеться про вживання психоактивних речовин. Думаю, якщо критерії симптомів модифікують, з часом ця зараз умовна залежність увійде до переліку психічних проблем. 

У майбутньому через поширення цієї проблеми для людей можуть бути непрості наслідки: депресії, тривожні розлади, зниження настрою. Ці наслідки можуть привести до конфліктів з рідними й друзями, порушення соціальної та професійної діяльності, безсоння, головного болю тощо. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Читайте також:
Книгарня біля Федорова
Автор Мирослава Кміть
24 листопада, 2021 середа
По-звичайному незвичні. Книгарка, що торгує біля пам’ятника Федорову – про заробіток, "кришування" й найпопулярніші книги
камери відеонагляду
25 листопада, 2021 четвер
У Львові запрацюють ще дві камери автофіксації порушень ПДР
Андрій Піонтковський
27 листопада, 2021 субота
"Єрмак, як мінімум, має піти у відставку", – Піонтковський
Львів
+3
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.01
  Купівля 27.01
  Продаж 27.29
 • EUR
  Купівля 30.32
  Продаж 30.8
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
27 листопада
22:30
Ексклюзив
Президентський університет
Президентський університет: для чого виділяти 7,2 млрд грн на новий виш, якщо можна ці кошти використати раціональніше?
22:00
акценти
Рівень вакцинації, День пам’ять жертв Голодоморів і смерть Любомири Мандзій – акценти від "Еспресо.Захід"
21:46
Генерал Бурба виїхав з України, - Ігор Мосійчук
21:42
михайло гончар
"Ми можемо досягти достатнього видобутку власного газу, щоб не залежати від інших країн", − енергетичний експерт Михайло Гончар
21:30
Любомира Мандзій
Повідомили час прощання з Любомирою Мандзій
21:21
миколай
У львівському парку культури запрацює резиденція Святого Миколая
21:15
Турчинов
Дострокові парламентські та президентські вибори – єдиний варіант. Немає альтернативи, щоб захистити країну, – Олександр Турчинов
21:02
шевченківська премія
Завершився перший тур відбору на Шевченківську премію-2022: хто з митців Західної України пройде у другий
20:50
Турчинов
"Спецоперація із затримання "вагнерівців" планувалась ще з 2018 року", − Олександр Турчинов
20:30
ЛМР
У Львівській мерії знайшли муляж гранати
20:20
мури замку XVII ст
Археологи знайшли на Львівщині мури замку XVII ст
19:55
Ярина Коваль
Ярина Коваль. "Східна Ченстохова", катакомби-каменоломні й інші обрії Тернопілля
19:31
Карпати
Карпати виграють завершальний матч року і залишаються лідерами групи
19:05
Вакцинація
Львівщина не потрапила у п'ятірку за темпами вакцинації освітян
18:40
Голодомор
У Львові вшанували пам’ять жертв Голодоморів
18:20
Андрій Піонтковський
"Єрмак, як мінімум, має піти у відставку", – Піонтковський
17:55
Сніг у Карпатах
У горах Закарпаття мете завірюха. Відео
17:29
пам'ятники у Львові
"Я проти знесення пам’ятника Моцарту, але я проти таких методів їх встановлення", – Микола Княжицький
17:05
Поліція
На Рогатинщині під колесами автівки загинула 41-річна жінка
16:40
Буковель
Тільки для вакцинованих. Заступник МОЗ розповів про умови перебування на гірськолижних курортах
16:13
Андрій Піонтковський
"Це подібно до Ґляйвіца", – Андрій Піонтковський про можливі провокації Москви
15:44
Оновлено
Любомира Мандзій
Не стало заступниці міністра освіти і науки України Любомири Мандзій
15:19
газ
"Якщо уряд має здоровий глузд, то не допустить зриву поставок газу для бюджетників", – Роман Филипів
14:55
вшанування Личаківське кладовище
Почесною вартою та молитвою: у Львові вшанували загиблих учасників російсько-української війни
14:32
Яніна Соколова
"Зеленський вважає, що коли журналіст не поводиться, як Наталя Мосейчук, його треба уникати", − Яніна Соколова
14:07
ДТП
Влетів у фуру: на Золочівщині загинув 40-річний чоловік
13:42
Личаківське кладовище
Військові вшанували польських та українських воїнів після вандалізму на території польських поховань
13:20
вагон
"Поїзди у РФ рухаються у бік України з боєприпасами", − російський журналіст-розслідувач
13:00
На роковини Голодомору на Київщині знесли пам'ятник НКВС, куди носив квіти "Беркут"
12:55
Зеленський
Відомий львівський стендапер Процишин відреагував на пресмарафон Зеленського. Відео
12:33
"Мій юний принц"
У Чернівцях депутати просять позбавити держфінансування фільм про ЛГБТ
12:05
чадний газ
На Львівщині троє дорослих та дитина отруїлися чадним газом
12:00
Оновлено
У Новій Одесі вибухом винесло частину 5-поверхівки. Є поранені
11:43
війна на Донбасі
Президент втомився від війни. Хлопці й дівчата 8-ий рік не мають такої змоги, − ветеран Володимир Галик
11:17
ДТП, знак
Після ДТП пішохід потрапив у реанімацію. Правоохоронці встановлюють обставини подій
10:51
студрада
У Львові обрали нового студентського мера
10:26
Руслан Мостовий
У жахливій ДТП загинув екстренер ФК "Рух" Руслан Мостовий
10:03
Коронавірус в Україні
За минулу добу COVID-19 виявили у 292 львів’ян
09:41
голодомор
Львів'ян закликають запалити "Свічку пам’яті" за жертвами Голодомору
09:19
ООС
Загострення на Донбасі: окупанти вбили українського захисника
Більше новин