Матис: Акціонерне товариство в аеропорту "Львів"– прихована спроба його приватизації
Не вдалося зробити цього прямо або способом концесії, - пішли хитрішим шляхом.
Нещодавно Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України затвердило перелік державних підприємств зі сфери управління Міністерства інфраструктури, що підлягають перетворенню в акціонерні товариства. Одним з них має стати "Міжнародний аеропорт "Львів" ім. Данила Галицького". Схожа доля чекатиме і "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" та "Адміністрацію морських портів України". Перетворення планують здійснити у двотижневий термін після узгодження Кабінетом міністрів рішень про це.
Які мотиви такого кроку, чи принесе він користь державі, чи може це спроба просто "віджати" його в чиїхось інтересах, коментує для "Еспресо.Захід" колишній начальник управління інвестиційної політики ЛОДА Роман Матис.
Одне з найефективніших держпідприємств України
Львівський аеропорт - чи не єдине державне підприємство, яке показує, що, всупереч загальноприйнятому уявленню про державу як господаря, може бути успішним і прибутковим. За останні декілька років він продемонстрував, що з якісним менеджментом можна досягти ефективної роботи і в статусі держпідприємства. І це в умовах, коли держава забирає майже 80% прибутку.
Відзначу, що фінансові показники діяльності цього підприємства для міста є менш важливими. Також на другий план я б відніс і питання туризму, хоч і у цьому аспекті показники якісно зросли завдяки аеропорту. Для Львова найголовнішим є те, наскільки якісно летовище обслуговує бізнес.
Рушій розвитку бізнесу на Західній Україні
Коли ми говоримо про ті речі, які були зроблені для Львова до Євро 2012, то я завжди кажу, що найважливішим є будівництво сучасного аеропорту.
Він дав той ефект, на який початково ніхто й не розраховував. Всі бачили собі це, як забезпечення можливості прилетіти на футбол, а потім – відправлятися на відпочинок у Єгипет чи Туреччину. А зараз ми маємо розліт по цілій Європі та дві авіакомпанії, які літають у Лондон. Різниця між очікуваннями і реальністю відчутна.
Для мене особисто питання ефективного аеропорту та різноманіття напрямків нерідко було ключовим під час переговорів з бізнесом у Європі. Принаймні тональність розмови завжди повертала в кращий бік, коли потенційні партнери дізнавалися, що до нас можна швидко, зручно і без особливих зусиль долетіти. Для бізнесу це дуже важливо при виборі локації майбутніх інвестицій. Бо вони тоді розуміють, що, не дай Боже, у їхньому підрозділі у Львові стається щось таке, що вимагає їх особистої участі, то вони можуть через 2-3 години вже бути на місці та вирішувати проблему.
Читайте також: Аеропорт "Львів" став другим в Україні за кількістю перевезених пасажирів у 2020 році
Нещодавно я мав зустріч з американськими партнерами. Вони також зараз шукають варіанти для переорієнтації бізнесу після коронакризи і нові локації для розміщення своїх дистанційних офісів. І для них питання наявності аеропорту, а тим більше можливість прилетіти в місто без пересадок, чи хоча б тривалого чекання при трансфері дуже важливе.
Я зрозумів їх, перебуваючи цього тижня на Сході України з лекціями для місцевих громад. Для того, щоби добратись у Кривий Ріг, треба летіти у Київ, там чекати шість годин, долетіти у Запоріжжя і звідти ще доїхати у пункт призначення.
Створення в аеропорту Львів акціонерного товариства – спроба узурпації
Я не розумію, для чого щось змінювати у підприємстві, яке якісно працює, показує результат, успішно долає коронакризу і готується до нового етапу розвитку після неї.
Адже створення акціонерного товариства (АТ) передбачає, що буде певна кількість його учасників. Їх частки будуть у відносно вільному продажі. І чисто технічно немає перешкод, що хтось один чи певна група зможе скупити акції у інших і стати мажоритарними власниками. Тобто, у результати вийде так, що, не оголошуючи приватизацію, підприємство повністю перейде у чиєсь управління. Як на мене – це спроба узурпувати владу на цьому об'єкті. Поки не відомо, кому це потрібно, але такі ризики точно є.
Читайте також: Майже як в кращі часи. Коли й куди можна буде полетіти зі Львова
Логіка робити АТ є лише в тому випадку, якщо підприємство збиткове і жодного інвестора воно не зацікавило. В такому випадку доцільно залучати акціонерів, які куплять акції, і так з'являться обігові кошти для розвитку.
У випадку ж успішного підприємства – це є спробою віддати у приватні руки бізнес, який вже працює, щоби хтось без жодних зусиль і капіталовкладень забирав прибутки з нього.
Виглядає, що в уряді побачили, що спроба приватизації викликала велике обурення і пішли іншим, хитрішим шляхом.
Аеропорт і без акціонерів може розвиватись за рахунок власних прибутків
Звісно, аеропорту є куди розвиватись і є проблемні питання, такі як добудова та введення в експлуатацію електричної підстанції, чи розширення руліжних доріжок злітно-посадкової смуги. Але це не є великі гроші для держави. До того ж їх можна повернути з тих же прибутків аеропорту.
Якщо взяти вантажний термінал, про який останнім часом багато говорять, то тут також не потрібно змінювати форму управління. Він може бути абсолютно автономним приватним підрозділом, який з аеропортом пересікається хіба на злітно-посадковій смузі, стоянці для літаків та пункті митного контролю.
- Нагадаємо, впродовж кількох останніх років в уряді роздумують над тим, щоби приватизувати, чи віддати у концесію львівське летовище. Минулоріч, зусиллями трудового колективу та народних депутатів з Львівщини, вдалося перешкодити намірам приватизації аеропорту "Львів", проте цього року до цієї ідеї знову повертаються.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе