
Лавреатка Шевченківської премії - 2025: яким артпроєктом у Львові відома художниця Жанна Кадирова
Цьогорічну Шевченківську премію у галузі візуального мистецтва здобула художниця Жанна Кадирова, чия інсталяція "Інструмент" вже три місяці озвучує Львівський залізничний вокзал
Про мисткиню та її творіння із глибоким змістом розповідає "Еспресо.Захід".
Жанна Кадирова – лауреатка Шевченківської премії 2025
Українська художниця та скульпторка, що осмислює публічні простори, Жанна Кадирова здобула Національну премію України імені Тараса Шевченка у галузі візуального мистецтва. І стала першою жінкою, яка була відзначена у цій номінації упродовж останніх 20 років.
Премію мисткині присудили за виставку "Траєкторії польотів", презентовану у Києві у PinchukArtCentre у 2023 році. Тим часом у Львові вона також відома своєю незвичною інсталяцією "Інструмент", яка розгорнулась на залізничному вокзалі та викликала неабиякий резонанс.
Фото: nspu.com.ua
Орган з частинами російських ракет – "Інструмент" Жанни Кадирової як символ існування культури під час війни
Ця артінсталяція Жанни Кадирової оселилася на Львівському залізничному вокзалі наприкінці листопада 2024 року, прибувши з Італії. А вперше авторка презентувала її на Венеційському бієнале, де незвичайний орган побачили понад 60 тисяч людей. Це унікальний музичний інструмент, труби якого поєднані з російськими фрагментами розірваних ракетних снарядів із Київщини.
"Коли я вперше створювала цю роботу для Венеційського бієнале, була розмова про інструменталізацію культури. Про те, що часто культура використовується, щоб створити гарний імідж. І ось тут російська культура, яка прикривається літературою і балетом, а тим часом російська держава продовжує нищити цивільне населення України, і ось цей дисонанс був першопочатковим поштовхом. Але коли я побачила, як цей інструмент функціонує, я зрозуміла, що значення набагато ширше. Це і про існування культури під час війни, і про нашу силу жити, творити і залишатися тут, і про те, що мистецтво може підтримувати, і мистецтво може збирати навколо себе, і можна сумувати разом і отримувати полегшення. Насправді я думаю, ця робота має викликати персональний досвід у кожного", – розповідала художниця у коментарі "Еспресо.Захід".
Фото: Андріана Стахів
Сам орган, який став однією з серцевин артінсталяції, також не є простим інструментом. Це старовинний музичний інструмент, його вік близько 100 років і зберігався він у не менш старовинній церкві у Чехії.
Особлива органна музика зустріла вже тисячі мандрівників, які прибували на Львівський вокзал чи вирушали з нього далі. Зокрема, гімном України "Інструмент" зустрічав і українських ветеранів, які поверталися з Ігор нескорених та різними поїздами їхали далі до своїх домівок.
"Траєкторії польотів" – проєкт, який приніс Жанні Кадировій Шевченківську премію
Мистецький проєкт, за який художниця здобула цьогорічну Шевченківську премію, це персональна виставка "Траєкторії польотів", яку Жанна Кадирова презентувала у київському PinchukArtCentre і куратором якої виступив Бйорн Гельдгоф. Виставка фокусується на становленні ідентичності та самовизначенні України від минулого до сьогодення – йдеться про рух у часі та просторі.
Фотографії надані PinchukArtCentre © 2023. Фотограф: Сергій Іллін
Експозиція розгорталася у тринадцяти залах, кожен із них презентував свою історію, яка послідовно доповнює попередню. У центрі виставки – війна, її вплив на мистецтво, на життя. Разом із тим вона охоплює не лише роботи, створені під час повномасштабного вторгнення чи від початку АТО, але й дещо більш ранні твори авторки. Чимало із цих робіт власне неодноразово побували за кордоном, розповідаючи через творчість Жанни Кадирової світові про все те, що діється в Україні.
"Вона запитує себе, як на початку повномасштабного вторгнення все ще може бути корисною, як мистецтво може бути корисним, що означає творити мистецтво. Намагаючись знайти своє місце як художниці, щоб допомогти країні та одночасно створювати мистецтво, яке б репрезентативним для України і яке могло б захистити Україну як націю, як культуру, як ідентичність у світі", – розповідає про "Траєкторії польотів" куратор Бйорн Гельдгоф.
Мистецька кар’єра Жанни Кадирової
Жанна Кадирова народилася в 1981 році в Броварах на Київщині. Мисткиня живе і працює у Києві. Членкиня групи Р.Е.П. – Революційного Експериментального Простору, який виник під час Помаранчевої революції.
Мисткиня отримала низку премій та відзнак. Зокрема Премію імені Казимира Малевича та Гран-прі Kyiv Sculpture Project (обидві 2012), також Спеціальну премію (2011), Головну премію (2013) та Спеціальну премію – Future Generation Art Prize(2014), усі від PinchukArtCentre та Miami Pulse Prize (2018).
Фото: PinchukArtCentre
Загалом у художниці відбулися понад три десятки персональних виставок, а також вона брала участь у понад 130 групових. Декілька разів Жанна Кадирова представляла Україну на Венеційській бієнале.
Після початку російського повномасштабного вторгнення багато робіт авторки були присвячені саме висвітленню та осмисленню великої війни. Відомою серією художниці стала Russian Rocket 2022 – це наліпки у вигляді російських ракет, якими обстрілюють українські міста. Самостійно Жанна розклеювала їх у Європі на шибках у громадському транспорті, нагадуючи іноземцям у такий спосіб, про жахіття, наслідки, біль і травми війни, а також про те, хто є джерелом цього.



- Актуальне
- Важливе





