Кожна п’ята онкопацієнтка на Львівщині звертається за допомогою на занедбаних стадіях
Йдеться про хворих на рак шийки матки та рак грудної залози.
Про це поінформував під час пресбрифінгу генеральний директор Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Ігор Ковальчук, передає "Еспресо.Захід".
За його словами, захворюваність на рак різної локалізації зростає з року у рік. У 2021 році львівські онкологи виявили майже на 8% більше нових хворих, ніж у 2020, хоча зазвичай зростання йде на 3-4% щороку. Частково керівник профільного медзакладу пояснює це пандемією коронавірусу - у 2020 році пацієнти зволікали із зверненням до лікарів, діяли більш жорсткі карантинні обмеження, тимчасово заборонялося проведення планових операцій (хоча онкохворих ця заборона й не стосувалася).
Зараз на обліку в онкодиспансері перебуває близько 89 тисяч осіб. Це - ті пацієнти, які пройшли лікування і періодично проходять обстеження.
"Проблема №1 – пізня діагностика. Хоча порівняно з тим, що було 10 років тому, бачимо суттєві зрушення. З 250 жінок із первинно виявленим раком шийки матки, у 80 виявили cancer in situ, тобто достадійний рак. Лікування такого раку займає один день – на наступний жінка йде додому. Проблема є з тими хворими, які приходять у більш занедбаних стадіях, а це – приблизно 20% від усіх пацієнток", - зазначив Ігор Ковальчук.
Він нагадав, що найбільш сучасний метод обстеження для цієї локалізації раку – рідинна цитологія. Обстежитися можна у свого гінеколога або ж звернутися безпосередньо в онкоцентр. Однак з огляду на ріст захворюваності на COVID-19, перед цим необхідно здати ПЛР-тест.
"У 2021 році ми виявили понад 800 первинних хворих із раком грудної залози. Якщо раніше занедбаність була дуже високою (понад 40%), то торік 80% - це були пацієнтки з І і ІІ стадією. Вчасне виявлення стало можливим завдяки новому обладнанню – цифровим сучасним мамографам, на яких, крім онкоцентру, можна обстежитися у чотирьох районах Львівщини. У самому ж онкоцентрі працює 4 мамографи. Всі жінки, які бажають обстежитися, можуть зробити це у межах одного дня", - повідомив генеральний директор медзакладу.
"Раннє виявлення – це коли пухлинка має кілька міліметрів. Побачити таку можна тільки при обстеженні на сучасному цифровому обладнанні, - підкреслив лікар. - Оперативне втручання у таких випадках триває 15-20 хвилин і того ж дня пацієнтка йде додому. Проблема є тільки з тими хворими, які звертаються на занедбаних стадіях. Позавчора я оперував хвору, в якої пухлина була завбільшки у кулак. Жінка хворіє вже 3 роки, але все ще на щось сподівається, п’є трави". Ігор Ковальчук розповів, що деякі пацієнти пробують лікуватися… навіть бензином! "От тільки я не уточнював, 93 чи 95", - сумно пожартував він.
"Навіть якщо це рак - усе буде добре, - запевнив лікар. - Але треба вчасно прийти. Онкологи працюють у всіх районах. Скерувати до нас в онкоцентр може й сімейний лікар". Він наголосив, що 3 і 4 стадія передбачає проведення потужної хіміо-, променевої і гормонотерапії. Таке лікування, щоб воно мало хоч якийсь позитивний результат, триває близько півроку.
Щодня в онкоцентрі оперують близько 60 пацієнтів із раком.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе