Чи можна у Львові купити ліки за "ковідну" тисячу? Перевіряла журналістка "Еспресо.Захід"
Від сьогодні, 24 січня двічі вакциновані від COVID-19 українці віком від 60 років можуть витрачати кошти "єПідтримки" на придбання ліків. У Міністерстві охорони здоров'я запевняють: розрахуватися за медикаменти "ковідною тисячею" можна як у звичайних, так і в інтернет-аптеках.
Журналістка "Еспресо.Захід" вирішила перевірити, чи можна в аптечних закладах Львова придбати лікарські засоби та які саме. Для цього вигадала легенду, що хоче купити медикаменти для свого 60-річного батька.
Заходжу у комунальну аптеку в одному зі "спальних" районів міста. Поряд – поліклініка, тож людей тут завжди багато. Але, схоже, не сьогодні. Біля одного з віконечок старший чоловік купує препарати за програмою "Доступні ліки". У торговому залі, крім нас двох та однієї фармацевтки, - більше нікого.
"Скільки мушу доплатити?! 210 гривень?! Ні, це – надто дорого", - каже пенсіонер, насупивши брови. "Ви ж самі просили, щоб я запропонувала вам кращі ліки", - спокійно відповідає йому аптекарка, пані старшого віку. І поки вона неквапливо відносить упаковку імпортного аналогу у підсобку, нагадую чоловікові, що він міг би придбати цей препарат за "ковідну тисячу". Той повертається у мій бік і роздратовано махає рукою: "Дайте спокій! Не для пса ковбаса! Немає у мене модного тєлєфону. Ще й карточку у банку, чув, треба нову отримати. Чим їм моя не підходить, на яку мені пенсію перераховують? Все тільки ускладнюють!" Кого він має на увазі – владу чи аптеки – чоловік не уточнив.
"А ця програма ще не діє", - авторитетно "заявляє" жінка, що встала у чергу позаду мене. "Так, не діє", - додає вже інша фармацевтка, яка вийшла з підсобки і жестом запрошує мене підійти до сусіднього віконечка. "А коли почне діяти? – запитую. – Наче ж від сьогодні програма мала запрацювати?" "Не можу сказати, - знизує плечима пані по той скла. - Зайдіть на цьому тижні. Можливо, щось і зміниться".
Йду в іншу аптеку. Приватну. Покупців тут більше, тож вирішую зачекати на вулиці. Жінка, яка була у черзі переді мною, купує зубну пасту та вату. Чоловік, що стоїть до сусіднього віконечка, розраховується за препарат для зниження тиску. "Так, у нас можна придбати ліки за кошти програми "єПідтримка". Але ви - перша, хто звернувся сьогодні з таким проханням", - натягнуто усміхається аптекарка. Зиркаю на годину. 10.50. Аптека працює з 8.00. "Відразу попереджаю: це буде довго, бо я не знаю, чи система пропустить всі ліки. У вас є список, що ви хочете купити? Картку маєте?" – запитує. "Ліки купуватиме мій батько. А я пішла "у розвідку", - пояснюю. Або мені так здалося, або фармацевтка й справді полегшено зітхнула: "Тоді приходьте з карткою. Будемо пробувати". За моєю спиною нетерпляче переминається з ноги на ноги новий покупець. Виходжу на вулицю і йду в аптеку через дорогу навпроти.
"Чим можу допомогти?" – ввічливо запитує аптекарка, вправним рухом натягнувши маску на ніс. "Хотіла б придбати ліки за програмою "єПідтримка". Можна?" – цікавлюся. Фармацевтка ствердно киває головою. "Це нічого, що купує не тато, а я?" – уточнюю. "Нічого. Але якщо він розплачується за покупки з телефону, то потрібен його телефон. Якщо ж оформив картку у банку, то потрібна картка. Може сам прийти, а можете й ви замість нього купити, - дивлячись на мене поверх окулярів, пояснює аптекарка. – Це – не наш клопіт перевіряти вік людини. Це роблять банки, коли видають картки, з яких і відбуваються платежі". Запевняє: придбати можна будь-які наявні в аптеці ліки, як вітчизняні, так і імпортні. Але якщо це – рецептурні препарати, мусить бути рецепт. Не можна купити вітаміни, харчові та дієтичні добавки.
Розраховуючись коштами з програми "єПідтримка" ви можете з подивом для себе дізнатися, що ваші ліки насправді не ліки, а… БАД. Багато хто з нас не надає цьому значення: чи це лікарський засіб, чи харчова або дієтична добавка.
На відміну від медичних препаратів, БАДи з 2015 року не проходять процедури державної реєстрації. Їх якість та безпечність підтверджується в інший, більш простий спосіб. Тож якщо у виробника є можливість полегшити собі життя, охоче нею користується.
Не можна витратити "ковідну" тисячу на вироби медичного призначення: вату, бинт, марлю, контейнери для зберігання біологічних рідин, медичні маски, хірургічні рукавички, підгузники і дитячі пелюшки, компресійний трикотаж, шприци та голки, катетери тощо. Не можна придбати й медичну техніку: тонометри, інгалятори, термометри, глюкометри, пульсоксиметри. Аптекарі вбачають у цьому недопрацювання уряду. "Майже всі старші люди у нас – гіпертоніки. Багато хворих на діабет. Далеко не кожен з них може дозволити собі купити новий тонометр чи глюкометр. А "єПідтримка" могла б допомогти вирішити цю проблему, - переконана фармацевтка з 27-річним стажем, пані Леся. - Уявіть, як 80-річна бабуся, яка зазвичай нічого крім копацилу за 17 гривень і еналаприлу за 12 не купує, бо у неї немає грошей, буде намагатися набрати товару на 1000 гривень".
Отримати віртуальну картку "єПідтримка" можна у 9 українських банках: А-Банку, Альфа-банку, Восток банку, Монобанку, Ощадбанку, Райфайзен, ПриватБанку, Укргазбанку та Izibank. А от пластикову – лише у двох: Альфа-банку та Монобанку. Перед цим необхідно отримати два щеплення від COVID-19, завантажити на своєму смартфоні додаток "Дія", згенерувати електронний "ковідний" сертифікат і подати заявку на отримання виплат.
В уряді нагадують: після відкриття картки, гроші з неї необхідно використати протягом 4 місяців. Якщо людина не вкладеться у встановлений ліміт, невикористані кошти повернуться назад у державний бюджет.
Також влада обіцяє, що з ІІІ кварталу цього року скористатися "єПідтримкою" зможуть і ті люди, які не мають смартфону та/або не користуються додатком "Дія".
Щодо інтернет-аптек, наразі вони ще не включилися активно у продаж ліків за кошти цієї програми. На багатьох сайтах така опція за станом на понеділок, 24 січня була відсутня.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе