Блокада пунктів пропуску: ексочільник Львівської митниці закликає запровадити санкції до організаторів протесту
Левко Прокіпчук зареєстрував петицію про застосування санкцій до осіб, причетних до блокування пунктів пропуску у Польщі
Про це експерт з питань практичного застосування митного законодавства у UA.CONSULTING та колишній очільник Львівської митниці Левко Прокіпчук розповів у коментарі "Еспресо.Захід".
"З метою захисту національної безпеки України, прошу Президента України невідкладно ініціювати на засіданні Ради національної безпеки та оборони питання про застосування санкцій (зокрема, але не виключно обмеження торговельних операцій; обмеження, часткове чи повне припинення транзиту та перевезень територією України зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань; відмова в наданні та скасування віз резидентам іноземних держав, застосування інших заборон в’їзду на територію України; заборона діяльності на території України) проти Rafal Mekler, Witold Tumanowicz, Tomasz Borkowski, Lukasz Bialasz, а також інших громадян, які своїми діями унеможливлювали повернення в Україну тисяч громадян України, а також юридичних осіб, де вони є керівниками чи кінцевими бенефіціарами", – йдеться у тексті петиції, яка за першу добу набрала понад 3000 підписів.
Це позиція не усіх польських перевізників, а лише кільканадцяти осіб
"Цю блокаду пунктів пропуску ми називаємо "протести польських перевізників". Треба розуміти, що це не позиція Польщі чи польських перевізників загалом. Це кільканадцять осіб, які заблокували пункти пропуску і фактично можна сказати навіть взяли заручники наших перевізників. Тому саме вони мають нести персональну відповідальність за свої дії", – каже Левко Прокіпчук.
Ідея петиції щодо застосування персональних санкцій до протестувальників виникла на основі його досвіду з розблокування кордону в Україні кількарічної давності.
“У 2016 році, коли Польща на місяць призупинила в’їзд за картами поляка, у Львівській області теж блокували кордони. Якщо не помиляюсь, тоді планувався приїзд папи Римського у Краків, тож Польща з міркувань безпеки призупинила дію карт поляка. Ми намагались донести протестувальникам, що це рішення Польщі і ми не маємо до цього стосунку. Але часом до блокувальників логічні аргументи не доходять, – каже Левко Прокіпчук. – Через цю блокаду не могли перетнути кордон ні українці, які мали візи, ні громадяни Польщі не могли повернутись додому. Ми почали обговорювати з тодішнім послом можливість скасувати в'їзду до Польщі особам, які організовували блокування. І подали цю інформацію у ЗМІ, аби люди розуміли, що їх очікує. І фактично на наступний день після оприлюднення цієї інформації, люди, які блокували дорогу до пунктів пропуску розійшлись, бо розуміли якими можуть бути наслідки конкретно для них. Ситуація з блокуванням кордонів у Польщі – дзеркальна. Об’єднання по 5-10 автомобілів блокують дорогу до Корчової, Гребенного та Дорогуська. Правоохоронні органи, органи служби безпеки, МЗС у співпраці з польською стороною зможуть встановити, хто брав участь у блокуванні і застосувати санкції конкретно до них".
Одним з аргументів, чому вони вдались до протесту було те, що польські вантажівки, які привезли товар в Україну, змушені довго чекати на повернення порожнього транспорту до Польщі. Їм запропонували відкрити ще кілька пунктів пропуску для проїзду порожніх тірів, а в Ягодині запустити можливість пропускати порожні вантажівки. Виявилось, що їх це не цікавить
Це політична акція, розрахована на поляків
Один з найактивніших організаторів протестів на кордоні – Рафал Меклер. Він є представником політичної партії Конфедерація. Навесні він уже брав участь у блокуванні кордону у Дорогуську під приводом начебто драконівських штрафів, які в Україні масово накладають на польських водіїв, що потім виявилось брехнею.
"Щодо Меклера, то це – чиста політика, там немає жодної економіки. Він як представник Конфедерації вибрав зручний цього "згромадження". У Польщі зараз своєрідний вакуум влади. Чинна влада жодних дій з припинення цього розблокування вже не чинитиме, а нова ще не може. І на цьому фоні він намагається підняти значимість своєї організації, – каже Левко Прокіпчук. – Наш заступник міністра інфраструктури Сергій Деркач їздив до них на переговори. Одним з аргументів, чому вони вдались до протесту було те, що польські вантажівки, які привезли товар в Україну, змушені довго чекати на повернення порожнього транспорту до Польщі. Їм запропонували відкрити ще кілька пунктів пропуску для проїзду порожніх тірів, а в Ягодині запустити можливість пропускати порожні вантажівки. Виявилось, що їх це не цікавить. Вони заявляють, що треба відновити дозволи. Але відновлення дозволів залежить не від України, і не від Польщі. Такі рішення приймають на рівні Брюсселя. Тобто вони ставлять до України вимоги, які замідомо неможливо здійснити. Але Меклер намагається показати, що він бореться за права поляків".
Блокада пунктів пропуску завдає збитків на мільйони
Перевізники, які блокують кордони, не можуть не розуміти, що черги на кордоні, у яких змушені стояти і польські, і українські водії, пов’язані з тим, що основна частина вантажів, які раніше йшли морем, тепер переправляють залізничним і автотранспортом.
"Якби повноцінно працювали порти, такої кількості вантажних перевезень автотранспортом не було б. Тепер через ці протести руйнуються ланцюги постачань. Це особливо б’є по імпортоорієнтованих галузях – тих, які залежать від імпортної сировини чи комплектуючих. А також для тих, які експортують сировину. Це мільйонні збитки, – каже Левко Прокіпчук. – При цьому страждає не виключно український бізнес. Європейський так само страждає, в тому числі і польський, який не може свій товар доставити в Україну або навпаки з України до Польщі".
-
Наприкінці жовтня стало відомо, що польські перевізники збираються блокувати на кордон з Україною. Причина – надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.
-
У зв'язку з цим Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України ініціювало зустріч з Польщею та Єврокомісією. У ДПСУ вже також прокоментували ймовірне блокування кордону.
-
Крім того, Україна направила Польщі офіційну ноту через наміри польських перевізників розпочати страйк на українсько-польському кордоні.
-
6 листопада, польські перевізники розпочали страйк на польсько-українському кордоні. Відтак ускладнено рух для вантажівок.
-
Віцеголова Ради Польсько-української господарчої палати та голова торгово-промислової палати Львівщини Дмитро Афтанас заявив, що усі вимоги польських перевізників виконати неможливо, але іншого шляху як переговори – немає.
- Актуальне
- Важливе