Еспресо. Захід
Ексклюзив

Авто – як піч, дитина – як забута парасолька

Зоряна Круль
2 липня, 2021 п'ятниця
14:42

Як українці у спеку залишають дітей в автомобілях просто неба і до яких наслідків це призводить.

Роблячи закупи в супермаркеті, ви, напевно, не раз чули, як адміністрація в гучномовець оголошувала номер машини з проханням до власника підійти до свого автомобіля. Можливо, людина просто неправильно припаркувалася, заблокувавши виїзд іншим авто. Але часто причиною є… забуті в автівці діти. Залишають і дошкільнят, і немовлят – ненавмисно й навмисно. 

У світі щороку фіксують велику кількість смертей дітей у припаркованих авто, і ця цифра постійно зростає. Що робити, якщо ви помітили дитину, зачинену в автівці, а поряд немає нікого з дорослих? Як довго малюк може залишатися в нагрітій сонцем "бляшанці", температура всередині якої підвищується буквально щохвилини, і до яких наслідків може призвести така легковажність з боку батьків, "Еспресо.Захід" розповіла керівниця навчального проєкту #iKiD, експертка та консультантка з безпеки дітей Олена Лізвінська (на фото).

Фото з архіву Олени Лізвінської

Пані Олена розповідає: їй довелося кілька разів розшукувати батьків, які у спеку залишали свою дитину саму в машині. 

"Можливо, сонце перемістилося і авто випадково опинилося на спеці. Можливо, іншого місця для парковки не знайшлося. Можливо, батьки поспішали і припаркувалися, де було ближче. Варіантів багато. Але потрібно розуміти: якщо ви залишаєте дитину саму в автівці, ви наражаєте малечу на смертельну небезпеку. Помиляєтеся, якщо думаєте, що за 20-40 хвилин з дитиною в зачиненому авто нічого погано не трапиться, що за цей час вона добре виспиться, а ви зможете залагодити свої справи, швидко купити все необхідне (при цьому уникнути дитячих капризів і криків) ще й спокійно випити кави у кафе", – каже експертка з безпеки. 

Важко уявити собі ситуації, щоб батьки могли забути свою дитину в авто. Але, можливо, якщо у вас – троє дітей, і одну треба відвезти до дитсадка, іншу – до школи, з третьою поїхати до лікаря, а після цього – на роботу, голова може й не працювати як слід…

У моїй практиці траплялися ситуації, коли дитину й справді випадково забували в машині на паркінгу. Щоб подібного не трапилося, раджу батькам завжди класти на заднє сидіння всі речі, без яких вони не можуть обійтися після виходу з машини (наприклад, дамську сумочку). Кладіть в автокрісло іграшку й перекладайте її на переднє сидіння, коли садите дитину в автокрісло. Виробіть звичку оглядати автівку перед тим, як її закрити.

Але в більшості випадків дитину залишають в авто свідомо, аби "швиденько" купити харчі чи "недовго" переговорити з кимось. Чому так відбувається?

По-перше, раніше в людей не було такої кількості автівок. По-друге, сильно змінився клімат: літо тепер дуже спекотне, майже як в Італії чи Ізраїлі, а ми до такого не звикли. По-третє, у нас з'явилася величезна кількість торгівельно-розважальних центрів, які створюють умови, аби людина довше залишалася на їхній території, не зауважуючи цього. Тож досить часто вона втрачає відчуття часу. Здається, що зайшла в ТРЦ буквально кілька хвилин тому, хоча насправді минуло вже півгодини. Цього може виявитися достатньо, щоб змістилося сонце. Або щоб у припарковане авто в'їхав інший автомобіль. Чи щоб спалахнула сама автівка. Або ж щоб дитинка, намагаючись вибратися з автокрісла, заплуталася в ременях безпеки. Був у моїй багаторічній практиці такий випадок. Молоді батьки вирішили не будити тримісячне немовля й залишили його в автомобілі на парковці. Дитя перебувало в дитячому автокріслі. Коли дорослі повернулися з магазину, в немовляти вже було відсутнє дихання. Врятувати його, на жаль, не вдалося… 

Більшість автокрісел фіксують дитинку у п’яти місцях, для того, щоб вона під час руху автівки перебувала в безпеці. Уявіть собі стан дитини, коли вона прокидається, розплющує оченята і бачить, що сама в авто, а відстебнутися не може. Я вам зараз описую цю ситуацію, а в самої – аж мурахи по шкірі. Тебе фактично прив’язали, а найдорожчої людини поруч немає. Це – жах! Ти кричиш, але ніхто не чує. Ще й якщо не дай Боже спека і сонце світить просто в очі – вся ця купа факторів не лише спричиняє величезний емоційний, фізичний і психологічний стрес, а й може становити реальну загрозу для життя дитини!

А здавалося б, авто – безпечне місце. Ми ж не залишаємо дитину на лавці у парку.

Люди часто купують автівки, які вже були у вжитку. Тож є висока вірогідність того, що у такому авто не все працюватиме на 100%… 

У нас звикли турбуватися про тварин, бо "собачка про себе не зможе подбати". Що стосується діток (особливо дошкільного віку), то маємо величезну прогалину в цьому питанні, оскільки батьки не оцінюють реальної загрози, а діти теж не можуть про себе самостійно подбати.

Наполовину опустити скло – не варіант?

Не варіант із двох причин. По-перше, ми маємо розуміти, що відчинене вікно – це шлях для злодіїв, аби вони потенційно мали змогу дістатися до автівки і викрасти її разом із дитиною. Ситуація: мама залишила трирічну дівчинку в машині. Машину разом з дитиною викрали зловмисники. Дівчинку висадили на трасі за 20 км від місця викрадення. 

По-друге, привідчиненого вікна недостатньо для охолодження. Після того, як ви залишите авто на сонці, температура в ньому суттєво підвищиться вже за 5-10 хвилин. Але погана новина не тільки в цьому. Температура надалі зростатиме! При цьому величезне значення має колір авто – що він темніший, то швидше нагріватиметься машина. 

Навіть якщо ви повідчиняєте навстіж усі дверцята, в автівці буде спекотно. Щоб температура спала, цього буде замало – потрібно ще від'їхати у затінок. Сідати в таку машину, щоб продовжити рух, можна не раніше, ніж через 20-30 хвилин. 

Ми вирішили поставити експеримент: залишили автівку просто неба, на сонці на цілий день, а всередині – термометр, який міг показувати температуру до +60°С. Так от, цей термометр… луснув! 

Дані надала Олена Лізвінська

А кондиціонер?

З ним також може щось піти не так. По-перше, внаслідок тривалого впливу високої температури він може просто зламатися. А по-друге, може бути іскра, він може спалахнути. 

Нещодавно був випадок, коли батьки на автостанції пішли по каву, залишивши дитину в автівці, а машина раптово почала горіти. І тільки завдяки тому, що працівники автозаправної станції вчасно це помітили і що під рукою в них були вогнегасники, вдалося запобігти трагедії та врятувати дівчинку. Батьки у цей час були недалеко, на відстані 50 м від авто, а уявіть, що це – ТРЦ, що дитина – в автівці на стоянці, і ця автівка починає палати. Стоянки розраховані на велику кількість паркувальних місць. Є камери відеоспостереження, але хто пильнує за тим, залишили дитину в авто, чи ні? Питання без відповіді… 

Тобто дитину не можна залишити без нагляду навіть на 2-3 хвилини? Наприклад, припаркувати авто на обочині і швиденько збігати в аптеку за ліками.

Добре, ви залишили її на 2-3 хвилини, але ще кілька хвилин забрала важлива розмова телефоном. Не виключено ж, що хтось вам зателефонує. Якщо щось піде не так, що ви будете робити? От ви повернетеся, а дитини в авто немає. Або на цьому місці, де ви припаркувалися, автівки вже немає – зникла. Або машина почала горіти. Якщо дитина загине, що ви будете робити?! Ви як батько чи мати житимете з цим тягарем решту свого життя! Життя дитини – безцінне, але через те, що в нас часто з'являються інші, важливі пріоритети, батьки часто забувають про те, що долі секунди можуть коштувати їхній дитині життя, і потім назад не перемотаєш, не натиснеш на кнопочку, промовивши: "Тепер буде все добре". 

Ви можете прийняти рішення – наражати свою дитину на небезпеку чи не наражати, залишати без нагляду чи не залишати. Якщо ви не повернетеся так швидко, як планували, якщо в цей момент, щось трапиться з дитиною, коли вас не буде поряд, що ви робитимете? Не забувайте, що крім моральної, у нас є ще кримінальна відповідальність. До досягнення дитиною повноліття, саме батьки відповідають за її здоров'я та життя. Навіть якщо вам незручно, навіть якщо дитина спить і ви не хочете її будити, навіть якщо у вас двоє, троє чи п’ятеро дітей, і всі вас смикають, усі нараз вередують – беріть їх зі собою, куди б не йшли!

Якщо діток двоє і, наприклад, одній шість рочків, а іншій – два, старшу не залишаємо наглядати за молодшою? Бо деякі батьки таке практикують.

Це – перекладання відповідальності з дорослого на дитину. Дитина в такому віці не здатна себе контролювати, а що вона робитиме з дворічним братиком чи сестричкою? Уявіть, що в машину хтось вріжеться або що вона почне палати. Ці ризики не варті того, щоб відлучитися у своїх справах на кілька хвилин. За присутності батьків дітям загрожує менша небезпека, ніж коли вона залишаються без нагляду.   


Фото: Star Weekly

Якщо ми стали свідками такої ситуації, що дитину залишили саму в авто, як діяти? На що потрібно звернути особливу увагу?  

Дитина потребує вашої допомоги у кількох випадках:

  1. Якщо вона плаче, кричить, тисне ручками або б'є кулачками об скло, намагається його опустити.

  2. Автівка почала рух, але всередині, крім дитини, нікого з дорослих немає.

  3. В авто, яке стоїть на сонці (або ж дитина перебуває сама в повністю закритій автівці, при цьому може працювати двигун), дитина пристебнута в автокріслі і може здатися, що вона спить, але при цьому ви зауважили, що дитина змокріла. Є велика ймовірність, що вона – в непритомному стані. Дитина, якщо з нею все гаразд у плані фізіології, не сидітиме спокійно на місці.

Потрібно активно діяти: 

  1. Зробіть так, щоб спрацювала сигналізація автівки. 

  2. Якщо вас двоє, хай хтось біжить у торговельний центр до адміністрації, щоб розпочати пошуки власника автівки. Інша людина в цей час має залишатися поряд і намагатися відчинити вікно або ж розбити скло для того, щоб надати дитинці невідкладну допомогу: віднести в тінь, напоїти (якщо дитина при свідомості) й обмити водою, зняти з неї зайвий одяг. 

  3. Після того, як дістанете малюка з авто, відразу викликайте "швидку". Для цього набирайте 103, а не 03 чи 112, бо у паніці люди часто тиснуть не на ті кнопки. 

  4. Після цього викличте поліцейських, коротко описавши їм ситуацію. 

  5. Бажано також подбати про власну безпеку, тобто заручитися підтримкою свідків, адже дуже часто потім буває, що батьки починають скандалити. Мовляв, нічого страшного не трапилося. Їх не було поряд з дитиною "якихось п’ять хвилин", але якщо переглянути запис з камер відеоспостереження, то дуже чітко видно, що дорослий був відсутній не 5, не 10 і навіть не 15 хвилин. Але оскільки батьки психологічно не були готові до такого розвитку подій або ж не хочуть, щоб розгорівся скандал (бо хтось зі свідків може пізніше опублікувати відео з місця події у соціальних мережах), починають репетувати на тих, хто фактично врятував життя їхньому сину чи доньці. Дуже важко сказати "дякую" в ситуації, коли ти припустився помилки. А наші дорослі (особливо батьки) вважають, що вони не помиляються, все знають і про все дбають заздалегідь.  

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.28
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
19:15
На Закарпатті прикордонники з пострілами затримали шістьох чоловіків, які планували втекти до Угорщини
Львів'янин намагався втекти у Молдову, але змок, змерз та зламав ногу
18:49
свічка
На фронті загинув 48-річний закарпатець Віталій Староста
18:18
автівка з контрабандою
Прикордонники знайшли в автівці закарпатця сховок з контрабандними цигарками
17:50
Огляд
хмарно
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 20 квітня, завтра, тиждень
17:18
ФК Буковина Чернівці
Футбольний клуб "Буковина" з великим рахунком переміг у матчі проти запорізької команди
16:53
жінки ЗСУ
Львівські бійці влаштували справжнє полювання на техніку ворога
16:21
ТЦК
Вистрілив у землю, щоб захиститися: на Буковині група цивільних напала на працівника ТЦК
15:51
Оновлено
Валерій Тарасенко
Львів'яни 20 квітня попрощалися із загиблим воїном Валерієм Тарасенком
15:35
землетрус
Поблизу Коломиї на Івано-Франківщині зафіксували землетрус
15:08
пункт пропуску Рава-Руська
У пункті пропуску "Рава-Руська – Гребенне" частково відновлять рух вантажівок
14:46
Ірина Верещук
Ірина Верещук прокоментувала чутки про призначення її головою Тернопільської ОВА
14:30
Бельгія
Бельгійське місто Мехелен стало новим побратимом Львова
14:06
Десятки дітей із прифронтових регіонів прибули на оздоровлення на Прикарпаття
13:51
У центрі Львові відкрили фермерський ярмарок
13:28
Оновлено
благодійний аукціон "Сила мистецтва" у Львові
Куди піти у Львові із 15 по 21 квітня: передвеликодній Тлум&Крам та Автостопом по музичній галактиці
13:16
На Буковині розбудують і реконструюють 6 пунктів пропуску на українсько-румунському кордоні
12:57
Румунія кордон
Добудують автодорогу, стратегічну для НАТО: за два роки Румунію і Україну з'єднає автомагістраль
12:43
пшениця зерно
Харківський бізнесмен планував експортувати пшеницю на 9,2 млн грн за фальшивими документами
12:26
У Ворохті на Прикарпатті вночі горів готель
У Ворохті на Прикарпатті вночі горів готель: пожежу гасили 3 години
12:14
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 19 квітня
12:06
Огляд
суспільство
Як прикрасити паску до Великодня: найцікавіші варіанти декору
11:36
Львів’янин до смерті побив власну матір
Львів’янин до смерті побив власну матір
11:10
Ексклюзив
Гуманітарна допомога
Були випадки, що звіти про гуманітарну допомогу зникали з системи, – керівник ГО "Нескорені" Олександр Лабецький
10:42
Медика – Шегині
Рух вантажівок відновлено: польські фермери розблокували два пункти пропуску
10:20
Ексклюзив
військовий Іван з позивним Кардан
Місцеві на Луганщині постійно здавали позиції ЗСУ, – військовий Іван
10:01
KOLABA, Наталка Карпа і блогерка з Волині Аліна Жук переспівали "Зеленеє жито"
Старий хіт на новий лад: KOLABA, Наталка Карпа і блогерка з Волині Аліна Жук переспівали "Зеленеє жито"
09:31
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 20 квітня
09:13
інцидент з ТЦК в Ужгороді
В Ужгороді група жінок накинулася на працівників ТЦК, які хотіли відвезти чоловіка у військкомат
08:50
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 20 квітня, і завтра
08:35
Ексклюзив
Оксана Мороз
Звідки взявся тренд "я ухилянт" та чи працює Остап Стахів на російські ІПСО. Розмова з Оксаною Мороз
2024, п'ятниця
19 квітня
22:57
Це питання можна вирішити, - румунський посадовець про потяг з Чернівців до Сучави
22:39
На Закарпатті 24-річний чоловік може отримати до 15 років тюрми через вбивство жінки
22:30
Андрій Садовий з дружиною
Регулятор азартних ігор виписав компанії дружини Андрія Садового штраф у 5 млн грн
22:20
сказ кіт
На Прикарпатті виявили сказ у домашнього кота, який покусав господаря
22:00
Денис Снігур
У Львові відкрили пам'ятну дошку загиблому прикордоннику Денису Снігуру
21:38
Посадовцю Львівспецкомунтрансу, який переправляв ухилянтів за кордон, обрано запобіжний захід
21:20
У Львові зіштовхнулися два трамваї
21:03
книги
За три роки з бібліотек Франківщини вилучили понад 1,5 млн російськомовних видань
20:45
У Луцькому районі внаслідок ДТП травмувалося троє людей
Біля Луцька двоє неповнолітніх на мотоциклі наїхали на пішохода, усіх трьох госпіталізували
20:26
"Карпати", Мирон Маркевич
Мирон Маркевич розкритикував футболістів "Карпат" після поразки від "Інгульця"
Більше новин