Еспресо. Захід

Радісне Євангеліє від Оксанки

Ірина Березовська
21 березня, 2021 неділя
14:46

Дівчинка з ДЦП вчиться малювати ікони у стародавній візантійській техніці.

Кажуть, ікони - це Євангеліє для тих, хто не вміє читати. Тому той, хто береться малювати ікону, мусить сам добре знати Євангеліє, щоб могти розповісти його іншим. Своє особливе Євангеліє можуть оповісти діти, які приходять у першу в Україні інклюзивну школу іконопису "Квітка Середньовіччя" у Львові.

Ми познайомилися з 12-річною Оксанкою і її мамою Олею на одному із занять школи. Навчає тут цього нехитрого заняття знаний іконописець Андрій Майовець. У дівчинки - ДЦП. Щосуботи, у вільний від шкільних уроків час, вона з мамою їздить на іконописну школу і малює свою першу в житті ікону. За штурмана - мама. І ось на п’ятому уроці дівчинка уже золотить німб архангелу Гавриїлу. Саме за цим заняттям "Еспресо.Захід" і застав Оксанку.

Повні шухляди позитиву

Оксанка - очікувана донечка у своїй родині. У неї є старша сестричка, тож коли народилася Оксанка і лікарі діагностували у неї ДЦП, сім'я об'єдналася довкола порятунку крихітки. Оксанці зробили всі можливі операції для покращення її стану, дівчинка отримує сучасну реабілітацію. І це дало результат - дівчинка навчається у звичайній школі разом зі своїми однолітками.

"Можливо, зараз ми уже дійшли до прийняття хвороби. Стало легше, живемо з тим, що маємо. Бо у перші роки ти щось шукаєш, з чимось невидимим борешся, плекаєш надії на одужання, всюди його шукаєш, а його нема або все йде не зовсім за твоїм планом. Коли ти все це вже відпускаєш і розумієш, що треба жити так, як є, стає легше і взагалі інакше. Коли я зрозуміла, що у нас є, зрозуміла, що мушу облаштувати побут для донечки. Ми навчилися жити з цим. Кожна людина з хворобою проходить п'ять стадій прийняття. Чим швидше це відбудеться, тим краще для людини. Облаштували наш побут для потреб Оксанки і зажили спокійним життям", - роздумує мама Оля.

Окрема історія - арт-терапія. У житті Оксанки мистецтво було чи не від раннього дитинства. Мама Оля використовує всі можливі нагоди для розвитку дрібної моторики -  вони відвідують чимало майстер-класів, які тільки можуть знайти, хоча дівчинка не може довго писати чи малювати, у неї швидко втомлюються руки.

Читайте також: "Побачили табуретку й уявили собі ікону": подружжя зі Львова створює дивовижні ікони зі старих меблів

"Ми почали малювати піском і нитками, оскільки це розвиває дрібну моторику. Це дуже корисно для таких дітей, як наша Оксанка. У підсумку - вдома у нас уже стін не вистачає для робіт Оксанки, то вже шухляди повні картин", - каже пані Оля.

Оксанка залюбки показує свої роботи. Кольори просто вражають - її гама дуже життєствердна, позитивна. Сукні у принцес завжди насичені, яскраві, пейзажі - весняні, а квіти - соковиті і на піку цвітіння. 

"Я її морально підтримую. Ніколи не розмовляю з донькою у формі ультиматумів, змушувань. Часто так буває, що ми, батьки, часто думаємо, що це наші діти хочуть чимось займатись, а насправді хочемо ми, щоб наші діти малювали, танцювали чи займалися спортом. Але це не так. Я стараюся слухати Оксанку, давати їй можливість обирати, чим займатися. Мені взагалі здається, що то не я її підтримую, а вона мене. У Оксанки ніколи немає нічого поганого, все завжди добре. Можливо, саме тому її малюнки завжди яскраві. Я вже звикла до Оксанчиної гами, але нам всі кажуть, що в неї дуже позитивні кольори", - каже мама маленької художниці.

Коні, поні, єдинороги і ірландські коби

Чи не найбільше малює Оксанка коней, поні і єдинорогів. На ці нехитрі сюжети художницю надихають заняття з іпотерапії. 

"Наші дні минають цікаво. Стараюся щось цікаве організовувати для доньки. Школа, далі -малювання, реабілітаційні заняття. Це все заповнює наш день. Завдяки Оксанці я навчилася водити машину. Ми їздимо на іпотерапію (заняття з конями). ми печемо, малюємо. У нас всі мультики про коней, всі історії про коней і малюнки часто теж. Улітку часто беремо машину, бутерброди для пікніка і їдемо на іподром. Маємо такий час для себе. Оксанка вдосталь накатається, отримує повно вражень, а потім вдома малює коників", - пояснює мама Оля, доки Оксанка малює.

Але коли мова заходить про коней, Оксанка не втримує і відволікається.

Читайте також: ''Внутрішній світ Стефані'': як молода лікарка з дитячої реанімації "Охматдиту" створює неймовірні ілюстрації

"Планую купити собі конюшню, коли виросту і завести собі одного коника, свого власного. Я вже навіть знайшла улюблену породу в google - ірландський коб. То низькоросла порода і вони дуже спокійні. На них можна кататися верхи і вони дуже дружелюбні”, - каже Оксанка. 

Дівчинка і малює, і розповідає.

"Я починала малювати звичайні картини. Коли мені було 3-4 роки. А ше я шию на картоні ниточкою і роблю картини з пісочку. В основному мені чомусь найкраще вдаються принцеси, поні і єдинороги", - каже дівчинка. 

Радісний ангел від Оксанки

Але є в Оксанки і її мами Олі одне заняття, яке просто полонило їх обох. Мама дізналася про іконописну школу "Квітка Середньовіччя", в якій можуть займатися діти з інклюзією. І мама, і Оксанка не побоялися і вирішили спробувати.

"Мені знайомі порекомендували Андрія і його школу. Ми спробували, але я не думала, що ми справимося. Але коли побачила зацікавлення Оксанки, то підтримала її. І ось ми вже маємо сьогодні п'яте заняття", - каже мама.

Уже п’яту суботу Оксанка малює ікону архангела Гавриїла - того самого, який приносить людям радісні новини від Бога.  

"Мені стало цікаво. Він мені із самого початку найбільше сподобався на зразку - архангел Гавриїл, тому я погодилася його малювати. То не так просто, як ви собі думаєте - сіла і намалювала, як поні чи принцесу. Треба добре попрацювати над іконою, щоб щось вийшло. Я вже пройшла п'ять етапів і далі буду малювати", - каже дівчинка.

Оксанка уже має готовий рисунок, вона приступила до кольорових елементів, а сьогодні саме час золотити німб радісному ангелу. Дівчинка тричі наносить спеціальний клей для золота для німбів. Щоб золото приклеїлося, клей треба наносити тричі з перервою по 15 хвилин. Оксанка акуратно наносить шар за шаром і поглядає на годинник.

"Оксанка напам'ять знає, як робити жовткову емульсію, як перевіряти, чи на іконі добре виконаний рисунок. Оксанка робила все дуже сумлінно і уважно. Різні учні у мене є. Хтось приходить і більше не повертається. двоє-троє відмовляються уже після першого уроку, бо думають, що відразу принесуть додому готову ікону, як після більшості майстерок. З іконописом так не вийде", - підтримує свою ученицю викладач школи іконопису Андрій Майовець.

Іконописець старається передати своїм учням давню візантійську методику іконописання. Тут багато технологічних процесів. Звичайно, викладач допомогає учням у процесі, але візантійський іконопис - це не про швидкий результат.

"Стараюся зробити всю брудну роботу, щоб учням було легше. У групі у вайбері даю необхідний теоретичний матеріал. Хочу, щоб людина розуміла, що робить", - переконаний Андрій.

Читайте також: "Хай святий Миколай думає, а не я!": п'ять історій про сучасні дива улюбленого святого дітвори з Дому святого Миколая у Львові

Тому якщо ви думаєте, що Оксанці легко, ви помиляєтеся. От хоч би з фарбами. Відкрити тюбик акрилової фарби і відразу приступити до діла - це може і дитина. У візантійській техніці все складніше.

"Ми малюємо натуральною фарбою з перетертих пігментів напівдорогоцінного каміння - наприклад, малахіту. У сухому стані порошок розводять у шприці з жовтковою емульсією. Жовток треба промити у чистій воді. До жовтка додаємо три частини води, крапельку оцту і змішуємо з пігментом. Оцет потрібен, щоб фарба не псувалася", - пояснює Оксанка, доки сохне клей на її іконі. До речі, усі ці процеси Оксанка робила сама. Мама Оля страхувала дівчинку на випадок, якщо щось піде не так.

"Оксанка дуже відповідальна. Я сама часто над тим думаю. Мені часто стає встидно, бо думаю, що вже все, більше так не можу. Але потім дивлюся на Оксанку і розумію, що ще багато можу. Я - доросла людина, мені нічого не бракує, значить, справлюся. Такі, як Оксанка - чисті люди, вони не вміють хитрувати, вигадувати, вираховувати", - каже пані Оля.

Радісний архангел Оксанки ще потребує терпіння і клопіткої роботи. Після золочення дівчинка буде лакувати золотий німб Гавриїла, далі - ще не один шар мінеральних фарб, які треба наносити дуже акуратно, складочка за складочкою, висвітлювати лик… Але вже на п’ятому уроці зрозуміло, що радості і терпіння дівчинці вистачить, щоб Гавриїл уже зовсім скоро оселився у їх з мамою Олею домівці. "Повісимо ікону над ліжком Оксанки", - каже мама дівчинки.

  • Нагадаємо, вперше в Україні львівська молодь з інклюзією пише ікони.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.4
    Купівля 39.4
    Продаж 39.85
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
22:58
На Буковині митники вилучили понад 1000 заборонених ароматизованих е-сигарет
22:40
Через змову фірм медзаклад Тернополя переплатив 1 млн грн за телевізійні послуги
22:21
У селі біля Львова незаконно зрубали понад сотню дерев
На Хмельниччині судитимуть чоловіка, який незаконно зрізав 31 дерево на 450 тис. грн
22:02
Новини Західної України
Буковинцю, який за €6,5 тис. переправляв ухилянтів до Молдови, повідомлено про підозру
21:54
вогняна веселка у Франківську
У Франківську зафіксували рідкісне природне явище. Фото
21:43
100 окрема механізована бригада
"Завдаємо окупантам колосальних втрат": волинську 100-ту ОМБр передислокували на Донеччину
21:25
На Львівщині у кількох містах і селах не буде газу. Адреси
21:18
Оновлено
"Крихкіші за скло": колекція ікон на склі Остапа Лозинського
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: "Атомна русалка" й благодійні читання з поетом і військовим Артуром Дронем
21:07
онлайн-шахрайство
Шахраї видурили в мешканців Рівненщини понад 140 тис. грн
20:50
У Львові побільшає велопішохідних переходів. Де вони з’являться
20:37
Оновлено
"Завершується тестовий період", - Москаленко про затори з Сихова в бік центру Львова через зміни ОДР
20:33
новини Закарпаття
На Закарпатті зіткнулися дві автівки: поліція розслідує обставини ДТП
20:08
новини Хмельниччини
У Хмельницькому група людей збувала синтетичні наркотики, їм загрожує до 10 років ув’язнення
20:00
Огляд
Які будинки у Львові найвищі. Рейтинг багатоповерхівок над рівнем моря
19:49
ГМО
Чи вирощують в Україні ГМО-рослини. Роз'яснення Держпродспоживслужби Львівщини
19:35
новини Хмельницького
Водій, який на смерть збив чоловіка та втік з місця події у Хмельницькому, проведе за ґратами 6,5 років
19:25
Долина ірисів
Не лише Долина нарцисів: топ-10 квіткових маршрутів на Закарпатті від "професора з окопу" Федора Шандора
19:12
новини Львівщини
Ймовірна причина займання - кип'ятильник: на Стрийщині в пожежі загинула жінка
19:09
школа у Розгірче
Недобудовану школу на Львівщині продали за 10% початкової ціни
18:55
Львів 25 квітня прощатиметься із загиблим захисником Євгеном Ковпаком
18:39
Огляд
новини Львова
Вербна неділя у Львові: розклад святкових богослужінь у катедральних храмах міста
18:30
На Закарпатті чоловік поцупив банківську картку у пенсіонера та майже рік нею розраховувався у магазинах
18:13
дитячий садок
В громаді на Львівщині влітку припинять роботу всі дитячі садки
17:55
У Луцьку маршрутка врізалася у Ford, постраждала водійка легковика
17:39
До Львова з концертом приїде німецька легенда електронної музики SCHILLER
17:23
Огляд
ЗСУ
Як можна звільнитися з військової служби в час воєнного стану
17:10
УКУ
В УКУ прокоментували новий закон про реформу вищої освіти
16:56
прикордонники, прикордонник, перевірка документів
Жінка, яку розшукує поліція за підозрою у кількох злочинах, намагалася втекти до Словаччини
16:42
Житель Одещини і медпрацівниця з Рівненщини виготовляли ухилянтам фіктивні документи про інвалідність
Житель Одещини і медпрацівниця з Рівненщини виготовляли ухилянтам фіктивні документи про інвалідність
16:30
У Львові у Національному музеї покажуть "Пісню пісень" Ольги Погрібної-Кох 
16:24
Огляд
Осінь, дощ
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 24 квітня, завтра, тиждень
16:08
Житло для переселенців
У Луцьку затвердили новий порядок надання житла переселенцям
15:57
Олексій Хоміч і Олексій Стахорський
На Донеччині загинули двоє воїнів з Волині – Олексій Хоміч і Олексій Стахорський
15:41
гранати
Закарпатець зберігав вдома бойові гранати, зброю вилучила поліція
15:23
Отець Роман Мірчук
Відійшов у засвіти отець Роман Мірчук – митрофорний протоієрей і похресник Степана Бандери
15:10
Біля кордону з Румунією затримали авто з трьома ухилянтами 
14:58
наркотики
Подружжя зі Львівщини організувало наркобізнес, у них вилучили товару на 1 млн грн
14:49
електросамокати у Львові
Під Львовом сталася ДТП з інспекторкою податкової й дітьми на самокаті 
14:41
У Львові затримали військового, який за хабар обіцяв влаштувати мобілізованого у тилову частину
У Львові затримали військового, який за хабар обіцяв влаштувати мобілізованого у тилову частину
14:25
цистерна для пального
У "Шегинях" митники конфіскували в рівненських бізнесменів цистерну для пального
Більше новин