Менше хворіємо на COVID-19 чи просто менше тестуємося?

Зоряна Круль
13 січня, 2021 середа
13:49

За охопленням тестуваннями на коронавірус Україна перебуває на останньому місці в Європі. При цьому кожен четвертий тест у нас – позитивний.

З грудня захворюваність на COVID-19 в Україні пішла на спад. Принаймні, це випливає з офіційної статистики. Поряд з тим зменшується й кількість тестувань. Незважаючи на планку, яку виставив Кабмін у 100 тисяч ПЛР-тестів на добу, таких досліджень проводимо у 3-4 рази менше.     

Обсяги тестувань Україна нарощувала до листопада. Після того, як 28 листопада була зафіксована рекордна кількість нових випадків захворювання - 16 294 (того дня Міністерство охорони здоров'я України відзвітувало про 43 458 проведених ПЛР і 23 890 ІФА-тестів), крива охоплення тестуваннями поповзла донизу.

Згідно з інформацією міністра охорони здоров'я Максима Степанова, 4 грудня в Україні було проведено 48 028 ПЛР та 26 852 ІФА-тестів, і вже після цієї дати спостерігається тенденція до зменшення кількості проведених лабораторних досліджень на COVID-19. Можна припустити, що це пов’язано з новорічно-різдвяними святами. Мовляв, лабораторії працюють не на повну потужність. Та й пацієнти тестуються неохоче – якщо перебіг хвороби не важкий, скерування на дослідження у сімейних лікарів не вимагають, а тим паче не поспішають оплатити такий аналіз з власної кишені. Але що ми бачимо по датах?

25 грудня (у державне свято) було проведено 37 873 ПЛР та 21 001 ІФА-тестів. Напередодні Нового року – 30 і 31 грудня – 35 504 ПЛР та 17 242 ІФА-тестів і 38 932 ПЛР та 19 615 ІФА-тестів, відповідно.

Станом на 1 січня інформація про тестування відсутня. 2 січня МОЗ повідомив про проведення 14 975 ПЛР і 2 955 ІФА-тестів. 6 і 7 січня – про 34 938 ПЛР і 18 030 та 37 287 ПЛР і 17 151 ІФА-тестів відповідно.   

Різке зменшення кількості тестувань за останній місяць фіксувалося 28 грудня, 3 та 11 січня. Загалом у ці дні було проведено лише 14-16 тисяч досліджень на коронавірус, з них трохи більше 12 тисяч ПЛР-тестів з обіцяних урядом 100 тисяч! Слід зазначити, що тільки результат ПЛР-тесту є підставою для постановки діагнозу, оскільки це дослідження є найбільш точним. Тест імуноферментного аналізу є менш інформативним, вирізняється більшим відсотком хибно негативних результатів, а при позитивному (імуноглобулінів М, які виробляються виключно у гострій фазі захворювання) – вимагає підтвердження у вигляді ПЛР-тесту.

На Львівщині в останні два тижні щодоби проводять у середньому 1100 ПЛР-тестувань. Для порівняння, в останні два тижні грудня проводилося по 1200-1400. У пік захворюваності на COVID-19 – по півтори тисячі (у період з 30 листопада по 4 грудня) і понад 1700 (у період з 23 по 29 листопада).

Відтак, зменшення кількості хворих на коронавірус можна пояснити зменшенням кількості тестувань.

Є ще один аспект, на який рідко звертають увагу, оцінюючи динаміку поширення вірусу. Існує таке поняття як "коефіцієнт виявлених випадків", який в Україні залишається стабільно високим. ВООЗ рекомендує утримувати цей показник на рівні 5%. Тобто зі 100 проведених тестів лише п’ять можуть бути позитивними – тільки за такої умови можна стверджувати, що країна контролює епідситуацію. В Україні цей коефіцієнт станом на 10 січня становить 27%. Тобто з чотирьох тестів один – позитивний. Це – трохи краще, ніж у Болівії та Мексиці, де позитивний – майже кожен другий тест. Але не порівняти з Південною Кореєю, Австралією та Уругваєм, де хворого при проведенні тестування виявляють в одному випадку зі 100 і рідше.

З цього випливає, що розповсюдження вірусу своєю системою тестувань Україна контролює найгірше в Європі. Крім України, ВООЗ також рекомендує наростити обсяги тестувань Словачинні, де COVID-19 підтверджується у 23,3% випадків, Польщі (у 19,8%), Румунії (у 16,2%) та Угорщині (в 11,2%).  

Здавалося б, розрив між Україною і, скажімо, Словаччиною чи Польщею - невеликий. Але погляньмо, скільки тестів на 1000 населення проводять у сусідніх з нами країнах. У Польщі це - 1,21, Румунії – 1,41, Угорщині – 1,94, Росії – 2,07, Словаччині – 2,13 (по Молдові та Білорусії – дані відсутні). В Україні на 1000 населення проводять 0,5 тесту, і це – найменше в Європі. Тобто з 8000 громадян тестуємо чотирьох і в одного з них – виявляємо коронавірус. Цікаво, якою була б статистика, якби протестували не чотирьох, а 40, як це роблять у Чехії (у цій країні проводять 5,46 тестів на 1000 населення)?

Водночас заради справедливості слід додати, що лікарні в Україні не є перевантажені. Як випливає з офіційних даних, жодна не завантажена на 100%. Небажанням звертатися по допомогу цього не поясниш. Як би там не було, а якщо хворий почне задихатися, йому таки викличуть "швидку". Хоча станом на минулий тиждень третину пацієнтів, яка перебувала на стаціонарному лікуванні, доправили до лікарні вже у важкому або критичному стані.   

"Якщо до лікарів буде звертатися більше людей, які підлягають обстеженню, то й більша кількість буде тестуватися"

Чому в Україні почали проводити менше тестувань на коронавірус, і чи існує перспектива, що ситуація з діагностикою COVID-19 найближчим часом зміниться? Про це "Еспресо.Захід" запитав головну епідеміологиню Львівщини, директорку Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Наталію Іванченко (Тімко).

Чому в останні 6-7 тижнів спостерігається динаміка зменшення кількості проведених тестів на коронавірус? Сімейні лікарі не дають скерувань чи це пацієнти не звертаються? 

- На позавчорашньому брифінгу міністр охорони здоров'я звернувся до сімейних лікарів, аби вони всіх пацієнтів з ознаками гострого респіраторного захворювання скеровували на обстеження методом ПЛР (у грудні цей був пункт був внесений у стандарт надання допомоги "ковідним" хворим, як обов’язковий. – Авт.). А пацієнти при появі ознак ГРВІ (навіть якщо переконані, що це – не COVID-19) – зверталися до свого сімейного лікаря. Звичайно, обстеження не лікує. Але людина повинна знати, що вона, наприклад, контактувала з хворим і тепер мусить залишитися вдома на самоізоляції впродовж наступних 14 днів. По-друге, спостереження сімейного лікаря забезпечить своєчасне реагування у разі виникнення ускладнень. Так ми уникнемо важкого перебігу захворювання, пізнього звернення і, відповідно, пізньої госпіталізації.

Ми (лікарі) працюємо згідно з чинним законодавством. Існують чіткі критерії, кого ми обстежуємо. Якщо до лікарів буде звертатися більше людей, які підлягають обстеженню, то й більша кількість буде тестуватися.

 Дефіциту тестів не буде?

- Ні, скільки людей звернеться, стільки тестів й зробимо.

Чи є різниця між ПЛР та ІФА-тестами? Адже проводять і ті, й інші.

- ПРЛ дозволяє визначити, чи виділяє людина вірус на цей момент і ПЛР є підставою для постановки діагнозу. ІФА – допоміжний метод діагностики. Імуноглобуліни М формуються, як правило, через 7 днів після початку хвороби, імуноглобуліни G – з 14-ого дня. Наприклад, людина звернулася до лікаря, коли вже не виділяє РНК і ПЛР у неї негативний. Але у неї є пневмонія, є ознаки ураження легень на КТ. Їй роблять ІФА і знаходять антитіла. Відповідно, тоді вже лікар знає, що його пацієнт хворів на коронавірус.

А якщо цей аналіз показує гостру фазу захворювання, пацієнт додатково скеровується на ПЛР-тест?

- Якщо виявляємо імуноглобуліни М, скеровуємо таку людину на ПЛР-тест, щоб знати, чи заразна вона, чи вже ні.     

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Читайте також:
12 квітня, 2021 понедiлок
Львівщина – у трійці лідерів в Україні за кількістю хворих на COVID-19
скіпальський
10 квітня, 2021 субота
"У випадку війни з Росією небезпечний удар може бути у спину" – ексзаступник голови СБУ
мама та брат Блаженнішого Святослава
12 квітня, 2021 понедiлок
На 74 році життя померла мама Блаженнішого Святослава
Львів
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.79
  Купівля 27.79
  Продаж 28.03
 • EUR
  Купівля 32.93
  Продаж 33.34
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
12 квітня
21:00
акценти
Пожежа біля Львова, скільки заробляють ректори та інші акценти від "Еспресо.Захід"
20:34
сміття
У Бориславі ліквідували стихійне сміттєзвалище
20:00
Університет
Вісім факультетів Університету Франка – у сотні найкращих факультетів України за версією Forbes

Опитування

Чи вірите Ви, що до кінця року більшість українців буде вакцинована?
19:41
комісія ЛОР
ЛОР виділить кошти для відділення трансплантації кісткового мозку в дитячій лікарні
19:18
пожежа
Через підпал трави біля Львова згоріли два автобуси
19:07
Гарнізонний храм
У Львові відновили реставрацію головного фасаду храму св. апостолів Петра і Павла
18:50
Ігор Солонинко
Арештували все майно: завершився суд у справі Ігоря Солонинка
18:43
Жовква
Жовква може стати "столицею". Держслужбу охорони культурної спадщини планують перенести на Львівщину
18:26
мисливець
Застрелив собаку. Червоноградські прокурори відкрили кримінальне провадження проти "гицля"
18:14
вертоліт
Третю пацієнтку з інсультом доставили з Турківщини гелікоптером
18:00
Купи вербу – допоможи сиротам і військовим: у Гарнізонному храмі стартувала акція "Благодійна верба"
17:44
Журналістика та соціологія: студентки "Львівської політехніки" стали лауреатками Всеукраїнського конкурсу наукових робіт
17:32
коронавірус
Частка хворих дітей стрімко зростає, – Наталія Іванченко
17:16
Лисик
Євген Лисик дочекався альбому через 30 років після своєї смерті
17:00
підпільний цех
У Яворівському районі Львівщини викрили підпільне виробництво горілки на мільйони гривень
16:50
сад Франка
Бо так хотів Франко: у Львові відновлюють сад навколо оселі Каменяра
16:36
З видом на… військовий об'єкт. Академія Сухопутних військ зведе багатоповерхівку поруч з бронетанковим заводом
16:31
лікарня на Орлика
Дитяча лікарня проти створення медичного об'єднання у Львові, – відкритий лист колективу
16:25
24 тис. пачок цигарок. Польські митники затримали велетенську партію контрабанди з України
16:15
коронавірус
Іванченко про вихід Львівщини з "червоної" зони до Великодня: "Сподіватися марно"
16:09
опалення
У Львові триватиме опалювальний сезон
15:58
лікарня
Ще три лікарні на Львівщині відкриють відділення для ковідних хворих
15:43
Четверо ветеранів АТО зі Львова візьмуть участь у Іграх нескорених
15:33
сільничка
Львівські хірурги врятували 1,5-річну дівчинку, в якої палець застряг у сільничці
15:19
Ще одна сусідня зі Львівщиною область стала "жовтою"
15:11
перерахунок пенсій
З вересня пенсію додому приноситимуть лише особам з І групою інвалідності та тим, кому за 80
15:03
Під особняки: на аукціон виставили п'ять ділянок на вулиці Роксоляни
14:53
літаки в аеропорту
Львів на порозі нового туристичного сезону. Що було найпопулярнішим і яких новинок слід очікувати
14:35
"гаряча лінія" для протидії залежностей
У Львові запрацювала "гаряча лінія" для протидії залежностям
14:17
Донбас
На Донбасі від ворожої кулі загинув український боєць
13:59
Карантин у Львові
Завтра у Львові вирішать, чи послаблювати карантин
13:38
Велодоріжка
На завершення велодоріжки на Чорновола бракує майже 10 мільйонів
13:20
Любомир Сколоздра
У Львові помер відомий лікар, син знаменитого скульптора
13:01
У Львові спіймали банду, яка крала металеві опори на будовах
12:42
Інфографіка
гроші
Скільки заробляють ректори львівських вишів?
12:24
операція
Львівські нейрохірурги майже 10 годин оперували 4-річного хлопчика зі складною пухлиною
12:00
сортування сміття
5 років після Грибовицької трагедії: чи сортують у Львові сміття?
11:41
пожежа в автобусі
У Дрогобичі під час руху загорівся рейсовий автобус, є постраждалий
11:17
пластовий прапор
З нагоди Дня першої пластової присяги: у Львові біля Ратуші підняли пластовий прапор
10:55
суд
Суд визнав недійсними результати довиборів на 87-му окрузі
Більше новин