Еспресо. Захід

Знайти причетність: археологи представили результати досліджень Звенигорода

Марія Масюк
29 грудня, 2020 вiвторок
15:30

Цьогоріч розкопали дитинець княжого міста.

Про це повідомляє "Еспресо.Захід".

Людина прагне відчувати під ногами ґрунт. Та щоб позбутися білих плям минулого і мати аргументи на майбутнє, треба цей ґрунт розуміти. У прямому сенсі. Цим і займаються археологи у Звенигороді: шар за шаром досліджують культурні епохи й оцифровують знайдене, щоб у віртуальній реальності відтворити давнє місто. 
Користуємось моментом теплої зими й за кілька днів до нового року можемо безпосередньо побачити розкопаний дитинець колишньої княжої столиці. Місцеві, які працюють неподалік бастіону, сміються і лякають тим, що наше взуття не витримає болота. Особливо чоловіки втішаються з білих кросівок оператора. Колега запевняє, що все буде добре. "Всі так кажуть на початку. Коли спускаються, то вже не такі довольні", – гукає чоловік.

Підіймаємось на бастіон і спускаємось до головної площі Звенигорода, у яму, де працювали дослідники. На підошвах вже кількасантиметровий шар землі та глини.

Керівниця заповідника "Давній Звенигород" Наталя Войцещук розповідає, що тут команда науково-дослідного центру "Експедиція рятівної археологічної служби" пережила і радощі, й стреси. Та дослідження дитинця, які відбуваються у межах облаштування історико-культурного парку "Давній Звенигород", завершили. Директорка сподівається, що через кілька років вони матимуть мільйонного туриста.

Докторка історичних наук Віра Гупало та керівниця "Рятівної археологічної служби" зазначає, що цьогорічні розкопки у Звенигороді – це чергова ланка ланцюжка досліджень у місті, що тривають понад 150 років. 
"Звенигород є настільки цікавою та унікальною пам'яткою, що кожен дослідник, який проводив тут розкопки, був приречений на відкриття. Щоб було зрозуміліше, зроблю маленький екскурс у часі. Після того, як Звенигород знищили монголо-татари, рештки території передавали у володіння різним шляхетським родам. Вони зводили тут маєтки, але забудова ніде не показана. З картографічних матеріалів знаємо, що у 17-18 століттях тут був панський будинок, на найвищому місці, а пагорб вважали штучним утворенням", – каже Віра Гупало.
У радянський період рештки маєтків та все, що залишилося від княжого Звенигорода, поступово нищили, облаштовуючи… тваринницький комплекс. Пані Гупало зазначає, що 1975-го вперше започаткували дослідження найвищого пагорба. Виявилося, що він є справжнім, а ті нашарування, які вдалося відкрити археологам, показують історію забудови як княжого періоду, так і наступних історичних епох.
"Маємо багатошарову культурну пам'ятку, але, на жаль, так склалося, що уся документація досліджень не дійшла до наших днів. Є лише усні свідчення. Тривали дискусії, чи були тут об'єкти білокам'яних будівель. Цьогорічні розкопки мали на меті завершити всі суперечки", – розповідає науковиця.

Археологам вдалося розкопати ґрунт до материкових покладів, які складаються з жовто-лимонної глини, насиченої залізними фрагментами. Є тут брили вапняку, молюски різної форми.

Віра Гупало розповідає, що їм вдалося відкрили два будівельні горизонти укріплень, які існували у княжу добу. Жінка показує на зріз ґрунту, де є сліди червоної глини. Це наслідки пожежі, що знищила дерев'яні укріплення. 

Несподіванкою стало відкриття фундаментів споруди 17-18 століття, які можна побачити на місці розкопок. Це доводить існування білокам’яних будівель у Звенигороді. Тут знайшли наконечники стріл, посуд, підвісні печатки, фрагменти лампадок. Також розкопали рештки останків чоловіка. Віра припускає, що це міг бути оборонець, який стояв на валу і захищав Звенигород від монголо-татар 1241 року. Щодо уламків посуду, то він є цікавим, бо трапляється тільки у Звенигороді. У науковій термінології є навіть "миски звенигородського типу". 

Результати досліджень використовують насамперед у віртуальній реальності. Проте є різні думки, як закрити яму на бастіоні. Ймовірно, вона буде під склом. 

Навколо дитинця побудують альтанки легкого типу. Площу, передбачену для них, також вже вивчили. На ній знайшли рештки господарських об’єктів, ключі, горна. Віра пояснює, що їхнім завданням є якомога менше втручатися в культурні шари.

Директор приватного підприємства "Белзький мур" Василь Петрик каже, що тут реалізують унікальну можливість: спробують створити масштабний парк "Давній Звенигород". 

"У майбутніх дослідженнях зможемо вибудувати досконалу наукову візію Звенигорода – стольного міста княжої доби, яке є важливим свідченням нашої історії, нашої вагомості в історичному процесі як в контексті Європи, так і в контексті світової цивілізації. Романська архітектура часто для дослідників закінчується на кордоні між Україною та Польщею. Україна не входить в контекст світової романської архітектури, бо про це мало знають, мало пишуть", – каже Василь Петрик.

Юрій Преподобний – співзасновник компанії "Скайрон", яка оцифровує історичну спадщину, пояснює, що коли археологи розкопують ґрунт, то його сканують лазерами й детально фіксують знайдене. 

Не по всій території розкопок ще можна ходити. Ставати треба на законсервований ґрунт. Себто той, який дослідили до материка. Віра Гупало з прикрістю розповідає, про "чорних" копачів, які зробили частину розкопок непридатними для наукової фіксації. Втрати не можна відновити, залишилися проміжні та робочі фотографії. 

Читайте також: За фактом пошкодження пам’ятки археології у Звенигороді відкрили кримінал

"Тепер єдине, що можна зробити, – це посунути розкопки на цілий метр. А це величезні кошти та фізична сила. Невідомо, коли ще буде така можливість. Дуже переживаємо, що люди зруйнували унікальні дерев'яні перекриття. Тут не було речей, які могли зацікавити копачів. Сподіваємось, що є можливість знайти недоторкані ділянки. Нашою самоціллю не є пошук конкретного фрагмента. Це комплексне дослідження усіх об'єктів усіх нашарувань, щоб ми могли прочитати історію забудови. На жаль, ідеальною документації не матимемо на майбутнє", – каже керівниця експедиції Віра Гупало. 

Усі знахідки зберігають у Музеї історії давньоруського міста Звенигород, куди й вирушаємо після розкопок. Місцеві все ще працюють і запитують, чи сподобалося на розкопках, і як почувається наше взуття. 

У першому залі музею зберігають знайдені експонати, які ще не знайшли свого місця на вітринах. Одне з приміщень першого поверху відремонтували 2018 року. Тут можна детально ознайомитись з історією міста, побачити тисячолітні намиста, персні та посуд. 

  • Нагадаємо, що під бастіонами Звенигорода знайшли панський будинок XVI століття.
  • Також заповідник "Давній Звенигород" нещодавно презентував незвичайні екскурсії у технології віртуальної реальності. Для відвідувачів новинка має запрацювати навесні 2021 року.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

 

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.28
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
16:53
жінки ЗСУ
Львівські бійці влаштували справжнє полювання на техніку ворога
16:21
ТЦК
Вистрілив у землю, щоб захиститися: на Буковині група цивільних напала на працівника ТЦК
15:51
Оновлено
Валерій Тарасенко
Львів'яни 20 квітня попрощалися із загиблим воїном Валерієм Тарасенком
15:35
землетрус
Поблизу Коломиї на Івано-Франківщині зафіксували землетрус
15:08
пункт пропуску Рава-Руська
У пункті пропуску "Рава-Руська – Гребенне" частково відновлять рух вантажівок
14:46
Ірина Верещук
Ірина Верещук прокоментувала чутки про призначення її головою Тернопільської ОВА
14:30
Бельгія
Бельгійське місто Мехелен стало новим побратимом Львова
14:06
Десятки дітей із прифронтових регіонів прибули на оздоровлення на Прикарпаття
13:51
У центрі Львові відкрили фермерський ярмарок
13:28
Оновлено
благодійний аукціон "Сила мистецтва" у Львові
Куди піти у Львові із 15 по 21 квітня: передвеликодній Тлум&Крам та Автостопом по музичній галактиці
13:16
На Буковині розбудують і реконструюють 6 пунктів пропуску на українсько-румунському кордоні
12:57
Румунія кордон
Добудують автодорогу, стратегічну для НАТО: за два роки Румунію і Україну з'єднає автомагістраль
12:43
пшениця зерно
Харківський бізнесмен планував експортувати пшеницю на 9,2 млн грн за фальшивими документами
12:26
У Ворохті на Прикарпатті вночі горів готель
У Ворохті на Прикарпатті вночі горів готель: пожежу гасили 3 години
12:14
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 19 квітня
12:06
Огляд
суспільство
Як прикрасити паску до Великодня: найцікавіші варіанти декору
11:36
Львів’янин до смерті побив власну матір
Львів’янин до смерті побив власну матір
11:10
Ексклюзив
Гуманітарна допомога
Були випадки, що звіти про гуманітарну допомогу зникали з системи, – керівник ГО "Нескорені" Олександр Лабецький
10:42
Медика – Шегині
Рух вантажівок відновлено: польські фермери розблокували два пункти пропуску
10:20
Ексклюзив
військовий Іван з позивним Кардан
Місцеві на Луганщині постійно здавали позиції ЗСУ, – військовий Іван
10:01
KOLABA, Наталка Карпа і блогерка з Волині Аліна Жук переспівали "Зеленеє жито"
Старий хіт на новий лад: KOLABA, Наталка Карпа і блогерка з Волині Аліна Жук переспівали "Зеленеє жито"
09:31
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 20 квітня
09:13
інцидент з ТЦК в Ужгороді
В Ужгороді група жінок накинулася на працівників ТЦК, які хотіли відвезти чоловіка у військкомат
08:50
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 20 квітня, і завтра
08:35
Ексклюзив
Оксана Мороз
Звідки взявся тренд "я ухилянт" та чи працює Остап Стахів на російські ІПСО. Розмова з Оксаною Мороз
2024, п'ятниця
19 квітня
22:57
Це питання можна вирішити, - румунський посадовець про потяг з Чернівців до Сучави
22:39
На Закарпатті 24-річний чоловік може отримати до 15 років тюрми через вбивство жінки
22:30
Андрій Садовий з дружиною
Регулятор азартних ігор виписав компанії дружини Андрія Садового штраф у 5 млн грн
22:20
сказ кіт
На Прикарпатті виявили сказ у домашнього кота, який покусав господаря
22:00
Денис Снігур
У Львові відкрили пам'ятну дошку загиблому прикордоннику Денису Снігуру
21:38
Посадовцю Львівспецкомунтрансу, який переправляв ухилянтів за кордон, обрано запобіжний захід
21:20
У Львові зіштовхнулися два трамваї
21:03
книги
За три роки з бібліотек Франківщини вилучили понад 1,5 млн російськомовних видань
20:45
У Луцькому районі внаслідок ДТП травмувалося троє людей
Біля Луцька двоє неповнолітніх на мотоциклі наїхали на пішохода, усіх трьох госпіталізували
20:26
"Карпати", Мирон Маркевич
Мирон Маркевич розкритикував футболістів "Карпат" після поразки від "Інгульця"
19:54
На Волині зіштовхнулися три вантажівки. Поліція з’ясовує обставини
19:38
Харківський виробник парових та гідравлічних турбін переїжджає на захід України
19:20
Орест Чемерис
Ректором Львівського медуніверситету став Орест Чемерис
19:07
новини Львівщини
На Львівщині авто збило 12-річного велосипедиста, хлопчик не вижив
18:56
Огляд
хмарно
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 19 квітня, завтра, тиждень
Більше новин