Лідер ІТ-сфери Львова SoftServe працює в Криму і РФ?

23 грудня, 2020 середа
13:30

Такого висновку дійшли розслідувачі з InformNapalm

У вересні 2020 року в SoftServe стався великий витік клієнтських даних і персональної інформації про співробітників. Міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm опублікувала OSINT-розслідування ще про одну сторону діяльності компанії, яку її публічні представники замовчували останні шість років. Йдеться про діяльність в окупованому Криму, бізнес у Російській Федерації та співробітництво з держорганами країни-агресора.

Загальні відомості про SoftServe

Компанію SoftServe заснували 1993 року два студенти-аспіранти "Львівської політехніки" – Тарас Кицмей і Ярослав Любінець. Основним напрямком діяльності стала розробка програмного забезпечення на аутсорс для клієнтів у всьому світі. За сімнадцять років існування компанія істотно розрослася – тільки в українських офісах значиться понад 7000 співробітників. Серед клієнтів: Microsoft, Google, Cisco, Dell і ще безліч корпорацій зі світовим ім’ям. Засновники SoftServe Кицмей і Любінець у свіжому рейтингу 100 найбагатших українців зайняли 41 місце (188 млн дол.) і 51 місце (153 млн дол.) відповідно.

На додаток до цього, 54-річний Тарас Кицмей очолює IT Ukraine Association. Він знімається в роликах про карантин, допомагає збирати гроші на музей Голодомору і виявляє всебічну медійну активність. Але за майже 7 років війни він майже нічого не говорив про війну на Донбасі, АТО, анексію Криму. Можливо, причина тому – конфлікт інтересів, оскільки компанія продовжує працювати з Росією.

Кримське питання

У квітні 2014 року SoftServe оголосила про закриття офісу в Севастополі. На той момент в ньому працювало 150 співробітників. Офіс на півострові очолював Ігор Цимбал. За його словами, у 2013 році, будучи у складі SoftServe, компанія заробила на експорті послуг програмування близько $ 5,5 млн.

Не бажаючи втрачати такі прибутки, Цимбал (не виключено, що і Тарас Кицмей) вирішив продовжити діяльність із розробки ПО в Криму під брендом "Алвіон Європа", зареєстрованим у РФ 14 травня 2014 року (свідоцтво про реєстрацію 1149204001968). Цікаво, що компанія з такою ж назвою була зареєстрована Цимбалом ще у 2002 році і в Україні. У 2007-му вона була реорганізована в ТОВ "Алвіон Україна", яка незабаром й увійшла до складу SoftServe. Після "відходу" українського аутсорсера з Криму "Алвіон" знову реорганізувався у самостійну компанію, яка, по суті, стала правонаступником SoftServe в Криму.

При цьому Ігор Цимбал залишається керівником ще двох компаній в Україні "Алвіс ріелті Європа" і "Блек сі холдінг". Засновником обох компаній є такий собі Езеріс Вілніс – 60-річний громадянин США. У випадку з "Алвіс ріелті Європа" – спільно з Цимбалом. Він же є членом борда компанії SoftServe.

І це не єдине, що пов’язує SoftServe, Езерінса Вілніса та Ігоря Цимбала. Компанія з назвою"Алвіс ріелті Європа"зареєстрована і в Російській Федерації. На момент створення Ігор Цимбал вніс туди 1% статутного капіталу. А ще 99% вніс Геннадій Менщіков. Відомо, що цій людині 81 рік і ще у 2002 році він просив у Путіна російське громадянство. "Алвіс ріелті Європа" є власником ТЦ "Діалог" у Севастополі. Саме тут ще у 2017 році знімала офіс IT-компанія Цимбала "Алвіон Європа". А раніше і компанія SoftServe.

Є у Севастополі і клон згаданої вище української компанії "Блек сі холдінг". Тільки засновником у ній зазначений не Езеріс Вілніс, а вищезгаданий Геннадій Менщіков.

Але головне, що всі ці компанії пов’язані. І не тільки з Цимбалом. Дружина члена борда SoftServe Езерінса Вілніса Валерія Езерінс – донька Геннадія Менщікова. А таке поєднання в статутних документах різних компаній і наявність їх клонів у РФ може вказувати тільки на одне – ні Езерінс Вілніс, ні SoftServe не розриває зв’язків з Кримом. Але зробили все для того, щоб де-юре ніяк не співвідносити себе з півостровом.

І це логічно, враховуючи, що IT-компанія під керівництвом Цимбала розробляє ПО для окупаційної адміністрації, створює IT-кластер у Криму, а самого Цимбала у 2017 році навіть називали радником з питань IT самопроголошеного голови Севастополя Олексія Чалого.

За ці і не тільки ці "заслуги"ще у 2018 році Ігор Цимбал потрапив у базу центру Миротворець.

Діяльність у Російській Федерації

SoftServe – велика компанія з офісами в різних країнах. На офіційному сайті зазначено, що її представництва є в Україні, США, Великобританії, Німеччині, Швеції, Сінгапурі, Польщі і Болгарії. Але немає жодної згадки про офіси в Російській Федерації. І це ще один факт, про який Тарас Кицмей і інші члени борда намагаються не говорити в публічній площині.

Насправді ж, у Росії успішно веде діяльність дочірнє підприємство компанії – ТОВ (ООО) "СофтСерв". Згідно з даними реєстрів, компанія зареєстрована у Москві. Директором зазначений Володимир Ністратов, у штаті 12 співробітників. А засновник цієї компанії – ТОВ "СофтСерв", зареєстрована в місті Пустомити Львівської області.

Читайте також: Фабрика, яка виготовила ялинкові іграшки з лого російської армії, має львівських власників

Натякають на зв’язок з українською компанією і в описі діяльності на офіційному сайті російського СофтСерв.

А в розділі "контакти" вказані телефони в Україні та представництва в Москві, Санкт-Петербурзі, Новосибірську, Єкатеринбурзі та Самарі.

У російській столиці СофтСерв займає 7-й поверх бізнес-центру "Олексіївська вежа" на Ракетному бульварі, 16. Айтішники в’їхали туди ще шість років тому. "Ми раді повідомити вам важливу новину", – уточнили у московському офісі компанії 5 травня 2014 року (архів).

Мільйонні доходи і податки в скарбницю РФ

Діяльність SoftServe у Росії вельми різноманітна і приносить чималий дохід. Тільки минулого року компанія заробила 76,8 мільйонів рублів, а у 2018-му виручка склала 292 млн руб.

З усієї цієї виручки компанія справно платить податки в Росії. Тільки за 2019 рік російський SoftServe поповнив кремлівську скарбницю на 3,5 млн рублів. І це тільки податки на прибуток. ПДВ склав ще 7,5 млн рублів. Не виключено, що саме ці гроші в подальшому були спрямовані на фінансування бойових дій на Донбасі.

Дочірня компанія української SoftServe не сторониться і роботи з російськими держорганами. За даними виписки Єдиного державного реєстру юридичних осіб, компанія стала постачальником послуг для "Головного наукового інноваційного впроваджувального центру Федеральної податкової служби РФ". Сума контракту склала 585 тис. російських рублів. Зрозуміло, що співпраця з офіційними органами в РФ навряд чи можлива без схвального ставлення ФСБ Росії.

Висновок

Отже, одна з найбільших аутсорсингових компаній України SoftServe через певні схеми продовжує вести бізнес у Росії та окупованому українському Криму. Вона виконує спеціальні замовлення державних установ РФ. Сплачує великі податки у скарбницю Російської Федерації. При цьому її співробітники зухвало порушують українське законодавство щодо умов перетину кордону з окупованим Кримом, і це чомусь не призводить до санкційної заборони їх в’їзду в Україну. Після подорожей у Крим через нелегально побудований Росією Керченський міст, вони одразу можуть легко завітати на "гавайську вечірку" до Львова. Можливо, ця публікація допоможе керівникам компанії переглянути своє ставлення до реалій довготривалої російської окупації Криму та агресії РФ проти України на Донбасі. Агресія Росії проти України триває, весь цивілізований світ постійно накладає економічні санкції на РФ і декларує неприпустимість ведення бізнесу в окупованому Криму. І в цей час велика українська ІТ-компанія, яка заснована у Львові і має офіси у ЄС та США, створює схеми обходу санкцій та продовжує вести бізнес з окупантом.

Довідково: InformNapalm – волонтерський проєкт з інформування широкої аудиторії про російсько-терористичну агресію проти України. З метою інформування широкої іноземної аудиторії автори проекту перекладають матеріали десятками мов світу, серед яких японська й китайська. За час існування проєкту проведено два ґрунтовні розслідування щодо катастрофи «Боїнга-777», збитого в небі над Донеччиною, впорядковано бази даних російських підрозділів, які воюють в Україні, і навіть таблиці з шевронами військовослужбовців РФ.

До теми

Після появи розслідування, компанія SoftServe розіслала низці ЗМІ офіційну позицію щодо фактів, викладених журналістами. "За спробою очорнити SoftServe ми бачимо спроби дискредитувати загалом ІТ-компанії України як такі, що ростуть, розвивають український середній клас, технологічну освіту, розбудовують ІТ-спільноту всередині країни і формують позитивну репутацію нашої країни у світі", – сказано у листі.

Керівництво SoftServe запевняє, що не веде жодної бізнес-діяльності в Криму з весни 2014 року, коли після анексії півострова менеджмент компанії прийняв рішення про закриття офісу. "Компанія допомогла з переїздом на материкову Україну усім співробітникам та їхнім сім'ям, які виявили таке бажання. Багато з них і досі працюють в компанії та є свідками цих подій. З того часу робота SoftServe у Криму завершилась, як і будь-яка співпраця з людьми, що там залишились. SoftServe також не володіє прямо чи опосередковано будь-яким рухомим чи нерухомим майном, чи офісами на території Криму. Використання в якості аргументу фотографій будинку в Севастополі, де SoftServe орендував офіс до 2014 року, є маніпуляцією і підтасовкою фактів", - сказано у листі.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Читайте також:
Львів
+25°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.28
  Купівля 39.28
  Продаж 40.05
 • EUR
  Купівля 39.73
  Продаж 40.75
 • Актуальне
 • Важливе
2022, четвер
18 серпня
12:49
переселенці
На Франківщині готують соціальні прихистки для переселенців на зимовий період
12:41
Генсек ООН Антоніу Гутерреш
Генсек ООН Антоніу Гутерреш відвідав львівський університет
12:25
Багатодітний батько з Івано-Франківщини Анатолій Рюхін
Воює за спокій своїх трьох дітей. Як звільнений від служби прикарпатець боронить країну від окупантів
12:19
бронежилет
Львівський оборонний кластер виготовлятиме бронежилети для евакуйованих із зони бойових дій дітей
12:05
Львівська політехніка
Долає відстань до 10 км: першокурсники Львівської політехніки розробили дрон для доставки товарів
11:55
місто Львів
Білозора, Вакарчука, Чубая, Лук'яненка: у Львові нові назви отримали 20 вулиць
11:48
Речі пенсіонерки, знайдені рятувальниками на полі
На Волині через спалювання стерні загинула 76-річна пенсіонерка
11:20
арешт
Білорусу, який "зливав" дані про ЗСУ та переміщення військової техніки на Волині, суд призначив 5 місяців арешту
11:12
Інфографіка
курс валют Львів 18.08
Курс валют у Львові на сьогодні: вартість готівкового долара продовжує повзти вгору
11:08
львівські медики врятували зір недоношеному хлопчику
На прийняття рішення та операцію було всього 48 годин: львівські медики врятували зір недоношеному хлопчику
10:57
Віктор Шахайда
У боях з окупантами загинув воїн 128-ї бригади Віктор Шахайда
10:43
пункт пропуску
З-за кордону минулої доби повернулися близько 39 тис. українців
10:28
"Екіпаж випарувався над земною поверхнею": бійці Закарпатського "Сонечка" затрофеїли рашистський танк
10:15
Максимально наближені до бойових умов: як проходить медичні навчання волинських тероборонівців
09:52
Максим Козицький
Евакуаційними потягами у Львів прибули ще майже 400 людей, – Козицький
09:40
Пункт пропуску на українсько-польському кордоні Краковець
У чергах на виїзд з України застрягли майже 400 автівок та 29 автобусів: ситуація у пунктах пропуску
09:22
Олег Матяш із Теребовлі
Його прадід був заступником голови ОУН на Лемківщині, а бабуся зв’язковою УПА: історія бійця 44-ї бригади з позивним Хорват
08:59
Івано-Франківський краєзнавчий музей
Уламки "граду" та газети із-за кордону: Франківський музей отримав нові експонати російсько-української війни
08:39
Дмитро Чирва
На Донеччині загинув 38-річний військовий з Прикарпаття Дмитро Чирва
08:19
Замах на вбивство
На Закарпатті судитимуть харків'янина, який допомагав військовозобов'язаним незаконно перетинати кордон
07:56
аудиторія
Заклади вищої освіти Тернопільщини готові до навчання, – ОВА
07:45
ЗУСДМЦ
У Львові медики Західноукраїнського дитячого центру виступили проти злиття лікарень
2022, середа
17 серпня
23:05
метелики, погода, природа
Спекотно і без дощу: якою буде погода у Львові 18 серпня
22:51
кришталеві люди
"Кришталеві люди". Через війну пацієнти з рідкісним захворюванням не можуть продовжити лікування у Харкові
22:40
весілля
Їхня історія кохання розпочалася ще за шкільною партою – у Дубенському замку побралися молодята
22:22
зоопарк "Лімпопо"
У лемура з "Лімпопо" з’явилися опікуни з Ірпеня
22:09
авто
10 потужних автівок стали у стрій: Князівська бригада показала нові автомобілі, що підкорюють фронтові дороги
21:54
Укриття у школах
Із 1130 шкіл у Львівській області укриття мають 999
21:39
хата-гражда
Музейники б’ють на сполох: унікальна пам’ятка музею етнографії Прикарпаття – під загрозою
21:20
блискавка
Від удару блискавки на Буковині загорівся будинок
21:02
танкісти 24-ї ОМБр
Їхня праця важка і небезпечна: 24 ОМБр опублікувала фото із військових буднів танкістів
20:45
весілля військового
"Ми любимо одне одного і щасливі" – прикарпатський військовий на два дні повернувся з фронту, аби одружитися
20:27
буржуйки
І зігрітися, і їсти приготувати: на Рівненщині волонтери роблять буржуйки для ЗСУ
20:10
футбол
Футбольна команда львівських патрульних виборола срібло на турнірі до Дня Незалежності
19:50
ультрамарафонці
Волиняни доєдналися до 800-кілометрового ультрамарафону від Києва до Варшави
19:38
Панорама на Славське, 1939 р
На Львівщині взялися перейменувати Славське та Рудне
19:12
Діти квіти
У Львові пройде благодійний ярмарок, на якому діти збиратимуть гроші для ЗСУ
18:47
двері на Глибокій
У Львові відреставрували старовинні двері на вул. Глибокій
18:31
Американські парамедики навчать львівських надзвичайників основ тактичної медицини
18:16
реабілітація
На Львівщині з’явиться реабілітаційна клініка, в якій медики зі США та ЄС лікуватимуть військових
Більше новин