Лідер ІТ-сфери Львова SoftServe працює в Криму і РФ?

23 грудня, 2020 середа
13:30

Такого висновку дійшли розслідувачі з InformNapalm

У вересні 2020 року в SoftServe стався великий витік клієнтських даних і персональної інформації про співробітників. Міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm опублікувала OSINT-розслідування ще про одну сторону діяльності компанії, яку її публічні представники замовчували останні шість років. Йдеться про діяльність в окупованому Криму, бізнес у Російській Федерації та співробітництво з держорганами країни-агресора.

Загальні відомості про SoftServe

Компанію SoftServe заснували 1993 року два студенти-аспіранти "Львівської політехніки" – Тарас Кицмей і Ярослав Любінець. Основним напрямком діяльності стала розробка програмного забезпечення на аутсорс для клієнтів у всьому світі. За сімнадцять років існування компанія істотно розрослася – тільки в українських офісах значиться понад 7000 співробітників. Серед клієнтів: Microsoft, Google, Cisco, Dell і ще безліч корпорацій зі світовим ім’ям. Засновники SoftServe Кицмей і Любінець у свіжому рейтингу 100 найбагатших українців зайняли 41 місце (188 млн дол.) і 51 місце (153 млн дол.) відповідно.

На додаток до цього, 54-річний Тарас Кицмей очолює IT Ukraine Association. Він знімається в роликах про карантин, допомагає збирати гроші на музей Голодомору і виявляє всебічну медійну активність. Але за майже 7 років війни він майже нічого не говорив про війну на Донбасі, АТО, анексію Криму. Можливо, причина тому – конфлікт інтересів, оскільки компанія продовжує працювати з Росією.

Кримське питання

У квітні 2014 року SoftServe оголосила про закриття офісу в Севастополі. На той момент в ньому працювало 150 співробітників. Офіс на півострові очолював Ігор Цимбал. За його словами, у 2013 році, будучи у складі SoftServe, компанія заробила на експорті послуг програмування близько $ 5,5 млн.

Не бажаючи втрачати такі прибутки, Цимбал (не виключено, що і Тарас Кицмей) вирішив продовжити діяльність із розробки ПО в Криму під брендом "Алвіон Європа", зареєстрованим у РФ 14 травня 2014 року (свідоцтво про реєстрацію 1149204001968). Цікаво, що компанія з такою ж назвою була зареєстрована Цимбалом ще у 2002 році і в Україні. У 2007-му вона була реорганізована в ТОВ "Алвіон Україна", яка незабаром й увійшла до складу SoftServe. Після "відходу" українського аутсорсера з Криму "Алвіон" знову реорганізувався у самостійну компанію, яка, по суті, стала правонаступником SoftServe в Криму.

При цьому Ігор Цимбал залишається керівником ще двох компаній в Україні "Алвіс ріелті Європа" і "Блек сі холдінг". Засновником обох компаній є такий собі Езеріс Вілніс – 60-річний громадянин США. У випадку з "Алвіс ріелті Європа" – спільно з Цимбалом. Він же є членом борда компанії SoftServe.

І це не єдине, що пов’язує SoftServe, Езерінса Вілніса та Ігоря Цимбала. Компанія з назвою"Алвіс ріелті Європа"зареєстрована і в Російській Федерації. На момент створення Ігор Цимбал вніс туди 1% статутного капіталу. А ще 99% вніс Геннадій Менщіков. Відомо, що цій людині 81 рік і ще у 2002 році він просив у Путіна російське громадянство. "Алвіс ріелті Європа" є власником ТЦ "Діалог" у Севастополі. Саме тут ще у 2017 році знімала офіс IT-компанія Цимбала "Алвіон Європа". А раніше і компанія SoftServe.

Є у Севастополі і клон згаданої вище української компанії "Блек сі холдінг". Тільки засновником у ній зазначений не Езеріс Вілніс, а вищезгаданий Геннадій Менщіков.

Але головне, що всі ці компанії пов’язані. І не тільки з Цимбалом. Дружина члена борда SoftServe Езерінса Вілніса Валерія Езерінс – донька Геннадія Менщікова. А таке поєднання в статутних документах різних компаній і наявність їх клонів у РФ може вказувати тільки на одне – ні Езерінс Вілніс, ні SoftServe не розриває зв’язків з Кримом. Але зробили все для того, щоб де-юре ніяк не співвідносити себе з півостровом.

І це логічно, враховуючи, що IT-компанія під керівництвом Цимбала розробляє ПО для окупаційної адміністрації, створює IT-кластер у Криму, а самого Цимбала у 2017 році навіть називали радником з питань IT самопроголошеного голови Севастополя Олексія Чалого.

За ці і не тільки ці "заслуги"ще у 2018 році Ігор Цимбал потрапив у базу центру Миротворець.

Діяльність у Російській Федерації

SoftServe – велика компанія з офісами в різних країнах. На офіційному сайті зазначено, що її представництва є в Україні, США, Великобританії, Німеччині, Швеції, Сінгапурі, Польщі і Болгарії. Але немає жодної згадки про офіси в Російській Федерації. І це ще один факт, про який Тарас Кицмей і інші члени борда намагаються не говорити в публічній площині.

Насправді ж, у Росії успішно веде діяльність дочірнє підприємство компанії – ТОВ (ООО) "СофтСерв". Згідно з даними реєстрів, компанія зареєстрована у Москві. Директором зазначений Володимир Ністратов, у штаті 12 співробітників. А засновник цієї компанії – ТОВ "СофтСерв", зареєстрована в місті Пустомити Львівської області.

Читайте також: Фабрика, яка виготовила ялинкові іграшки з лого російської армії, має львівських власників

Натякають на зв’язок з українською компанією і в описі діяльності на офіційному сайті російського СофтСерв.

А в розділі "контакти" вказані телефони в Україні та представництва в Москві, Санкт-Петербурзі, Новосибірську, Єкатеринбурзі та Самарі.

У російській столиці СофтСерв займає 7-й поверх бізнес-центру "Олексіївська вежа" на Ракетному бульварі, 16. Айтішники в’їхали туди ще шість років тому. "Ми раді повідомити вам важливу новину", – уточнили у московському офісі компанії 5 травня 2014 року (архів).

Мільйонні доходи і податки в скарбницю РФ

Діяльність SoftServe у Росії вельми різноманітна і приносить чималий дохід. Тільки минулого року компанія заробила 76,8 мільйонів рублів, а у 2018-му виручка склала 292 млн руб.

З усієї цієї виручки компанія справно платить податки в Росії. Тільки за 2019 рік російський SoftServe поповнив кремлівську скарбницю на 3,5 млн рублів. І це тільки податки на прибуток. ПДВ склав ще 7,5 млн рублів. Не виключено, що саме ці гроші в подальшому були спрямовані на фінансування бойових дій на Донбасі.

Дочірня компанія української SoftServe не сторониться і роботи з російськими держорганами. За даними виписки Єдиного державного реєстру юридичних осіб, компанія стала постачальником послуг для "Головного наукового інноваційного впроваджувального центру Федеральної податкової служби РФ". Сума контракту склала 585 тис. російських рублів. Зрозуміло, що співпраця з офіційними органами в РФ навряд чи можлива без схвального ставлення ФСБ Росії.

Висновок

Отже, одна з найбільших аутсорсингових компаній України SoftServe через певні схеми продовжує вести бізнес у Росії та окупованому українському Криму. Вона виконує спеціальні замовлення державних установ РФ. Сплачує великі податки у скарбницю Російської Федерації. При цьому її співробітники зухвало порушують українське законодавство щодо умов перетину кордону з окупованим Кримом, і це чомусь не призводить до санкційної заборони їх в’їзду в Україну. Після подорожей у Крим через нелегально побудований Росією Керченський міст, вони одразу можуть легко завітати на "гавайську вечірку" до Львова. Можливо, ця публікація допоможе керівникам компанії переглянути своє ставлення до реалій довготривалої російської окупації Криму та агресії РФ проти України на Донбасі. Агресія Росії проти України триває, весь цивілізований світ постійно накладає економічні санкції на РФ і декларує неприпустимість ведення бізнесу в окупованому Криму. І в цей час велика українська ІТ-компанія, яка заснована у Львові і має офіси у ЄС та США, створює схеми обходу санкцій та продовжує вести бізнес з окупантом.

Довідково: InformNapalm – волонтерський проєкт з інформування широкої аудиторії про російсько-терористичну агресію проти України. З метою інформування широкої іноземної аудиторії автори проекту перекладають матеріали десятками мов світу, серед яких японська й китайська. За час існування проєкту проведено два ґрунтовні розслідування щодо катастрофи «Боїнга-777», збитого в небі над Донеччиною, впорядковано бази даних російських підрозділів, які воюють в Україні, і навіть таблиці з шевронами військовослужбовців РФ.

До теми

Після появи розслідування, компанія SoftServe розіслала низці ЗМІ офіційну позицію щодо фактів, викладених журналістами. "За спробою очорнити SoftServe ми бачимо спроби дискредитувати загалом ІТ-компанії України як такі, що ростуть, розвивають український середній клас, технологічну освіту, розбудовують ІТ-спільноту всередині країни і формують позитивну репутацію нашої країни у світі", – сказано у листі.

Керівництво SoftServe запевняє, що не веде жодної бізнес-діяльності в Криму з весни 2014 року, коли після анексії півострова менеджмент компанії прийняв рішення про закриття офісу. "Компанія допомогла з переїздом на материкову Україну усім співробітникам та їхнім сім'ям, які виявили таке бажання. Багато з них і досі працюють в компанії та є свідками цих подій. З того часу робота SoftServe у Криму завершилась, як і будь-яка співпраця з людьми, що там залишились. SoftServe також не володіє прямо чи опосередковано будь-яким рухомим чи нерухомим майном, чи офісами на території Криму. Використання в якості аргументу фотографій будинку в Севастополі, де SoftServe орендував офіс до 2014 року, є маніпуляцією і підтасовкою фактів", - сказано у листі.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Читайте також:
бучач
13 червня, 2021 неділя
У Бучачі на Тернопільщині тривають "Дні Пінзеля"
дитячі речі на батареї
Автор Леся Кічура
13 червня, 2021 неділя
Обдурені споживачі та нові махінації Львівгазу
Бельгія -росія
12 червня, 2021 субота
У львівській фан-зоні обіцяють ще по 300 кухлів пива після третього гола у ворота Росії
Львів
+12
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.88
  Купівля 26.88
  Продаж 27.09
 • EUR
  Купівля 32.48
  Продаж 32.87
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
14 червня
20:12
Софія Федина
Вони полетіли в небо: 7 років тому окупаційні війська збили український Іл-76
19:46
Оксана Муха
Оксана Муха виступить у Львові з програмою-присвятою Квітці Цісик
19:17
Міноборони повернуло у держвласність дві будівлі у Львові

Опитування

Чи варто йти на поступки виробникам російськомовних серіалів в Україні?
18:55
зіпсований товар
У Львові посеред дороги викинули зіпсований товар. Фотофакт
18:17
електричка
Маршрут електрички "Львів – Мостиська ІІ" продовжили до кордону
17:57
пост ДАІ
В Івано-Франківську в оренду здали пост ДАІ
17:42
донор Андрій Рак
Всесвітній день донора крові: як львів'яни омолоджують тіло та рятують інші життя
17:22
дерева
У ЛМР повідомили, які дерева зріжуть цього тижня: перелік локацій
17:03
велике транзитне кільце
Велике транзитне кільце навколо Львова: що зроблено
16:36
Ярославенка
У Львові знесуть два будинки, щоб побудувати нові
16:19
привласнення коштів
На Закарпатті працівниця соцзахисту привласнила понад 100 тисяч гривень
16:10
наркоторговці
У львівському парку поліцейські затримали двох наркодилерів
15:53
ЦНАП
ЦНАПи, відкриті перед виборами в Зашкові, Лисиничах і Дублянах, орендували за кошти Львова
15:35
БУР
У Львові презентують комікс про волонтерів
15:17
Львівська сотка
"Львівська сотка": відомі імена переможців змагання
15:00
вчителька
Учительку зі Львівщини, яка погрожувала школяреві ножем, звільнили
14:55
Оновлено
ДСНС
Рятувальники на Тернопільщині знайшли тіла обох 16-річних рибалок
14:34
Діти
Львівські школярі безкоштовно зможуть відпочити у двох дитячих таборах на Стрийщині
14:17
Святоюрська гора
Львівські Митрополичі сади огорнуть "Легенди світового джазу" 
14:04
Євген Коновалець
Засновник ОУН: у 130-річчя від дня народження Львівщина вшановує Євгена Коновальця
13:48
У Львові спіймали шахрая, який видурив у літніх львів’янок гроші на нібито операції для родичів
13:32
Патріотичне виховання молоді та підтримка ветеранів: на Львівщині облаштовують ветеранські простори
13:24
корова
Волинське підприємство очолило рейтинг молочних ферм України
13:10
лоукостер flynas
Авіакомпанія Flynas відкриває рейс зі Львова у столицю Саудівської Аравії
12:55
гаряча вода
У Львові без води залишаться 70 вулиць у двох районах
12:38
Коновалець Євген
У Львові буде пам'ятник Євгенові Коновальцю – мерія оголосила архітектурний конкурс
12:21
Чергова спроба відтермінувати українізацію фільмів провалилася
12:03
аневризма сонної артерії
Клінічна смерть, кілька реанімацій і лікарі як донори: у Львові врятували малюка з унікальною аневризмою сонної артерії
11:45
PR
Люстри loft – незамінний елемент декору в оригінальному виконанні
11:31
гроші
Директорам шкіл Львівської громади підвищили зарплату до 1000 доларів
11:07
бурштин
"Волиньприродресурс": як комунальне підприємство служить приватним кишеням, - розслідування
10:52
негода
У Львові за вихідні негода повалила 11 дерев
10:28
ринок землі
Що варто знати про відкриття ринку землі: очікування, переваги, ризики й інші нюанси
10:10
Іван Хміль
На Львівщині розшукують 15-річного юнака, який зник безвісти
09:52
Варфоломій
Україна готується до візиту Вселенського патріарха Варфоломія
09:36
потяги
На Львівщині під колесами пасажирського потяга загинула жінка
09:14
вибухівка
У центрі Львова посеред ночі "замінували" готель
08:58
електроенергія
У Львові понад 20 вулиць будуть без світла: адреси
08:40
коронавірус
На Львівщині за добу виявили рекордно низьку кількість хворих на COVID-19
08:22
військовий на Донбасі
Російські бойовики продовжують зривати "тишу" на Донбасі: де зафіксовані обстріли
Більше новин