"Якщо людина пережила два КТ – COVID-19 їй не страшний!"

Зоряна Круль
13 грудня, 2020 неділя
12:45

Все, що ви хотіли знати про коронавірусну хворобу, але не мали змоги запитати свого сімейного лікаря.

"Коронавірус" – це слово стало найпопулярнішим пошуковим запитом 2020 року в українському сегменті Google. До десятки також потрапили "коронавірус рекомендації", "карантин в Україні" та "симптоми коронавірусу". Серед сімейних лікарів опитування наразі не проводилося, але якби у медиків поцікавилися, про що пацієнти запитують їх найчастіше, можемо припустити, що йшлося б про COVID-19.

Найпопулярніші, найбільш дивні і складні запитання про коронавірусну інфекцію, які ставлять цим фахівцям користувачі Facebook, журналістка "Еспресо.Захід" поставила лікарю загальної практики сімейної медицини Михайлові Данильчуку (на фото), який працює як ФОП у Шумську Тернопільської області та щодня консультує пацієнтів з COVID-19.

Джерело: Фото надане Михайлом Данильчуком

"У мене – COVID-19. Скільки повинно минути часу від появи перших симптомів, аби я міг бути певним, що ускладнення вже не розвинуться?"

Із 95 моїх пацієнтів з лабораторно підтвердженим діагнозом COVID-19, які скаржилися на втрату нюху і смаку (таких пацієнтів у мене насправді було більше, але деякі з певних причин відмовлялися від тестування), у жодного ускладнення не розвинулися. Нюх і смак люди, як правило, втрачають на 2-4 добу захворювання і появі цих симптомів зазвичай передують інші – біль у животі, розлади травлення, а також респіраторні прояви, такі як закладеність носа, біль у горлі, підвищення температури тіла тощо. Тож тепер, коли до мене звертається пацієнт зі скаргами на втрату нюху і смаку, я спокійний: запалення легень у нього, швидше за все, не розвинеться. Минає 7-10 днів – і більшість таких хворих йде на поправку. Але є й пацієнти з відділеними наслідками перенесеної коронавірусної хвороби.

Одна з моїх пацієнток (жінці – 35 років) захворіла на COVID-19 в середині жовтня. Через два тижні після одужання у неї виник перикардит – запалення зовнішньої сполучнотканинної оболонки серця. Скерував її до кардіолога, який призначив пацієнтці відповідне лікування. Сьогодні стан жінки – задовільний. Цієї п’ятниці закрили їй лікарняний. Тому я ніколи не втрачаю пильності. Навіть якщо у пацієнта – легкий перебіг коронавірусної хвороби, намагаюся постійно підтримувати з ним телефонний зв’язок, аби, бува, чогось не пропустити.

"Коли пацієнт з COVID-19 просить виписати йому рецепт на антибіотик, я пояснюю: "Це те саме, якби ви планували подорож на пароплаві, але просили купити вам квиток на літак"

"Чому лікар не призначає мені антибіотик? Усім моїм знайомим призначали!" або "Чому не призначає, якщо два роки тому я хворів на грип і приймав ці препарати?"

Антибіотикотерапії насправді потребує менше 7% пацієнтів з COVID-19, які лікуються амбулаторно.

Хворим я пояснюю це так. Оскільки у вас немає запалення легень і ймовірність ко-інфекції є вкрай низькою, призначати антибіотик недоцільно. COVID-19 має вірусну етіологію. Пневмонія, яку може спровокувати, також буде вірусною. Антибіотик таким пацієнтам призначають емпірично, якщо немає можливості негайно обстежити хворого і так само негайно зробити йому знімок легень.

Зазвичай антибіотик призначають з шостого дня захворювання. Трапляється, що у людини 3-4 дні тримається висока температура, при цьому запальних змін у легенях немає. Пацієнт скаржиться на погане самопочуття, але це є наслідком загальної інтоксикації організму. Не варто панікувати й бігти в аптеку за антибіотиком – поступово людина відновиться. Коли такий пацієнт просить виписати йому рецепт на антибіотик, я поясню: "Це те саме, якби ви планували подорож на пароплаві, але просили купити вам квиток на літак".

Джерело: CDT

"Чому лікар не дає мені скерування на КТ? Навіть якщо не дасть – обстежуся за власний кошт! Приватна клініка скерування не вимагає". Або "Я вже зробив два КТ. Коли робити третю, контрольну?"

Мені пощастило – мої пацієнти таких питань не задають (всміхається). У нашому районі люди небагаті живуть. Не можуть дозволити собі викласти за таке обстеження 2 тисячі гривень – тим більше, якщо їх лікар не бачить у цьому необхідності. Та й КТ зробити – не так легко, як у великому місті, де достатньо перейтися на сусідню вулицю… За весь час пандемії на КТ відправив чотирьох своїх пацієнтів і лише один пройшов таке обстеження, бо йому так захотілося.

Комп'ютерна томографія хоч і вважається "золотим стандартом" дослідження легень, потенційно уражених вірусом SARS-CoV-2, – не єдиний діагностичний метод. Існує більш простий та безпечний, який не передбачає променевого навантаження, – УЗД легень.

Ми, українці, пережили Чорнобиль. Невже нам замало тієї радіації, яку ми отримали? Має бути здоровий глузд. Якщо людина зробила два КТ і планує робити третю, повірте, COVID-19 для неї – найменша проблема, яка може бути!

"Є три тривожні "дзвіночки", при появі яких треба бити на сполох: висока температура, яка погано збивається, сухий надривний кашель і задишка у стані спокою"

"Я здав ПЛР-тест. Результат – позитивний. Коли можна прийти до лікаря, щоб "послухатися", "прокапатися", "здати аналізи", "показати результати тестування" тощо і чому не можна приходити?"

Є три тривожні "дзвіночки", при появі яких вам реально знадобиться медична допомога:

● температура від +38,5°С і вище, яка погано збивається (після прийому парацетамолу і за умови рясного пиття знижується менш, ніж на 1°С);

● сухий надсадний кашель, який турбує зокрема вночі і змушує вас змінювати положення тіла, спиратися об стіл тощо;

● задишка у стані спокою.

Потрібно враховувати також інші чинники. Наприклад, вік людини (чим старша, тим більші ризики), живе вона сама чи ще з кимось, хто би міг за нею поспостерігати (у тому числі порахувати частоту дихальних рухів) та викликати "швидку" у разі якщо її стан різко погіршиться.

Якщо немає "тривожних дзвіночків", можна спокійно продовжувати лікування вдома. Якщо приєднуються нові симптоми, зателефонуйте своєму сімейному лікарю.

Джерело: iStock photo

Нині градус тривожності у суспільстві підвищений і в людей зявляються сумніви: а чи справді перебіг захворювання у них легкий? Особливо, коли начитаються в інтернеті про те, як у когось при +37°С розвинулася пневмонія. Людина навіть не кашляла, а через два дні – "згоріла як свічка"…

Нещодавно зателефонувала до мене стривожена пацієнтка. Каже, перед сном заміряла пульсоксиметром рівень насичення крові киснем. Показник оксигенації – 84 (при тому, що у попередні дні був 96-97). Так розхвилювалася, що й заснути не могла... Запитую, чи міряла температуру. Міряла – +37°С. Запалення легень під час первинного огляду я у неї не виявив. Цікавлюся, як загалом почувається? Відповідає, що… добре. Видно, неправильно прилад на палець зачепила.

"Якщо людина лише злегка покашлює, це – нормально. З 90 днів осені 85 можна так прокашляти. То що – весь цей час не виходити з дому?"

"Хворію вже 14 днів. Лікар хоче закрити лікарняний. Але я ще покашлюю", або "Як же я можу вийти на роботу, якщо у мене досі не відновився нюх".

Дотримуюся філософії людиноорієнтованості. Кожна людина – унікальна і кожен випадок хвороби – також. Я хочу, щоб ви розуміли: жоден лікар не зацікавлений, щоб випхати вас, хворого, на роботу, аби ви там когось заразили чи щоб у вас розвинулося ускладнення. Але якщо ви перебуваєте на лікарняному довше, ніж п’ять днів, то вашим лікарем уже може зацікавитися Фонд соцстраху і розпочати перевірку, чи він десь там не "накосячив"…

У мене є пацієнти, які одужують на четвертий день, а на п’ятий – виходять на роботу. Є пацієнти, яким листок непрацездатності доводиться закривати через два місяці – через те, що у них розвинулися постковідні ускладнення (як у пацієнтки з перикардитом, про яку я розповідав). Коли лікар вирішує закрити чи продовжити лікарняний, має для цього певні підстави. Негативний ПЛР-тест – це добре, але є ще клінічна симптоматика, на яку лікар завжди звертає увагу.

Джерело: GETTY IMAGES

Якщо людина перехворіла на COVID-19, але продовжує кашляти, може приступати до роботи?

Кашель буває різним. Людина може кашляти так, що аж душиться. Якщо температури високої немає або є субфебрилітет, лікар дає відповідні рекомендації і продовжує лікарняний ще на два дні, щоб людина долікувалася. А якщо людина лише злегка покашлює, це – нормально. З 90 днів осені 85 можна так прокашляти. То що – весь цей час не виходити з дому? (всміхається).

"Я перехворів на COVID-19. Можу повторно заразитися?"

Сьогодні наука дає однозначну відповідь: "Так, ви можете повторно інфікуватися". Наразі статистика говорить про те, що повторно заражається одна людина з 90-100 тисяч (з тих, що вже перехворіли на COVID-19). Але щоб робити остаточні висновки, потрібно, щоб минуло ще трохи часу.

"При аносмії, викликаній COVID-19, радять виконувати нюхові вправи (нюхати ту ж каву, ацетон, парфуми тощо). Але щиро кажучи, я сумніваюся, що це дасть ефект…"

"Я переміг коронавірусну хворобу, але досі не відчуваю запахів. Що робити?"

У мене є одна пацієнтка, старша 50 років, яка перехворіла на COVID-19 ще влітку, але повністю нюх у неї так і не відновився. Раніше з кімнати могла почути, що хтось з її рідних заварює каву на кухні. А тепер, каже, щоб відчути хоча б якийсь запах, мусить піднести горнятко до носа. Відповідно, й смаки погано розрізняє, адже смак – асоційований з нюхом. Язик розрізняє п’ять основних смаків – солодке, солоне, гірке, кисле і смак морепродуктів (креветок, крабового м'яса тощо). А от вже відтінки смаків нам вдається розрізнити завдяки нюховим рецепторам, які й уражає SARS-CoV-2.

Рекомендація, яку дає The BMG (British Medical Journal) таким людям: "Чекайте, а там видно буде". Своїм пацієнтам також раджу чекати. Звичайно, можна прочитати й інші, більш конкретні рекомендації. При аносмії, викликаній COVID-19, радять виконувати нюхові вправи (нюхати ту ж каву, ацетон, парфуми тощо). Але, щиро кажучи, я сумніваюся, що це дасть ефект.

Джерело: NES/iStock

"Близька людина захворіла на COVID-19. Що можна випити для профілактики, аби й самому не захворіти?"

Намагаюся пояснити пацієнтам, що найгірший вірус – це вірус паніки. Якщо є можливість, ізолюйте хворого в окремій кімнаті. Особливо важливо ізолювати його від старших членів сім'ї. Спостерігайте за хворим. Спостерігайте за власним самопочуттям. Це – все, що ви можете зробити. Жодної чарівної пігулки, яку б ви могли випити і не захворіти на COVID-19, не існує.

"Думаєте, вірус потрапляє в організм і почувається там як вдома?! Нічого подібного! Кожну секунду бореться за виживання"

"Лікар наполягає на госпіталізації, але я не бачу у цьому потреби. У мене лише висока температура (і купа супутньої патології). А сатурація знижена, бо я змерз і боюся".

У мене був такий сумний досвід. У понеділок до мене на прийом прийшла пацієнтка з підозрою на COVID-19. Жінка 1973 р. н., зі супутніми патологіями. Порадив їй лягти у стаціонар. У вівторок отримали результат ПЛР-тесту – позитивний. Попросив пацієнтку прийти ще раз, аби ще раз її оглянути. Попри мої застереження, від госпіталізації жінка категорично відмовилася. З четверга на п’ятницю вона померла.

Ми повинні розуміти: ніхто з нас не зможе відмотати подій назад, щоб замість одного рішення прийняти інше і подивитися, яким буде результат. Вважаю, що краще покласти у лікарню людину, яку ми могли б вилікувати амбулаторно, ніж не госпіталізувати ту, яка без стаціонарної допомоги (зокрема відповідної кисневої підтримки) не матиме шансів на виживання.

Джерело: Forest Urgent Care

Чи може SARS-COV-2 жити в організмі і час від часу реактивуватися?

Насправді людський організм – вкрай агресивне середовище для вірусів. Думаєте, вірус потрапляє в організм і почувається там як вдома?! Нічого подібного! Кожну секунду бореться за виживання. Вірусу так само "комфортно" у нашому організмі, як було би "комфортно" нам у палаючому будинку.

Є віруси, які вміють "ховатися" в організмі. Наприклад, ВІЛ, який живе в імунних клітинах – Т-лімфоцитах, або герпес зостер. Людина перехворіла на вітрянку і забула. А через 30 років вірус, який залишився в її організмі, каже: "Привіт!" З'являється висипка на шкірі, пекучий біль… Але це – не про коронавірус. Принаймні у медичній літературі я такої інформації не зустрічав.

Весь день температура нормальна, а під вечір – починає підвищуватися. Це – нормально?

Це пов’язано з нашими природними біоритмами. Вранці температура може опускатися до +36,0°С і навіть нижче. Вечірня ж температура може, навпаки, бути на пів градуса вищою. І якщо ввечері ваша температура +37,1°С, а вранці прокидаєтеся з температурою +36,6°С, і так трапляється раз чи навіть двічі на тиждень – це не свідчить про жодне захворювання. 100 днів у році температура у нас +37,2°С і це – норма! Крапка.

Якщо температура +37,2°С тримається довший час, потрібно обстежитися на наявність хронічної інфекції. Можливо, так проявляється хронічний фарингіт, риніт, гайморит або навіть стоматологічні проблеми. Звичайний карієс може викликати підвищення температури до +37°С і вище, адже це інфекція, і організм у такий спосіб каже вам: "Агов! Так не повинно бути". Захворювання печінки, нирок, підшлункової та щитоподібної залози, гінекологічні захворювання і гормональні зміни у жінок також можуть ховатися за загальною слабкістю та тривалою температурою +37,2°С.

Джерело: Medical News Today

Коли температуру вже можна збивати?

Якщо температура +38°С, але при цьому ви активні і відносно добре почуваєтеся – навіщо вам таблетка? Випийте чаю, одягніть теплий светр і добре попотійте. Дозвольте організму самотужки побороти інфекцію, однак продовжуйте стежити за цифрою на термометрі і самопочуттям.

Якщо температура у вас +37,4°С, при цьому почуваєтеся жахливо, не можете піднятися з ліжка, вас трусить, крутить руки-ноги, болить голова, не мучтеся – прийміть таблетку парацетамолу чи ібупрофену.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

 

Читайте також:
Львів
+27°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.29
  Купівля 39.29
  Продаж 40.06
 • EUR
  Купівля 39.74
  Продаж 40.77
 • Актуальне
 • Важливе
2022, четвер
18 серпня
14:23
Оновлено
Зеленський на Львівщині
Зеленський прибув з робочою поїздкою на Львівщину: деталі
14:10
Бійці 44-ї артбригади "вполювали" і знищили ворожу САУ разом з боєкомплектом
13:55
брати, що вціліли під час ракетного обстрілу окупантів
Уціліли під час ракетного обстрілу окупантів: брати з Одещини, яких лікували у Львові, поїхали до Австрії на реабілітацію
13:35
норавірусна інфекція
Поширюється в закритих і багатолюдних приміщеннях: лікарі попередили про небезпеку норовірусної інфекції
13:25
На Буковині викрили групу посадовців, які провели махінації із землею на 28 млн грн
13:10
Собор св. Юра
У Митрополичих садах у Львові з "Джазу нескоречних" відкриється концертний сезон на підтримку ЗСУ
13:00
вибухотехніки
У Львові перевіряють повідомлення про замінування ринків міста й залізничного вокзалу
12:49
переселенці
На Франківщині готують соціальні прихистки для переселенців на зимовий період
12:41
Оновлено
Генсек ООН Антоніу Гутерреш
Генсек ООН Антоніу Гутерреш відвідав львівський університет
12:25
Багатодітний батько з Івано-Франківщини Анатолій Рюхін
Воює за спокій своїх трьох дітей. Як звільнений від служби прикарпатець боронить країну від окупантів
12:19
бронежилет
Львівський оборонний кластер виготовлятиме бронежилети для евакуйованих із зони бойових дій дітей
12:05
Львівська політехніка
Долає відстань до 10 км: першокурсники Львівської політехніки розробили дрон для доставки товарів
11:55
місто Львів
Білозора, Вакарчука, Чубая, Лук'яненка: у Львові нові назви отримали 20 вулиць
11:48
Речі пенсіонерки, знайдені рятувальниками на полі
На Волині через спалювання стерні загинула 76-річна пенсіонерка
11:20
арешт
Білорусу, який "зливав" дані про ЗСУ та переміщення військової техніки на Волині, суд призначив 5 місяців арешту
11:12
Інфографіка
курс валют Львів 18.08
Курс валют у Львові на сьогодні: вартість готівкового долара продовжує повзти вгору
11:08
львівські медики врятували зір недоношеному хлопчику
На прийняття рішення та операцію було всього 48 годин: львівські медики врятували зір недоношеному хлопчику
10:57
Віктор Шахайда
У боях з окупантами загинув воїн 128-ї бригади Віктор Шахайда
10:43
пункт пропуску
З-за кордону минулої доби повернулися близько 39 тис. українців
10:28
"Екіпаж випарувався над земною поверхнею": бійці Закарпатського "Сонечка" затрофеїли рашистський танк
10:15
Максимально наближені до бойових умов: як проходить медичні навчання волинських тероборонівців
09:52
Максим Козицький
Евакуаційними потягами у Львів прибули ще майже 400 людей, – Козицький
09:40
Пункт пропуску на українсько-польському кордоні Краковець
У чергах на виїзд з України застрягли майже 400 автівок та 29 автобусів: ситуація у пунктах пропуску
09:22
Олег Матяш із Теребовлі
Його прадід був заступником голови ОУН на Лемківщині, а бабуся зв’язковою УПА: історія бійця 44-ї бригади з позивним Хорват
08:59
Івано-Франківський краєзнавчий музей
Уламки "граду" та газети із-за кордону: Франківський музей отримав нові експонати російсько-української війни
08:39
Дмитро Чирва
На Донеччині загинув 38-річний військовий з Прикарпаття Дмитро Чирва
08:19
Замах на вбивство
На Закарпатті судитимуть харків'янина, який допомагав військовозобов'язаним незаконно перетинати кордон
07:56
аудиторія
Заклади вищої освіти Тернопільщини готові до навчання, – ОВА
07:45
ЗУСДМЦ
У Львові медики Західноукраїнського дитячого центру виступили проти злиття лікарень
2022, середа
17 серпня
23:05
метелики, погода, природа
Спекотно і без дощу: якою буде погода у Львові 18 серпня
22:51
кришталеві люди
"Кришталеві люди". Через війну пацієнти з рідкісним захворюванням не можуть продовжити лікування у Харкові
22:40
весілля
Їхня історія кохання розпочалася ще за шкільною партою – у Дубенському замку побралися молодята
22:22
зоопарк "Лімпопо"
У лемура з "Лімпопо" з’явилися опікуни з Ірпеня
22:09
авто
10 потужних автівок стали у стрій: Князівська бригада показала нові автомобілі, що підкорюють фронтові дороги
21:54
Укриття у школах
Із 1130 шкіл у Львівській області укриття мають 999
21:39
хата-гражда
Музейники б’ють на сполох: унікальна пам’ятка музею етнографії Прикарпаття – під загрозою
21:20
блискавка
Від удару блискавки на Буковині загорівся будинок
21:02
танкісти 24-ї ОМБр
Їхня праця важка і небезпечна: 24 ОМБр опублікувала фото із військових буднів танкістів
20:45
весілля військового
"Ми любимо одне одного і щасливі" – прикарпатський військовий на два дні повернувся з фронту, аби одружитися
20:27
буржуйки
І зігрітися, і їсти приготувати: на Рівненщині волонтери роблять буржуйки для ЗСУ
Більше новин