Жодні наразі прийняті документи щодо ввезення гуманітарної допомоги не зупиняють зловживання на кордоні, – юрист Юрій Танасійчук
Юрист та волонтер наголошує, Закон щодо гуманітарної допомоги прийняли, але далі підзаконними та нормативними актами норми у Законі можуть по-різному трактуватися на митниці
Про це Юрій Танасійчук розповів у програмі "Війна і волонтери", журналістки "Еспресо.Захід".
"Я би хотів помилятися, але з першого грудня ми побачимо таку модель ввезення гуманітарної допомоги, яка в нас діяла до початку повномасштабного вторгнення Росії і загалом до війни. Спочатку у Верховній Раді приймають закон, а потім підзаконними та нормативними актами, способом їхнього застосування конкретно на митниці чи на пункті пропуску прикордонного контролю все відбувається зовсім по-іншому, ніж задекларовано спікерами Кабінету міністрів України або профільними міністерствами та відомствами".
Юрій Танасійчук каже, окрім внесення змін в постанову щодо гуманітарної допомоги, її обліку та розподілу, Верховна Рада 22 листопада цього року прийняла "Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ввезення розподілу гуманітарної допомоги, особливостей її оподаткування". Цей документ впливає на те, чи зіштовхнуться волонтери з труднощами з першого грудня 2023 року. Адже у Законі вводяться нові поняття та дещо коригуються процедури.
"Досі в Україні не було визначено, що таке гуманітарна допомога, що таке донори, отримувачі допомоги та набувачі. Зараз структуризували - це плюс. Але в Законі не деталізували так, щоб потім не давати можливості до махінацій окремим представникам профільних відомств (насамперед говоримо про митні органи України) трактувати норми Закону в "ручному" режимі. До прикладу, вважає він цей автомобіль гуманітарною допомогою чи ні. Друге - справді з першого грудня до квітня починається так званий перехідний етап, тобто можливість вибору декларування: або спрощена декларація, яка діє станом на сьогодні, до якої вже всі адаптувалися, або електронний спосіб, проти чого виступили волонтерські організації, які добросовісно і активно займаються допомогою Україні".
Юрій Танасійчук наголошує, електронна система не виключає зловживань при перетині кордону, а також не дає відповіді щодо автомобілів і медичних препаратів.
"Електронне декларування ніби зберігає цю спрощену форму, але далі починаються ще п'ять величезних етапів завершення електронної декларації. Наприклад, ті, хто завозять такмед по електронному декларуванні, зобов'язані визначити наперед точну кількість коробок, упаковок, точну назву кожного з препаратів. Ті, хто бодай раз завозили тактичну медицину, знають, що досить часто це умовно 20-30 ящиків, в яких є тисячу коробок ібупрофену або якогось іншого товару призначення і вирахувати все до одиниці - майже неможливо. Тому це збирається на добровільних засадах багатьма людьми у різних куточках Європи. А що ця деталізація нам дає з практичної сторони - не розумію".
Юрій Танасійчук переконаний, якщо зловживання є, якщо є так звані волонтери, ними повинні займатися правоохоронні органи. Вони мають моніторити інтернет майданчики для продажу та інші види зловживань. А волонтерам нав'язали думку, ніби ця електронна декларація з розширеною деталізацією вирішить цю проблематику.
"Не вирішить, - переконаний Юрій Танасійчук. - Вона зупинить гуманітарний вантаж, якщо працівник митниці буде не в настрої, якщо він буде старої корупційної радянської закалки і, якщо не будуть співпадати дві коробки, буде намагатися перевести цей вантаж з категорії гуманітарної допомоги в категорію вантажу, який підлягає розмитненню. Мене як волонтера найбільше добиває, що контрабанда в Україну як йшла, так і йде, тут змін жодних змін не відбувається. Але найлегше наводити порядок серед волонтерів. Це роблять люди, які ніколи не вилазили зі свого кабінету, не приїжджали на прифронтову лінію, стабілізаційний пункт, де перша точка поранених. Це люди, які ніколи не тиснули руку солдата в землі і пороху".
Юрій Танасійчук вважає, що влада не зацікавлена спрощувати роботу волонтерам. Немає єдиної мети - організувати процес так, щоб волонтерам не потрібно було наймати професійних юристів та митних брокерів.
Ідеальною була б можливість електронного декларування спрощеної форми, яка є на сьогодні паперовою".
- Актуальне
- Важливе