Еспресо. Захід
Ексклюзив

Врятувати юні життя: як у львівській лікарні святого Миколая допомагають маленьким пацієнтам

Ірина Запотічна
1 червня, 2024 субота
08:02

Після повномасштабного вторгнення кількість пацієнтів Дитячої лікарні Святого Миколая у Львові значно зросла. Нові виклики стали для медиків причиною розвиватися та переходити на нові рівні роботи

Зміст

Стіни Дитячої лікарні святого Миколая у Львові розмальовані в яскраві кольори. Замість суворості традиційного для медзакладів білого кольору маленьких пацієнтів зустрічають малюнки динозавриків і рослинок. 

Фото: Роман Балук

На вході в медзаклад залежно від стану для пацієнта передбачені різні рівні очікування допомоги: у стабільному стані мусить почекати до 2 годин, дітки у важчому стані - до 30 хв., критичні пацієнти, відповідно, отримають допомогу негайно. Лікарня Святого Миколая є багатопрофільною лікарнею інтенсивних методів лікування. Тут приймають близько 1000 ургентних і планових пацієнтів щодня. Лише торік було госпіталізовано понад 25 тисяч діток, а проконсультовано ще 88 тисяч.

За словами директора лікарні Івана Міськіва, наймолодший пацієнт тут - новонароджена дитина. Це малюки, які народилися передчасно або з маленькою масою тіла. Також є дітки, вади яких виявили ще коли вони перебували в утробі матері. 

Найменша дитинка, яку виходили тут лікарі, важила лише 500 грамів. До слова, у 2022 році в медзакладі з'явилося власне пологове відділення. Завдяки цьому лікарі мають змогу виконувати операції новонародженим із хірургічними, кардіохірургічними, нейро-, травматологічними вадами відразу після народження. Та в разі потреби транспортування малюка в межах Львівської області праціники неонатальної та діагностичної служби виїжджають на виклики для обстеження дитини або в разі необхідності перевозять її до Центру неонатології. 

Пацієнтами дитячого медзакладу часом стають і дорослі. Це люди, які мають вроджені вади серця, що потребують багатоетапних корекцій. Певні корекції роблять при народженні, а потім вже у старшому віці. У лікарні функціонує єдиний у західних регіонах України Центр дитячої кардіохірургії. Сюди спрямовують дітей із найважчими серцевими вадами та захворюваннями і виконують одні з найскладніших втручань.

"Ми працюємо по всіх напрямках, які стосуються медицини дитинства. У нас з’явилися відділення кардіохірургії, відділення дитячої онкогематології, пологове відділення в структурі багатопрофільної лікарні. Це дозволяє при народженні дитинки з вадами зразу надати їй допомогу, наприклад оперувати", - розповідає директор лікарні.

Окрім того, нещодавно в медзакладі відкрилося відділення діалізу, а також трансплантології. Так, за минулий рік вдалося провести 17 трансплантацій для діток від родинних і посмертних донорів. Серед них - одна трансплантація серця.

З початком повномасштабного вторгнення багато діток втратили можливість отримувати медичну допомогу в рідних містах через обстріли й руйнування медзакладів. Дитяча лікарня Святого Миколая стала однієї з головних у тилу. Навантаження на неї збільшилося вдвічі, тому за два роки тут створили відділення, де працюють спеціалісти, допомоги яких украй потребували діти з усіх регіонів України.

Фото: Роман Балук


Фото: Роман Балук

Наслідки війни: як в опіковому відділенні допомагають дітям з мінно-вибуховими травмами

Галина Саян - керівниця Центру термічної травми та пластичної хірургії Першого медоб’єднання Львова. Жінка розповідає, що опікове відділення надає третинний, найвищий рівень допомоги по всій Україні: пацієнтам з опіками, мінно-вибуховими травмами, дефектами м’яких тканин. Окрім того, тут лікують рубці та рубцеві контрактури - ділянки, які унеможливлюють рухи. Сьогодні таких медзакладів третинного рівня надання допомоги дітям з опіками, який може приймати найважчих пацієнтів, є лише два в Україні.

За словами пані Галини, діти з найважчими випадками з усієї України потрапляють до лікарні святого Миколая. Вона додає: після повномасштабного вторгнення пацієнтів у медзакладі побільшало. Це спричинено ушкодженнями внаслідок бойових дій, а також зростанням кількості побутових травм. Під час блекаутів рік тому люди грілись як могли, а тому використовували саморобні обігрівачі або гріли окріп, що могло завершуватися проблемами.

"У нас мультидисциплінарний підхід, тобто з пацієнтом не працює лише один лікар, а ціла команда: опікові хірурги, лікарі-анестезіологи, які допомагають при перев’язках, операціях. Це також фізичні терапевти, які працюють від початку, від гострого періоду захворювання, до загоєння і після загоєння, профілактика рубців і психологи. Ми за комфорт для маленьких пацієнтів, щоб їм не було боляче, щоб вони не плакали, їм не було страшно. Ще один плюс - ми ведемо пацієнтів не суто до періоду загоєння, а проводимо огляди й пізніше, контактуємо з пацієнтами, якщо їм потрібні операції чи пластика", - пояснює медикиня.

"Ноу-хау" для дитячої лікарні - це психологи. Дріб’язкові травми не потребують втручання такого спеціаліста, інша річ - коли обпечений великий відсоток площі тіла дитини. Пацієнти можуть лежати у відділенні місяцями, а такі травми - це випробування не лише для діток, а й для батьків. Психологи, психіатри, логопеди та нейропсихіатри Центру ментального здоровʼя лікарні працюють з дітьми із панічними атаками, ПТСР, депресіями й іншими психологічними розладами. Спеціалісти зрозуміли, що надати психологічну допомогу пацієнтам під час війни надважливо. 

Якщо малюк пережив гостру фазу, далі йому потрібно навчитися жити зі своїм тілом та прийняти себе та свої рубці. Психологи працюють і з дітьми і з батьками. Галина Саян ділиться - з досвіду бачить, що батьки часом більше потребують допомоги фахівця, ніж дитина. 

"У нас був випадок, коли була дівчинка-пацієнтка була з великою площею рубців, зокрема відкритих ділянок тіла. Дитина була весела, ходила в садочок і поки не розуміла цього. А її мама була дуже стурбована, постійно засмучена, бо розуміла, що дитина вже не така, як була раніше", - пояснює Саян.

Раніше дітей із важкими ушкодженнями відправляли за кордон, однак зараз наші медики все частіше беруться за складні випадки. Завдяки благодійникам лікарня отримала прилади, які дозволяють лікувати рубці. Крім того, спеціалісти з опікових центрів Європи навідувалися і до Львова. 

"Ми вчилися в них, переймали їхній досвід. На початку повномасштабної війни я (і думаю, що багато моїх колег теж) ніколи не бачила мінно-вибухової травми в дитини. Коли в нас були сумнівні випадки, ми радилися з іноземцями в чаті, писали їм. Зараз наша команда робить те, що не могла б зробити минулого року. Це та річ, якою ми можемо пишатися". 

Кілька разів для лікарів також проводили тімбілдинги з психологом. Галина Саян зізнається, що така підтримка дуже важлива, адже після роботи часто дуже важливо виговоритися. Пацієнти бувають різні, розмови з батьками також треба проводити доволі важкі. Так, наприклад, за кордоном є спеціальна професія child life specialist - людина говорить з батьками, грається з дітьми під час перев’язок і підтримує пацієнта. У нас же за це відповідає лікар. Попри те, робота з дітьми - це особлива історія для медика, юні пацієнти часто стають мотивацією для своїх лікарів.

"У мене є дівчинка, яка зараз приходить на шліфування рубців, раніше я її лікувала. Кожного разу вона малює для мене малюнки. Вона обіймає мене, усміхається мені. Для мене це така заслуга - усвідомлювати, якою була дитина, коли потрапила у відділення, і яка вона тепер. Ці маленькі люди пережили гострий період, а зараз дякують тобі. Тоді ти розумієш, що зробила щось добре".

Стати супергероєм

Частина дітей, яка перебуває у Лікарні Святого Миколая, змушена залишатися тут на довгий період лікування. Це означає, що відвідувати звичайну школу немає можливості. В 16 дитячих лікарнях України діє Державна установа “Школа Супергероїв” - школа в медичних закладах. Працює під патронатом Першої Леді Олени Зеленської.

Фото: "Школа Супергероїв"

Діти, попри довготривале лікування і життя в лікарняних стінах, мають змогу відвідувати заняття. У Лікарні Святого Миколая діє аж 5 класів. У штаті працює 7 людей: це психолог, вихователь, асистент вихователя, вчитель початкових класів, асистент вчителя, методист, а також директор школи.

"Дітки старшого шкільного віку також отримують уроки від штатних учителів, які працюють у школі щодня від 10:00 до 18:30. У нас є вчителі-предметники, які надають освітні послуги, тобто уроки проводять для 5-11 класів, у них є свій графік, вони приходять згідно з розкладом, як у школі", - пояснює Андрій Тищенко, керівник освітнього центру ДУ Школи супергероїв у м. Львові.


Фото: Одна з локацій "Школи Супергероїв"

Урок тут триває також 45 хвилин, але особливістю освітнього закладу є те, що дитину не оцінюють. Оцінку ставлять лише в разі, якщо на це є запит батьків. Окрім того, учні не мають домашнього завдання. 

Окремий клас є у відділенні онкогематології та імунології. Він - найбільший з усіх навчальних локацій, його називають гордістю медзакладу.

"Там є панорамні вікна, ця локація називається "Ковток до життя". Дітки в гематології найдовше перебувають у лікарні, це може бути півтора року, рік і більше. На жаль, вони не відвідують школу, а тому наші вчителі приходять до них у відділення", - додає Андрій Тищенко. 

В інших відділеннях якщо дитина не має змоги спуститися до класу, вчитель займається з нею в палаті. Також учнів можуть групувати: до прикладу, якщо в палаті є двоє п’ятикласників, тоді роблять груповий урок для п’ятого класу.

"Онкогематологія відрізняється: цих дітей не можна ні з ким групувати. Ми можемо зробити це тільки з дозволу лікаря, якщо дозволяють аналізи діток".

Оскільки у штаті є психолог, час від часу в лікарні організовують різноманітні тематичні дні. У День вишиванки діти малювали вишитий орнамент, а вчитель української мови провів відкритий урок на цю тему. На таких лекціях зазвичай можуть бути всі дітки будь-якого шкільного віку.

"Ми довго думали над організацією навчання в лікарні, тому що є дітки, які температурять, мають хірургічні проблеми чи опіки. Є діти, які не можуть контактувати з іншими, тож для них класи сформували так, аби навчання було безпечним. Тепер наші "малявки" не хочуть іти додому", - каже директор лікарні Іван Міськів.

Медицина роботизується

Нещодавно в Дитячій лікарні Святого Миколая облаштували робота-хірурга Da Vinci Si. Це єдиний в Україні дитячий робот. 

"Це розробка військових. У цивільній медицині це найновіше, що є в інвазивній хірургії. "Да Вінчі" - це інфекційний контроль, відсутність тремору і надзвичайна маневреність рухів - тут вона колосальна", - пояснює Іван Міськів. 

Так, наприклад у березні цього року за допомогою робота оперували 11-річного хлопчика з онкопатологією. Система адаптована до проведення операцій для дітей, зокрема оперувати можна навіть новонароджених малюків. Усе це відбувається під керуванням хірурга.

Серед суперприладів у лікарні є й ангіограф - за його допомоги операції проводять через судинний доступ. Це - кардіохірургічні, нейрохірургічні втручання, які також проводять новонародженим. Прилад дає змогу виявити захворювання надзвичайно точно і малотравматично для пацієнта.

А ортопедо-травматологи відділення разом із відомим італійським хірургом Робертом Брамбіллою запровадили технологію із вживленням стовбурових клітин діткам з опіками й іншими патологіями. Така процедура дає шанс повернути маленьким пацієнтам зі складними травмами повноцінне активне дитинство.

Видалити камені з нирок, сечоводу чи сечового міхура можна за допомогою літотрипсії: спеціальний апарат, літотриптор, дробить кам’яне утворення відразу в нирці чи сечоводі. За допомогою літотриптора час операції зменшується наполовину, зокрема втручання відбувається без розрізів чи проколів на тілі. 

Батьки мають змогу 24/7 перебувати біля дитини, незалежно від того, чи це звичайне відділення, чи реанімаційне. 

До слова, реабілітаційне відділення лікарні - UNBROKEN KIDS - є одним із найбільших в Україні та розраховане на 20 ліжок. Це унікальне місце, де діти, які постраждали від війни, та ті, хто мають особливо важкі діагнози, отримуватимуть комплексну кваліфіковану медичну допомогу. У центрі допомагають діткам із порушеннями, спричиненими різними видами захворювань і травм (нейротравма, післяопікові рубці, післяінсультні стани, наслідки ДТП, неврологічні недуги, вроджені вади розвитку тощо), а з 2022 року - і діткам, які отримали мінно-вибухові, вогнепальні поранення, ампутації, терамічниі травми під час війни. 

Басейн, інноваційна система для відновлення навичок ходьби Walkbot, зал ерготерапії, VR-технології доповненої реальності для занять у формі гри, два просторих зали для реабілітації, кабінет психолога та яскраві мотивуючі малюнки на стінах - тут є все необхідне для повноцінного відновлення пацієнтів та повернення до активного повноцінного дитинства. Зокрема, в ерготерпевтичній кухні створено всі умови.

Загалом за минулий, 2023 рік, з Дитячої лікарні Святого Миколая виписали 25 690 пацієнтів. Діткам провели понад 12 тисяч оперативних втручань, врятувавши маленькі життя та подарувавши надію на здорове та повноцінне дитинство.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.47
  Купівля 40.47
  Продаж 40.99
 • EUR
  Купівля 43.37
  Продаж 44.17
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
18 червня
19:32
У Чорткова бракує грошей для закладів освіти на оплату комуналки та харчування дітей. Причина
19:17
На Львівщині туристка травмувалася в горах: жінку транспортували до підніжжя
19:06
тюрма
На Рівненщині мешканця, який зґвалтував малолітню дівчинку, посадили на 12 років
18:57
новий набір
Молоді підприємці з вугільних районів можуть отримати ваучер до €2000 на розвиток бізнесу
18:42
На Волині, купаючись у ставку, потонув 17-річний хлопець
18:34
У Тернополі землю дитбудинку намагалися віддати під забудову
18:22
Йшла за сонцем: на Рівненщині розшукали 56-річну жінку, яка загубилася у лісі
18:18
Як у Львові відновлюють мозаїку "Інформаційний простір", демонтовану минулого року
18:10
Газмережі
На Волині через любительку медведчуківського "народовладдя" людям відключили газ
17:56
Чернівецькі прикордонники зупинили втікачів з України та переправника неподалік держрубежу
17:44
Анатолій Катеринчук
Зеленський звільнив Анатолія Катеринчука з посади голови Хмельницької райдержадміністрації
17:35
місто Львів
У львівській мерії оприлюднили список підприємців, які начебто самовільно захопили міську землю
17:34
Ексдепутат Чернівецької міськради Ростислав Білик вимагає компенсувати моральну шкоду: що відомо
17:30
Сонце
Спека до 33° тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 19 червня
17:20
школа
У львівських школах розвиватимуть 23 соціальних бізнеси
17:05
ДТП Луцьк
У Луцьку на пішохідному переході автівка збила школярку
17:03
Ексклюзив
"Не маю можливості прийти на могилу чоловіка, бо її немає": вдова воїна-азовця Олексія Яніна прибирає чужі поховання
16:55
Двох братів зі Львова викрили на створенні фішингових сайтів і шкідливого програмного забезпечення
16:46
Продавав "непридатність" до служби: на Волині учасника добровольчого формування підозрюють у зловживанні впливом
16:29
Закарпатські митники не дозволили завезти в Україну брендові вироби з Іспанії на пів мільйона гривень
16:17
декларація
Поліцейську з Луцька покарали за правопорушення, пов'язане з корупцією
16:05
доповнена реальність
Митці з Данії, Франції, Італії та України презентують у Львові історії війни та миру за допомогою доповненої реальності
15:59
На Львівщині в озері потонув підліток
15:54
На Прикарпатті жінка перерахувала віртуальному залицяльникові майже 500 тис. грн 
15:40
У Львові 4-річну дитину за обличчя покусав пес
15:24
ДП "Волиньторф"
ДП "Волиньторф" заборгувало державі понад 2 млн грн: прокурори звернулися до суду
15:10
Із львівської квартири поліція вилучила дві пляшки ртуті
14:51
контрабандна техніка
В автобусі, який повертався із Праги, львівські митники виявили контрабандну техніку
14:36
ДБР, працівники ДБР
ДБР і Офіс генпрокурора проводять обшуки в Мукачівській окружній прокуратурі, - Глагола
14:21
У Львові жінка з діагнозом "безпліддя" народила вже восьму дитину
14:06
Ексклюзив
Володимир Звєров
"Румуни прочитали нашу команду": спортивний журналіст Звєров проаналізував поразку збірної України з футболу
13:53
За $10 тис. пообіцяв вплинути на членів МСЕК: у Тернополі викрили керівника благодійного фонду
За $10 тис. пообіцяв вплинути на членів МСЕК: у Тернополі викрили керівника благодійного фонду
13:38
OPINION
Володимир Гірняк
Куди їздив Садовий і його заступники та чому не звітують перед громадою. Блог Володимира Гірняка
13:22
домашнє насильство
Чоловіку з Рівненщини призначили пробаційний нагляд за знущання з дружини. Що це означає
13:06
земля
Львівська міськрада не змогла продати під забудову 3,5 га у Білогорщі
12:51
гроші для ЗСУ
Львівська військова адміністрація виділила для ЗСУ ще понад 27 млн грн
12:42
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 18 червня
12:40
Голова Дрогобицької РДА Степан Кулиняк вітає керівницю управління праці та соціального захисту Галину Чаплю з отриманням почесного звання "Заслужений працівник соціальної сфери України"
Чиновниць Дрогобицької РДА підозрюють у незаконних соцвиплатах родичам і друзям на мільйони гривень, – ЗМІ
12:26
ДТП Львівщина
Автівка з'їхала з дороги та перекинулася: на Львівщині в ДТП травмувався 20-річний чоловік
12:11
Директора диспансеру на Тернопільщині підозрюють у корупції
Вимагав гроші за довідки спортсменам: директора диспансеру з Тернопільщини викрили на хабарництві
Більше новин