Завершилася Літня школа для молоді "Охорона культурної спадщини – моя справа"
Упродовж семи днів Літньої школи 25 учасників проєкту відвідали культурні та архітектурні пам’ятки в 4-х районах Львівської області та дізналися про досвід різноманітних експертів: дослідників, археологів, архітекторів, реставраторів, культурних менеджерів та громадських активістів.
Проєкт Літня школа для молоді "Охорона культурної спадщини – моя справа", яку реалізувала громадська організація "Асоціація культурних ініціатив", цьогоріч став переможцем конкурсу серед інститутів громадянського суспільства й отримав максимальну суму фінансування – 100 тисяч гривень, що дозволило організаторам збільшити кількість учасників та відвідати більше місць архітектурної спадщини.
Про підсумки Літньої школи "Еспресо. Захід" розповіла Катерина Плечій, голова Асоціації Культурних Ініціатив та авторка проєкту Літньої школи для молоді "Охорона культурної спадщини – моя справа".
"Такий проєкт ми реалізуємо вже втретє з 2019 року. Спочатку у проєкт були залучені здебільшого тільки молодь Жовкви, оскільки сам проєкт народився там. У 2020 році аудиторія школи розширилась, і до нас приєдналися не лише учасники з Львівщини, але й з інших областей. До слова, цьогоріч у нас учасники з Харківської, Одеської, Миколаївської, Херсонської, Івано-Франківської, Тернопільської, Рівненської, також, з Києва. – говорить Катерина Плечій. – Ми відібрали 26 учасників на проєкт, але за різних обставин, декілька з них не змогли приїхати. Згодом, на старті школи до нас приєдналися ще кілька учасників з Жовкви. То загалом можна сказати що нас було 25, – говорить Катерина Плечій. – Заняття та поїздки на об'єкти відбувалися впродовж дня. Брати участь у проєкті могли молоді люди віком від 14 до 35 років. Крім того, участь у школі була безкоштовною. Єдине за що платили учасники – це доїзди на об'єкти та повернення назад. Проживання та харчування також сплачувалось організаторами".
Учасникам, зокрема, розповідали про законодавчі аспекти в охороні збереження спадщини. Також організатори зробили великий акцент на збереженні пам'яток дерев'яної сакральної архітектури, оскільки вони найбільше вразливі. Про ці особливості збереження розповів Іван Щурко, голова комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму. Згодом учасники знайомилися з особливостями збереження і реставрації монументального живопису. Реставраторка Ірина Гірна допомогла їм у цьому.
За словами авторки проєкту, під час Літньої школи Управління охорони історичного середовища ділилося своїм досвідом реалізації різноманітних проєктів. "Ми говорили і про реставрацію вікон, і про реставрацію балконів та дверей. Також, про різноманітні програми управління і "Бюро спадщини, – додає вона. – Лекції проходили у форматі лекцій-бесід на об'єктах (коли експерт перебуваючи у конкретному місці, розповідає про свою роботу)".
Водночас учасники мали можливість слухати тренінг проєктного менеджменту, адже усіх хвилювало питання щодо недостатнього фінансування культурної та пам'яткоохоронної галузі, де знаходити кошти та як їх шукати. "Ми запросили експертку з Українського культурного фонду для того, щоб учасники мали можливість взяти участь у тренінгу написання власних проєктів. Частина учасників вже мали невеликий досвід у цьому, а інші – тільки ідеї". – каже Катерина Плечій.
Крім того, учасники відвідали Давній Пліснеськ у Підгірцях, де змогли ознайомитися із специфікою заповідника і про особливості збереження археологічної спадщини. Побували у Стільському городищі тощо.
На завершення школи, учасники отримали домашнє завдання: попрацювати над ідеями ревіталізації 4 об'єктів у Жовкві, які називаємо "сплячими", тобто маловідомими. "Ми розділили учасників на групи, у яких вони продовжуватимуть працювати над завданням онлайн. Термін завдання – 2 тижні. Після цього, ми зустрінемось з ними у зумі і обговоримо кожне виконане завдання. Усі напрацювання ми плануємо згодом застосувати при написанні проєктів ревіталізації об'єктів у Жовкві".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе