"Замінування" шкіл. Як проводять евакуацію дітей в Ізраїлі?
Персональні бомбосховища і тривожні навчання. Так живуть люди в Ізраїлі – країні, що фактично перебуває в стані війни понад 70 років.
"Еспресо.Захід" поспілкувався з Наталією Гелбер, уродженкою Львова, яка з 16 років мешкає в Ізраїлі і запитав її, як відбувається евакуація там, а також – про підготовку до неї, зокрема у навчальних закладах.
Жінка має троє дітей (15, 3 та 1 року), зараз навчається на медсестру. Крім того – відслужила два роки у Військово-повітряних силах Армії оборони Ізраїлю.
Чи часто ви безпосередньо зустрічаєтесь з такими випадками, коли людям потрібно евакуйовуватись? Як відбувається евакуація в навчальних закладах?
Ситуація в Ізраїлі інша, аніж в Україні. Країна довгий час постійно перебуває в стані війни, тому тут у кожній школі й в кожній квартирі є бомбосховище. За першим звуком сирени ми евакуйовуємося туди. У нашій квартирі є спеціально обладнана кімната, що називається бомбосховищем. Ми ставимо на підлогу матраци і всі разом там спимо, бо, коли нас бомблять – це дуже страшно. Адже йдеться не про псевдоповідомлення про замінування, а про реальне бомбардування.
У школі дітей також до цього готують і тренують, бо обстріл може статись серед білого дня. А за день до самого тренування їм проводять урок – правила поведінки під час бомбардування. Головні правила – не бігти, не штовхатись, не панікувати, а спокійно йшли у бомбосховище. А тоді дітей попереджають, що завтра, коли лунатиме сирена, (а коли бомблять, то вмикають дуже гучну сирену) вони повинні всі піти в бомбосховище і там лягти на підлогу. Тобто вчать правильно себе поводити – аби не впадати в паніку, аби не лякатись, аби знайти, куди йти (тобто де саме це бомбосховище розташоване).
Як часто такі тренування відбуваються?
Кожні 3-4 місяці відбуваються такі навчання – це мені син розповідає. А коли я ще навчалась у школі в Ізраїлі, то теж були такі тренувальні уроки. Вчитель все спокійно пояснює дітям, нагадує правила поведінки під час бомбардувань чи обстрілів.
Коли бомбардування відбувається насправді, то діти дуже налякані. Вони в стресі. Тому працюють і психологи, які максимально намагаються підготувати дітей до таких непростих подій. Відбувається це систематично.
Минулого року відбувались інтенсивні бомбардування, діти тоді були в школі? Батькам телефонують, щоби їх забирати? Чи як це відбувається?
У перший день, коли почались бомбардування, вони ще були в школі. А вже наступного дня ми всі сиділи у своєму бомбосховищі у квартирі. Не працювали ні школи, ні садки. Люди не знали чого чекати.
Читайте також: Операція "Евакуація". Як поводитися у стресовій ситуації в школі
В Ізраїлі кожна квартира обладнана особистим бомбосховищем?
Нині – так. Зараз жодну квартиру не дозволять здати без такого сховища. Є ще, щоправда, старі квартири, де бомбосховища внизу, на першому поверсі. Але це викликає додаткові труднощі, бо треба покинути своє помешкання, пройшовши всю сходову клітку. Це займає час і, відповідно, створює скупчення людей на сходовій клітці. Вночі – незручно йти сходами, ще й швидко. Тому зручно, коли бомбосховище розміщене у власній квартирі.
Зараз навіть ті приміщення, які спеціально не облаштовані під бомбосховища, переробляють і створюють всі умови для того, щоби приміщення стало придатним для сховку під час бомбардувань. Роблять перепланування старих будинків і додають таку кімнату-бомбосховище для евакуації. Стіни в такій кімнаті зроблені з товстого залізобетонну, який захистить від потрапляння ракети чи осколків. Також встановлені особливі двері, які виготовленні з товстого шару сталі. Завжди в цій кімнаті є кілька пляшок питної води і склянки на випадок, якщо доведеться перебувати тривалий час не виходячи.
Як тільки чуємо сирену – всі йдемо до бомбосховища. Якщо на вулиці – штовхаємо тих людей, які в навушниках, аби вони розуміли, що відбувається.
А взагалі, такі повідомлення про псевдозамінування надходять?
У нас здебільшого відбуваються ракетні обстріли. Є також поодинокі випадки, коли смертники підривають себе. Але вони про це нікого не попереджають.
З якого віку дітей починають вчити евакуйовуватись?
Вже в дитячих садках дітей у формі гри навчають найголовніших правил поведінки під час обстрілів. Діти з раннього віку знають, що таке сирена, і розуміють, що це – страшно.
У мене дитина була зовсім маленька, кілька місяців – і він в мене на руках трусився від страху, коли ми бігли в бомбосховище.
Читайте також: "Це перша евакуація за моє життя, коли нас про замінування шкіл інформували у вайбері" – Сергій Хараху
Що б ви із власного досвіду порадили людям – якісь найголовніші моменти, про які треба завжди пам'ятати, щоби врятувати своє життя?
Нас вчили так: якщо перебуваєш навіть посеред вулиці і починаються обстріли – зупиняєшся, виходиш з машини і лягаєш на землю. Так навчений весь Ізраїль. Важливо, аби приміщення всіх шкіл були облаштовані під бомбосховище. А також – постійне і систематичне інформування за правилами поведінки.
- Нагадаємо, нещодавно у Львові стався безпрецедентний випадок, коли в один день надійшло повідомлення про замінування всіх шкіл міста. Така ж ситуація сталась і в Києві, Дніпрі, Черкасах, Одесі, Миколаєві.
- У підсумку обстежень жодних вибухонебезпечних речовин і вибухових пристроїв не виявлено.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе