Які продукти подешевшають через заборону на експорт до Польщі
Заборона на експорт зерна не призведе до зниження цін в Україні на борошно, натомість яйця, курятина та олія можуть подешевшати
Про це у коментарі "Еспресо.Захід" заявив експерт аграрного ринку Іван Стефанишин.
"Попри те, що список агропродукції, які Україні заборонили експортувати до Польщі, досить великий, сподіватись революційного зниження цін на цю продукцію в Україні не варто. Насамперед через те, що чимало товарів, які є у цьому переліку насправді не експортувались у таких великих кількостях, аби заборона мала відчутний вплив на ринок, – каже Іван Стефанишин. – Насправді є проблема по чотирьох культурах: пшениця, кукурудза, ріпак та соняшник. І частково мед – на польському ринку близько 65% українського меду".
За словами аналітика, якщо є внутрішній тиск на ціну зерна, то можна було б чекати зниження цін на борошно. А в Україні є проблема якісного продовольчого зерна.
"Нині хлібопекарська галузь залежить від того, скільки в Україні зерна першого і другого класу, а його небагато. Тому очікувати зниження цін на борошно не варто. Натомість почнуть знижуватись ціни на корми, а це може відобразитись на цінах на продукцію тваринництва, насамперед на птицю, – каже Іван Стефанишин. – У нас були досить великі обсяги експорту курятини та яєць, тож зупинка експорту вплине на ціни. Яйця уже починають дешевшати, але це також сезонне – збільшується продуктивність курей. Зрозуміло, що ніхто не триматиме високу ціну, бо запаси яєць на фабриках зростатимуть. Уже почались акції у супермаркетах, що також свідчить про те, що йде зниження ціни".
Читайте також: Зернова криза. Чому найближчі сусіди вдарили по українському агросектору
При цьому сподіватись, що через заборону експорту знизяться ціни на молоко і м’ясо в Україні, не варто. За словами експерта, Україна ніколи не експортувала таку кількість цих товарів, щоб вона могла мати вплив на ринок. Навпаки, ми активно імпортуємо молочну продукцію з Польщі. Чимало свинини на українському ринку також імпортна.
Найближчим часом супермаркети почнуть оголошувати акції також на олії – це також наслідок заборони експорту. Натомість на цукор, який також у компанії заборонених, знижок чекати не варто.
"Деякі виробники експортували цукор до ЄС, зокрема наш "Радехівцукор", але це не великі обсяги. З виробництвом цукру ми балансуємо на межі внутрішнього забезпечення. У нас немає великих надлишків цукру, аби можна було говорити експортний потенціал", – каже Іван Стефанишин.
- Починаючи з лютого цього року польські фермери неодноразово блокували пункти пропуску на кордоні з Україною. Вони заявляли, що українське зерно, яке мало б іти територією Польщі лише транзитом, потрапляє на польський ринок, через що ціни різко впали.
- 7 квітня стало відомо, що Україна погодилася припинити експорт зерна до Польщі, залишивши лише транзит. Однак 15 квітня офіційна Варшава затвердила заборону не лише на ввезення українського збіжжя та інших харчових продуктів до Польщі, а й на транзит через територію Польщі. Речник Європейської комісії заявив, що односторонні дії країн-членів Європейського Союзу щодо торгівлі є неприйнятними.
- 18 квітня стало відомо, що в підсумку переговорів, які тривали два дні, ухвалено рішення розблокувати для української агропродукції транзит через Польщу до портів Європи. Відновлення транзиту заплановано з 21 квітня.
- Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик вважає, що Україна несе відповідальність за перенасичення аграрною продукцією ринку Східної Європи.
- 21 квітня Польща розблокувала рух української агропродукції транзитом до польських морпортів, Нідерландів та інших країн ЄС.
- Актуальне
- Важливе