Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"Якби ми приєдналися до Львова, не було би ніякого розвитку нашої громади" - голова Сокільницької ОТГ 

9 липня, 2021 п'ятниця
12:18

Минуло більше року, як уряд дозволив сформувати окрему Сокільницьку територіальну громаду, до якої увійшли Сокільники, Годовиця і Басівка. Ці села наполегливо відстоювали право на окрему ОТГ. 

Зміст

Як дають собі раду села, які не захотіли бути у складі "великого Львова", чим будуть займатись найближчим часом, і які стосунки мають зараз зі Львовом, - в інтерв’ю Еспресо.Захід розповів голова Сокільницької ОТГ Тарас Сулимко - фізик за освітою, військовий, який до політики взявся відразу після повернення з фронту.

Село має бути селом

Тепер, рік по тому, не шкодуєте, що не увійшли до Львівської МТГ?

Львів уже так забудували, що далі нікуди. Для прикладу, проїхав вулицею Шевченка у Львові, там у новобудовах мешкатимуть десятки тисяч людей. Куди те все попідключають? Усі наявні мережі зведені за царя Гороха. Склозавод, маслозавод – усе забудовують.

Але ж і Сокільники активно розбудовуються, є чимало багатоповерхових будинків. Плануєте забудувати Сокільники новобудовами? Що ще буде, крім новобудов?

Багатоквартирні будинки можуть сприяти розвитку села, але насправді вони створюють ще й  великі проблеми. Тому, на мою думку, село має бути селом. Я не розумію як, для прикладу, між приватними будинками може виглядати багатоквартирний будинок. Нічого не видно й немає пейзажу. 

Попри те, висотних будинків у Сокільниках не бракує.

У нас в генеральному плані є смуга, де було виділено землю під будівництво багатоквартирних будинків. Я прийшов, і воно вже так було запроєктовано. Хоча на все треба дивитись індивідуально. Завод теж не всюди можна побудувати. Навіть такі заводи, які в нас є: довкола будуть будинки, а поряд - виробництво пластикової упаковки. Школу будуємо на 660 учнів, а позаду – два великі підприємства, які займаються обробкою дерева. Там і фарбують, відповідно, запахи різні. Але неможливо зробити екологічно чисту оазу, якщо довкола стільки шкідливих об'єктів. Просто стараємось це мінімізувати.

Останнім часом говорять про проблеми сокільницьких новобудов із комунікаціями. Купувати помешкання в Сокільниках взагалі безпечно?

Я не знаю, наскільки безпечно купувати квартири в новобудовах у Сокільниках. Насправді тут будує багато фірм, і саме від забудовника багато залежить. Одна з фірм конкретно прив'язана до Андрія Садового і його родини, і їй дозволяють під'єднуватися до міської каналізації. Тому виникає питання: чому одним можна підключити каналізацію, а іншим - ні? Тобто погоджують вибірково. Комусь можна, а решта – виходьте зі становища, як хочете.

А які маєте плани, щоб знайти вихід з цієї ситуації?

Якщо забудівельник прийшов і він хоче зробити каналізування, то він з дозволу має або підключатися до наявного каналізування, або будувати своє. Якщо забудівельник хитрить і йому вигідно підійти у Львівську міську раду, заплатити й так підключитися, тоді хай не лукавлять і нікому не дозволяють підключатися. Для чого вони комусь дають дозвіл підключатися до каналізування, а потім звинувачують Сокільницьку сільську раду.

Львів роками палець об палець не вдарив, щоби нам допомогти

Львівська МТГ пропонує меморандум, який, на їхню думку, залагодить проблему з комунікаціями сокільницьких новобудов. Ви вже ознайомилися з його текстом? Які плюси, мінуси, підводні камені? Сокільники будуть його підписувати? 

Фірма-забудовник, яка будує і хоче підключатись до львівської каналізації, повинна сплатити 30 відсотків пайової участі в бюджет Львова. Ми сказали, що не проти підписати такий меморандум. Навіть жодних умов не виставляли. Лише попросили, щоб вони нам пояснили, за якою такою формулою каналізація вийшла у 30 відсотків? Але нам так і не аргументували, не надали ніяких розрахунків.  

Стосунки  між вашою ОТГ і Львівською МТГ добросусідськими не назвеш. Виглядає на латентний конфлікт, який час від часу виходить в публічну площину. Чи є спроби його залагодити? Чи ведуться якісь переговори?

Наша громада є мирною громадою. Ми ні з ким воювати не хочемо і ніколи не робили ніяких збитків ні Львову, ні Андрію Івановичу. Однак ми пам'ятаємо, коли він в кінці 2019 року перекрив на вулиці Героїв Майдану в'їзд, поставив блоки, бо "в нього коштів не було". А для чого було закривати? Щоб ми йшли до нього випрошувати? От, власне такі "підлянки" неприємні. 

Вам часто закидають, що Сокільники продадуть всю землю під новобудови, а тоді з масою невирішених проблем будуть просити приєднання до Львова. Чи є у вас план упоратися самостійно?

Насправді я ніколи не відкидав питання агломерації. Однак, якби ми таки приєдналися, то не мали би ніякого впливу на розподіл коштів. У кращому випадку, у раді був би наш один депутат.

Звичайно, Садовому не завадив би бюджет, який там 160-200 мільйонів. Йому теж би на завадили заброньована земля на кільцевій. Завдяки їй ми хочемо побудувати школу. Тому й роблять провокації на будь-якому питанні. 

Зрештою, скільки років ми не мали каналізування, і Львів палець об палець не вдарив, аби тут щось допомогти зробити. В нас не було школи, клубу, садочка. Село біля Львова нічого не мало, і вони нам нічого не допомогли. Люди на що найбільше звертають увагу? Щоби була нормальна дорога, освітлення, аби була вода, каналізація. А візьміть, до прикладу, Білогорщу, яка вже років із 10 у Львові. Хіба там щось зроблено? Може, є каналізування?

Львів не побудував  там жодного садочка, школи чи парку, хоч одну зелену зону Садовий зробив на тих заводських територіях, які так забудовують? Що він зробив? Зате потім закидає, що в Сокільниках будують багатоквартирні будинки. Це непорядно. 

А наскільки коректною, на вашу думку, є порада львівського мера жителям навколишніх сіл копати вигрібні ями?

У нас і так усі мають вигрібні ями. А забудівельники хай копають великі вигрібні ями. Зараз - ХХІ століття, питання лише в коштах. Є низка прогресивних ідей для вигрібних ям. Вигрібна яма може бути метр на метр, а для великого будинку може бути просто 10 на 10. Великі будинки всі підключені до каналізації з дозволу Андрія Івановича.

Якщо ти не "зелений", то нічого не отримаєш

Як ви вважаєте, Сокільницька ОТГ справляється самостійно, без Львова?

На початку моєї каденції в Сокільниках, у 2015-му, бюджет становив 17 мільйонів, а до 2020-го року був уже 62 мільйони. Ми дуже велику увагу приділили, щоб залучити сюди підприємців, які би наповнювали бюджет. За 5 років побудували 2 великі виробництва і завод з виготовлення нержавіючих труб. Є велике українсько-канадське підприємство, яке виготовляє тару. Є виробництво паперу і картонного пакування. 

Один з великих наповнювачів бюджету - "Епіцентр", який ще й будує комплекс на 7 гектарів. На території Сокільник є 9 заправок, є Макдональдс, супермаркети, АТБ, готелі.  

Тобто грошей вистачає?

Ми побудували початкову школу, завершуємо дитячий садочок, відвели земельну ділянку на ще один садочок. Будуємо велику школу дуже швидкими темпами. Запланували, що вже за три роки маємо завершити роботи. Але буде важко, бо  всі кошти на школу не зможемо виділяти, а від держави на допомогу не дочекаєшся. Я вважаю, що на такий освітній проєкт мала би бути допомога від держави. Можливо, моя приналежність до іншої партії якось на це впливає. Якщо ти не "зелений", то нічого не отримаєш. 

Держава не допомагає будувати школу?

Вони не те, що не виділяють – забирають гроші. В нас зараз бюджет 120 мільйонів. І держава вважає, що нам цього забагато. Коли ми будували садочок – нічим не допомогли, натомість забирають реверсно 15 мільйонів щороку.

Львів і Сокільники може об'єднати дорога 

Аби потрапити на цю розмову, я затратила доволі багато часу. Добратися в Сокільники громадським транспортом дуже непросто.

Через центр села проїжджає одна маршрутка - 1004. Окремий маршрут є з ЖК Південний і є багато маршрутів, які йдуть на Годовицю-Басівку по вулиці Наварійській. Новобудови - за 300 чи 500 метрів від вулиці Трускавецької. 

Зараз хочемо закупити свій автобус для внутрішнього розвозу пасажирів - Басівка/Годовиця/Сокільники - довіз до Львова. Починаючи від Стрийської і закінчуючи Городоцькою . 

Та й дорогу зробити не завадило б...

В генплані Сокільник є дорога. Це кусочок, який йде від Трускавецької, через автовокзал - і на Сихів. Але хіба Андрій Іванович піде на контакт і сам буде будувати? Бо ми маємо дуже багато роботи і не в наших планах будувати цю дорогу.

Щоби побудувати цю дорогу, напевне, треба би мати державну і фінансову підтримку. Адже доведеться у людей викуповувати городи.

Ми готові це роботи і це одна з тих тем, яка може нас об'єднати дружніми відносинами зі Львовом. Готові їм надати нашу  земельну ділянку, щоб будувати цю дорогу. Ми розуміємо, що тоді частина села, яка там є, - також почне розвиватись. Це буде вигода не лише для Львова, але й для Сокільник. Якщо вони хотіли там робити трамвайний парк, то ми забронювали там для них землі, ми їх для них і тримаємо. Поки що розмов про це не було.

Крім шкіл, садочків, маєте ще якісь великі проєкти?

У Годовиці є великий об'єкт. Хочемо в тій школі відвести крило під дитячий садочок і таким чином вирішити питання з дошкільнятами. У Басівці завершуємо клуб, хочемо зробити всі дороги.

Є проєкт національно-патріотичного центру по вихованню дітей. У Басівському лісі є криївка. Отримали дозвіл через Київ, маємо там 4 гектари землі в оренду, для того, аби зробити великий центр. Збереглись окопи з часів Першої світової війни, будемо їх реставрувати. Вже в серпні будуть перші вишколи.

Державі не цікаво виховати патріота. Завтра ми можемо померти від ковіду й від кулі, а заміни нема.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
07:30
Огляд
Фортеця, якої більше немає: історія та міфи забутого Надвірнянського замку
07:20
Свята великомучениця Катерина
День ангела Катерини за новим календарем: історія свята та традиції
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
20:05
світло
Коли на Львівщині 24 листопада вимикатимуть світло: графік відключень
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
Більше новин