Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Як "відкосити" від вакцинації? Ніяк!

Зоряна Круль
29 вересня, 2021 середа
18:50

Перелік протипоказань до вакцинації доволі скромний і в більшості випадків передбачає, що людина може вакцинуватися, але пізніше. 

Зміст

Лікар-терапевт Ірина Звіздарик розповідає: періодично до неї та її колег звертаються пацієнти, які просять надати їм довідку про те, що вони не можуть вакцинуватися від COVID-19 за станом здоров'я. Однак ані сімейні лікарі, ані терапевти, з якими українці уклали декларації, не уповноважені видавати такий документ. Перелік протипоказань до вакцинації є доволі скромним і у більшості випадків передбачає, що людина може вакцинуватися, але пізніше. А практично всі серйозні хронічні захворювання (такі як цукровий діабет, артеріальна гіпертензія і т.д.) навпаки, є показаннями до вакцинації. 

Навіть алергія – побутова чи сезонна – не є підставою, щоб пацієнт підлягав "відводу" від щеплення. Понад те: як наголошують у Міністерстві охорони здоров'я, якщо людина страждає на поліноз чи алергійний риніт, може вакцинуватися… навіть у період загострення хвороби! 

"Можна (і треба) вакцинуватися хворим на бронхіальну астму. У мене є пацієнти з БА – вони чудово перенесли вакцинацію", – запевняє Ірина Звіздарик. 

Але, каже, якщо є побоювання, що вакцинація може якось зашкодити, потрібно проконсультуватися з лікарем. Наприклад, людям, схильним до тромбозів (варикозним розширенням вен, тромбофлебітом) перед щепленням не завадить відвідати судинного хірурга. 

Єдиним справжнім протипоказанням до щеплення від коронавірусної інфекції у МОЗ називають тяжку алергічну реакцію на першу дозу вакцини. Під "тяжкою" мається на увазі не почервоніння чи висипка на руці, в яку була виконана ін’єкція, а анафілактичний шок, який підтверджується результатами відповідних аналізів. 

І все-таки, кому не варто поспішати з вакцинацією проти COVID-19? Чи може людина отримати довідку про те, що вона не робить щеплення з поважних причин, і хто такі довідки уповноважений видавати? Куди звертатись, якщо є побоювання, що у вас може бути алергія на вакцину? Про це журналістка "Еспресо.Захід" запитала у д.м.н., професора, відомого українського лікаря-імунолога та алерголога, завідувачки кафедрою клінічної імунології та алергології Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького, керівниці регіональної групи оперативного реагування на несприятливі події після імунізації Валентини Чоп'як. 

Які особи не підлягають вакцинації від коронавірусної інфекції? Є вже чіткий перелік?

  • Які мають тяжку алергічну реакцію (анафілактичний шок) на компоненти вакцин чи попередню їх дозу;
  • які мають гострі захворювання, що супроводжуються підвищенням температури тіла до +38,5ºC і більше;
  • пацієнти з синдром Гієна-Барре в анамнезі. Це – рідкісний стан, при якому імунна система людини уражає власні периферичні нерви. Загалом не варто вакцинуватися хворим зі серйозними органічними ушкодженнями нервової системи. 

Чому відразу не було прописано всі ці застереження?

На це потрібен час. У процесі, коли вже є якісь випадки (у нас, в інших країнах), набувається певний узагальнений досвід. Наприклад, у пацієнтів, які проходять цитостатичну терапію, вимірювали рівень специфічних  антитіл після вакцинації та аналіз показав, що ефективність імунної відповіді на вакцинацію у цих осіб не була високою. Це – очевидно, адже пацієнт отримує лікування, яке пригнічує імунітет. Тож у багатьох країнах приймають рішення про введення бустерної дози вакцини. Зокрема, у США, Великий Британії, Італії та Ізраїлі додаткову дозу вакцини вводитимуть людям, старшим за 65 років та імунокомпрометованим особам, у тому числі онкохворим і реціпієнтам після трансплантації У деяких країнах Євросоюзу це питання активно обговорюють.  

Серед протипоказань є підвищення температури тіла. Але якщо температура нормалізувалася, то людина вже може вакцинуватися?

Якщо температура підвищилися внаслідок загострення хронічних вогнищ інфекції або гострого патологічного процесу, то такі пацієнти повинні пролікуватися і через два тижні після того, як температура спаде, вакцинуватися будь-якою з доступних на цей момент вакцин. 

Уявімо, що жінка – вагітна. Спільно з лікарем, який веде її вагітність, вона приймає рішення не вакцинуватись. Але оскільки вона не вакцинована, мусить дотримуватися певних карантинних обмежень. Наприклад, її можуть не пустити на той чи інший захід. Вагітним, мабуть, апріорі у період росту захворюваності не варто відвідувати масові заходи. Але ми моделюємо гіпотетичну ситуацію. Що робити такій жінці?

Це – її рішення. У США вагітні вакцинуються і передають імунітет грудним дітям. Якщо говорити про цей конкретний приклад, який ви навели, то така жінка може здати ПЛР-аналіз. Якщо результат негативний, протягом наступних 72 годин відвідати цей захід.  

Зараз з'явилося багато маніпуляцій щодо довідок. Буцімто, можна отримати від лікаря якийсь папірець і пред’являти його замість сертифіката про вакцинацію. 

Маніпуляцій нам не потрібно. Нам потрібно, щоб люди мали імунітет. А як люди можуть його отримати? А) перехворіти; Б) вакцинуватися.

Виходить, що навіть ті люди, які отримують тяжку імуносупресивну терапію, можуть отримати щеплення. Це не зашкодить людині, але може не забезпечити їй належного захисту. Правильно я зрозуміла?

Згідно із західними guidelines (настановами. Ред.) таких осіб вакцинують, але, очевидно, що ефективність імунної відповіді у них не буде високою, тому цій людині потрібна бустерна доза вакцини.  

А якщо в людини була тяжка анафілактична реакція на першу дозу вакцини?

Потрібно підтвердження, бо дуже часто виникають анафілактоїдні реакції. Істинна анафілактична реакція підтверджується високим рівнем імуноглобуліну Е (алергічного антитіла) і триптазним тестом (підвищенням рівня триптази. Ред.). Ці аналізи здають у перші 12 годин після виникнення реакції (пізніше результати будуть сумнівними). Якщо зростання немає, то це – анафілактоїдна реакція, яка може виникнути в силу психоемоційного напруження й інших факторів. Люди з лабільною психікою, тільки коли заходить мова про вакцинацію, можуть давати виражену медіаторну реакцію, яка не зв’язана зі справжньою алергією. У Львівській області було шість таких випадків. Люди, яким ввели вакцину, втрачали свідомість, починали задихатися. Клінічні та лабораторні дані не підтвердили істинної алергії.

Якщо це не істинна алергія, то така людина має отримати другу дозу вакцини?

Так. Але якщо це була справжня алергічна реакція, то це, звичайно, пряме протипоказання. Тоді людина отримує жовтий сертифікат, який засвідчує, що вона отримала першу дозу, і потім пояснення, чому вона не може отримати другу вакцину. 

Якщо людина мала в минулому реакції на вакцини, що їй робити? Можливо, їй і справді не варто вакцинуватися?  

Зверніться до сімейного лікаря і отримайте скерування до лікаря-імунолога, алерголога. Ми на кафедрі (клінічної імунології та алергології Національного медичного університету ім. Д. Галицького.Ред.) і в Центрі клінічної імунології та алергології у Львівському обласному клінічному діагностичному центрі консультуємо всіх, хто до нас звертається. Тим паче, що з листопада будемо досліджувати дію вакцини на клітини крові, якщо така реакція була у пацієнта в анамнезі (зафіксована впродовж останніх трьох років). Якщо такі випадки були, їх можна буде перевірити.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

 


 
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.11
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:25
прощання
Львів 23 листопада попрощається із захисником Михайлом Новиком
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
12:25
На кордоні затримали угорця, який на авто намагався "прорвати" пункт пропуску в Україну
12:20
Ексклюзив
міст на Ковча
Навіщо будувати трамвайну колію на Миколайчука, якщо у нас може впасти міст на Ковча, – Ігор Зінкевич
12:10
чадний газ
На Львівщині чадним газом отруїлася ціла сім'я
11:52
затримання
У Львові 38-річний чоловік вдарив ножем свого брата-близнюка
11:39
Німецькі школярі передали понад 430 подарунків дітям у львівських лікарнях
11:25
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
11:23
блокування кордону, Польща
Польські фермери до кінця року заблокують рух вантажівок через ПП "Медика - Шегині", – митниця
10:56
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 21 листопада
10:46
ППО
На Хмельниччині сили ППО вранці збили чотири "шахеди": є пошкодження будинку
Більше новин