Як працюватиме система електронних лікарняних
Видаватимуть їх не лише хворим із загальними захворюваннями, а й пацієнтам з психічними розладами, хворим із ВІЛ/СНІДом та жінкам у зв’язку з вагітністю і пологами.
Як повідомила під час пресбрифінгу експертка департаменту ОЗ Львівської ОДА з експертизи непрацездатності Ірина Юрків, перехід на електронні листки непрацездатності був запланований ще з 1 вересня, проте з дозволу Міністерства охорони здоров'я його відклали до 1 жовтня, передає "Еспресо.Захід".
"З 1 жовтня всі медичні заклади Львівської області перейшли на оформлення листків непрацездатності в електронному форматі", – наголосила фахівчиня.
"Беручи до уваги певні технічні збої у програмі, МОЗ дозволив у разі виникнення технічних проблем (якщо протягом п’яти днів лікарю не вдається вивантажити листок непрацездатності в електронний реєстр), аби паперові листки непрацездатності видавали через лікарсько-консультаційні комісії. Така можливість діятиме до 1 лютого. Будь-які зміни в листки непрацездатності можна вносити протягом семи днів з дати їх видачі. Працює система так: лікар заповнює листок непрацездатності, вивантажує його в електронний реєстр, і далі листок потрапляє в Пенсійний фонд, який разом із Фондом соціального страхування проводить по ньому проплату. Після відкриття листка непрацездатності в електронному реєстрі пацієнту надходить смс з інформацією про те, що листок непрацездатності відкритий. Є частина громадян, які не мають мобільних телефонів. Такі люди можуть звернутися до сімейного лікаря і він роздрукує для них паперовий варіант. Далі лікар визначить дату контрольної явки на огляд. Якщо пацієнт не з'явиться, може в телефонному режимі поінформувати лікаря, що на цей момент він є працездатним і приступає до роботи. У такому разі листок непрацездатності буде закритий автоматично", – повідомила Ірина Юрків.
"Як наголошують у Міністерстві цифрової трансформації, "бігати мають дані, а не люди". Е-лікарняний – це можливість економити час лікарів і пацієнтів, яким раніше доводилося потратити кілька годин, аби вдруге прийти до лікаря і закрити лікарняний", – додав заступник голови Львівської ОДА Олександр Кулепін.
Він зазначив, що інструменти цифризації дозволяють більш ефективно провадити місцеве самоврядування: "На прикладі е-лікарняних ми прорахували, що від впровадження цього інструменту у Львівській області зможемо зекономити приблизно 50 мільйонів гривень на рік".
Чиновник нагадав, що сьогодні з державного бюджету на виплату лікарняних на Львівщині витрачається близько мільярда гривень: "Оскільки немає можливості перевірити всі ці лікарняні, є проблема фіктивних, підроблених документів, за якими люди також отримують кошти. З впровадженням е-лікарняних буде залишатися "цифровий слід" лікаря, який виписує такий лікарняний. Лікар свідомий, що всі можуть побачити, скільки він цих лікарняних виписав, як часто, яким людям. Якщо буде підозра, що хтось виписує безмірну кількість, то таку людину виявлять. Лікарі, які до цього могли якось погано використовувати цю систему, відмовляться від цієї практики. Ми будемо бачити реальну кількість хворих, і лише ті, хто справді хворіє, отримуватимуть ці кошти".
За інформацією Олександра Кулепіна, сьогодні вже 3700 лікарів у Львівській області приєдналися до цього інструменту. Чиновник зауважив, що будь-які подібні зміни – це важкий процес і лікарям було складно адаптуватися до нових систем, але лікарі Львівщині впоралися з цим завданням: "Порівняно з іншими областями зі схожою кількістю населення, Львівщина вдвічі випереджає їх за кількістю виписаних е-лікарняних і є у п’ятірці областей України, які виписали найбільшу кількість електронних лікарняних".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе