Як говорити з дітьми про гроші. Поради докторки економічних наук
Фінансова грамотність – важлива тема, про яку іноді варто більше дізнатися навіть батькам, не те що дітям. Хоча і правильно пояснити діткам, що таке гроші, як їх витрачати і заробляти – це також завдання не з простих.
Тому "Еспресо.Захід" спитав поради у докторки економічних наук, професорки кафедри банківського і страхового бізнесу економічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Тетяни Яворської.
Про що мають знати дошкільнята й учні молодших класів
Тетяна каже, що пояснювати дітям різні питання у сфері фінансової грамотності потрібно ще з малих років. Так, дітки віком від чотирьох років вже мають розуміти, що таке гроші і як ними можна користуватися.
"Батьки не мають обмежувати знання дитини, не демонструючи їй, як вони розпоряджаються своїми коштами. Дошкільнята мають знати, що гроші бувають у різних формах – копійки, купюри. А також, що у різних країнах різні валюти. Проте найпростіше пояснити те, що гроші є мірою вартості певного товару, це легко продемонструвати під час візиту до магазину".
А ще обов’язково дітям змалку потрібно освоїти звичку накопичувати гроші. Зазвичай навчити дітей накопичувати найлегше у період навчання в молодшій школі. Звісно, питання, чи давати дітям кишенькові гроші є досить дискусійним серед батьків і вирішується окремо у кожній сім’ї, але, якщо в дитини таки є власні кишенькові, це дає їй трохи фінансової незалежності й дозволяє практикувати навички фінансової культури.
Тож перед тим, як виділити дітям кишенькові гроші, потрібно їм роз’яснити, що всю суму не варто витрачати одразу. Наприклад, дитині дають гроші, розраховані на тиждень витрат, але домовляються з нею, що певна частина суми має залишитися наприкінці цього періоду невикористаною. Йдеться про так звану десятину, тобто про 10 відсотків від усієї суми.
Читайте також: Як не витратити усі гроші і мати заощадження. Практичні поради докторки економічних наук.
"Дитина мусить навчитися кожного разу залишати накопичення для себе, – пояснює економістка. – Для цього потрібно їй роз’яснити, що пізніше накопичену суму можна витратити на щось, що вона собі захоче. Звичайно в дітей більша спокуса витратити всі гроші одразу і вони не зможуть протримати накопичення протягом цілого місяця. Але й за тиждень чи два можна назбирати хоча б частину вартості бажаної іграшки. Щоби процес навчання проходив легше, батьки можуть створити систему заохочень. Тобто, якщо дитина за два тижні залишить собі десять відсотків від кишенькових грошей, то батьки додадуть їй частину коштів для придбання іграшки".
Так, для учнів молодших класів найбажаніша навичка – вміння не витрачати усі виділені їм гроші. Зокрема, тут батьки можуть акцентувати на тому, що при поході до магазину, вони не витрачають усіх грошей, які в них є.
Також дітей такого віку вже потрібно призвичаювати до витрат дорослих. Тобто діти вже мають розуміти, що, наприклад, електрика чи вода не є безкоштовними й батьки за них регулярно платять.
Фінансова грамотність для підлітків
Дітям, що вже навчаються у середній школі, можна видавати кишенькові гроші на період, довший за тиждень. Після формування звички накопичувати, в дітей має бути розуміння, що з тих накопичень можна отримати додатковий дохід. Тому саме час детально прояснити, що таке депозити в банках і як можна примножити кошти у страховій компанії. Наприклад, деякі українські банки розробляють не лише інформаційні продукти для дітей, а й навіть дитячі депозитні програми, якими можуть скористатися підлітки.
До речі, дітей підліткового віку варто частіше брати з собою у банки, аби вони бачили, як оплачуються рахунки. Також є дуже легкий спосіб пояснити, що таке страхова компанія. Страхування – це парасолька, яка захищає людину від дощу, тобто від непередбачуваної події, яка стається раптово. Для захисту від дощу люди використовують парасольки, а для захисту від непередбачуваних ситуацій – страхові компанії.
Читайте також: Як розповісти дитині про секс. Практичні поради сексолога.
Допоможе зрозуміти, що таке інвестиції відома гра "Монополія", адже вона вчить накопичувати кошти і вигідно їх вкладати.
Для старших дітей існують робочі зошити з фінансової грамотності, а також спеціальні навчальні програми при окремих школах чи вишах. А ще корисною практикою є шкільні ярмарки, на яких діти можуть проявити свої підприємницькі якості.
Дитячі книги з фінансової грамотності
Пані Яворська рекомендує серію книг про песика, на ім'я Мані, які написав німецький письменник, бізнесмен Бодо Шефер.
Вартими уваги, на думку економістки, також є книга дитячої письменниці Кіри Вермонд "Таємне життя грошей. Дитячий путівник світом готівки", а ще книга "Як говорити з дітьми про гроші" американського журналіста Рона Лібера.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе