Як не витратити усі гроші і мати заощадження. Практичні поради докторки економічних наук

7 грудня, 2021 вiвторок
14:17

Фінансова грамотність – важлива сфера, в якій громадянам, буває, часто бракує знань. Але щоб уміти заощаджувати й накопичувати кошти, потрібно не просто засвоїти теоретичні знання, а й здобути практичні навички, що змінять ставлення до грошей. Зокрема, до числа таких навичок входить і вміння складати план фінансового бюджету.

Про те, як правильно планувати свої витрати й розпоряджатися своїми доходами "Еспресо.Захід" розповіла докторка економічних наук, професорка кафедри банківського і страхового бізнесу економічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Тетяна Яворська.

Основні правила складання фінансового бюджету сім’ї

Фінансовий бюджет –  це план зіставлення сімейних доходів і витрат. У складанні плану беруть участь усі дорослі члени сім’ї, що мають певні доходи й можуть розпоряджатися витратами. Загалом план сімейного бюджету варто складати терміном на рік, проте, якщо тільки починаєте цікавитися своїми фінансами, то раджу спершу запланувати свої витрати хоча б на місяць.

Ідеться саме про річний план, оскільки у межах року ми маємо як буденні витрати на харчування, одяг, транспорт й інші речі, які використовуємо щодня, так і витрати, на які мусимо накопичувати, наприклад, сімейний відпочинок чи певні дорожчі вкладення. Так, аби більші витрати не стали несподіванкою, необхідно складати план бюджету на рік.

Проте навіть перед тим, як вчитися планувати фінанси хоча б на місяць, сім’ї потрібно підрахувати свої приблизні витрати за попередні 30 днів. Це легко реалізувати, особливо, якщо для розрахунку родина користується банківськими картками. Ці витрати потрібно знати, щоби розуміти скільки ми витрачаємо й скільки заробляємо.

Витрати потрібно роз’яснити якнайдетальніше, наприклад, можна розділити їх по категоріях. Річ у тому, що без сімейного бюджету люди не зможуть контролювати свої витрати, а без їх контролю ні наприкінці місяця, ні наприкінці року в сім’ї не залишиться жодних заощаджень.

Звісно, дохід має переважати над витратами, якщо це не так, то необхідні кардинальні зміни у структурі витрат сім’ї. Урізання витрат – це особиста справа кожного, адже тільки ви самі знаєте, в якій категорії можете економити. Зокрема, практика показує, що люди часто схильні до необдуманих дрібних витрат, на які в момент покупки не звертають уваги. Проте в місячному підсумку такі дрібні витрати даються взнаки. Ці дрібниці наче й задовільняють потреби людини, але дуже короткочасно й насправді вони не є настільки необхідними.

Читайте також: Податковий рай у Червонограді: тут можна буде 15 років не платити податки.

Формули складання сімейного бюджету

Формул планування бюджету сім’ї є декілька, проте з них можна виділити дві найпопулярніші й найпростіші.

Перший спосіб полягає у тому, що 60 відсотків від усього доходу сім’я витрачає на буденні витрати, тоді як решту, 40 відсотків, відкладає на цільове використання.

Так, десять відсотків з цих сорока – це заощадження, з яких ми отримаємо інвестиційний дохід. Тобто частину грошей ми не залишаємо у себе в запасі, як накопичення, а стараємося їх вкладати у різні фінансові інструменти, які принесуть нам дохід. Ми можемо вкласти кошти в банк або звернутися до страхової компанії, щоби застрахувати життя на період тривалістю 10-20 років, або ж можна вкластися у ринок цінних паперів тощо. Такий дохід має з часом принести певний капітал, що допоможе посилити фінансове становище громадянина.

Інші десять відсотків варто відкладати на непередбачувані витрати. Так, за певний час можна сформувати "фінансову подушку" – запас, що сумою дорівнюватиме приблизним витратам сім’ї за шість місяців. Тобто це резерв, який дозволить без обмежень здійснювати буденні витрати й не змінювати звичний спосіб життя у разі, якщо сім’я втратить основне джерело доходу внаслідок звільнення, переходу на менш оплачувану роботу чи інших зовнішніх змін, які можуть спровокувати зменшення заробітку.

Наступні десять відсотків можна відкладати на відпочинок, подорожі й інші розваги. А остання десятина формуватиме накопичення для дорогої покупки, яку на буденному рівні здійснити не вийде, йдеться, наприклад, про нерухомість, авто чи додаткову освіту.

Другий спосіб передбачає використання 50 відсотків від доходу на буденні витрати, 30 відсотків – на розваги й відпочинок, а 20 відсотків – на заощадження.

Якщо застосовуємо цей спосіб, то заощадження у розмірі 20 відсотків від доходу формуємо без розділених спрямувань. Ми не передбачаємо напрямків, за якими будемо витрачати ці накопичення.

Насправді немає різниці, яким способом користуватися, людина просто мусить обрати найзручніший для себе. До слова, сьогодні у формуванні сімейного бюджету можуть допомогти додатки на ґаджетах. Ці додатки слугуватимуть особистим калькулятором розподілу бюджету. Таких додатків досить багато, а тому кожен легко зможе обрати собі щось до смаку.

Вміти накопичувати – це індивідуальна якість, яка, на мій погляд, має виробитися в кожної особи. Цього треба навчитися й розвивати в собі, щоби зрештою перетворити на звичку. Найбільша проблема в накопиченні – це спроба зробити перше заощадження. Перші кроки до накопичення завжди будуть найскладнішими, тому що спочатку людина буде змушена урізати витрати й відмовлятися від того, до чого звикла.

Але для людини, яка ніколи не заощаджувала, навіть один відсоток накопичень – це велика перемога.

Найважче у накопиченнях – це не розтратити перших заощаджень. Але після першої накопиченої суми в людини з’являється спортивний азарт або, як я це називаю, "фінансова культура". Тобто заощадивши вперше, людина хоче ще примножити свої накопичення. Так, з часом формуються знання й інше ставлення до грошей.

Топ порад від економістки

Перша порада стосується накопичень. Треба розуміти, що, заробивши гроші, необхідно їх зберегти та примножити.

Якщо прагнете до фінансової свободи й незалежності, то мусите вести облік особистих чи сімейних витрат.

Аби примножити капітал, потрібно диверсифікувати використання фінансових інструментів, тобто обирати різні способи накопичення.

Заощаджуючи, пам’ятайте про інфляцію. Щоби зменшити рівень ризику втрат, накопичуйте в різних валютах.

Перед тим, як вкладати кудись кошти, детально вивчіть систему захисту цих накопичень державою. Тобто, якщо кладемо гроші на депозит, то розбираємося в тому, як держава гарантує захист депозитних вкладень. Те ж стосується й страхування тощо.

Багато інформації про фінансову грамотність можна дізнатися з мережі. Але, якщо ж хочете розібратися у певних питаннях глибше, Тетяна радить прочитати книгу Бодо Шефера "Шлях до фінансової свободи. Ваш перший мільйон за сім років".

Читайте також: "Вовина тисяча" за щеплення: програма ще не стартувала, а шахраї уже заробляють.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.


 

Читайте також:
Юлія Маковецька
Автор Зоряна Круль
22 січня, 2022 субота
Гулька за вухом виявилася остеосаркомою…
Мама Лавренчука
Автор Тетяна Яворська
24 січня, 2022 понедiлок
"Росія хоче показати, що навіть найкращі з українців – злочинці", – мама затриманого режисера Лавренчука
Марк Фейгін
Автор Антін Борковський
23 січня, 2022 неділя
Путін так далеко зайшов, що будь-яке відігравання назад буде пов’язане з втратою обличчя, - Марк Фейгін
Львів
-4°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 28.48
  Купівля 28.48
  Продаж 28.86
 • EUR
  Купівля 32.1
  Продаж 32.65
 • Актуальне
 • Важливе
2022, вiвторок
25 січня
12:05
школи-закриття
Від завтра всі заклади освіти на Львівщині переводять на дистанційне навчання
12:00
Пожежа Дрогобич
У Дрогобичі під час пожежі загинуло 2 людини, ще одна травмувалась
11:45
Європарламент
Шантаж України російськими військами: Рада ухвалила проєкт постанови про звернення до ООН і Європарламенту
11:44
карантин
Львівщина за всіма показниками перевищила "червоний" рівень ковідної загрози
11:33
Микола Княжицький
50 мільярдів для армії. Княжицький від імені "ЄС" закликав виділити гроші на армію і припинити політичні переслідування
11:25
меч Сагайдачного
В Україну привезуть меч гетьмана Петра Сагайдачного
11:12
карантин
Рівненська область з 27 січня переходить у "червону" зону
11:01
поліція карантин
На Прикарпатті зафіксовано понад сотню порушень карантину
10:48
Пожежа
На території Яворівського полігону сталася масштабна пожежа
10:44
чадний газ
У Стрию двоє людей померли від отруєння чадним газом, а у Самборі ще трьох госпіталізували
10:30
flypgs
Стамбул замело. Рейси з/до Львова скасовано
10:15
Ужгородська міська рада
У міськраді Ужгорода зустрілися із представником Ізраїля
10:01
Борці
Борці зі Львівщини здобули перемогу на чемпіонаті України
09:47
коронавірус
Коронавірус на Львівщині: 2 299 нових випадків COVID-19, 8 людей померли
09:31
Оновлено
ДТП
У Городку рейсовий автобус збив на смерть 64-річного пішохода
09:15
фігурне катання
По-звичайному незвичні. Тренер з фігурного катання – про цілодобову працю та заняття поза ковзанкою 
08:50
вул. Бандери та Героїв УПА
До 25 лютого на перехресті вул. Бандери та Героїв УПА запрацюють світлофори
08:31
світло
У Львові та ще у декількох населених пунктів частково не буде світла
08:00
сніг_зима
Сніг та ожеледиця: погода на Львівщині 25 січня
2022, понедiлок
24 січня
21:10
акценти
Другий випадок поліомієліту в Україні, чим можуть закінчитись протести ФОПів проти касових апаратів та, чи можна купити ліки за "ковідну" тисячу, – акценти від "Еспресо.Захід"
21:01
Зеленський
За бустерне щеплення доплачуватимуть ще 500 грн, літнім людям дозволять платити за комуналку грошима за вакцинацію, - Зеленський
20:56
Олег Манчура
Союз Берліна та Москви кристалізувався. Блог Олега Манчури
20:42
Володимир Зеленський
"Все під контролем, причин для паніки немає": Зеленський про загрозу від РФ, стан економіки та ситуацію з COVID-19
20:40
вірус маска
Рівненщина вже завтра може потрапити до "червоної" зони
20:28
олені-Синевир
У нацпарку "Синевир" з’явилися близько сотні оленів з усього світу
20:15
Ніка Нікалео
Краса і непереборна сила почуття у "Каві з кардамоном". Блог Ніки Нікалео
20:05
Олена Старікова
"Раніше такого не було": Олімпійська призерка про "рекомендації" на час зимової Олімпіади
20:00
Михайло Швед
Лауреатом премії імені Б. Лятошинського став композитор зі Львова
19:40
стаціонарний телефон
Громадяни вимагають, щоб держустанови спілкувалися з ними мобільними телефонами
19:29
Олексій Данілов
"Немає приводів для паніки": Данілов після засідання РНБО щодо загрози з боку РФ
19:27
"Золото лемків" зберігатимуть на Тернопільщині 
19:10
Андрій Балога
Закарпатець Андрій Балога приєднався до команди Разумкова
18:55
збут метамфетаміну
На Закарпатті двоє осіб поширювали метамфетамін
18:37
вакцинація
Як працюватимуть центри вакцинації у Львові та області цього тижня. Графік
18:20
сміття Карпати
У Карпатських горах гори сміття. На Львівщині сперечаються через сміттєзвалище
18:10
школа
Директори львівських шкіл самостійно вирішуватимуть, чи йтимуть на "дистанційку" учні 1-4 класів
18:02
поліомієліт
Кожна третя дитина в Україні не має щеплення від поліомієліту, ліків від цієї хвороби не існує, - ЮНІСЕФ
17:55
Ексклюзив
ліки
Чи можна у Львові купити ліки за "ковідну" тисячу? Перевіряла журналістка "Еспресо.Захід"
17:38
злодій-суд
У Львові затримали чоловіка, який пограбував суд
17:26
Місто Косів, 1938 р.
Косів та його мешканці на фото 1930-х років. Блог Тетяни Яцечко-Блаженко
Більше новин