Як дотримуватись посту під час війни: поради від священника
Для усіх християн Східного обряду, зокрема для українців, 27 лютого розпочався час Великого посту, який є найдовшим серед інших і триває 40 днів, плюс страсний тиждень. Це також час особливих богослужінь, молитов і піснеспівів та щирого покаяння
"Еспресо.Захід" запитав у церковника, чи варто у період важких випробувань війною строго дотримуватись посту, як молитися в ці дні і для чого це особливо потрібно усім українцям.
Протоієрей, голова інформаційно-видавничого центру Волинської єпархії Православної церкви України Віталій Собко наголосив, що Великий піст у час війни є одним з визначних факторів для вигнання ворога з нашої країни.
"Початок Великого посту – це духовна весна. Піст – важливий період в житті християнина і підготовчий час до найбільшого свята – Воскресіння Господнього, Пасхи. Також це – час особливої роботи над своїм духовним життям", – пояснює про значення посту отець Собко.
У час війни, як ніколи важливо постити кожному українцеві, який хоче перемоги України над ворогом, каже священник.
"Великий піст – наша жертва за перемогу України"
"Наскільки важливий піст зараз, кожна людина мусить розуміти сама. Бо якщо немає розуміння, усвідомленого бажання, то виконання духовних практик нічого не дасть. Цей Великий піст – має стати нашою жертвою за перемогу України. Щоб ми думали не просто про своє спасіння, а про спасіння України. Відтак, повинні жертвувати свій духовний подвиг за спасіння України", – каже священнослужитель.
Така жертва може проявлятися по-різному, але обов'язково наближати до Бога і ближнього.
"Навіть, якщо людина задіяна в різних сферах, то так чи інакше варто задуматись в духовному плані, що таке великий піст. Старатись робити те, аби бути ближчими до Бога. Воїни, які нині воюють проти росіян, постійно стоять перед Господом, це екстремальні умови. Як свідчать самі бійці, хто на передовій, там атеїстів немає. Усі віруючі і навіть ті, які раніше не були дотичними до релігії. Приходить усвідомлення, що зараз ти живий і здоровий, а наступна мить – невідома. Такі речі також так чи інакше спонукають людину думати про життя і смерть, що вічне, а що тимчасове, коли ти кожен день борешся проти ворога", – розповідає він.
Священник додає, що коли ми говоримо про вигнання нечистої сили, то вона виганяється лише за допомогою Божественної сили.
Піст полягає не лише в обмеженні їжі
"Коли ми хочемо прогнати нечисту силу з України, яка до нас прийшла у виді московитських загарбників, то не можна занедбувати духовне, як би не було важко, адже це є первинним. Варто пам'ятати, наближаючись до Бога, що він допоможе нам зробити неможливе, як допоміг Давидові перемогти Голіафа. Бо для Господа немає нічого неможливого. Тому зараз варто використовувати цей період великого посту, щоб ставати ще міцнішими, навіть проти такого чисельного і сильного противника, яким є росіяни", – каже священик.
Поряд з тим, як наголошує протоієрей, пересічні люди занадто вузько окреслюють поняття посту, обмежуючи себе лише у споживанні їжі. Однак особливий передсвятковий період полягає не лише у цьому.
"Обмеження в їжі, звичайно, це одна з складових посту. Але не лише у цьому суть. Бо це б називалось не інакше, як дієта. Завжди матеріальне і видиме більше кидається в очі, ніж те, що духовне і потаємне", – додає духівник.
У церкві також зазначають, що, якщо говорити про харчування в передвеликодній період, треба пам'ятати про моменти послаблення посту.
"Якщо все ж йдеться про обмеження в їжі, то звичайно в церкві завжди були послаблення: для хворих, для людей похилого віку, вагітних жінок, для тих хто важко працює. Звичайно йдеться про військових ЗСУ чи інших працівників силових структур України, тих хто далеко подорожує. Церква має чернечий устав і зокрема щодо посиленого посту. Він важкий, але іншого немає і на нього ми орієнтуємось", – каже він.
Отець рекомендує кожному, хто вирішив дотримуватись суворого посту, узгодити певні послаблення зі своїм духівником.
"Перед початком посту, на сповіді варто обговорити, що можеш виконати, аби не брати на себе той подвиг, який в стані понести. Щоб не було так, що треба виконувати непосильне і згодом опинитись у ще більшому падінні, аніж був до того", – підсумував протоієрей Собко.
Церква закликає дотримуватись Великого посту згідно церковним уставом, але через те, що він важкий, не усі можуть його дотримуватись. Передбачається утримуватись від споживання м'яса, яєць, молочних, рибних страв, навіть від олії – тобто доволі суворі обмеження. Іноді піст можна послаблювати у неділю, чи на великі свята – Благовіщення, Вербна неділя.
- Актуальне
- Важливе